*

Ψηφοφορία

Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?

Ιταλικά
Ελληνικά

Αποστολέας Θέμα: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?  (Αναγνώστηκε 15569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 05:03:19 πμ »
Εγώ έγραψα στα Ελληνικά, γιατί, αν και το σκεφτόμουν πολύ καιρό πριν τις εξετάσεις αυτό το θέμα, τελικά κατέληξα στο ότι μόνο στα Ελληνικά θα μπορούσα να εκφράσω σωστά και την παραμικρή λεπτομέρεια της τοποθέτησης μου.. Και φυσικά , δεδομένου ότι ο χρόνος ήταν πολύτιμος, αν κολλούσα έστω και  σε μία λέξη και δεν μπορούσα να τη θυμηθώ με τίποτα, θα έχανα το παιχνίδι. Δεν το συζητώ δε για το άγχος που είχα..
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:08:21 »

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:17:55 μμ »
Καλημέρα! Και εγω έγραψα στα ελληνικά διότι τα διδάχθηκα στα ελληνικά. Είμαι παλιά στο επάγγελμα και στο Παν/μιο δεν είχαμε διδαχθεί σχέδια μαθήματος, απ'ότι θυμάμαι .Ελπίζω να μην έπαιξε ρόλο ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσαμε,διότι ακούστηκε και αυτό .Βέβαια, από την άλλη, το σχέδιο μαθήματος αφορά το μάθημα ιταλικών και είναι πιό πρακτικό να το σχεδιάσεις εξαρχής στα ιταλικά. Στο σχολείο που δούλεψα,έκανα 3 σχέδια μαθήματος, πρέπει να παραδεχτώ ότι με βοήθησαν αλλά μου πήρε ώρες να τα συντάξω και δεν το ξαναδοκίμασα.
Ίσως αν εξασκηθεί κανείς να μπορεί να τα σχεδιάζει γρηγορότερα, βασιζόμενος και σε πλάνο έτοιμο στο κομπιούτερ, ώστε να μην χάνει πολύτιμο χρόνο. Στα ιδιαίτερα πότέ δεν έκανα σχέδια μαθήματος ,μόνο χρονοπλάνο, δηλ. τι θα διδάξω και μέχρι πότε! Ίσως να ξέφυγα από το θέμα, πιστεύω όμως ότι είναι σημαντικό να ανταλλάξουμε και γνώμες για αυτά τα περιβόητα "σχέδια μαθήματος". Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:06:54 μμ »
Eγώ έγραψα στα ιταλικά . Δεν ξέρω εάν μου έδωσε παραπάνω βαθμολογία πήρα γύρω στο 63+. ΄Εχω άπειρες απορίες για το σχέδιο μαθήματος. Δεν το διδάχθηκα στο πανεπιστήμιο , είμαι παλιά της θεσ.κης.

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:42:07 μμ »
Ούτε εγώ διδάχτηκα το σχέδιο μαθήματος στο Πανεπιστήμιο. Για την ακρίβεια, το μόνο μάθημα Διδακτικής που κάναμε ήταν αυτό του κ.Τσοπάνογλου στο οποίο έπρεπε να μάθουμε 20 ερωτήσεις και θα έβαζε κάποιες εξ αυτών. Υπήρχε κι ένα βιβλίο βέβαια, το οποίο , αν θυμάμαι καλά, δεν είχε και μεγάλη σχέση με το μάθημα που γινόταν. Νομίζω ήταν και αρκετά δυσνόητο, γιατι περιείχε και σταστιστική κτλ, οπότε η πλειοψηφία των φοιτητών συμβιβαζόταν με ένα πενταράκι..  Ήταν και στα πρώτα εξάμηνα οπότε το μόνο που ήθελα εγώ τότε θυμάμαι ήταν να περνάω τα μαθήματα, έστω και με 5. Μέγα λάθος όπως αποδείχτηκε αργότερα..  και λίγο πριν το ΑΣΕΠ, άρχισα να ψάχνω στο Ίντερνετ, το κακό είναι ότι βρήκα αρκετά πράγματα, όμως στα αγγλικά..
 
επισυνάπτω τα λινκ     http://www.mahalo.com/how-to-write-a-lesson-plan
                              http://www.lessonplanspage.com/WriteLessonPlan.htm
                              http://search.about.com/fullsearch.htm?terms=lesson%20plans
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:08:21 »

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:53:22 μμ »
Eγω χρησιμοποίησα την ελληνική εννοείται . Δεν έπαιζε ρόλο η γλώσσα στην οποία έγραφες.Κανένα ρόλο απολύτως.

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 03:03:02 μμ »
Χρησιμοποίησα τα ελληνικά και αυτό ηταν απόφαση της τελευταίας στιγμής!!
Ειχα θεωρήσει πολύ καλή ιδέα να παρακολουθήσουν οι κ΄τοικοι της Αθηνας τα μαθήματα στο παν/μιο!!Αυτό θα άνοιξε ελπίζω τα μάτια των παλιών που δεν διδάχτηκαν το μάθημα και θα φρεσκάρισε τη μνήμη των νεώτερων που το έχουν διδαχτει
Απο τα μεγάλα φροντιστήρια και ενω σε άλλες ειδικότητες είχαν σχεδια για τα ιταλικά "σιγή ιχθύος"
Εγω ακολούθησα τις συμβουλες που έδω στο φορουμ μας βρήκα απο συναδέλφους!
Βεβαια στο σχολείο οσες φορες εβγαλα σχεδιιο οι συνάδελφοι που καθόταν δίπλα μου με κοίταζαν σαν να κατέβηκα απο το διάστημα , εγω νομίζω όμως οτι ειδικά με το δυσχρηστο βιβλιο που είχαμε (RETE JUNIOR)  με την βοήθειά του εκανα καλή διαχείρηση χρόνου και ύλης!


 

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 05:37:50 μμ »
στα ελληνικα έγραψα,θεώρησα οτι έτσι μπορώ να εκφραστώ καλύτερα. :)

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:22:06 μμ »
Καλησπέρα. Γραφω πάλι για τα σχ. μαθήματος.Κάποιος γράφει ότι θα έπρεπε οι παλιοί να παρακολουθήσουν το μάθημα αυτό στο Παν/μιο. Προσωπικά, πήγα σε φροντιστήριο της Αθήνας αλλά δεν με βοήθησε αν κρίνω από τον βαθμό μου(ενώ στα άλλα πήγα πολύ καλά). Η αλήθεια είναι ότι δεν μου παει σαν χαρακτήρας αυτού του είδους σχέδια μαθήματος (το γράφω για να μην ρίχνω το φταίξιμο στους άλλους), είμαι περισσότερο της έμμεσης διδασκαλίας όπου δεν είναι εύκολο να ακολουθείς το πλάνο, δηλ.η σχέση μου με τους άλλους έχουν την προτεραιότητα και είναι η βάση για όλα τα υπόλοιπα.Και για να επιστρέψω στα παν/μιακά μαθήματα, πάλι θα φανώ απαισιόδοξη, αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μάθημα στην Αθήνα.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 08:46:53 μμ »
Προσωπικά zanzara το βρηκα πολύ καλή ιδέα για το λόγο του οτι οι παλιοί που ποτέ δεν παρακολούθησαν κάτι ανάλογο στη σχολή θα μπορούσαν να είχαν μία επαφή με το αντικείμενο και υποθέτω οτι όσο ελλειπής κι'αν ήταν η διδασκαλία όλο και κάποιες πληροφορίες παραπάνω θα έπαιρναν !
Ειλικρινά όταν το διάβασα στο φόρουμ  λυπήθηκα γιατί μένω στην επαρχία!

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 09:02:04 μμ »
Πάντως για να μην έχετε άγχος για επόμενους ΑΣΕΠ, εγώ έχω δώσει 3 φορές (ΠΕ07). Την πρώτη ειδική διδακτική έγραψα στα γερμανικά με πλούσιο λεξιλόγιο λόγω των επιστημονικών όρων της διδακτικής που είχα διδαχθεί. Τη δεύτερη, στα ελληνικά, μετά από υποδείξεις συναδέλφων που έγραψαν καλύτερα, για τον λόγο ότι δεν ήθελα να ρισκάρω λάθη στη γλώσσα, και χάσιμο χρόνου για επιλογή <<ωραίων>> εκφράσεων. Την 3 και τελευταία φορά φέτος, που διορίστηκα, αποφάσισα μόνος να γράψω στα γερμανικά. Έκανα Μτπχκό στη Διδακτική της Γερμανικής, και μετά από τόσες εργασίες, μου έβγαινε πιο εύκολο να εκφράζομαι στα γερμανικά σε θέματα διδακτικής και σε σχεδιασμό μαθημάτων. Έλα όμως που στο 2ο υποερώτημα μας παρέθεσαν αυτούσιο ένα κομμάτι του ΔΕΠΠΣ στα ελληνικά... Έπρεπε με λίγα λόγια να το μεταφράσω στα γερμανικά και να το χρησιμοποιώ μέσα στην επιχειρηματολογία μου. Και τότε, έχοντας ελάχιστο χρόνο στη διάθεση μου...εκεί που έγραφα στα γερμανικά...άρχισα να εξηγώ τρόπους που μπορεί να αναπτυχθεί η μεταγλωσσική ικανότητα των μαθητών...στα ελληνικά(!). Το ρίσκαρα, μετά πελάγωσα, φοβόμουν και για κόψιμο...αλλά τελικά δεν έπαιξε πραγματικά κανένα ρόλο η γλώσσα. Πήρα πάνω από 80.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2009, 09:05:12 μμ από dimisfl »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:36:15 πμ »
Κατ΄αρχήν, συγχαρητήρια dimisfl για το διορισμό σου.. :D Σου εύχομαι πάντα επιτυχίες.. ;)

Αrtsatal ,επειδή έχω πλήρη άγνοια, τί μαθήματα έγιναν στη σχολή της Αθήνας? Ή μήπως αναφέρεστε σε μαθήματα προετοιμασίας ΑΣΕΠ σε κάποιο φροντιστήριο?  ??? 
Πάντως κι εγώ λατρεύω τα σχέδια μαθήματος... ;D Είναι μέχρι να πάρεις το κολάι νομίζω..μετά όλα βγαίνουν αβίαστα.. ;)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 07:49:42 πμ »
Κατ΄αρχήν, συγχαρητήρια dimisfl για το διορισμό σου.. :D Σου εύχομαι πάντα επιτυχίες.. ;)

Αrtsatal ,επειδή έχω πλήρη άγνοια, τί μαθήματα έγιναν στη σχολή της Αθήνας? Ή μήπως αναφέρεστε σε μαθήματα προετοιμασίας ΑΣΕΠ σε κάποιο φροντιστήριο?  ??? 
Πάντως κι εγώ λατρεύω τα σχέδια μαθήματος... ;D Είναι μέχρι να πάρεις το κολάι νομίζω..μετά όλα βγαίνουν αβίαστα.. ;)

Lenagreca, οχι δεν αναφέρομαι σε φροντιστήρια, αλλά στα μαθήματα διδακτικής της ιταλικής στο ΕΚΠΑ, το τμήμα της Αθήνας  διδάσκεται σχέδιο  (απ' ό,τι μου είπαν συνάδελφοι που τελείωσαν προσφατα) και το θεώρησα καλή λύση πρώτον για  μια πρώτη επαφή και δευτερον για λόγους οικονομικους.
Αναφορικά πάντως με τα φροντιστήρια καλό θα ήταν συνάδελφοι που παρακολούθησαν μαθήματα διδακτικής σ' αυτά , να μας ενημερώσουν για το εαν αξίζει τον κόπο!

Κατά τ' αλλα dimsfl μπράβο σου απ ό,τι μας λες τελικά δεν επαιξε ρόλο η γλώσσα αλλα η εμπέδωση του θέματος! Συγχαρητήρια για το 80+!

la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 10:28:17 πμ »
Καλημέρα. Εγω έκανα σχέδιο μαθήματος στο γνωστό φροντιστήριο της αθήνας, ονόματα δεν λέμε, με γνωστό καθηγητή, που άκου σύμπτωση ήμασταν και στη σχολή θεσ.κης συμφοιτητές. Με βοήθησαν τα μαθήματα να καταλάβω τι εννοούμε σχέδιο. ΄Εμαθα τους 2 τύπους σχεδίου. Πιστεύω ότι παγιδευτήκαμε λίγο στα βήματα των σχεδίων που μάθαμε. Προσωπικά δεν κατάφερα να το εξελίξω. Φαντασία και δημιουργικότητα ζητούν, ωραία, αλλά ο χρόνος είναι λίγος 45', και αν ακολουθήσουμε σε πραγματικό χρόνο ότι λέει το σχέδιο,, θα είναι σαν να βλέπουμε ταινία σε frwrd

Αποσυνδεδεμένος download

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πότε θα με λατρεύσει η δημόσια εκπαίδευση;
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:15:56 πμ »
Και εγώ στα ελληνικά έγραψα, αλλά επειδή διάβαζα και αγγλικά και ιταλικά σχέδια μαθήματος τελικά μπερδεύτηκα.
Υπάρχει κάποιο βιβλίο ειδικής διδακτικής που να συστήνετε;
Δεν έχω κρατήσει σημειώσεις από τη σχολή και πραγματικά πελάγωσα στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.
Grazie in anticipo

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.