*

Αποστολέας Θέμα: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.  (Αναγνώστηκε 376102 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #644 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:30:12 μμ »
Μήπως οι πληροφορικοί σκάψαμε τον λάκο μας ζητώντας απαλλαγή από την γραμματειακή υποστήριξη;
Δεν θα ήταν καλύτερα να είχαμε τις 8-10 (γιατί παραπάνω δεν νομίζω ότι έχει κανείς σε ένα σχολείο) ώρες διδασκαλίας μας στο ίδιο σχολείο και οι υπόλοιπες ώρες να καλύπτονταν με γραμματειακή υποστήριξη, αλλάζοντας κανένα μελάνι;
Βρε παιδιά, δε μπορώ να καταλάβω από που σας καρφώθηκε αυτή η ιδέα ότι οι πληροφορικοί τόσα χρόνια ξυνόντουσαν και δεν συμπλήρωναν ωράριο, και διάφορα τέτοια που έχω δει κατά καιρούς να γράφονται εδώ .....
ο άντρας μου είναι μόνιμος εδώ και οχτώ χρόνια και είναι μόνιμα στη διάθεση και περιφέρεται κάθε χρονιά και αλλού (μία χρονιά μόνο είχε οργανική), δεν πέρασε όμως ούτε μία χρονιά που να μην συμπληρώνει το ωράριο του και σε ένα σχολείο μάλιστα. Μόνο μία χρονιά χρειάστηκε να κάνει και δύο ώρες ΣΕΠ. Το ίδιο ισχύει και για πάρα πολλούς φίλους που είναι και αυτοί διορισμένοι. Ίσως τα τελευταία 2-3 χρόνια να ζόρισαν τα πράγματα, αλλά να ξέρετε και ότι όσοι δε συμπλήρωσαν ωράριο δεν έμειναν έτσι απλά να κάθονται : συμπλήρωσαν με γραμματειακή υποστήριξη είτε στο σχολείο, είτε στο γραφείο. Η εγκύκλιος που λέει ότι οι πληροφορικοί απαλλάσσονται από τις εξωδιδακτικές εργασίες αφορά στην περίπτωση που συμπληρώνεις ωράριο και ισχύει νομίζω μόνο για τα γυμνάσια (στα ΕΠΑΛ δεν ισχύει σίγουρα).
Είναι πάντως πολύ άσχημα διάφορα σχόλια που έχω διαβάσει εδώ, ότι οι μόνιμοι π.χ. είχαν μάθει τόσα χρόνια να μη δουλεύουν και τώρα με τα δημοτικά ζορίζονται κ.α., βγάζουν πολύ ζήλια και κόμπλα!
(δεν το λέω για το συγκεκριμένο post, επαναλαμβάνω ότι έχω διαβάσει διάφορα τέτοια τον τελευταίο καιρό και τώρα είπα να το σχολιάσω)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:36:05 »

Αποσυνδεδεμένος koritsaki_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #645 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:33:47 μμ »
Εντάξει τότε δεν χρειάζεται να αγωνίζεσαι για τίποτα άρα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο! Μπορείς απλά να περιμένεις και να κοιτάς τις εξελίξεις και ότι βρέξει ας κατεβάσει!

Α! Και αν ποτέ μπει η Πληροφορική στα δημοτικά και πάρουν οι πιστοποιημένοι δάσκαλοι το μάθημα ( όπως έχει ήδη προκαθοριστεί ) μην ανησυχήσεις επειδή δεν θα έχει χρειαστεί να αγωνιστείς επομένως όλα καλά!

καλα ρε Χριστίνα δεν σε άκουσα όμως να φωνάζεις οταν σου χάρισαν την παιδαγωγική επάρκεια .... μια χαρα το αποδέχτηκες το "δωρακι" του τότε υπουργού ..... τώρα τι θέλετε από εμάς που ήμαστε 700 θέση στον πίνακα? να φωνάζουμε εμείς για να διοριστείτε εσείς!!!!!!????? δεν είναι προσωπικό το θέμα..... εισαι πολύ συμπαθητική κοπέλα (από τα μηνύματα σου στο φόρουμ) ... αλλά αυτό είναι άλλο 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2011, 03:37:05 μμ από koritsaki_PE20 »
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #646 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:34:02 μμ »
@elia

Εννοείται πως αυτό δεν ισχύει για όλους. Έχω μάθει όμως τελευταία για αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων που κάνανε ελάχιστες ώρες και κυρίως στην επαρχία. Δεν τους ξέρω προσωπικά και γι αυτό δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες ή να είμαι 100% σίγουρη οτι αυτό που μου λένε ισχύει. Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος επίθεσης στους μόνιμους (αυτό μας έλειψε να ανοίξουμε και άλλο μέτωπο). Είναι απορίας άξιο όμως πως καλύπτουνε τόσα δημοτικά σχολεία με ανθρώπους ήδη διορισμένους! Μη ξεχνάς είναι σχεδόν 1000 σχολεία!! Απο εκεί άρχισε το όλο θέμα...

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #647 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:41:54 μμ »
Εντάξει τότε δεν χρειάζεται να αγωνίζεσαι για τίποτα άρα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο! Μπορείς απλά να περιμένεις και να κοιτάς τις εξελίξεις και ότι βρέξει ας κατεβάσει!

Α! Και αν ποτέ μπει η Πληροφορική στα δημοτικά και πάρουν οι πιστοποιημένοι δάσκαλοι το μάθημα ( όπως έχει ήδη προκαθοριστεί ) μην ανησυχήσεις επειδή δεν θα έχει χρειαστεί να αγωνιστείς επομένως όλα καλά!

καλα ρε Χριστίνα δεν σε άκουσα όμως να φωνάζεις οταν σου χάρισαν την παιδαγωγική επάρκεια όμως.... μια χαρα το αποδέχτηκες το "δωρακι" του τότε υπουργού ..... τώρα τι θέλετε από εμάς που ήμαστε 700 θέση στον πίνακα? να φωνάζουμε εμείς για να διοριστείτε εσείς!!!!!!????? δεν είναι προσωπικό το θέμα..... εισαι πολύ συμπαθητική κοπέλα (από τα μηνύματα σου στο φόρουμ) ... αλλά αυτό είναι άλλο 

Εχω μιλήσει πολλές φορές για το θέμα αυτό αλλά θα σου απαντήσω πολύ συνοπτικά γιατί ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο για "σεντόνια". Προσωπικά υποστηρίζω πως όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε Παιδαγωγική Επάρκεια, όπως και οι Μαθηματικοί, Φυσικοί κλπ κλπ. Στη σχολή μου διδαχθήκαμε τα μαθήματα της ΑΣΠΑΙΤΕ και γι αυτό είχε αιτηθεί ο σύλλογος χρόνια πριν το 2009 την Επάρκεια για τους απόφοιτους κάτι που θεωρώ δίκαιο. 1) Δεν θεωρώ δίκαιο που και οι σημερινοί απόφοιτοι παιρνούν επάρκεια απο το τμήμα μου. 2) Δεν θεωρώ δίκαιο που έγινε η ρύθμιση το καλοκαίρι και αδικήθηκαν πολλοί συνάδερφοι ξαφνικά 3)Κατανοώ απόλυτα πως παραγκωνίστηκαν πολλοί άνθρωποι (χάνοντας διορισμούς) και καταλαβαίνω την αγανάκτηση τους γιατί έτσι θα ήμουν και εγώ. 4) Αγανάκτησα όμως και εγώ με την τρομερή επίθεση στο τμήμα μου όταν οι παλιοί μου συνάδερφοι ωρομίσθιοι έλεγαν πως δεν είμαστε καν Πληροφορικοί.

Τέλος για μένα η λύση είναι να αναγνωριστεί άμεσα η Επάρκεια σε όλους αλλά δεν νομίζω να περίμενε κανείς πως μεμονωμένα άτομα θα αποποιούνταν την επάρκεια για αποκατάσταση της αδικίας.

ΥΓ:Σε ευχαριστώ για την συμπάθεια και ανταποδίδω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:36:05 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #648 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:43:51 μμ »
Γιατί πρέπει να τα βάζουμε ο ένας με τον άλλο; Δεν είναι καλύτερο να βρούμε κοινές διεκδικήσεις;
Το 60-40 που ανέφερες βάζει κάποιους περιορισμούς, η επάρκεια όμως μας κλείνει τελείως την πόρτα!
Είστε η πιστοποιημένη ελίτ και δεν μπορείτε καν να καταλάβετε καν το δικό μας πρόβλημα (κάτι σαν τη Μαρία Αντουανέτα, μας προτείνετε παντεσπάνι αντί για ψωμί). Θα σας το εξηγήσω λοιπόν για μία ακόμα φορά : για όσους από εμάς δεν έχουμε επάρκεια και δεν έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε, η πόρτα της εκπαίδευσης ουσιαστικά έχει κλείσει, όποια αλλαγή προς το καλύτερο και να γίνει ... το πολύ-πολύ να έχουμε απασχόληση για 1-2 χρόνια ακόμα, έτσι το βλέπω εγώ αλλά και άλλοι συνάδερφοι με πολλά χρόνια προϋπηρεσία. Έχουμε πλέον αρχίσει να ψάχνουμε για άλλες λύσεις! Το έχετε παρατηρήσει ότι τώρα τελευταία όλο μόνοι σας "τα λέτε" εδώ στο pde; Ε, λοιπόν, είστε μόνοι σας!

Αποσυνδεδεμένος koritsaki_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #649 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:45:16 μμ »
Ε, λοιπόν, είστε μόνοι σας! Εντελώς.........!!!!!!!!!
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #650 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:53:02 μμ »
Πείτε μας τουλάχιστον τι πρέπει να κάνουμε... Έχω αρχίσει να αισθάνομαι τύψεις που έφαγα 8 χρόνια για αν πάρω το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ!

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #651 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:56:05 μμ »
Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω....καλά το θέμα με το Πανεπιστήμιο Πειραιά...κατανοώ την οργή. Ο άλλος που έκανε 2 μεταπτυχιακά και 3 γλώσσες και πήγε ΑΣΠΑΙΤΕ έχει κάποια ευθύνη;;;; Με κόπους και θυσίες διεκδίκησε μια καλύτερη θέση στην εκπαίδευση παίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι που του ορίσανε όπως κάνουμε όλοι μας στο βαθμό που μπορούμε. Αλλος κάνει μεταπτυχιακά, άλλος πάει ΑΣΠΑΙΤΕ σε άλλη πόλη ανάλογα με τις συνθήκες της ζωής του. Θα τον κατηγορήσουμε γι αυτό μιας και δεν μπορούμε να το κάνουμε όλοι;;Μας φταίει αυτός που έκανε τα πάντα και κατάφερε να μπει (δεν αναφέρομαι σε βύσματα φυσικά για να μην πιάσουμε αυτό το θέμα) ή το εμπόριο της ΑΣΠΑΙΤΕ και οι φραγμοί που βάζουν οι ίδιοι στο Υπουργείο για να έχουν δικαιολογίες να πετάνε κόσμο απο την εκπαίδευση;

Αν το πάμε έτσι και μένα μου φταίνε αυτοί που διορίστηκαν το 2005 με γελοία θέματα και 0,5 μόρια προϋπηρεσίας και τώρα μου κατσικώνονται στα δημοτικά, μου φταίνε οι απόφοιτοι ΤΕΙ που μου τρώνε θέσεις,  μου φταίνε οι Μαθηματικοί που δεν λενε να πάρουνε σύνταξη, μου φταίνε οι β αναθέσεις που έχουμε ως κλάδος, μου φταιει η μείωση ωρών που μας έχει καταστρέψει  και τέλος μου φταίνε και οι δάσκαλοι γιατί μου τη σπάει που διορίζονται πριν ορκιστούν και θέλουν και να κάνουν και το μάθημα μου!!!

Μπορεί κανείς να διακρίνει πόσο υπερβολικά φαίνονται όσα έγραψα παραπάνω;; Αλλά όλα ισχύουν! Προσωπικά όμως προσπαθώ να μην έχω αυτό τον τρόπο σκέψης και δεν με εκφράζουν όσα έγραψα παραπάνω. Αν πάμε έτσι δεν έχουμε ελπίδα ΠΟΤΕ και για ΤΙΠΟΤΑ.

Στο τέλος τέλος όμως κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να αγωνιστεί για τίποτα αν δεν το θέλει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2011, 04:06:33 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #652 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 04:08:26 μμ »
Στο τέλος τέλος όμως κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να αγωνιστεί για τίποτα αν δεν το θέλει.
Αυτό ακριβώς...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #653 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 04:27:51 μμ »
Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω....καλά το θέμα με το Πανεπιστήμιο Πειραιά...κατανοώ την οργή. Ο άλλος που έκανε 2 μεταπτυχιακά και 3 γλώσσες και πήγε ΑΣΠΑΙΤΕ έχει κάποια ευθύνη;;;; Με κόπους και θυσίες διεκδίκησε μια καλύτερη θέση στην εκπαίδευση παίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι που του ορίσανε όπως κάνουμε όλοι μας στο βαθμό που μπορούμε. Αλλος κάνει μεταπτυχιακά, άλλος πάει ΑΣΠΑΙΤΕ σε άλλη πόλη ανάλογα με τις συνθήκες της ζωής του. Θα τον κατηγορήσουμε γι αυτό μιας και δεν μπορούμε να το κάνουμε όλοι;;Μας φταίει αυτός που έκανε τα πάντα και κατάφερε να μπει (δεν αναφέρομαι σε βύσματα φυσικά για να μην πιάσουμε αυτό το θέμα) ή το εμπόριο της ΑΣΠΑΙΤΕ και οι φραγμοί που βάζουν οι ίδιοι στο Υπουργείο για να έχουν δικαιολογίες να πετάνε κόσμο απο την εκπαίδευση;
Δεν κατηγόρησα κανέναν συνάδερφο ατομικά, ο καθένας κάνει ότι μπορεί καλύτερο για τον εαυτό του και την οικογένεια του. Και εγώ αν είχα τη δυνατότητα να πάρω κατάρτιση θα την έπαιρνα (μόνο όσους έβαλαν μέσο δε γουστάρω, αλλά θέλω να πιστεύω ότι αυτοί είναι σχετικά λίγοι). Το πρόβλημα ξεκινάει από τους συλλόγους που επέτρεψαν το να μην έχουμε εξαρχής επάρκεια και από το υπουργείο που πάντα βέβαια παίζει τα παιχνίδια του (τα κριτήρια της ΑΣΠΑΙΤΕ ας πούμε είναι επιεικώς απαράδεκτα και ταξικά άδικα - δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να σπουδάζουν οχτώ χρόνια - και ακόμα πιο απαράδεκτο είναι ότι παίρνει μόνο τόσο λίγα άτομα κάθε χρόνο)! Ο σύλλογος του τμήματος σας όμως έχει πιστεύω πολύ μεγάλη ευθύνη, κινήθηκε ύπουλα και μόνος του και αυτός μας έδωσε τη χαριστική βολή .... και πάλι βέβαια την κύρια ευθύνη την έχει το υπουργείο, αφού όλοι ξέρουμε για ποιους λόγους έγινε η τροπολογία και για ποιους λόγους συντηρήθηκε και μετά την αλλαγή κυβέρνησης.


Μπορεί κανείς να διακρίνει πόσο υπερβολικά φαίνονται όσα έγραψα παραπάνω;; Αλλά όλα ισχύουν! Προσωπικά όμως προσπαθώ να μην έχω αυτό τον τρόπο σκέψης και δεν με εκφράζουν όσα έγραψα παραπάνω. Αν πάμε έτσι δεν έχουμε ελπίδα ΠΟΤΕ και για ΤΙΠΟΤΑ.
Όλα φταίνε, δεν έχεις άδικο, αυτό όμως που μας κλείνει τελείως την πόρτα είναι η επάρκεια! Έτσι όπως έχουν τα πράγματα εμείς δεν έχουμε έτσι και αλλιώς καμία ελπίδα, σε λίγο καιρό ούτε καν για αναπλήρωση και ωρομισθία! Η εκπαίδευση είναι πλέον κάτι που αφορά μόνο εσάς τους καταρτισμένους.


Δεν σας κατηγορώ ατομικά, η κατάσταση όμως είναι όπως ακριβώς σας την περιέγραψα! Είστε πλέον μόνοι, για μας η εκπαίδευση πλέον είναι απασχόληση για 1-2 χρόνια ακόμα, ή απλά ένα χαμένο όνειρο!


Αν όντως θέλατε κοινές διεκδικήσεις, τότε μέσα σε αυτές - και μάλιστα πάνω-πάνω - θα έπρεπε να βάλετε το "επάρκεια για όλους".....


Υ.Γ. : μεταξύ αστείου και σοβαρού .... τα πράγματα για τον κλάδο σας όμως δεν είναι τελείως μαύρα, υπάρχει ακόμα μία μικρή ελπίδα : να αποφοιτήσει η Άννα-Μαρία και να ξαναναλάβει το υπουργείο ο στοργικός πατέρας, τότε όλο και καμιά ωρούλα μπορεί να σας δώσουν  ;D
κακά τα ψέματα, κάπως έτσι γίνονται τα πάντα σε αυτήν την χώρα....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2011, 04:30:56 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #654 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 04:36:00 μμ »
Και μην το πάρετε όλο αυτό ως χαιρεκακία, σε καμία περίπτωση δε μας αρέσει που περιορίζονται τόσο οι προσλήψεις και που μένουμε άνεργοι μια ώρα αρχύτερα (πόσοι συνάδερφοι που δούλευαν για χρόνια, φέτος δεν θα κληθούν καν :( ). Εμείς απλά τώρα πρέπει να ψάξουμε για άλλους τρόπους επιβίωσης εν μέσω κρίσης.....

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #655 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 04:39:24 μμ »
Προσωπικά δεν πίστεψα ποτέ και το λέω με όση ειλικρίνεια έχω πως όλα αυτά έγιναν για να βολευτεί ένα άτομο (η κόρη του Λυκουρέντζου). Πες με χαζή, πες με αφελή ή οτι άλλο θές αλλά ειλικρινά σου λέω και πάλι το θεωρώ αδιανόητο για να βολέψει την κόρη του που μπορεί να το κάνει με 10000000 τρόπους και ΘΑ το κάνει σίγουρα, προτίμησε να έχει τόσους ψηφοφόρους εναντίον του.

Τώρα πέρα απο αυτό... για μένα η μόνη ελπίδα του κλάδου είναι τα δημοτικά και να διδάσκουμε το μάθημα εμείς. Και όταν λέω εμείς εννοώ οι ΠΕ19/20.  Αν δεν γίνει αυτό δεν έχει κανείς ελπίδα. Ούτε αυτοί με επάρκεια, ούτε αυτοί χωρίς.  Η εκπαίδευση θα μας πετάξει απο μόνη της και θα αναγκαστούμε λόγω των υποχρεώσεων της ζωής μας να στραφούμε αλλού.

Και μην το πάρετε όλο αυτό ως χαιρεκακία, σε καμία περίπτωση δε μας αρέσει που περιορίζονται τόσο οι προσλήψεις και που μένουμε άνεργοι μια ώρα αρχύτερα (πόσοι συνάδερφοι που δούλευαν για χρόνια, φέτος δεν θα κληθούν καν :( ). Εμείς απλά τώρα πρέπει να ψάξουμε για άλλους τρόπους επιβίωσης εν μέσω κρίσης.....

Δεν ξέρω αν το πιστεύεις ή όχι αλλά εγώ ανεξάρτητα με ποια μορφή θα εργάζομαι φέτος και ΑΝ εργάζομαι με τη δήλωση που έχω κάνει, σκοπεύω να αρχίσω να κοιτάζω για δουλειές εκτός εκπαίδευσης. Ιδίως αν δεν δω αύξηση των δημοτικών σχολείων. Σίγουρα η θέση σου είναι χειρότερη αλλά δεν αλλάζει και πολλά με τις σημερινές συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος adedward

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση!!!? ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #656 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 04:46:57 μμ »
Πάντως εγώ θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει και για εμάς κάποια λύση για όλα αυτά τα προβλήματα
Δεν μπορούν να βλέπουν την ειδικότητά μας να υπάρχουν περισσότεροι άνθρώποι από άλλες ειδικότητες ή να κατλέχουν διπλή ειδικότητα.
Πρέπει να γίνει ένα γερό ξεκαθάρισμα ώστε όλοι να έχουν ίση πρόσβαση και μεταχείρηση από το υποτιθέμενο υπουργείο μας.

 :-X :-\
Never give up...Never think sad....
Keep walking....Stand up.....

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #657 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 04:57:18 μμ »
Προσωπικά δεν πίστεψα ποτέ και το λέω με όση ειλικρίνεια έχω πως όλα αυτά έγιναν για να βολευτεί ένα άτομο (η κόρη του Λυκουρέντζου). Πες με χαζή, πες με αφελή ή οτι άλλο θές αλλά ειλικρινά σου λέω και πάλι το θεωρώ αδιανόητο για να βολέψει την κόρη του που μπορεί να το κάνει με 10000000 τρόπους και ΘΑ το κάνει σίγουρα, προτίμησε να έχει τόσους ψηφοφόρους εναντίον του.
Ε, καλά, στην Β' Αρκαδίας εκλέγεται, όχι στη Β' Αθηνών, πόσους πληροφορικούς να έχει πια, μικρό το κόστος. έτσι και αλλιώς αυτός έκανε ανάλογες τροπολογίες και για τη γυναίκα του αν θυμάμαι καλά!

Τώρα πέρα απο αυτό... για μένα η μόνη ελπίδα του κλάδου είναι τα δημοτικά και να διδάσκουμε το μάθημα εμείς. Και όταν λέω εμείς εννοώ οι ΠΕ19/20.  Αν δεν γίνει αυτό δεν έχει κανείς ελπίδα. Ούτε αυτοί με επάρκεια, ούτε αυτοί χωρίς.  Η εκπαίδευση θα μας πετάξει απο μόνη της και θα αναγκαστούμε λόγω των υποχρεώσεων της ζωής μας να στραφούμε αλλού.
Ναι αυτή είναι η μόνη σας ελπίδα, εμάς το ίδιο μας κάνει (εμένα προσωπικά βέβαια με καίει, γιατί αλλιώς βλέπω και τον άντρα μου απολυμένο). Για εμάς - εφόσον δεν αλλάζει η επάρκεια - η μόνη ελπίδα θα ήταν η μετάταξη των σεμιναριούχων, απατηλό όνειρο δηλαδή.

Δεν ξέρω αν το πιστεύεις ή όχι αλλά εγώ ανεξάρτητα με ποια μορφή θα εργάζομαι φέτος και ΑΝ εργάζομαι με τη δήλωση που έχω κάνει, σκοπεύω να αρχίσω να κοιτάζω για δουλειές εκτός εκπαίδευσης. Ιδίως αν δεν δω αύξηση των δημοτικών σχολείων. Σίγουρα η θέση σου είναι χειρότερη αλλά δεν αλλάζει και πολλά με τις σημερινές συνθήκες.
Το καταλαβαίνω, αλλά η δική σου θέση μπορεί να βελτιωθεί ας πούμε με έναν ΑΣΕΠ, ενώ η δική μου θέση ότι και να κάνω θα χειροτερεύει κάθε χρόνο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.