*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την πρόταση να γίνονται ενιαίοι διορισμοί στους κλάδους ΠΕ19 - ΠΕ20;

Ναι, είναι πιο δίκαιο και αξιοκρατικό.
Όχι, προτιμώ την αναλογία 60%-40%.
Τι σημασία έχει, δεν υπάρχουν πλέον αρκετές θέσεις!

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 12922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perperas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • PE20
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 04:52:11 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, στη σχετικά ήπια αντιπαράθεση που ξεκινήσατε βλέπετε τα πράγματα λιγάκι μονόπλευρα. Αν το μοναδικό κριτήριο που έχει ένας άνθρωπος για να διαλέξει είναι το 77 και το 55, αναμφισβήτητα θα διαλέξει το 77. Κανείς δε μπορεί όμως να εγγυηθεί ότι ο 77 είναι κομπλεξικός ή ότι ο 77 έχει ολοκληρωμένες γνώσεις. Αντίστοιχα και για τον 55. Μια 10λεπτη συζήτηση με τον καθένα θα ήταν πολύ περισσότερο εποικοδομιτική. Αν ο Α έχει αποφοιτήσει από ΑΕΙ και ο Β έχει αποφοιτήσει από ΤΕΙ θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι αν τα πράγματα ήταν ανάποδα πάλι θα είχαμε τους ανθρώπους Α, Β με διαφορά κάποιες λεπτομέρειες. Η λεπτομέρεια κάνει μεν τη διαφορά, αλλά όταν μιλάμε για δύο ίδιους ανθρώπους που διαφέρουν στη λεπτομέρεια. Είναι τόσοι πολλοί όμως οι παράγοντες που τους διαφοροποιούν που η σύγκριση βαθμών οδηγεί σε ατεκμηρίωτα και αβάσιμα αποτελέσματα. Η διαφορά του τίτλου διπλώματος κρίνεται λοιπόν στις πανελλαδικές. Ένας που περνάει ΑΕΙ θα ισχυριστεί ότι προσπάθησε περισσότερο ή ότι είναι χαρισματικός. Μπορεί να είναι έτσι φυσικά μπορεί και όχι. Υπάρχουν πάλι πάρα πολλοί παράγοντες που καθορίζουν το βαθμό στις πανελλαδικές. Από ένα ισορροπημένο οικογενειακό περιβάλλον μέχρι και η οικονομική δυνατότητα για το καλύτερο φροντιστήριο προετοιμασίας.
Το σημερινό σύστημα αξιολόγησης των εν δυνάμει εκπαιδευτικών είναι περισσότερο αξιοκρατικό από την επετηρίδα, αλλά και πάλι δε θα υποστήριζα ότι είναι επαρκές και ολοκληρωμένο. Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος όχι για τον 77 όχι για τον 55, αλλά ακόμα και για τον 9,8 του ΠΕ19 ότι είναι κατάλληλος εκπαιδευτικός. Θα μου πείτε, αυτό είναι το σύστημα, πάνω σε αυτό συζητάτε και καλά κάνετε. Θα έπρεπε όμως κατά την άποψη μου πάντα, να δείτε πιο σφαιρικά το ζήτημα. Αυτό το χορό μας παίζουμε, αυτόν θα χορέψουμε, σύμφωνοι. Στο χορό όμως πρέπει να είμαστε με τα χέρια ενωμένα, όχι αντικριστά σε θέση άμυνας επίθεσης. Και δεν διακηρύσσω την ομόνοια ως ένας καλός άνθρωπος, δίνω απλώς τη ρεαλιστική χροιά της κατάστασης. Ο τομέας χρειάζεται εξυγίανση, όσο αυτή δεν έρχεται ας αφήσουμε τις ταμπέλες. Οι ταμπέλες στέκονται στην επιφάνεια και καταντάμε και οι ίδιοι επιφανειακοί όταν δίνουμε βαρύνουσα σημασία σε αυτές. Ας εξυγιανθεί το σύστημα και ας αποφασιστεί ότι οι καθηγητές σχολείων θα είναι από ΑΕΙ μόνο, οι προγραμματιστές ΤΕΙ μόνο και οι χειριστές ΙΕΚ μόνο. Αλλά να ξέρεις ότι ο καθηγητής του παιδιού σου είναι διαλεγμένος από 11 εκατομμύρια Έλληνες για αυτή τη δουλειά.

Δηλαδή εγώ που είμαι με 1ο πτυχίο Φυσικής 2ο πτυχίο Πληροφορικής ΤΕΙ και μεταπτυχιακό στην Πληροφορική που θα με κατέτασσες???

Πολύ απλοικά βλέπετε το ζήτημα του ΑΣΕΠ οι των Πανεπιστημίων(παρότι ισχυρίζεστε ότι έχετ περισσότερες γνώσεις απο τους των ΤΕΙ).

Δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργεί το κράτος, θα βγάλει ένα νόμο που κάποιους τους ευνοεί άλλους τους καταστρέφει και άλλους τους αφήνει ανεπηρέαστους. Εάν δεν σ αρέσει απλά ψάχνεις για κάτι άλλο. Αλλιώς όπως λέει και το γνωμικό "Σκάσε και κολύμπα"  :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:01:15 »

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 05:22:24 μμ »
Τώρα στη διδασκαλία νεων τεχνολογιών στο δημοτικό και στα αντίστοιχα μαθήματα γυμνασίου και λυκείου...σε τί ακριβως είσαι καλύτερος και που χρειάζοναι οι πανεπιστημιακές σου γνώσεις ... ?????να μου έλεγες οτι μιλάμε για μια δουλειά εκτός εκπαίδευσης που απαιτεί θεωρία να το παραδεχθώ οτι έχεις περισσότερες γνώσεις ... αλλα εδω που είμαστε τι μας λες ρε φιλαράκι??? τα κοιτάω και γελάω ...

Εγώ πάλι εχω ξεκαρδιστεί με αυτά που λες εσύ....
Δηλαδή επειδή στο Γυμνάσιο κάνουν ένα Word ή στο Λύκειο PowerPoint θά ήταν καλύτερα να πάρουν χειριστές Η/Υ ή απόφοιτους ECDL που το κατέχουν και καλύτερα!!!
Κάτι τέτοια λέτε και μπήκαν όλοι οι "αλεξιπτωτιστές" στην εκπαίδευση με 200 ώρες σεμινάριο στους υπολογιστές...

Και κάτι ακόμα επειδή φαίνεσαι "ενημερωμένος" για την αγορά εργασίας, για πες μας για τις δουλειές που θέλουν τις θεωρίες???
Εγώ απλά σου λέω ότι αν απλά χρειάζεται κάπου να μάθεις την θεωρία είναι ΜΟΝΟ όταν εκπαιδεύεσαι (σχολείο, ΤΕΙ, ΑΕΙ) όταν βγεις στην αγορά εργασίας αυτά που έμαθες στη Θεωρία τα κάνεις Πράξη.


Αποσυνδεδεμένος NEF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Ars longa, vita brevis
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 10:28:02 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, στη σχετικά ήπια αντιπαράθεση που ξεκινήσατε βλέπετε τα πράγματα λιγάκι μονόπλευρα. Αν το μοναδικό κριτήριο που έχει ένας άνθρωπος για να διαλέξει είναι το 77 και το 55, αναμφισβήτητα θα διαλέξει το 77. Κανείς δε μπορεί όμως να εγγυηθεί ότι ο 77 είναι κομπλεξικός ή ότι ο 77 έχει ολοκληρωμένες γνώσεις. Αντίστοιχα και για τον 55. Μια 10λεπτη συζήτηση με τον καθένα θα ήταν πολύ περισσότερο εποικοδομιτική. Αν ο Α έχει αποφοιτήσει από ΑΕΙ και ο Β έχει αποφοιτήσει από ΤΕΙ θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι αν τα πράγματα ήταν ανάποδα πάλι θα είχαμε τους ανθρώπους Α, Β με διαφορά κάποιες λεπτομέρειες. Η λεπτομέρεια κάνει μεν τη διαφορά, αλλά όταν μιλάμε για δύο ίδιους ανθρώπους που διαφέρουν στη λεπτομέρεια. Είναι τόσοι πολλοί όμως οι παράγοντες που τους διαφοροποιούν που η σύγκριση βαθμών οδηγεί σε ατεκμηρίωτα και αβάσιμα αποτελέσματα. Η διαφορά του τίτλου διπλώματος κρίνεται λοιπόν στις πανελλαδικές. Ένας που περνάει ΑΕΙ θα ισχυριστεί ότι προσπάθησε περισσότερο ή ότι είναι χαρισματικός. Μπορεί να είναι έτσι φυσικά μπορεί και όχι. Υπάρχουν πάλι πάρα πολλοί παράγοντες που καθορίζουν το βαθμό στις πανελλαδικές. Από ένα ισορροπημένο οικογενειακό περιβάλλον μέχρι και η οικονομική δυνατότητα για το καλύτερο φροντιστήριο προετοιμασίας.
Το σημερινό σύστημα αξιολόγησης των εν δυνάμει εκπαιδευτικών είναι περισσότερο αξιοκρατικό από την επετηρίδα, αλλά και πάλι δε θα υποστήριζα ότι είναι επαρκές και ολοκληρωμένο. Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος όχι για τον 77 όχι για τον 55, αλλά ακόμα και για τον 9,8 του ΠΕ19 ότι είναι κατάλληλος εκπαιδευτικός. Θα μου πείτε, αυτό είναι το σύστημα, πάνω σε αυτό συζητάτε και καλά κάνετε. Θα έπρεπε όμως κατά την άποψη μου πάντα, να δείτε πιο σφαιρικά το ζήτημα. Αυτό το χορό μας παίζουμε, αυτόν θα χορέψουμε, σύμφωνοι. Στο χορό όμως πρέπει να είμαστε με τα χέρια ενωμένα, όχι αντικριστά σε θέση άμυνας επίθεσης. Και δεν διακηρύσσω την ομόνοια ως ένας καλός άνθρωπος, δίνω απλώς τη ρεαλιστική χροιά της κατάστασης. Ο τομέας χρειάζεται εξυγίανση, όσο αυτή δεν έρχεται ας αφήσουμε τις ταμπέλες. Οι ταμπέλες στέκονται στην επιφάνεια και καταντάμε και οι ίδιοι επιφανειακοί όταν δίνουμε βαρύνουσα σημασία σε αυτές. Ας εξυγιανθεί το σύστημα και ας αποφασιστεί ότι οι καθηγητές σχολείων θα είναι από ΑΕΙ μόνο, οι προγραμματιστές ΤΕΙ μόνο και οι χειριστές ΙΕΚ μόνο. Αλλά να ξέρεις ότι ο καθηγητής του παιδιού σου είναι διαλεγμένος από 11 εκατομμύρια Έλληνες για αυτή τη δουλειά.

Δηλαδή εγώ που είμαι με 1ο πτυχίο Φυσικής 2ο πτυχίο Πληροφορικής ΤΕΙ και μεταπτυχιακό στην Πληροφορική που θα με κατέτασσες???

Πολύ απλοικά βλέπετε το ζήτημα του ΑΣΕΠ οι των Πανεπιστημίων(παρότι ισχυρίζεστε ότι έχετ περισσότερες γνώσεις απο τους των ΤΕΙ).

Δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργεί το κράτος, θα βγάλει ένα νόμο που κάποιους τους ευνοεί άλλους τους καταστρέφει και άλλους τους αφήνει ανεπηρέαστους. Εάν δεν σ αρέσει απλά ψάχνεις για κάτι άλλο. Αλλιώς όπως λέει και το γνωμικό "Σκάσε και κολύμπα"  :P :P

Αγαπητέ συνάδελφε, (και όχι μόνο, με τόσα πτυχία δεν ξέρω πως να σε αποκαλέσω) μάλλον έκανες το μήνυμα μου παράθεση αλλά δε διάβασες καθόλου από αυτό... Εγώ το έγραψα ακριβώς για να αποθαρρύνω τους συνομιλητές του φόρουμ να δημιουργούν κατατάξεις και να φοράνε ταμπέλες. Λυπάμαι αλλά δεν είμαι σε θέση να σε κατατάξω όχι μόνο επειδή δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος, αλλά και επειδή 3 πτυχία δε μου λένε τίποτα. Αν σε γνώριζα μπορεί να ισχυριζόμουν ότι είσαι από τους πιο λαμπρούς ανθρώπους που έχω γνωρίσει, αλλά μπορεί και να ισχυριζόμουνα ότι είσαι ένας απλός διπλωματοσυλλέκτης.
Επίσης δε συμφωνώ με το "σκάσε και κολύμπα". Σίγουρα θα κολυμπήσεις, αλλά μάλλον φωνάζοντας. Συμφωνώ ότι το σύστημα χωλαίνει, αλλά η παθητική στάση απέναντί του μας καθιστά εκ προοιμίου ανάπηρους.

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 03:26:07 πμ »
Τώρα στη διδασκαλία νεων τεχνολογιών στο δημοτικό και στα αντίστοιχα μαθήματα γυμνασίου και λυκείου...σε τί ακριβως είσαι καλύτερος και που χρειάζοναι οι πανεπιστημιακές σου γνώσεις ... ?????να μου έλεγες οτι μιλάμε για μια δουλειά εκτός εκπαίδευσης που απαιτεί θεωρία να το παραδεχθώ οτι έχεις περισσότερες γνώσεις ... αλλα εδω που είμαστε τι μας λες ρε φιλαράκι??? τα κοιτάω και γελάω ...

Εγώ πάλι εχω ξεκαρδιστεί με αυτά που λες εσύ....
Δηλαδή επειδή στο Γυμνάσιο κάνουν ένα Word ή στο Λύκειο PowerPoint θά ήταν καλύτερα να πάρουν χειριστές Η/Υ ή απόφοιτους ECDL που το κατέχουν και καλύτερα!!!
Κάτι τέτοια λέτε και μπήκαν όλοι οι "αλεξιπτωτιστές" στην εκπαίδευση με 200 ώρες σεμινάριο στους υπολογιστές...

Και κάτι ακόμα επειδή φαίνεσαι "ενημερωμένος" για την αγορά εργασίας, για πες μας για τις δουλειές που θέλουν τις θεωρίες???
Εγώ απλά σου λέω ότι αν απλά χρειάζεται κάπου να μάθεις την θεωρία είναι ΜΟΝΟ όταν εκπαιδεύεσαι (σχολείο, ΤΕΙ, ΑΕΙ) όταν βγεις στην αγορά εργασίας αυτά που έμαθες στη Θεωρία τα κάνεις Πράξη.



1ον...Σταμάτα να γελάς και άκου...Και εσυ και εγώ είμαστε αλεξιπτωτιστές στην εκπαίδευση ώς προς τον τρόπο που μπήκαμε εκεί ...όταν πέρασες στη σχολή σου σιγά μην είχες βλέψεις προς την διδασκαλεία πληροφορικής...αφού τελείωσες , είδες οτι υπάρχει πιθανότητα να κάνεις αυτό το οποίο είναι και το πιο εύκολο εδώ που τα λέμε απ το να βρείς μια δουλειά σε εταιρεία... Αυτό δεν είναι κακό...έτσι έκανα και εγώ άλλωστε και δεν σε κατηγορώ...απλά σου απαντώ για το "αλεξιπτωτιστές"

2ον ...Τα περί θεωρίας ηταν ειρωνικά ειπωμενα αν δεν κατάλαβες ...θέλοντας να πώ οτι τα πανεπιστήμια δουλεύουν προς την θεωρητική κατεύθυνση...

3ον...εγώ που είμαι ενημερωμένος λοιπόν θα σου πω το εξής παράδειγμα βγαλμένο απ τη ζωή που το βλέπω αρκετές φορές σε επανάληψη ... Είναι κάποιος απόφοιτος ΙΕΚ και έχει έναν γνωστό σε μια εταιρεία ... Αυτή η εταιρεία ζητά άτομα για μια θέση (η οποία μπορεί να καλυφθεί απο απόφοιτους ΤΕΙ-ΑΕΙ)... Παίρνουν τον απόφοιτο ΙΕΚ-βύσμα τον εκπαιδεύουν 1-2 μήνες πάνω σε αυτά που απαιτεί η θέση και αυτός παίρνει τώρα έναν αξιοσέβαστο μισθό... Τι θέλω να πώ ???  Οτι θεωρίες και να έμαθες εσυ ... υπάρχει η εκπαίδευση μέσα στην εταιρεία που σε μαθαίνει τα 5 πράγματα που πρέπει να ξέρεις για τη θέση ... Τώρα σε περίπτωση που δεν υπάρχει αυτό το βύσμα και θες μόνο με το πτυχίο σου να πιάσεις δουλειά ... Ας πάρουμε εσένα παράδειγμα ... γιατί ταλαιπωρείσαι με την ωρομισθία και δεν έχεις πιάσει μια δουλειά αντάξια του πτυχίου σου ??? Λέω εγώ τώρα που είμαι και "ενημερωμένος" ...

Γελάς ακόμα???? Για να κλαίς είναι ...
  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 03:41:50 πμ από NAS »
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:01:15 »

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 03:38:44 πμ »
Βγές στο δρόμο και ρώτα τους περαστικούς άν προτιμούν να κάνει στα παιδιά τους μάθημα απόφοιτος ΑΕΙ που εγραψε 77 στον ΑΣΕΠ, ή απόφοιτος ΤΕΙ που έγραψε 55 στα ίδια θέματα. Η μάλλον δέν χρειάζεται να κάνεις τον κόπο είναι ολίγον τί αυτονόητο έτσι;


Απ αυτη΄τη φράση και μόνο καταλαβαίνει κανείς με τι άτομο έχει να κάνει ... Κοινωνικά αναλφάβητο ...
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 11:11:38 πμ »
Οκ, θα προσπαθήσω να το εξηγήσω αναλυτικά. Το thread περιέχει μια ψηφοφορία. Το δείγμα που καλείται να απαντήσει όμως δέν είναι καθόλου τυχαίο, επομένως τα αποτελέσματα δέν έχουν κατα τη γνώμη μου καμία αξία. Εκεί κολλάει η φράση "βγές στο δρόμο και ρώτα" και νομίζω πως είναι κατανοητό οτι ήταν σχήμα λόγου.

Όταν θεωρώ αυτονόητη την επιλογή του απόφοιτου ΑΕΙ με βαθμό 77 αντί ΤΕΙ με 55, δέν θίγω σε τίποτε τα ΤΕΙ γιατί κριτήριο αποτελεί ο βαθμός. Άν ο απόφοιτος ΤΕΙ είχε γράψει παραπάνω θα μπορούσε να προτιμηθεί εκείνος. Προφανώς δέν έκανες τον κόπο να διαβάσεις την υπογραφή στο κάτω μέρος των post μου. Ο λόγος που αναφέρω τις σχολές είναι για να τονίσω ότι αυτό είναι το μόνο που τους διαφοροποιεί, και ότι δέν υπήρχε ειδικός λόγος να προτιμηθεί ο δεύτερος. Εκτός άν η ισότητα δέν αρκεί και πρέπει να δεχτούμε και την ανωτερώτητα των ΤΕΙ.

Τώρα άν θεωρούμαι κομπλεξικός επειδή υπερασπίζομαι αυτούς που απέδωσαν καλύτερα στις εξετάσεις, που εκεί καταλήγουμε τελικά, τι να πώ, η δικτατορία της μετριότητας καλά κρατεί... Αλλα αυτό που με στενοχωρεί είναι οτι δέν μπορεί κανείς να διατυπώσει μια άποψη, ή οποία όσο πιο βασισμένη στη λογική είναι, τόσο περισότερο θα προσπαθήσουν να εκτρέψουν τη συζήτηση σε προσωπική ανταλλαγή χαρακτηρισμών κάποιοι που διαφωνούν.

Θα κλείσω επαναλαμβάνοντας ότι εγώ δέν έγραψα 77, αλλα λιγότερο, και ακόμη και να μήν υπήρχε η ποσόστωση πάλι δέν θα διοριζόμουνα. Αυτό που με παρηγορεί όμως είναι όσοι διορίζονται και τα κατάφεραν με τη δουλειά τους. Σίγουρα το αξίζουν παραπάνω απο εμένα. Αυτή η "παρηγοριά" όμως τείνει να εκλείψει με την ύπαρξη και διαιώνηση κάθε λογής παράλογων ποσοστώσεων και αδιαφανών διαδικασιών τύπου ΠΔΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 11:23:24 πμ από kshl »
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:48:43 μμ »
Οκ, θα προσπαθήσω να το εξηγήσω αναλυτικά. Το thread περιέχει μια ψηφοφορία. Το δείγμα που καλείται να απαντήσει όμως δέν είναι καθόλου τυχαίο, επομένως τα αποτελέσματα δέν έχουν κατα τη γνώμη μου καμία αξία. Εκεί κολλάει η φράση "βγές στο δρόμο και ρώτα" και νομίζω πως είναι κατανοητό οτι ήταν σχήμα λόγου.

Όταν θεωρώ αυτονόητη την επιλογή του απόφοιτου ΑΕΙ με βαθμό 77 αντί ΤΕΙ με 55, δέν θίγω σε τίποτε τα ΤΕΙ γιατί κριτήριο αποτελεί ο βαθμός. Άν ο απόφοιτος ΤΕΙ είχε γράψει παραπάνω θα μπορούσε να προτιμηθεί εκείνος. Προφανώς δέν έκανες τον κόπο να διαβάσεις την υπογραφή στο κάτω μέρος των post μου. Ο λόγος που αναφέρω τις σχολές είναι για να τονίσω ότι αυτό είναι το μόνο που τους διαφοροποιεί, και ότι δέν υπήρχε ειδικός λόγος να προτιμηθεί ο δεύτερος. Εκτός άν η ισότητα δέν αρκεί και πρέπει να δεχτούμε και την ανωτερώτητα των ΤΕΙ.

Τώρα άν θεωρούμαι κομπλεξικός επειδή υπερασπίζομαι αυτούς που απέδωσαν καλύτερα στις εξετάσεις, που εκεί καταλήγουμε τελικά, τι να πώ, η δικτατορία της μετριότητας καλά κρατεί... Αλλα αυτό που με στενοχωρεί είναι οτι δέν μπορεί κανείς να διατυπώσει μια άποψη, ή οποία όσο πιο βασισμένη στη λογική είναι, τόσο περισότερο θα προσπαθήσουν να εκτρέψουν τη συζήτηση σε προσωπική ανταλλαγή χαρακτηρισμών κάποιοι που διαφωνούν.

Θα κλείσω επαναλαμβάνοντας ότι εγώ δέν έγραψα 77, αλλα λιγότερο, και ακόμη και να μήν υπήρχε η ποσόστωση πάλι δέν θα διοριζόμουνα. Αυτό που με παρηγορεί όμως είναι όσοι διορίζονται και τα κατάφεραν με τη δουλειά τους. Σίγουρα το αξίζουν παραπάνω απο εμένα. Αυτή η "παρηγοριά" όμως τείνει να εκλείψει με την ύπαρξη και διαιώνηση κάθε λογής παράλογων ποσοστώσεων και αδιαφανών διαδικασιών τύπου ΠΔΣ.

Οκ και το κομπλεξικός ηταν σχήμα λόγου λοιπόν ... Την υπογραφή σου την βρίσκω άκρως ειρωνική ... Δεν θεώρησα ποτέ οτι έχεις γράψει πάνω απο 77 ...  θεωρώ σε επίπεδο θεωρητικών γνώσεων τα παιδιά των ΑΕΙ ανώτερα (δεν τα ισοπεδώνω όλα ) ... αυτοί που έγραψαν καλά καλώς και πέρασαν ... Σε καμία περίπτωση δεν ζήτησα να είμαι ανώτερος σαν απόφοιτος ΤΕΙ απο αυτούς των ΑΕΙ - έστω κ αν το λες σαν σχήμα λόγου ... Δεν προσπάθησα να εκτρέψω τίποτα ... Αν θες να γράψεις κάτι που αφορά άλλους να το γράφεις με σαφήνεια ώστε εμεις οι μέτριοι να μην παρεξηγούμαστε, να καταλαβαίνουμε τι ακριβώς γράφεις και να προχωράμε παρακάτω και όχι να ψάχνουμε βαθύτερα νοήματα ...αφού όλοι αυτό που κατάλαβα κ εγώ κατάλαβαν ... Αρα ή όλοι είναι χαζοί η εσύ δεν ξέρεις περάσεις τις σκέψεις σου γραπτώς ...  Εγώ τελειώνω εδώ αυτή την αντιπαράθεση μαζί σου συμφωνώντας στο σημείο που αναφέρεις για την ΠΔΣ
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:09:47 μμ »
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από την παραπάνω δημοσκόπηση είναι ότι κάποιοι των ΑΕΙ λιγουρεύονται τις θέσεις των ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:31:07 μμ »
Παράθεση
Αν θες να γράψεις κάτι που αφορά άλλους να το γράφεις με σαφήνεια ώστε εμεις οι μέτριοι να μην παρεξηγούμαστε

Παράθεση
Την υπογραφή σου την βρίσκω άκρως ειρωνική

Ε τώρα τί να κάνω, να γράψω πέντε παραγράφους που να αναλύω τη σημασία του "εν δυνάμει" για να πείσω ότι δέν ειρωνεύομαι;

Παράθεση
Σε καμία περίπτωση δεν ζήτησα να είμαι ανώτερος σαν απόφοιτος ΤΕΙ απο αυτούς των ΑΕΙ

Δέν το ζητάς, αλλα σκέψου το εξής: άν κάποιος έκανε διδακτορικό, στις εξετάσεις αυτές θα είχε +4 (νομίζω) βαθμούς. Άν αντί για διδακτορικό είχε πτυχίο ΤΕΙ θα είχε πρακτικά +23 βαθμούς. Στην πράξη, για τις εξετάσεις αυτές, πριμοδοτηθήκατε περισότερο και απο κάτοχο δύο διδακτορικών!

Παράθεση
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από την παραπάνω δημοσκόπηση είναι ότι κάποιοι των ΑΕΙ λιγουρεύονται τις θέσεις των ΤΕΙ.

Το άν λιγουρεύονται δέν σημαίνει αυτόματα ότι έχουν άδικο. Ναι εξαρχής λέμε ότι θέλουμε να διαγωνιζόμαστε απο κοινού. Αν αυτό θέλεις να το βαφτίσεις λιγουρεύομαι ώστε να προσδώσεις μια αίσθηση ενοχής, δικαίωμά σου.
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος elf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:33:00 μμ »
Εγώ πάλι αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να υπάρχουν ξεχωριστές θέσεις για ΑΕΙ και ΤΕΙ. Οι υποψήφιοι δίνουν τα ίδια θέματα και θα διδάξουν ακριβώς τα ίδια μαθήματα, ως ενιαία κατηγορία ΠΕ19-20. Γιατί τότε να μην υπάρχει και ποσοστό των θέσεων για το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, το Μετσόβειο κοκ;
Είτε δεχόμαστε την ισοτιμία και καταργούμε την ποσόστωση, είτε δεν τη δεχόμαστε και έχουμε διαφορετικά διδακτικά αντικείμενα. Και τα δύο δεν μπορούμε να τα έχουμε, έτσι δεν είναι;

ΥΣ Είμαι διορισμένη κ δεν λιγουρεύομαι τη θέση κανενός, απλά μάλλον κάποια πράγματα μόνο σε εμένα είναι αυτονόητα


Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από την παραπάνω δημοσκόπηση είναι ότι κάποιοι των ΑΕΙ λιγουρεύονται τις θέσεις των ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος nelson

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 03:07:51 μμ »
Είμαι 29 χρονών και από τότε που τελείωσα το Λύκειο δεν με ρώτησε κανείς αν ήταν Τεχνικό, Γενικό ή Πολυκλαδικό, δεν με ρώτησε κανείς με τί βαθμό το έβγαλα, δεν με ρώτησε κανείς πόσες απουσίες έκανα στην Γ' τάξη. Το σχολείο λοιπόν είχε συγκεκριμένο στόχο: Να με μορφώσει και να με εφοδιάσει με τα προσόντα ώστε να ανταπεξέλθω στην Τριτοβάθμια (ΑΕΙ ή ΤΕΙ). Ως εκεί. Όταν τελείωσε όλα τα στατιστικά μπήκαν σε μία καρτέλα προόδου.

Οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ γίνονται πάλι για εναν συγκεκριμένο λόγο: Πρόσληψη στο δημόσιο και ως εκεί. Αν κάποιος μου πει ότι δεν είμαι εξίσου καλός με αυτόν επειδή έγραψα 64% στον ΑΣΕΠ από ΤΕΙ, ενώ αυτός 75% από ΑΕΙ μπορώ να του απαντήσω δικαιωματικά ότι εγω στο λύκειο έσκιζα με 20άρια ενά αυτός ήταν του 18. Και φυσικά πάει λέγοντας. Αυτό επειδή είδα κάποιες θέσεις: "ο γονιός θα προτιμούσε αυτόν που έγραψε 75%" κλπ....

Νομίζω όλοι συμφωνείτε ότι ανεξαρτήτως τι σχολή έχουμε τελειώσει, είδαμε να πέρνουν πτυχίο άτομα ικανά αλλά και άτομα που δεν ήταν αντίστοιχης ικανότητας. Συνεπώς διαφορές υπάρχουν ακόμα και στις ίδιες μας τις σχολές, δεν έχει νόημα να ζητήσουμε από έναν διαγωνισμό που έχει φτιαχτεί για άλλο λόγο να μας πει ποιοι είμαστε.

Συγχωρέστε με που δεν χρησιμοποιώ παραπομπές από παραγράφους που διάβασα, αλλά είδα επίσης άποψη ότι πλεονεκτούν οι απόφοιτοι ΤΕΙ οι οποίοι δεν το αξίζουν και προσλαμβάνται έναντι των ΑΕΙ. Είμαι στην 1η δεκάδα των διοριστέων ΠΕ20 του ΑΣΕΠ και αν κατάλαβα καλά αυτό σημαίνει ότι είμαι καλύτερος από 5000 υποψηφίους ΠΕ19 επειδή έτσι έκρινε ένας διαγωνισμός; Δεν νομίζω παιδιά....

Δείτε λίγο τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα: Ο απόφοιτος ΑΕΙ προσλαμβάνεται πολύ δυσκολότερα από τον αντίστοιχο ΤΕΙ γιατί έτσι είναι οι θέσεις: Σαν εργοδότης θα προσλάβω 1 ή 2 μηχανικούς ΑΕΙ που προορίζω για στελέχη και 10 ΤΕΙ που προορίζω για εργοδηγούς κλπ. Το θέμα είναι ότι όποιος έχει δουλέψει σε μεγάλες εταιρείες έχει δει ιδίοις όμασι ότι ο προκομένος και αξιόλογος άνθρωπος δεν έχει ταυτότητα ΑΕΙ -ΤΕΙ Έτσι είναι και στην εκπαίδευση.

Ας μην υπάρχει λοιπόν η γκρίνια για το ΠΕ20, ομοίως μπορούμε να επικαλεστούμε μισθολογικά ζητήματα. Ας γράφουμε όλοι ΑΣΕΠ, ας γινόμαστε καλύτεροι ως άνθρωποι και παιδαγωγοί και οι διακαιωματικοί και τελικοί κριτές είναι μόνο οι μαθητές μας.

ΥΓ: Μη μου πει κανείς ότι ξέφυγα απ' το θέμα, προσπάθησα να δώσω μια γνώμη για όλα όσα διάβασα.

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 09:42:30 πμ »
2 "γάιδαροι" (ΑΕΙ - ΤΕΙ) μαλώνανε σε ξένο ........ δεν κολλάει η συνέχεια της παροιμίας...
Τι σημασία έχει αν "εσύ" έγραψες 90 και είσαι εκτός και εγώ 30 και είμαι εντός ; Πως μα φυσικά από την προυπηρεσία που έχω μαζέψει με τον χ ή ψ τρόπο.΄
Είναι άκαιρο και τελείως "άσχετο" το ποιος έγραψε παραπάνω ή παρακάτω αφού υπάρχει η πίσω πόρτα που λέγεται ενιαίος πίνακας διορισμού και από εκεί μπαίνει κόσμος.
ΟΠΟΤΕ πριν πούμε για ενιαίο πίνακα ΑΣΕΠ ας δούμε όλους αυτούς που μπαίνουν ΧΩΡΙΣ επιτυχία ΑΣΕΠ και μετά βλέπουμε τα άλλα... γιατί ΑΥΤΟΙ σου "κλέβουν" τη θέση και όχι ο ΤΕΙ ή οποιοσδήποτε άλλος που είχε επιτυχία στον ΑΣΕΠ....

Αυτά τα λίγα

Υ.Γ. Όλοι εμείς που είχαμε επιτυχία στον ΑΣΕΠ ή μάλλον μιλάω μόνο για μένα κουβαλάω τόνους μαλ.....ιας γιαυτό και ξεκινώ δίαιτα γιατί έκατσα σαν ...μακακας να βγάλω τα μάτια μου για να περάσω τον ΑΣΕΠ αντί να βρω έναν καλό "γνωστό" να πάρω λίγη προυπηρεσία και να διοριστώ πρώτος !!! ΝΑΙ πρώτα οι λοιποί και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ..καλό ε !!! Τέτοια ξεφτίλα !! και εσείς εδώ μιλάτε για βαθμολογίες και άλλες...άντε να μην πω ! 

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 04:38:27 μμ »
Σίγουρα και αυτό που λές εσύ ισχύει mitman. Αλλά το ένα δέν αναιρεί το άλλο.
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίοι διορισμοί ΠΕ19 - ΠΕ20
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 05:48:43 μμ »
Όταν βγήκε ο διαγωνισμός αναρωτήθηκα με ποιό σκεπτικό οι θέσεις είναι 60-40 αντίστοιχα για ΑΕΙ και ΤΕΙ, αντί για 50-50 και όντως προτιμούσα να υπάρχει ενιαίος πίνακας και ας περάσει ο καλύτερος. Βέβαια, τότε δεν έγραψε κανένας από τα ΑΕΙ ότι το 60-40 δεν είναι σωστό, οπότε μόνο εκ των υστέρων και γνωρίζοντας τα αποτελέσματα άκουσα ορυμαγδούς από κάποιους(τη συντριπτική μειοψηφία). Συνεχίζω να πιστεύω ότι έπρεπε να υπάρχει ενιαίος πίνακας στον ΑΣΕΠ, αφού οι απόψεις μου δε μεταλλασσονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα και ανάλογα με τα εκάστοτε αποτελέσματα.
Και τις ενστάσεις για να είναι αποδεκτές πρέπει να τις εκφράζουμε πριν βγουν τα αποτελέσματα. Άλλωστε, φαντάζομαι κανείς δεν είχε προβλέψει  ότι τα ΤΕΙ δε θα έφταναν καν τον αριθμό των θέσεων των διοριστέων. Τα φετινά θεωρητικά θέματα ευνοούσαν τους αποφοίτους ΑΕΙ και πιθανότατα, άμα είχαν να κάνουν περισσότερο με hardware, θα ευνοούσαν τους αποφοίτους ΤΕΙ, οπότε και σε αυτή την περίπτωση αν ήταν ενιαίος πίνακας ίσως πάλι να ξίνιζε σε κάποιους.

Υ.Γ.: Είμαι στους διοριστέους λόγω παιδαγωγικών, αλλά με παραπλήσια λογική, μήπως έπρεπε να αξιώσω και γω να με διορίσουν χωρίς εξετάσεις με βάση τα δεδομένα μου? Μαθηματικό, ΤΕΙ Πληροφορικής(ΠΕ 20), μεταπτυχιακό στην Πληροφορική και από φέτος φοιτητής Οικονομικού(για την πάρτι μου) και από προϋπηρεσία προγραμματισμό σε Java και C#, σε desktop και web εφαρμογές. Η απάντηση είναι: ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ. Όταν πήγα στο διαγωνισμό ήξερα από πριν τους κανόνες και τι κυνηγούσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2009, 05:51:02 μμ από argy77 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.