*

Ψηφοφορία

Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?

Ιταλικά
Ελληνικά

Αποστολέας Θέμα: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?  (Αναγνώστηκε 15588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος download

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πότε θα με λατρεύσει η δημόσια εκπαίδευση;
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 12:51:00 μμ »
Come mai non mi risponde nessuno?  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:54 »

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 01:55:51 μμ »
Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάποιο βιβλιο. Στο φροντιστήριο κρατούσαμε σημειώσεις

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 02:10:30 μμ »
οι οποιες σημειωσεις εμενα τουλαχιστον δεν μου χρησιμευσαν στο σχεδιο μαθηματος. ισα ισα που με μπερδεψαν. δεν θεωρω οτι αξιζε τον κοπο κ δεν το συνιστω καθολου το συγκεκριμενο φροντιστηριο. ωστοσο θα ηθελα να μαθω ποια θεωρειται σωστη απαντηση. ξερει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 08:23:19 μμ »
Σωστή απάντηση σε ποιό ερώτημα? Αν θες, θέσε το και ας το συζητήσουμε.. Πολλά κεφάλια σκέφτονται καλύτερα από ένα... ;)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:54 »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 08:29:44 μμ »
Και εγώ στα ελληνικά έγραψα, αλλά επειδή διάβαζα και αγγλικά και ιταλικά σχέδια μαθήματος τελικά μπερδεύτηκα.
Υπάρχει κάποιο βιβλίο ειδικής διδακτικής που να συστήνετε;
Δεν έχω κρατήσει σημειώσεις από τη σχολή και πραγματικά πελάγωσα στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.
Grazie in anticipo

Κι εγώ δε βρήκα κάποιο να με καλύψει.. από τις τελευταίες μου αγορές είναι τα "Sillabo di italiano per stranieri", Didattica della lingua italiana: testo e contesto" και  "Contenuti, metodi e approcci per insegnare italiano a stranieri", tutti e tre Guerra Edizioni, αλλά δεν είχα την ευκαιρία να τα μελετήσω ακόμη.. Θα σας πω εντυπώσεις  άμα τη ώρα.. Άκουσα καλά λόγια για το "I Ferri del Mestiere" αλλά δεν το έχω διαβάσει οπότε και δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη.. Αν το έχετε διαβάσει θα εκτιμούσα να μοιραστείτε τις εντυπώσεις μαζί μου..
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 09:02:38 μμ »
Αυτο που λεω ειναι οτι δεν ανακοινωθηκαν με καποιον τροπο οι σωστες απαντησεις για το σχεδιο μαθηματος. πως επρεπε να το συνταξουμε? γιατι τα μοντελα που ειχαμε δουλεψει δεν βοηθησαν..τουλαχιστον εμενα αλλα και πολλα αλλα παιδια απο το φροντιστηριο που συναντησα στο εξεταστικο κεντρο. δεν επρεπε ο καθηγητης αυτος να μας δωσει ενα feedback?μας αφησε στο ελεος...

Αποσυνδεδεμένος ltn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 09:05:11 μμ »
pat, ποσο συμφωνω μαζι σου!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 09:29:57 μμ »
Τώρα κατάλαβα τί εννοείς.. έχεις απόλυτο δίκιο.. και παρ'όλο που έκανα μία  επισταμένη έρευνα σε όλα τα μέσα, Ίντερνετ, εφημερίδες κτλ, δε βρήκα τίποτα και , φυσικά, καμία σαφή απάντηση.. :(
Πάντως, κι αν με ρωτήσεις τώρα τί έγραψα, δε θυμάμαι να σου πω.. μου έρχονται μόνο οι σκέψεις που έκανα για την οργάνωση και τη διατύπωση του σχεδίου μαθήματος..Είναι πολύ πιθανό να κυκλοφορήσει και κανένα βιβλίο σχεδιασμού πλάνου διδασκαλίας και για εμάς.. Chissà?
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος download

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πότε θα με λατρεύσει η δημόσια εκπαίδευση;
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 08:03:53 πμ »
Μήπως τυχόν γνωρίζετε τότε τι βιβλία κάνει ο Τσοπάνογλου στη Θεσσαλονίκη ή ο αντίστοιχος/η καθηγητής/τρια στην Αθήνα;
 :P Να πάρουμε μια ιδέα τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:53:43 πμ »
Τα μαθηματα του Τσοπανογλου βοηθουν περισσοτερο στη γενικη διδακτικη, καμία σχεση με σχεδιο μαθηματος. Επισης, εκανε μαθημα κυριως απο δικες του σημειωσεις.Για την Αθηνα ας μας πει καποιος συναδελφος νεοτερος!!!

Αποσυνδεδεμένος download

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πότε θα με λατρεύσει η δημόσια εκπαίδευση;
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 01:09:35 μμ »
Καλημέρα. Εγω έκανα σχέδιο μαθήματος στο γνωστό φροντιστήριο της αθήνας, ονόματα δεν λέμε, με γνωστό καθηγητή, που άκου σύμπτωση ήμασταν και στη σχολή θεσ.κης συμφοιτητές. Με βοήθησαν τα μαθήματα να καταλάβω τι εννοούμε σχέδιο. ΄Εμαθα τους 2 τύπους σχεδίου. Πιστεύω ότι παγιδευτήκαμε λίγο στα βήματα των σχεδίων που μάθαμε. Προσωπικά δεν κατάφερα να το εξελίξω. Φαντασία και δημιουργικότητα ζητούν, ωραία, αλλά ο χρόνος είναι λίγος 45', και αν ακολουθήσουμε σε πραγματικό χρόνο ότι λέει το σχέδιο,, θα είναι σαν να βλέπουμε ταινία σε frwrd

Όταν λες τους δύο τύπους σχεδίου, αναφέρεσαι στο PPP (presentation-practice-production) και στο task-based?

Εγώ διάβασα και ένα ιταλικό βιβλίο (μου διαφεύγει τώρα το όνομα) το οποίο ονόμαζε διαφορετικά τα στάδια του σχέδιου μαθήματος (σύνθεση κλπ.), πράγμα που με μπέρδεψε. Όταν πήγα στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, δεν ήξερα τελικώς πως να ονομάσω τα διάφορα στάδια!  ???

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 05:15:31 μμ »
Μια και από το ΑΣΕΠ αυτό που μας προβλημάτισε όλους τελικά ήταν η ειδική διδακτική σας παραθέτω τρεις συνδέσμους όπου βρήκα χρήσιμο υλικό όταν διάβαζα για τον διαγωνισμό.

Έγραψα στα Ελληνικά (αλήθεια πόσοι και ποιοί θα διόρθωναν τα γραπτά μας αν ήταν στα ιταλικά?), και θα επέλεγα ξανά να γράψω στα ελληνικά για λόγους ευκολίας, κυρίως στην έκφραση. Νομίζω ότι αν πραγματικά κρατούσα σχέδιο μαθήματος για τα μαθήματα μου (ποτέ δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα) θα το έκανα και πάλι στα ελληνικά..

Φροντηστήριο δεν πήγα, μάζεψα κυρίως υλικό από το ιντερνετ για να διαβάσω. Επιπλέον, νομίζω ότι τα βιβλία μας (πχ το progetto, που φαντάζομαι χρησιμοποίούμε οι περισσότεροι) έχουν τέτοια δομή που αν την αποκωδικοποιήσουμε μπορούμε να δούμε στην πράξη τα όσα συναντάμε στην θεωρία περί πέντε ή έξι σταδίων διδασκαλίας, άρα ας το πούμε εντός εισαγωγικών έχουμε και κάποια "έτοιμα" σχέδια μαθήματος στα χέρια μας

Νομίζω ότι δεν πρέπει αν αγχωνόμαστε με το ποιά ήταν η σωστή απάντηση και ποιά όχ, ποιά θεωρία έπρπεπε να ακολουθήσουμε ή τι ονομασίες έπρεπε να βάλουμε τελικά στα στάδια (γιατί όντως ο καθένας τα ονομάζει αλλιώς),και αυτό για δυο λόγους:
Πρώτα γιατί δεν υπάρχει κατί συγκεριμένο, ο καθένας (καθηγητής πανεπιστημίου) προτείνει το δικό του στυλ χωρίς βεβαια, για να μην παρεξηγηθώ, αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν μια βασική κεντρική ιδέα γύρω από την οποία περιστρέφονται.
και Δευτερον γιατί τελικά ο διαγωνισμός και οι βαθμολογήσεις του ΑΣΕΠ είναι τόσο απρόβλεπτες που ποτέ δε μπορείς να ξέρεις και να είσαι σίγουρος για το τι έχεις γράψει.....

τα λινκ που σας στέλνω:

http://www.paolobalboni.it/bibliografia/saggiglott.html

ο Paolo Βalboni είναι καθηγητής στο τμήμα γλωσσικών επιστμών στο πανεπιστημιο της Βενετίας, τη συγκεκριμένα σελίδα εξερευνήστε την λίγο, θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα. Μπορείτε να ανοίγετε κείμενα όπου βλέπεται στα δεξιά της οθόνης το εικονίδιο ενός εκτυπωτή.

http://www.youtube.com/watch?v=iS-ucWi3r7Y

ο κυριούλης που μιλάει είναι ο Balboni, δείτε όλα τα βίντεο που έχουν ανεβάσει από το laboritals, ολιγόλεπτα μεν, ενδιαφέροντα δε.

http://venus.unive.it/filim/index.php?name=EZCMS&page_id=1&menu=1

από το συγκεκριμένο λινκ για τον ασεπ είχα διαβάσει το Modelli operativi per l'insegnamento dell'italiano lingua straniera. Alberta Novello

έχω μάζεψει και άλλο υλικό, που πρέπει να βρω το χρόνο όμως να το συγκεντρώσω για να το στείλω.
Αυτά, ελπίζω να μην κούρασα, στείλτε σχόλια για τα βιντεάκια!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2009, 05:20:02 μμ από LaCicala »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:09:28 μμ »
Συγχαρητήρια LaCicala...πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα τόσο τα βίντεο όσο και τα σάιτ.. Mille Grazie! ;)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Ποιά γλώσσα χρησιμοποιήσατε στο ΑΣΕΠ?
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:35:06 μμ »
Καλημέρα. Εγω έκανα σχέδιο μαθήματος στο γνωστό φροντιστήριο της αθήνας, ονόματα δεν λέμε, με γνωστό καθηγητή, που άκου σύμπτωση ήμασταν και στη σχολή θεσ.κης συμφοιτητές. Με βοήθησαν τα μαθήματα να καταλάβω τι εννοούμε σχέδιο. ΄Εμαθα τους 2 τύπους σχεδίου. Πιστεύω ότι παγιδευτήκαμε λίγο στα βήματα των σχεδίων που μάθαμε. Προσωπικά δεν κατάφερα να το εξελίξω. Φαντασία και δημιουργικότητα ζητούν, ωραία, αλλά ο χρόνος είναι λίγος 45', και αν ακολουθήσουμε σε πραγματικό χρόνο ότι λέει το σχέδιο,, θα είναι σαν να βλέπουμε ταινία σε frwrd

Όταν λες τους δύο τύπους σχεδίου, αναφέρεσαι στο PPP (presentation-practice-production) και στο task-based?

Εγώ διάβασα και ένα ιταλικό βιβλίο (μου διαφεύγει τώρα το όνομα) το οποίο ονόμαζε διαφορετικά τα στάδια του σχέδιου μαθήματος (σύνθεση κλπ.), πράγμα που με μπέρδεψε. Όταν πήγα στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, δεν ήξερα τελικώς πως να ονομάσω τα διάφορα στάδια!  ???

Nαι σε αυτά τα δύο αναφέρθηκα.
Επίσης η διόρθωση και συμπλήρωση του σχεδίου που μας δώσαν δεν ήταν λίγο ασαφης ο τρόπος με τον οποίο έπρεπε να το αναπτύξουμε? Επιγραμματικά ακολουθώντας τον τρόπο που έγραφε ο καθηγητής ή αναλυτικά και βοήθεια μας???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.