*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια  (Αναγνώστηκε 75346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 02, 2008, 04:00:57 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος alepou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 01:46:38 μμ »
Το θέμα αυτό απευθύνεται στους κατοχους Μεταπτυχιακού το οποίο τους έδωσε παιδαγωγική κατάρτιση. Μία προσπάθεια για να ενημερωθούμε εμείς οι υπόλοιποι για το ποια Μεταπτυχιακά εγκρίνει το Υπουργείο Παιδείας. Θα παρακαλούσα ο καθένας να γράφει το τμήμα και τον τίτλο του Μεταπτυχιακού 
και όσοι αναφέρουν κάποιο να είναι σίγουροι, και όχι επειδή κάποτε κάποιος τους είπε κάτι.
Ευχαριστώ πολύ.
ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος anais1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 09, 2009, 02:12:47 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ. ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΑΠΟΚΤΩ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΕΠ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 09, 2009, 03:40:39 μμ »
Λογικά ναι , είναι μεταπτυχιακό του παιδαγωγικού τμήματος
Τι παραπάνω δηλαδη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος anais1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 10, 2009, 04:13:39 μμ »
Λογικά ναι , είναι μεταπτυχιακό του παιδαγωγικού τμήματος
Τι παραπάνω δηλαδη
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 12:43:13 πμ »
τελικα το εψαξα και τα μεταπτυχιακο που δινουν παιδαγωγικη επαρκεια ειναι αποκλειστικα αυτα που αναφερουν στον τιτλο επιστημες της αγωγης. αυτα ειναι:
1) εκπαιδευση με χρηση των νεων τεχνολογιων,του παιδαγωγικου δημοτικης εκπαιδευσης πανεπιστημιο αιγαιου
2)επιστημες της αγωγης(3 κατευθυνσεις) του παιδαγωγικου δημοτικης αλεξανδρουπολης - δεν λειτουργει φετος
3)επιστημες της αγωγης(3 κατευθυνσεις) του παιδαγωγικου δημοτικης απθ - δεν λειτουργει φετος
4)επιστημες της αγωγης(3 κατευθυνσεις) του παιδαγωγικου δημοτικης φλωρινας
5)επιστημες της αγωγης(5 κατευθυνσεις) νηπιαγωγων φλωρινας
6)δημιουργικη γραφη-νηπιαγωγων φλωρινας
7)επιστημες της αγωγης(4 κατευθυνσεις) παιδαγωγικο δημοτικης ιωαννινων
8) Εφαρμοσμένη Παιδαγωγική
Υποκατεύθυνση:Διδακτική –Προγράμματα Σπουδών
Κατεύθυνση:Συγκριτική Παιδαγωγική με ειδίκευση σε ζητήματα ποιότητας
στην εκπαίδευση    
Κατεύθυνση:Κοινωνιοβιολογία, Nευροεπιστήμες και Εκπαίδευση -ολα του παιδαγωγικου δημοτικης αθηνων
9)επιστημες εκπαιδευσης και αγωγης(4 κατευθυνσεις)-νηπιαγωγων πατρας
10)επιστημες της αγωγης(7 κατευθυνσεις) - παιδαγωγικο δημοτικης πατρας - δε λειτουργει φετος
11)επιστημες της αγωγης - παιδαγωγικο ρεθυμνου

αυτα τα 11 ειναι μονο λοιπον.ολα τα υπολοιπα των παιδαγωγικων τμηματων δεν δινουν

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2009, 09:14:20 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 01:16:11 πμ »
αυτο με την παιδαγωγική επάρκεια με μπερδέψει πολύ βρε παιδιά....
Όταν λέμε παιδαγωγική επάρκεια είναι αυτά που δίνουν 3 μόρια στο ασεπ (και όχι 2) ;;;ή αυτό είναι κάτι άλλο και γενικά όλα τα παιδαγωγικά δίνουν 3 μόρια;;

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 02:01:10 πμ »
για μορια δε ξερω απλα οσοι κανουν αυτα τα μεταπτυχιακα και προερχονται απο μη καθηγητικες σχολες προτασσονται στον πινακα αναπληρωτων απο τους υπολοιπους,εχουν δηλαδη περισσοτερες πιθανοτητες να διοριστουν.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:30:32 πμ »
Δεν είναι μόνο αυτά τα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών που δίνουν την παιδαγωγική επάρκεια! Παρέλειψες να αναφέρεις το σημαντικότερο τμήμα που θεραπεύει την Παιδαγωγική Επιστήμη από τότε που ιδρύθηκε πανεπιστήμιο στην Ελλάδα. Και τα μεταπτυχιακά του Τομέα Παιδαγωγικής του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ) της Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ, όπως α) Θεωρία, Πράξη και Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου και β) Διδακτική Μαθημάτων Ειδικότητας με Νέες Τεχνολογίες είναι μεταπτυχιακά στην Παιδαγωγική (Επιστήμες της Αγωγής) που δίνουν τα επιπλέον 3 μόρια στο διαγωνισμό εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ. Όσο για την παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια αυτή προσφέρεται και με τα μεταπτυχιακά αλλά και με τα προπτυχιακά προγραμμάτα των τμημάτων ΦΠΨ, Δημοτικής Εκπαίδευσης, Νηπιαγωγών & ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) που αναφέρει ο Νόμος 2525/1997, σύμφωνα με τον οποίο οι πτυχιούχοι όλων των άλλων τμημάτων (παραδοσιακών καθηγητικών και μη, πχ. Φιλολογίας, Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Μαθηματικών, Φυσικής κτλ.), εκτός των παραπάνω τμημάτων, υποχρεούνται να κατέχουν το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας για να έχουν το δικαίωμα διορισμού. Επίσης, τα ίδια με το ΦΠΨ ΕΚΠΑ ισχύουν φυσικά και για τους τομείς Παιδαγωγικής και των ομοειδών τμημάτων: ΦΠ ΑΠΘ, ΦΠΨ Ιωαννίνων και ΦΚΣ Κρήτης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2009, 05:14:56 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 09:20:59 πμ »
Καλημέρα,
το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο δεν έχει κανένα μεταπτυχιακό που να δ΄πινει παιδαγωγική επάρκεια?

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 01:11:57 μμ »
το μεταπτυχιακο που αναφερεις στο ΦΠΨ δεν αναφερει οτι ειναι επιστημες της αγωγης (μπηκα στην σελιδα της σχολης και στο υπουργειο) οποτε δεν δινει παιδαγωγικη επαρκεια.και τα μεταπτυχιακα που δινουν ειναι 11 στην ελλαδα, γιατι ρωτησα στο υπουργειο. και αν δεν πιστευεις οτι ειναι 11 διαβασε την προκηρυξη που εβγαλε το πανεπιστημιο αιγαιου
http://www.rhodes.aegean.gr/ptde/mps/documents/2009-10/ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ%20ΠΜΣ%20του%20ΠΤΔΕ%20%20ΑΚΑΔ.%20ΕΤΟΥΣ%202009-10.pdf
και το μεταπτυχιακο του ανοικτου πανεπιστημιου δεν δινει επαρκεια

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 03:03:12 μμ »
αυτο με την παιδαγωγική επάρκεια με μπερδέψει πολύ βρε παιδιά....
Όταν λέμε παιδαγωγική επάρκεια είναι αυτά που δίνουν 3 μόρια στο ασεπ (και όχι 2) ;;;ή αυτό είναι κάτι άλλο και γενικά όλα τα παιδαγωγικά δίνουν 3 μόρια;;

τα μεταπτυχιακά με παιδαγωγική επάρκεια, εκτός την επάρκεια δίνουν και 3 μόρια στον ΑΣΕΠ. Τα άλλα δίνουν 2.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 07:28:25 μμ »
αυτο με την παιδαγωγική επάρκεια με μπερδέψει πολύ βρε παιδιά....
Όταν λέμε παιδαγωγική επάρκεια είναι αυτά που δίνουν 3 μόρια στο ασεπ (και όχι 2) ;;;ή αυτό είναι κάτι άλλο και γενικά όλα τα παιδαγωγικά δίνουν 3 μόρια;;

τα μεταπτυχιακά με παιδαγωγική επάρκεια, εκτός την επάρκεια δίνουν και 3 μόρια στον ΑΣΕΠ. Τα άλλα δίνουν 2.
εισαι σιγουρη fragy;;;
δηλαδή υπάρχουν μόνο 11 μεταπτυχιακά που δινουν τα 3 μορια στο ασεπ;εντύπωση μου κάνει!
γιατί ξέρω άτομα με μεταπτυχιακό στο φπψ που πήραν 3 μόρια στο ασεπ!αυτό είναι σίγουρο!
μηπως αυτά που δίνουν παιδαγωγική επάρκεια είναι αυτά τα 11 , και τα 3 μόρια στο ασεπ είναι άλλα ;είναι δηλαδή γενικότερα αυτά ανήκουν στις παιδαγωγικές σχολές και τους παιδαγωγικούς τομείς;;

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 09:25:02 μμ »
Φίλοι και φίλες, θα μου επιτρέψετε να επιμείνω στην παραπάνω μου απάντηση. Είμαι παιδαγωγός επιστήμων με μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης από τον Τομέα Παιδαγωγικής ΦΠΨ ΕΚΠΑ και διορίστηκα καθηγητής φιλόλογος ΠΕ02 στην εκπαίδευση με +3 μόρια στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και εννοείται με παιδαγωγική επάρκεια αφού 1) είμαι πτυχιούχος του τμήματος που προανέφερα (βλ. το Νόμο 2525/97), ειδικευμένος στην Παιδαγωγική Επιστήμη (Επιστήμες της Αγωγής) και 2) είμαι κάτοχος ΜΔΕ στη Διδασκαλία. Athinara-partali, αυτό που γράφεις είναι αναληθές και παρακαλώ να μη γράφονται ανακρίβειες! Θα ήταν ποτέ δυνατόν ο Τομέας Παιδαγωγικής του Τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας να μην έδινε παιδαγωγική επάρκεια με τα μεταπτυχιακά του προγράμματα, από τη στιγμή που θεραπεύει την Παιδαγωγική Επιστήμη (ή όπως αλλιώς λέγονται πια: Επιστήμες της Αγωγής);! Δεν ξέρω τι γράφει η προκήρυξη του Παν. Αιγαίου (το link δε μου ανοίγει), αλλά προφανώς αναφέρεται στα τμήματα για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση (δημοτικής εκπαίδευσης και νηπιαγωγών) και όχι στο σύνολο των παιδαγωγικών τίτλων. Και επίσης, όπως πολύ σωστά γράφει ο/η grooog, όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου στον ΑΣΕΠ, επιβεβαίωσαν τα +3 μόρια που μου έδινε ο μεταπτυχιακός μου τίτλος μου και φυσικά την παιδαγωγική μου ιδιότητα ως απόφοιτος του τμήματός μου. Και ξαναγράφω: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως τα μεταπτυχιακά των Τομέων Παιδαγωγικής ΦΠΨ δίνουν παιδαγωγική επάρκεια και +3 μόρια στον ΑΣΕΠ. Μην ξεχνάμε πως οι τομείς αυτοί υπήρχαν πολύ πριν γίνουν πανεπιστημιακά τα τμήματα δημοτικής εκπαίδευσης και νηπιαγωγών, τα οποία ήταν ακαδημίες διετούς ή τριετούς φοίτησης.

Θεωρώ πως το λάθος σε αυτή τη συζήτηση ξεκινά από αυτή τη φράση: "αποκλειστικά αυτά που αναφέρουν στον τίτλο επιστήμες της αγωγής". Όχι "αυτά που αναφέρουν" , αλλά αυτά που υπάγονται, ανήκουν στις επιστήμες της αγωγής.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2009, 02:28:02 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.