*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την πρόταση να γίνονται ενιαίοι διορισμοί στους κλάδους ΠΕ19 - ΠΕ20;

Ναι, είναι πιο δίκαιο και αξιοκρατικό.
Όχι, προτιμώ την αναλογία 60%-40%.
Τι σημασία έχει, δεν υπάρχουν πλέον αρκετές θέσεις!

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 12910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 02:45:07 μμ »
Σύμφωνα με τα τελευταία αποτελέσματα του διαγωνισμού 3Π/2008, ποια είναι η άποψή σας για το σύστημα διορισμών στην ειδικότητα της Πληροφορικής;

Κλάδος          Διαγωνιζόμενοι σε όλες τις ενότητες            Επιτυχόντες        Ποσοστό Επιτυχίας
ΠΕ19                                    2126                                                519                          24,4%
ΠΕ20                                    1795                                                 45                            2,5%



Η αναλογία στους επιτυχόντες ΠΕ19:ΠΕ20 είναι περίπου 20:2, ενώ στους διοριστέους είναι ως γνωστόν 3:2.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2009, 11:31:49 μμ από toonoma »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:42 »

Αποσυνδεδεμένος banned

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Σοφός είναι όποιος την κρίσιμη ώρα μένει ήρεμος
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 03:35:47 μμ »
Πρεπει να ειναι λίγο περισσότεροι απο 45 μαζι με τους διοριστεους, αλλά και το σύνολο πρέπει να περιλάβει και όσους πήγαν μόνο στην Α Θεματική.

Αυτή τη φορά το ΑΣΕΠ είχε θέματα πανεπιστημιακού επιπέδου (γιατί ήταν λίγες οι θέσεις) σε αντίθεση με παλιότερα που ήταν... επιπέδου λυκείου. Υπάρχουν βέβαια και πολύ δυσκολότερα test (π.χ. GRE Test).

Πάντως το ποσοστό των ΠΕ20 είναι κάπου εκει και ειναι ενδεικτικό της τραγικής κατάστασης της ελληνικής εκπαίδευσης. Και των φοιτητων και των διορισμένων καθηγητών. Μ'οποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις!

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 04:07:52 μμ »
Πρεπει να ειναι λίγο περισσότεροι απο 45 μαζι με τους διοριστεους, αλλά και το σύνολο πρέπει να περιλάβει και όσους πήγαν μόνο στην Α Θεματική.

Όλοι οι επιτυχόντες ΠΕ20 είναι και διοριστέοι.
Το σύνολο δεν πρέπει να περιλαμβάνει όσους πήγαν μόνο στην Α' Θεματική, γιατί αυτοί δεν πήγαν ουσιαστικά για να διαγωνιστούν, οπότε θα αλλοίωναν το αποτέλεσμα. Ούτως ή άλλως αποτελούν το 1% και στους δύο κλάδους.

Αυτή τη φορά το ΑΣΕΠ είχε θέματα πανεπιστημιακού επιπέδου (γιατί ήταν λίγες οι θέσεις) σε αντίθεση με παλιότερα που ήταν... επιπέδου λυκείου. Υπάρχουν βέβαια και πολύ δυσκολότερα test (π.χ. GRE Test).

Και στον προηγούμενο διαγωνισμό τα θέματα ήταν πανεπιστημιακού επιπέδου σε μεγάλο ποσοστό για τους ΠΕ19 και σε μικρότερο ποσοστό για τους ΠΕ20.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2009, 04:23:15 μμ από toonoma »

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:06:54 πμ »
Πρεπει να ειναι λίγο περισσότεροι απο 45 μαζι με τους διοριστεους, αλλά και το σύνολο πρέπει να περιλάβει και όσους πήγαν μόνο στην Α Θεματική.

Αυτή τη φορά το ΑΣΕΠ είχε θέματα πανεπιστημιακού επιπέδου (γιατί ήταν λίγες οι θέσεις) σε αντίθεση με παλιότερα που ήταν... επιπέδου λυκείου. Υπάρχουν βέβαια και πολύ δυσκολότερα test (π.χ. GRE Test).

Πάντως το ποσοστό των ΠΕ20 είναι κάπου εκει και ειναι ενδεικτικό της τραγικής κατάστασης της ελληνικής εκπαίδευσης. Και των φοιτητων και των διορισμένων καθηγητών. Μ'οποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις!
Αν εσυ που εχεις καλυτερους δασκαλους και 5 χρονια σπουδων εισαι ευχαριστημένος με το 24% τοτε ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ - ΣΑΣ!!!  ??? ??? :o
Και για να γίνει και ποιο ωραίο να δούμε και πόσοι από το 76% των ΠΕ19 είχαν και μετ/κο ή διδακτορικό;  ;D
Μου θυμίζεται τα κόμματα στις εκλογές ή στα γκαλοπ.... ΟΛΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ είναι...  :P :P
Ε ΡΕ συνάδελφοι ουτε εσεις είστε καλύτεροι.... μπορεί εμεις να είμαστε μες τα σκ$#^%%$ αλλά και εσεις εκει κολυμπάτε!!!! οπότε προς τι οι φωνές..ΕΛΕΟΣ πια. :D :D :P
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:15:37 πμ από mitman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:42 »

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:12:10 πμ »
Σύμφωνα με τα τελευταία αποτελέσματα του διαγωνισμού 3Π/2008, ποια είναι η άποψή σας για το σύστημα διορισμών στην ειδικότητα της Πληροφορικής;

Κλάδος          Διαγωνιζόμενοι σε όλες τις ενότητες            Επιτυχόντες        Ποσοστό Επιτυχίας
ΠΕ19                                    2126                                                519                          24,4%
ΠΕ20                                    1795                                                 45                            2,5%



Η αναλογία στους επιτυχόντες ΠΕ19:ΠΕ20 είναι περίπου 10:1, ενώ στους διοριστέους είναι ως γνωστόν 3:2.
Βάλε και την αναλογία προ αποτελεσμάτων......είπαμε 76% ή για την ακρίβεια 75,6% κάτω από τη βάση....πάνω από τα 2/3 της βουλής !!!!
ΠΡΟΕΔΡΟς Δημοκρατίας βγαίνει... εντάξει εμείς είμαστε ολοκληρωτικό καθεστώς....αλλά δεν γκρινιάζουμε !!!!  :D :D :) :) :) :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:54:46 πμ »
Συγνώμη, αλλα η δημοσκόπηση αυτή απλά μετράει πόσοι απο εδώ τελείωσαν αει και πόσοι τει.

Βγές στο δρόμο και ρώτα τους περαστικούς άν προτιμούν να κάνει στα παιδιά τους μάθημα απόφοιτος ΑΕΙ που εγραψε 77 στον ΑΣΕΠ, ή απόφοιτος ΤΕΙ που έγραψε 55 στα ίδια θέματα. Η μάλλον δέν χρειάζεται να κάνεις τον κόπο είναι ολίγον τί αυτονόητο έτσι;

Να τα πούμε τα πράγματα επιτέλους όπως είναι: Έχουμε κυβερνήσεις ανάξιες να νομοθετήσουν. Πχ αυξάνεται λίγο η σύνταξη του αλλουνού και γι'αυτό γίνεται φτωχότερος, γιατι ξαφνικά χάνει το ΕΚΑΣ. Αναρίθμητα τέτοια μαργαριτάρια, με αποτέλεσμα κάποιοι να αδικούνται και κάποιοι να ωφελούνται ευκαιριακά. Για να μήν μιλήσω για τις πιέσεις που δέχονται οι πολιτικοί συνεχώς απο ενδιαφερόμενους, και το πόσο πίσω είναι το δίκαιο και ωφέλημο ως προτεραιότητα στις αποφάσεις τους. Και τώρα, μετά τις υποδείξεις για το ποιά δουλειά να κάνω, αναμένω και την υπόδειξη σε ποιά χώρα να πάω να ζήσω, άν δέν μου αρέσει στην Ελλάδα...
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:06:28 πμ »
eleos re paidia!!!!!!!!
entaxei esy poy egrapses 77 eisai kaliteros mprabo!!!!!!!!!!!!!
epikoinonia me ta paidia diatheteis?????????
poy einai aki to pio oysiastiko!!!!

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:43:23 πμ »
Παράθεση
eleos re paidia!!!!!!!!
entaxei esy poy egrapses 77 eisai kaliteros mprabo!!!!!!!!!!!!!
epikoinonia me ta paidia diatheteis?????????
poy einai aki to pio oysiastiko!!!!

Δεν έγραψα 77. Συγκρίνω τις διαφορετικές βάσεις που διαμορφώθηκαν. Συζητάμε κάτι πολύ συγκεκριμένο εδώ. Άν δέν μπορείς να παρακολουθήσεις τη συζήτηση δέν είναι και υποχρεωτικό να συμμετέχεις, ξέρεις.

Συγκεκριμένα, το θέμα που ξεκίνησε ο/η toonoma αφορά ακριβώς στον δίκαιο ή όχι διαχωρισμό δύο συγκεκριμένων κλάδων, ενώ εσύ αναφέρεσαι γενικότερα στην καταλληλότητα ή όχι του ΑΣΕΠ ώς κριτηρίου επιλογής. Ελπίζω να βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:57:23 πμ από kshl »
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος jkgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:53:13 πμ »
Λοιπόν προς τον kshl και λοιπούς ομοϊδεάτες. Στον δήμο που διαμένω πριν λίγο καιρό βγήκε μια προκήρυξη ΑΣΕΠ που ζητούσε διάφορες ειδικότητες. Με ενημέρωσαν φίλοι τηλεφωνικά ότι ζητάει πληροφορικάριους και σκέφτηκα αμέσως  να κάνω τα χαρτιά μου. Η θέση ήταν «Χειριστής Η/Υ». Μπαίνω στα internets, βρίσκω την προκήρυξη και μου γυρίζουν τα μάτια. Η θέση ζητούσε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απόφοιτους ΙΕΚ. Αρχίζω να αναθεματίζω θεούς και δαίμονες που εμάς τους ΤΕΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΕΙ μας έχουν στην απέξω. Αφού πέρασε ο χρόνος και το κατάπια είχα μία συζήτηση με μια παλιά καραβάνα σε αυτά τα θέματα. Μου απάντησε το εξής: Το κράτος λειτουργεί τα ΙΕΚ. Εάν δεν απορροφήσει ένα ποσοστό αποφοίτων ΙΕΚ θα έχει αποτύχει αυτός ο θεσμός. Γιαυτό  και το κάνει. Λακωνική απάντηση και λογικότατη. Εγώ που τύχαινε να είμαι και εκπαιδευτής στα ΙΕΚ εκείνη την περίοδο δεν έλεγα να το παραδεχτώ. Μέχρι που σήμερα ήρθαν οι διορισμοί των ΠΕ20 και ήμουν μέσα και το κατάλαβα. Συμπέρασμα; ΚΑΛΙΟ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΓΚΕΣ. Έτσι λειτουργούν τα πράγματα ευτυχώς ή δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:09:26 πμ »
Μου αρέσει η ειλικρίνεια και ευθύτητά σου  :) :) :) :) :) ;)

Έβαλα και υπογραφή προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος jkgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:26:23 πμ »
Ωραίος ρε φίλε kshl! Να ξέρεις ότι στη ζωή δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Σήμερα ζεις αύριο πεθαίνεις. Σήμερα είσαι ένας απλός και τιποτένιος ωρομίσθιος αύριο είσαι μόνιμος!!! :)Αν ψάξεις προηγούμενα post μου θα δεις τα χάλια του κλάδου μας που οι περισσότεροι νέοι δεν τα ξέρουν. Εγώ ήμουν της άποψης ότι για να πετύχεις στη ζωή σου ή πρέπει να είσαι εντελώς σκεπάρνι (βλέπε απόφοιτους δημοτικού- γυμνασίου (εργοστασιάρχες)) ή να έχεις ένα μεταδιδακτορικό. ΑΕΙ και ΤΕΙ σκέτα δεν είχαν για εμένα καμία αξία. Τώρα διαπίστωσα πως άμα το παλέψεις  κάτι μπορεί να βγει πάντα. 

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:42:13 πμ »
Το ομολογώ, μόλις έκανα google για ιεκ πληροφορικής  ;D ;D Δύο χρονάκια είναι, θα περάσουν... Λές να με δεχτούνε στο δεύτερο έτος; μπααα..
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος jkgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:51:30 πμ »
Φιλαράκι μου (απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικός) εχτές κιόλας μου έλεγε ότι σκέπτεται να πάει ΕΠΑΛ ηλεκτρονικός για να έχει καλύτερη πρόσβαση σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Γιατί ζητάνε πιο πολλούς από ΕΠΑΛ παρά από ΤΕΙ. Τι του απαντάς τώρα; Εσύ μπορεί να το λές για πλάκα να πάς στο ΙΕΚ αλλά αυτός μου το έλεγε στα σοβαρά…  Έτσι είναι το σύστημα παιδιά και η δικαιολογία βρίσκεται στα προηγούμενα μου post…


Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:57:54 πμ »
Τι πλάκα τι σοβαρά. Σε αυτούς τους διαγωνισμούς που λές, φαντάζομαι δέν υπάρχει εξέταση. Τι μετράει περισσότερο, η οικογενιακή κατάσταση, και τα χρόνια προυπηρεσίας πχ;
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161866
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 507
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.