*

Αποστολέας Θέμα: Γ' φάση αναπληρωτών ΠΕ-60  (Αναγνώστηκε 163349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:06:39 μμ »
 Έχω την εξής απορία: Αφού τα σχολεία ανοίγουν στις 11 πώς γίνεται να μείνουν ακάλυπτα τα όποια κενά   ενδεχομένως υπάρχουν ακόμα; Δηλαδή αν καθυστερήσει μετά τις 11 η γ φάση τα παιδιά θα μείνουν χωρίς νηπιαγωγούς; Τια θα γίνει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:32 »

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:06:46 μμ »
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΘΝΟΣ 7/9/2009
Πρώτο κουδούνι με χιλιάδες κενά

Στα δημοτικά οι κενές θέσεις ξεπερνούν τις 3.000, ενώ λείπουν και 3.000 εκπαιδευτικοί για τα ολοήμερα. Στη δευτεροβάθμια χρειάζονται 18.000 αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Ελλείψεις σε βιβλία και αίθουσες

Με χιλιάδες κενές θέσεις νηπιαγωγών, δασκάλων και καθηγητών, ελλείψεις σε βιβλία και παιδιά στοιβαγμένα στις αίθουσες θα ξεκινήσει την Παρασκευή η νέα σχολική χρονιά.
Οι εκπαιδευτικοί εκτιμούν ότι φέτος θα χαθούν χιλιάδες διδακτικές ώρες και θα προκληθούν σοβαρά προβλήματα στην εκπαιδευτική διαδικασία, λόγω της επιλογής της κυβέρνησης να μειώσει τους μόνιμους διορισμούς, κυρίως σε νηπιαγωγούς (κατά 50%) και δασκάλους (κατά 25%), γεγονός που θα προκαλέσει σοβαρές ελλείψεις, οι οποίες θα φανούν σε λίγες μέρες.

Ηδη στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση υπολογίζεται ότι τα κενά ξεπερνούν τις 3.000 θέσεις, εκ των οποίων 1.500 είναι δάσκαλοι, 700 νηπιαγωγοί και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων (μουσικοί, αγγλικής γλώσσας, φυσικής αγωγής κ.ά.).

Επίσης, λείπουν και 3.000 εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων, οι οποίοι πρέπει να στελεχώσουν τα ολοήμερα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.


Αποσυνδεδεμένος lastmoican

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:07:19 μμ »
Μίλησα με γραφείο υπουργού μετά από πολλές προσπάθειες και μου είπε η κυρία που συνομίλησα πως θα συνεχιστούν οι προσλήψεις κανονικά με άδεια του Στε και πως ακόμα δεν έχει  ενημερωθεί η διεύθυνση αβάθμιας στο υπεπθ.!!!!Άντε να αρχίζουμε πάλι να ελπίζουμε!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:10:02 μμ »
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΘΝΟΣ 7/9/2009


Οι εκπαιδευτικοί εκτιμούν ότι φέτος θα χαθούν χιλιάδες διδακτικές ώρες και θα προκληθούν σοβαρά προβλήματα στην εκπαιδευτική διαδικασία, λόγω της επιλογής της κυβέρνησης να μειώσει τους μόνιμους διορισμούς, κυρίως σε νηπιαγωγούς (κατά 50%) και δασκάλους (κατά 25%), γεγονός που θα προκαλέσει σοβαρές ελλείψεις, οι οποίες θα φανούν σε λίγες μέρες.


Μάλλον ταυτόχρονα μου απάντησες στο τι θα γίνει.... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:32 »

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:14:08 μμ »
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΘΝΟΣ 7/9/2009


Οι εκπαιδευτικοί εκτιμούν ότι φέτος θα χαθούν χιλιάδες διδακτικές ώρες και θα προκληθούν σοβαρά προβλήματα στην εκπαιδευτική διαδικασία, λόγω της επιλογής της κυβέρνησης να μειώσει τους μόνιμους διορισμούς, κυρίως σε νηπιαγωγούς (κατά 50%) και δασκάλους (κατά 25%), γεγονός που θα προκαλέσει σοβαρές ελλείψεις, οι οποίες θα φανούν σε λίγες μέρες.


Μάλλον ταυτόχρονα μου απάντησες στο τι θα γίνει.... :)


Οταν έστελνα το κειμενάκι του ΕΘΝΟΥΣ εσύ έκανες την ερώτηση και έτσι ήρθε και έκατσε σαν απάντηση στο θέμα σου! Τέλειος συγχρονισμός ! Ούτε στο μυαλό σου να ήμουνα!

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:16:10 μμ »
Όντως!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Τη σκέψη μου διάβασες!  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:25:32 μμ »
Τότε να έχουμε ελπίδες κι από Τετάρτη που τελειώνουν οι τοποθετήσεις της β φάσης.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Gemini81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60*Ένα 5χρονο είναι πολύ ανώτερό μας στην ψυχή
    • Προφίλ
    • Μουσικοκινητική Page
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:35:47 μμ »
Δεν εχει κανεις αντιρηση οτι πανε αναπληρωτες οι διοριστεοι ασεπ της 2ης χρονιας;
Τι ενοείς?αν είναι σωστό ή αν δεν είναι?

δεν ξερω, ρωταω πως το βλεπετε.
εγω προσωπικα το βλεπω αδικο να τρωνε τις λιγοστες θεσεις μας αυτοι που απο του χρονου θα ναι βολεμενοι. πιστευω θα πρεπε να βγαινουνε απο τον πινακα μας τη στιγμη που γινονται διοριστεοι του ασεπ.

Το θεωρώ άδικο αυτό που λες γιατί και εγώ έβγαλα τα μάτια μου πάνω από τα βιβλία για να καταφέρω να είμαι στους διοριστέους και να πάρω κάποια μόρια για μια καλή θέση στον ενιαίο…όπως επίσης θέλω το ίδιο όπως και εσύ να δουλέψω…γιατί να μην θεωρώ και εγώ άδικο λοιπόν που δεν διορίσανε και τους 600 φέτος και θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη για να δουλέψω;

Σιγουρα θα δουλεψεις στο δημοσιο και μονιμη. Εγω ποτέ. κι εαν, θα ναι με συμβαση του 1 ετους και οπου με στειλουνε, κι αυτην την αγωνια θα την εχω και του χρονου. του χρνου δε θα χει ησυχασει το κεφαλακι μου, δε θα χω βολευτει. Εγω δε σπουδασα, δε διαβασα; μου χαριστηκε τιποτα; δε ρωταει ομως κανεις τι θ απογινω αν δε με παρουνε.
κι εσυ σε δυσκολη φαση εισαι κι εχει τα αδικα της, δεν αντιλεγει κανεις. απλα μπροστα στη δικια μου ειναι παραδεισος.
And they say that a hero can save us.
Im not gonna stand here and wait.
I'll hold onto the wings of the eagles.
Watch as we all fly away.

Now that the world isn't ending, its love that I'm sending to you.
It isn't the love of a hero, and that's why I fear it won't do.

Αποσυνδεδεμένος runaway

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:36:30 μμ »
Μάλλον Πέμπτη-Παρασκευή, θα τοποθετηθούν οι της Β και θα δουν τα κενα, που όπως φαίνεται είναι πολλά ;D ;D ;D
Κάθε Δύση μια Ανάμνηση
Κάθε Ανατολή κι Ελπίδα!

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:40:22 μμ »
Χμ...η arietta είχε πει για 15 του μηνός...για να δούμε...

Λέτε να πάρουν πάλι 300;  :-\
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:45:53 μμ »
Την Παρασκευή είχαν τοποθετηθεί της α φάσης και το απόγευμα βγήκε η β. Αν θέλουν Τετάρτη που τελειώνουν οι τοποθετήσεις της β φάσης το απόγευμα βγάζουν και τη γ .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:48:26 μμ από paschalist »
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:56:28 μμ »
Την Παρασκευή είχαν τοποθετηθεί της α φάσης και το απόγευμα βγήκε η β. Αν θέλουν Τετάρτη που τελειώνουν οι τοποθετήσεις της β φάσης το απόγευμα βγάζουν και τη γ .


ΑΝ θέλουν...αμ δε θέλουν, εκτός αν τους πιέσουν οι ανώτεροι...  ;)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:01:53 μμ »
Χμ...η arietta είχε πει για 15 του μηνός...για να δούμε...

Λέτε να πάρουν πάλι 300;  :-\

Ρε παιδιά πώς είχαν πάρει πέρυσι 1750 άτομα με συνοπτικές διαδικασίες, είναι δυνατό να καθυστερούν τώρα τόσο πολύ και να παίρνουν πολύ λιγότερους?Κανονικά θα πρέπει να πάρουν τουλάχιστον το ίδιο νούμερο με πέρυσι και ακόμα περισσότερους!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία_25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ-60
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:07:44 μμ »
Δεν εχει κανεις αντιρηση οτι πανε αναπληρωτες οι διοριστεοι ασεπ της 2ης χρονιας;
Τι ενοείς?αν είναι σωστό ή αν δεν είναι?

δεν ξερω, ρωταω πως το βλεπετε.
εγω προσωπικα το βλεπω αδικο να τρωνε τις λιγοστες θεσεις μας αυτοι που απο του χρονου θα ναι βολεμενοι. πιστευω θα πρεπε να βγαινουνε απο τον πινακα μας τη στιγμη που γινονται διοριστεοι του ασεπ.

Το θεωρώ άδικο αυτό που λες γιατί και εγώ έβγαλα τα μάτια μου πάνω από τα βιβλία για να καταφέρω να είμαι στους διοριστέους και να πάρω κάποια μόρια για μια καλή θέση στον ενιαίο…όπως επίσης θέλω το ίδιο όπως και εσύ να δουλέψω…γιατί να μην θεωρώ και εγώ άδικο λοιπόν που δεν διορίσανε και τους 600 φέτος και θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη για να δουλέψω;

Σιγουρα θα δουλεψεις στο δημοσιο και μονιμη. Εγω ποτέ. κι εαν, θα ναι με συμβαση του 1 ετους και οπου με στειλουνε, κι αυτην την αγωνια θα την εχω και του χρονου. του χρνου δε θα χει ησυχασει το κεφαλακι μου, δε θα χω βολευτει. Εγω δε σπουδασα, δε διαβασα; μου χαριστηκε τιποτα; δε ρωταει ομως κανεις τι θ απογινω αν δε με παρουνε.
κι εσυ σε δυσκολη φαση εισαι κι εχει τα αδικα της, δεν αντιλεγει κανεις. απλα μπροστα στη δικια μου ειναι παραδεισος.


Κοίτα,είναι εξαιρετικά λεπτό το ζήτημα.Σε καμία όμως περίπτωση δεν συμφωνώ με την nanakimou ότι έβγαλε τα μάτια της στα βιβλία και το αξίζει.Όλες μας προσπαθήσαμε άλλες περισσότερο,άλλες λιγότερο και οι περισσότερες-οι από εμάς το αξιζουμε.Εγώ προσωπικά έδωσα πρώτη φορά.Πήγα σε φροντιστήριο,πλήρωσα και 1500 ευρώ και διάβαζα μήνες.αποτέλεσμα?75 τα εκατό.Κοινώς ξεσκίστηκα στο διάβασμα και αυτό που είπες με υποτιμά.Απλά οι θέσεις ήταν 600 για 7,500 άτομα.Ποιος παππάς και ποιος κουμπάρος?Και να σου πω κάτι?Η φίλη μου πέρασε στους 600 διαβάζοντας 2 μέρες.Λοιπόν για ποια αξιοκρατία μιλάμε?Θα παρακαλούσα οι τόνοι να είναι χαμηλοί καθώς κάνουμε συζήτηση και διάλογο.
Μην στεναχωριέσαι για πράγματα που δεν μπορείς να αλλάξεις και για πράγματα που μπορείς να αλλάξεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.