*

Αποστολέας Θέμα: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού  (Αναγνώστηκε 38985 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 08:52:32 μμ »
Δε θα'πρεπε και μας τους ωρομίσθιους να μας κάνουν μια ενημέρωση-επιμόρφωση πριν μας στείλουν στον πρωινό κύκλο; Γιατί πρέπει να ρωτάμε δεξιά κι αριστερά; :( >:(
Ανδρονίκη, σας είπαν 7-8 λέξεις. Δεν είναι υπερβολικά λίγες; Τουλάχιστον 10 να'ναι. Εγώ βάζω καμιά 15-20αριά λέξεις αλλά επιλέγω 10 για να γράψουν. Είμαι λάθος; ??? :-[ :-\ :P
Μια συνάδελφος μου'πε σήμερα ότι βάζει αντιγραφή ακόμα και στην 5η! :-\ Παρατραβηγμένο δεν είναι;
Μπράβο σου πάντως, Ανδρονίκη, για την δουλειά με το Fun Way! :) Να σε ρωτήσω κάτι: τι πειράζει ο μεγάλος όγκος φωτοτυπιών; ??? Δεν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:44 »

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 02:41:21 μμ »
Εγώ κάνω τα εξής: στην Γ' λιγες λέξεις (γύρω στις 5 στην αρχή κ γύρω στις 10 μετά το δεύτερο τρίμηνο) ορθογραφία κ αντιγραφή, για να εξοικειωθούν με το λατινικό αλφάβητο κλπ κλπ. στις επόμενες τάξεις δε βάζω πια αντιγραφή (δεν το θεωρώ απαραίτητο) αλλά πιο παραγωγικές ασκήσεις. ωστόσο λεξιλογιο δίνω σε φωτοτυπία γυρω στις 15-20 λέξεις πριν από Σ/Κ για να τις διαβάσουν (λέμε τώρα)κ αφού τις έχουμε κάνει κ μέσα στην τάξη. τα καινούρια βιβλία σε βοηθουν ωστε να δεις ποιες είναι οι πιο σημαντικές αλλά απο κει κ πέρα μπορεί ο καθένας από μας να επιλεξει αναλογως κ με το τμήμα τι λέξεις να βάλει. μετά τους βαζω ενα quiz (π.χ. να συμπληρώσουν την πρόταση με τη σωστή λέξη) για να δω πιο πολύ αν έχουν καταλάβει τη σημασία τους παρά την μορφή των λέξεων. βέβαια εννοείται οτι ο καθένας βάζει την πινελιά του στον τρόπο διδασκαλίας κ πάντα πρέπει να λαμβάνουμε υπ'οψιν τις ανάγκες των μαθητών, κάι πυ για μένα δουλεύει για κάποιον αλλον μπορεί να είναι ανεφάρμοστο. ;)

Όσο για τη γραμματική...πολύ απλοϊκά την παρουσιάζουν λες και δεν τρέχει και τίποτε, ή είναι ιδέα μου? Αλλά να μου πεις τουλάχιστον έχει Grammar section σε αντίθεση με τα Fun way...Οπότε ας μην παραπονιέμαι!
συμφωνώ απολύτως κ στα δύο!!! εγώ τους δίνω κ κάποια εξτρα πράγματα στη γραμματική αλλά τουλάχιστον δεν ειναι κ το χάλι του fun way >:(
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:11:29 μμ »
Panickos, σαφώς και θα έπρεπε να γίνεται επιμόρφωση και στους ωρομισθίους, η οποία γίνεται μόνο σε αναπληρωτές και νεοδιόριστους, δυστυχώς. Εγώ προσωπικά τον σύμβουλο της περιοχής μου δεν τον έχω δει ποτέ. Η σύμβουλος στα ΠΕΚ ήταν από άλλη περιφέρεια αλλά πάρα πολύ καλή.

Όσο για τον αριθμό 7-8 λέξεις, ήμουν κι εγώ της άποψης ότι είναι λίγες, αλλά έβλεπα ότι και τα παιδιά δεν τα κατάφερναν καλά με περισσότερες στις μικρές τάξεις. Προσωπικά στη Γ' κάνω το Fairyland 2 το οποίο έχει λεξιλόγιο που δεν έχουν συναντήσει στο φροντιστήριο ακόμη, οπότε είναι σχεδόν όλες καινούριες, ακόμη και για τους πιο προχωρημένους μαθητές. Σωστό ή λάθος νομίζω δεν υπάρχει στην προσέγγιση του κάθε εκπαιδευτικού και φυσικά εξαρτάται κι από το επίπεδο των μαθητών το πόσες λέξεις θα δώσεις. Όσο για την αντιγραφή στην Ε', αν κρίνει η συνάδελφος ότι έτσι τα παιδιά μαθαίνουν καλύτερα, τότε καλά κάνει και τους βάζει. Θεωρώ ότι είναι περισσότερο "χάσιμο χρόνου" και για την ίδια αλλά και για τα παιδιά.

Τώρα σχετικά με τον όγκο των φωτοτυπιών, γενικά οι διευθυντές είναι αρκετά φειδωλοί με το χαρτί στα περισσότερα σχολεία και οι σύμβουλοι των δασκάλων τους αποτρέπουν να βγάζουν πολλές φωτοτυπίες. Φυσικά αυτό δεν ισχύει για μας, αλλά όταν σε βλέπουν συνέχεια στο φωτοτυπικό, τους κακοφαίνεται λες και το χαρτί το πληρώνουν αυτοί. Άσε πολλοί "συνάδελφοι" που βγάζουν τις φωτοτυπίες όταν έχουν κενό για να δίνουν την εντύπωση ότι δεν χαλάνε χαρτί ή δεν δίνουν έξτρα δουλειά στα παιδιά. Αλλά τώρα μπαίνω σε λεπτομέρειες που δεν είναι απαραίτητες, απλώς ήθελα να σου δώσω το γενικό κλίμα....!

Kleotsi, πολύ καλό το σύστημά σου ομολογουμένως!

Στη γραμματική σκέφτομαι κι εγώ να τους δίνω κάτι εξτρά, όπως έκανα πέρσι!

“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:57:32 μμ »
Ανδρονίκη, σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ευτυχώς στο σχολείο μου δε μου έχουν πει κάτι για τις φωτοτυπίες (και να μου πουν... ;D).
Kleotsi, κι εμένα μ'αρεσε η ιδέα των κουίζ αλλά έχω αμφιβολίες. Εσύ που το δοκίμασες μπορείς να μου πεις: ορθογραφία μαθαίνουν; Είμαι λίγο της παλιάς σχολής (καθαρή και στυγνή ορθογραφία). Ξέρω για τα διάφορα είδη ασκήσεων που μπορούμε να βάλουμε για να τσεκάρουμε αν κάποιος μαθητής ξέρει τις λέξεις, αλλά ακόμα κι όταν τα διάβαζα για τον ΑΣΕΠ είχα τις αμφιβολίες μου για το αν τελικά μαθαίνουν spelling. Όσα χρόνια ασχολήθηκα με τα ιδιαίτερα δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον τρόπο μου (αλλά άλλο τα ιδιαίτερα, θα μου πεις). Απλά δε θέλω να φτάσουν Γυμνάσιο και να μην ξέρουν πώς γράφονται οι λέξεις, όπως βλέπω στα ελληνικά τους και εκνευρίζομαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:44 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:13:09 μμ »
παιδια οσοι εχετε γ δημοτιου που ειστε στην υλη? εγω ειμαι στην αλφαβητα ακομα στο γραμμα R
και λεξουλες ορθογραφια δεν βαζω πανω απο 3 την φορα ειναι λετε λιγες?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 02:02:34 μμ »
Στη Γ' έχω τελειώσει την αλφαβήτα αλλά δεν τους έβαζα λέξεις να μάθουν. Τώρα που τελειώσαμε τους έβαλα ένα τεστ για να δω αν μάθανε τα γράμματα και γενικά ικανοποιητικά τα είδα. Αλλά μερικά θέλουν άκομη δουλειά για να τα αφομοιώσουν.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 07:23:58 μμ »
Εγώ. αν και μπήκα αργά στην τάξη, μέσα σε δυο μέρες κάναμε τα γράμματα! Τα περισσότερα τα ήξεραν, βέβαια. Μπήκα στο βιβλίο (2 πρώτες σελίδες) και παράλληλα θα ξανακάνω τα γράμματα. Ευτυχώς, πάνε όλα φροντιστήριο.  ;)
Το πρόβλημά μου είναι οι υπόλοιπες τάξεις. Τα βιβλία αρκετά δύσκολα τα βρίσκω με τυπογραφικά λάθη κλπ. Α, μήπως κανένας πρόσεξε ότι τα sites που προτείνει το βιβλίο της Ε για penplas είναι...άσχετα; Μάλλον μπήκαν οι συγγραφείς στο google, πάτησαν "penpals", τους βγήκε η σελίδα για το bbc (που απλά αναφέρει πόσο καλό είναι να έχεις φίλους δι'αλληλογραφίας) και το έβαλαν στο βιβλίο. Όσο για το iky.gr, είναι το ίδρυμα υποτροφιών.  :P Χάρηκα κι εγώ που θα μπορέσω να τους βρω penpals ... :( Ξέρει κανείς που να ψάξω;

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 07:46:07 μμ »
Ναι είναι όντως άκυρα τα sites για penpals του βιβλίου. Ένα καλό κι εύκολο στην χρήση είναι το
http://www.studentsoftheworld.info/

Πατάς αριστερά στο penpals και σου βγάζει παιδιά από όλες τις χώρες του κόσμου.

Εγώ αποφάσισα να τα πάω χαλαρά τις άλλες τάξεις. Εννοώ, ό,τι καταφέρνουν γιατί το επίπεδο είναι πολύ ανεβασμένο.

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι με τα projects ξετρελάθηκαν και με παρακαλάνε να τους βάζω πιο συχνά.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 09:20:11 πμ »
Thanks! Θα το κοιτάξω. :)

Αποσυνδεδεμένος akrothalassia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:16:11 μμ »
Μόλις χτες πηρα τα teacher's books για ολες τις ταξεις.Τι γινεται μ'εσας?Κανενα νεο για τα cds....?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:22:05 μμ »
Μόλις χτες πηρα τα teacher's books για ολες τις ταξεις.Τι γινεται μ'εσας?Κανενα νεο για τα cds....?
:'( :'( :'( >:( Τίποτα ακόμα. Που είναι το σχολείο σου; (νομό)

Αποσυνδεδεμένος akrothalassia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:24:16 μμ »
Αχαϊα

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:37:39 μμ »
Α, κοντά στην Αθήνα είσαι. Γι'αυτό.  ;D ;D ;D Εμείς στην Χαλκιδική...κατά τον Μάη θα τα δούμε.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 03:47:55 μμ »
Κι εμείς τα πήραμε την προηγούμενη εβδομάδα κι είμαι στην Εύβοια...
Για τα cds ακόμη τίποτε, άκουσα ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Btw, έμαθα ότι γονείς μαθητών μου πήγαν στο βιβλιοπωλείο να αγοράσουν βοηθήματα για τα Αγγλικά...δεν ήξερα ότι έχουν δημοσιευτεί τέτοια βιβλία. Και γενικώς είναι λίγο πανικόβλητοι καθώς όλοι βρίσκουν τα βιβλία δύσκολα.  :-\
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.