*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση: ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 299013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1050 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:12:15 μμ »
ποσο εγκυρη ειναι η πηγη σου;;;
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ως την Τετάρτη θα γίνει φάση.Για αριθμό με επιφύλαξη σας λέω αυτό που διαμηνύθηκε στην πηγή μου.Περίπου 1000 άτομα, χωρίς όμως να μπορεί  να ξέρει αν αυτός ο αριθμός αφορά και τη πρωτοβάθμια ή και ποιες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:02:05 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1051 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:17:44 μμ »
Eίναι πέρα από κάθε λογική ή τόσο καθυστερημένη Γ φάση να μην κληθεί ως τα μέσα της επόμενης εβδομάδας.

Η αναντιστοιχία και η αυθαιρεσία στις Β/θμιες είναι μέγα ζήτημα. Αλλού τα κενά σπάνε σε καθημερινή βάση και αλλού μόλις σήμερα ευαισθητοποιήθηκαν να καλέσουν τον πρώτο ωρομίσθιο.

Στον πανικό των ημερών, απλώς να θυμήσω πως οι κλήσεις αν/τών παραδοσιακά κρατούν ως τον 3ο ή 4ο μήνα του νέου χρόνου και πως, για δεκάδες λόγους που έχουν χιλιοαναλυθεί ,όλα τα κενά δε σπάνε και οι ωρομίσθιοι δε θ' αντικαταστήσουν πλήρως τους αν/τες.

Το που θα φτάσει ο τελικός αριθμός των αν/τών, άγνωστο. Βέβαιο, πάντως, είναι πως - μετά την Γ φάση και ανάλογα τον αριθμό της - οι κλήσεις ωρομισθίων θ' αυξηθούν, ελπίζω όχι συρρικνώνοντας σε μεγάλο βαθμό τις κλήσεις των αν/τών.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1052 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:22:23 μμ »
ποσο εγκυρη ειναι η πηγη σου;;;
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ως την Τετάρτη θα γίνει φάση.Για αριθμό με επιφύλαξη σας λέω αυτό που διαμηνύθηκε στην πηγή μου.Περίπου 1000 άτομα, χωρίς όμως να μπορεί  να ξέρει αν αυτός ο αριθμός αφορά και τη πρωτοβάθμια ή και ποιες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας.

Επίσης επειδή έχω κουραστεί, μοιάζει τουλάχιστον αφελές να "υποχρεούται" κάποιος που έχει μια πληροφορία και σκέπτεται να τη μοιραστεί με ανάλογα αγωνιούντες να πρέπει να εκθέσει κι εκείνον που του την έδωσε.

Το τι θα πιστεύει ο καθένας, ας σχετίζεται με την κρίση του και με το ποια εμπιστοσύνη έχει σε κείνον που το λέει.

Διαφορετικά, οι "εκτεθειμένες πηγές" θα ... "στερέψουν".
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1053 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:24:58 μμ »
ποσο εγκυρη ειναι η πηγη σου;;;
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ως την Τετάρτη θα γίνει φάση.Για αριθμό με επιφύλαξη σας λέω αυτό που διαμηνύθηκε στην πηγή μου.Περίπου 1000 άτομα, χωρίς όμως να μπορεί  να ξέρει αν αυτός ο αριθμός αφορά και τη πρωτοβάθμια ή και ποιες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας.

Επίσης επειδή έχω κουραστεί, μοιάζει τουλάχιστον αφελές να "υποχρεούται" κάποιος που έχει μια πληροφορία και σκέπτεται να τη μοιραστεί με ανάλογα αγωνιούντες να πρέπει να εκθέσει κι εκείνον που του την έδωσε.

Το τι θα πιστεύει ο καθένας, ας σχετίζεται με την κρίση του και με το ποια εμπιστοσύνη έχει σε κείνον που το λέει.

Διαφορετικά, οι "εκτεθειμένες πηγές" θα ... "στερέψουν".

καλα,βρε αριστο!δεν ζητησα ονοματεπωνυμο και διευθυνση και αφμ!κατα ποσο ειναι αξιοπιστη η πηγη ρωτησα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:02:05 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1054 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:26:34 μμ »
ποσο εγκυρη ειναι η πηγη σου;;;
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ως την Τετάρτη θα γίνει φάση.Για αριθμό με επιφύλαξη σας λέω αυτό που διαμηνύθηκε στην πηγή μου.Περίπου 1000 άτομα, χωρίς όμως να μπορεί  να ξέρει αν αυτός ο αριθμός αφορά και τη πρωτοβάθμια ή και ποιες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας.
Προφανώς και δεν θα εγραφα κάτι αν το είχα ακούσει στο περίπτερο ή κομμωτήριο της γειτονειάς!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1055 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:31:44 μμ »
ποσο εγκυρη ειναι η πηγη σου;;;
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ως την Τετάρτη θα γίνει φάση.Για αριθμό με επιφύλαξη σας λέω αυτό που διαμηνύθηκε στην πηγή μου.Περίπου 1000 άτομα, χωρίς όμως να μπορεί  να ξέρει αν αυτός ο αριθμός αφορά και τη πρωτοβάθμια ή και ποιες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας.

Επίσης επειδή έχω κουραστεί, μοιάζει τουλάχιστον αφελές να "υποχρεούται" κάποιος που έχει μια πληροφορία και σκέπτεται να τη μοιραστεί με ανάλογα αγωνιούντες να πρέπει να εκθέσει κι εκείνον που του την έδωσε.

Το τι θα πιστεύει ο καθένας, ας σχετίζεται με την κρίση του και με το ποια εμπιστοσύνη έχει σε κείνον που το λέει.

Διαφορετικά, οι "εκτεθειμένες πηγές" θα ... "στερέψουν".

καλα,βρε αριστο!δεν ζητησα ονοματεπωνυμο και διευθυνση και αφμ!κατα ποσο ειναι αξιοπιστη η πηγη ρωτησα!

Δε σε μαλώνω ..., πασχίζω για το καλό μας!  ;) 8) ::)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1056 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:32:56 μμ »
ποσο εγκυρη ειναι η πηγη σου;;;
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ως την Τετάρτη θα γίνει φάση.Για αριθμό με επιφύλαξη σας λέω αυτό που διαμηνύθηκε στην πηγή μου.Περίπου 1000 άτομα, χωρίς όμως να μπορεί  να ξέρει αν αυτός ο αριθμός αφορά και τη πρωτοβάθμια ή και ποιες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας.
Προφανώς και δεν θα εγραφα κάτι αν το είχα ακούσει στο περίπτερο ή κομμωτήριο της γειτονειάς!

Εκεί προτιμότερο να κοιτάς ..., παρά ν' ακούς!  8)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1057 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:42:19 μμ »
Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού.Θέσεις ολόκληρες που εσπασαν αποκλείεται να δοθούν σε αναπλήρωτές αν και όποτε γίνει η πολυθρύλητη γ φάση.Και όσο περνάει ο καιρός τόσο θα γίνονται λιγότερες οι "πραγματικές" ανάγκες για αναπληρωτές.
  Πληροφοριακά σας ενημερώνω ότι μέχρι τώρα στην ειδική αγωγή δεν έχει προσληφθεί κάποιος με σεμινάριο για τον απλό λόγο ότι υπάρχουν πολλοί με μεταπτυχιακό. Ούτε πρόκειται να κληθούν φέτος. Το σεμινάριο για όσους το έκαναν προς το παρόν ήταν χάσιμο χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 03:52:14 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1058 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:46:09 μμ »
επισης τα σχολεια στη μεσσηνια συζητουν καταληψη απο δευτερα γιατι δεν εχουν βιβλια και καθηγητες(τελοσπαντων αυτες ειναι οι δικαιολογιες των παιδιων..).
Το πάγωμα της πρόσθετης βέβαια μπορεί να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα (αυτό είναι βέβαιο). Ας κάνουμε λοιπόν οικονομία για να πάρουμε αναπληρωτές και ωρομίσθιους. Πώς σας φαίνεται αυτή η άποψη? Βέβαια για το καλό όλων των συναδέλφων, καλό θα ήταν να πάρουν καθηγητές για όλες τις εκπαιδευτικές ανάγκες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 03:53:05 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1059 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:47:38 μμ »
Το e-mail της Διαμαντοπούλου είναι anna@diamantopoulou.gr, ενώ του πρωθυπουργού είναι gpapandreou@parliament.gr (Πηγή : ένθετο εφημερίδας "ΕΘΝΟΣ" της προηγούμενης βδομάδας). Θα πρότεινα το πολύ καλό κείμενο του 'ΑΡΙΣΤΟ' να έχει και την εξής προσθήκη : Να μοριοδοτούνται τα μετ/κα και τα διδακτορικά διπλώματα στους πίνακες αν/των και ωρ/σθιων. Και για να σας προλάβω : όχι, δεν είμαι -δυστυχώς- κάτοχος μετ/κου ή και διδ/κου διπλώματος, όμως θεωρώ πως επιβάλλεται να παίρνουν κάποια μόρια επιπλέον. Επίσης, ειλικρινά, προτιμώ να μου 'φάει' τη θέση κάποιος με μετ/κο, παρά κάποιος από ΠΔΣ, Σιβιτανίδειο, ΟΑΕΔ, εκκλησιαστικά κ.λπ.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1060 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:48:18 μμ »
germanos δεν ξέρω σε ποια ειδικότητα αναφέρεσαι αλλά στο σύνολο είσαι λάθος.πε03 κλήθηκαν άτομα που είχαν το σεμινάριο και επικουρικά νοηματική και γραφή για τους τυφλούς.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1061 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:51:44 μμ »
Μεταπτυχιακά, διδακτορικά μετράνε στο γραπτό διαγωνισμό του ασεπ, δινουν προσαύξηση εφόσον ο κάτοχος του μεταπτυχιακού ή διακτορικού πιάσει ή ξεπεράσει τη βάση.Πόσο αλλό να μετρήσουν δηλαδή;Και γιατί να μετρήσουν αν δεν μπορεί να πιάσει ούτε την βάση;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 04:03:04 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1062 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:54:44 μμ »
 Αναφέρομαι για την ειδικότητα των φιλολόγων.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1063 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:08:01 μμ »
Η Υπουργός Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων κα Άννα Διαμαντοπούλου σχετικά με την αναστολή της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης έκανε την ακόλουθη δήλωση:

   

    Η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη ( ΠΔΣ ) θα ξεκινήσει άμεσα και στις δεδομένες συνθήκες θα καταβληθεί κάθε προσπάθεια να εξασφαλισθούν οι αναγκαίοι πόροι και οι διαδικασίες πρόσληψης να διέπονται από αξιοκρατία και διαφάνεια.
 Πηγή www.proslipsis.gr

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 624

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.