*

Αποστολέας Θέμα: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού  (Αναγνώστηκε 38983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 03:53:16 μμ »
Συνάδελφοι καλή αρχή κ καλή δύναμη σε ολους μας!!!
Ποιές είναι οι πρώτες σας εντυπώσεις από τα νέα βιβλία? Με μια πρώτη ματια το επίπεδο εχει ανέβει αρκετά κ όπως ακουγόταν εδώ κ καιρό είναι προσαρμοσμένα στη νέα σχολική πραγματικότητα (διαθεματικότητα, πολυπολιτισμικοτητα κλπ) αλλά φαντάζομαι στην πράξη θα δούμε τα υπέρ κ τα κατά.
Εχει παρει κανείς από σας βιβλίο δασκάλου? Εγω οχι, κ στα 2 σχολεία που είμαι δεν έχουν στείλει τίποτα εκτος από τα βιβλια των μαθητών κ τα εργασιών. κ τέλος έχει ακουστεί κατι για επιμορφωτικά σεμινάρια για τα βιβλία?
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:59:51 »

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 09:41:04 μμ »
Καλή χρονιά!
Τα νέα βιβλία μου φαίνονται σαφώς καλύτερα αλλά συμφωνώ ότι το επίπεδο είναι ανεβασμένο! Μου αρέσει πολύ που είναι προσαρμοσμένα στη νέα σχολική πραγματικότητα και νομίζω ότι διευκολύνουν το έργο του εκπαιδευτικού της Αγγλικής. Δεν ξέρω για σας, αλλά με τα παλιά βιβλία είχα δυσκολευτεί πολύ γιατί οι ασκήσεις δεν είχαν άμεση συνάφεια με το θέμα του κάθε κεφαλαίου, πολλές φορές δεν ήταν ξεκάθαρες και γενικότερα δεν άρεσαν στα παιδιά.
Βιβλία για τους μαθητές έχουν έρθει μόνο για την Ε και την ΣΤ! Η Δ δεν έχει πάρει ακόμη! Εννοείται ότι βιβλία δασκάλου δεν έχουμε! Αν θέλεις όμως μπορείς να τα εκτυπώσεις από την σελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου όπου βρίσκονται σε ηλεκτρονική μορφή. Ο διευθυντής μου είπε ότι θα το αναλάβει το σχολείο γιατί δεν τα βλέπω να έρχονται γρήγορα. Για τα CD ούτε λόγος, και δεν υπάρχουν καν στο Π.Ι. Ίσως θα έπρεπε να τους πάρουμε τηλέφωνο να τα ανεβάσουν...ή αν κάποιος συνάδερφος τα έχει (είναι τόσο τυχερός!) ας τα ανεβάσει βρε παιδιά!
Ένα επιμορφωτικό σεμινάριο για τα νέα βιβλία είχε γίνει πέρσι τον Απρίλιο από την ΠΕΚΑΔΕ αλλά δεν είχα καταφέρει να πάω!
Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι, εκτός από ένα σεμινάριο τον Οκτώβριο(ΠΕΚΑΔΕ), άσχετο όμως με τα νέα βιβλία!
Ελπίζω να βοήθησα!  :-[
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:06:21 μμ »
Γεια σας!! Μπορείτε να μου δώσετε το link από όπου θα κατεβάσω τα βιβλία των αγγλικών????
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:28:24 μμ »
androniki συμφωνώ απολυτως μαζί σου είναι σαφως καλύτερα από τα παλιά....κ εγω τελικά τα βιβλία του δασκάλου τα κατεβάζω μονη μου από το Π.Ι. κ ελπίζω τα cd να έρθουν κάποτε.....οσο για τα βιβλία της Δ' εγώ ευτυχώς τα έχω κανονικά αλλά απ'οτι γνωρίζω μια συνάδελφος στη Β. Ελλαδα εχει κ αυτή το ίδιο πρόβλημα με σένα.


ks10 το link για τα βιβλία ειναι http://pi-schools.sch.gr/dimotiko/
κ επίσης υπάρχει κ ηλεκτρονικό υλικό στο http://pi-schools.sch.gr/software/dimotiko/
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:59:51 »

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 03:01:31 μμ »
Απ'ό,τι άκουσα, δεν έχουν καταγραφεί ακόμη τα βιβλία που λείπουν, οπότε καταλαβαίνετε πότε θα έρθουν! Πώς θα δουλεύω με φωτοτυπίες μέχρι τότε?! Έλεος... τα βιβλία είναι έτοιμα τόσο καιρό, δεν μπορούσαν να είναι στα σχολεία από τον Ιούνιο? This is Greece!
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 08:06:05 μμ »
Δ' δημοτικού- pupil's book p.13, grammar section....

Πείτε μου ότι δεν γράφει There're εκεί....είναι δυνατόν να διδάξω στα παιδιά να το γράφουν αυτό??
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 02:23:35 μμ »
Δ' δημοτικού- pupil's book p.13, grammar section....

Πείτε μου ότι δεν γράφει There're εκεί....είναι δυνατόν να διδάξω στα παιδιά να το γράφουν αυτό??

εγώ είπα στα δικά μου να χρησιμοποιούν ολόκληρο τον τύπο στον πληθυντικό!!  :P

πάντως απ'οτι βλέπω κ σε αλλο θέμα κ οι συνάδελφοι του γυμνασιου δεν εχουν ακόμα CD γιατί δεν είναι ακόμα ετοιμα από το υπουργείο... (έλεος) οπότε κ για μας μαλλον κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα.... >:(
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:34:20 μμ »
Κι εγώ το ίδιο θα κάνω!

Έλεος δεν λες τίποτε!  :-X
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 11:57:54 μμ »
Ακριβώς το ίδιο θέμα υπάρχει και στο Μόνιμοι ! Μήπως μπορεί κάποιος να το μεταφέρει εδώ ??

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 03:04:43 μμ »
Έψαξα αλλά δεν το βρήκα  ??? Αν το δει κάποιος συντονιστής, θα το μεταφέρει λογικά.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 03:19:00 μμ »

Αποσυνδεδεμένος akrothalassia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 12:12:12 μμ »
Ηρθαν τελικα και τα βιβλια για την Δ',του  καθηγητη φυσικα οχι και οσον αφορα τα cd,οταν ρωτησα τον υπευθυνο γελασε...Μας εκαναν και ενημερωση για τα καινουργια βιβλια-αν βεβαια μπορει να θεωρηθει ενημερωση το γεγονος οτι μεσα σε 1 1/2 ωρα περασαμε "ενα χερι" τα βιβλια και των 3 ταξεων...

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 12:15:12 μμ »
Ηρθαν τελικα και τα βιβλια για την Δ',του  καθηγητη φυσικα οχι και οσον αφορα τα cd,οταν ρωτησα τον υπευθυνο γελασε...Μας εκαναν και ενημερωση για τα καινουργια βιβλια-αν βεβαια μπορει να θεωρηθει ενημερωση το γεγονος οτι μεσα σε 1 1/2 ωρα περασαμε "ενα χερι" τα βιβλια και των 3 ταξεων...

Πάλι καλά! Εσύ τουλάχιστον έχεις βιβλία!!!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 06:49:54 μμ »
Εμείς ακόμη περιμένουμε πάντως. Τα έχω μπερδέψει δεν ξέρω τι φωτοτυπίες τους έχω βγάλει. Ένας χαμός!
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.