*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση: ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 300950 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 10:55:23 μμ »
μονο για αναπληρωτες κ οταν τοποθετηθεις μονιμη για μεταθεση................εννοειται οτι αξίζει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:12:51 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 10:56:46 μμ »
Στον πίνακα των αναπληρωτών μόνο μετράνε διπλά.Αν είσαι χαμηλά στους πίνακες αξίζει να πας παρόλη την ταλαιπωρία για να βελτιώσεις τη θέση σου και να ελπίζεις σιγά σιγα από την ωρομισθία να περάσεις στην αναπλήρωση αρχικά και στο μόνιμο διορισμό αργότερα!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 10:57:56 μμ »
ευχαριστω πολυ.ευχομαι οτι καλυτερο στην περιφερειας σου.δηλαδη στον πινακα αναπληρωτων μετρανε τα διπλα?(σορρυ για την επαναληψη) ;)
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:05:02 μμ »
οκ το χω.ευχαριστω. ;)
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:12:51 »

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:31:57 μμ »
όλα τα μαθήματα χρειάζονται αρκεί να υποστηρίζονται σωστά όχι μόνο διδακτικά από τους καθηγητές αλλά και υλικοτεχνικά όπως και ηθικά  (εννοώ από την άποψη της νοοτροπίας που δημιουργείται γι αυτά) ειδικά το τελευταίο πάσχει και από κει γέννιουνται νομίζω όλα τα προβλήματα και της συναδέλφου των Αγγλικών και του μαθηματικού και του φιλολόγου...το δημόσιο σχολείο έχει δεχθεί μια φοβερή επίθεση στην προσπάθεια τους να το απαξιώσουν και να έρθει μετά ως αναγκαία και αναπόφευκτη λύση η ιδιωτικοποίηση ...αυτό συμβαίνει με τα σχολεία, τα νοσοκομεία και όλες τις απαραίτητες υπηρεσίες που "καινε" και που ο πολίτης δεν θα σκεφτόταν δεύτερη φορά για να βάλει το χέρι στην τσέπη εάν ένιωθε ότι δεν του παρέχονται όπως πρέπει... δεν είναι χρήσιμος ο σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός;;;; σε ποιους τον αναθέτουν και πως υποστηρίζεται (βιβλία, χρήματα για επισκέψεις σε τόπους εργασίας κ.α) αυτό το μάθημα.... όλα χρειάζονται γιατί όλα βάζουν το λιθαράκι τους για να γίνουμε λίγο καλύτεροι... πάντως εάν ξαναγυρνούσα στα θρανία θα κοίταζα να ξεστραβωθώ στη γεωγραφία... με έχει κάνει ρεζιλι η αμάθεια μου (είμαι ικανή να μπερδεψω τη Χιλη με τη Χαλκιδική!!!!) ένα μάθημα που μου χρειάστηκε αφάνταστα και δεν το έμαθα στο σχολείο είναι η ψυχολογία...
και το μάθημα που νομίζω ότι με σημάδεψε (με την καλή έννοια )ποικιλοτρόπως και το θυμάμαι με αγάπη ήταν των καλλιτεχνικών (κ. Άγγελε Σκουρτη σε ευχαριστώ έκανες ένα για πολλούς άχρηστο και δευτερεύον μάθημα, μάθημα ζωής) συγγνωμη αν κούρασα με τις προσωπικές μου σκέψεις αλλά είναι κρίμα να προσπαθούμε να βρούμε ποιο είναι το πιο χρήσιμο μάθημα
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:36:01 μμ »
όλα τα μαθήματα χρειάζονται αρκεί να υποστηρίζονται σωστά όχι μόνο διδακτικά από τους καθηγητές αλλά και υλικοτεχνικά όπως και ηθικά  (εννοώ από την άποψη της νοοτροπίας που δημιουργείται γι αυτά) ειδικά το τελευταίο πάσχει και από κει γέννιουνται νομίζω όλα τα προβλήματα και της συναδέλφου των Αγγλικών και του μαθηματικού και του φιλολόγου...το δημόσιο σχολείο έχει δεχθεί μια φοβερή επίθεση στην προσπάθεια τους να το απαξιώσουν και να έρθει μετά ως αναγκαία και αναπόφευκτη λύση η ιδιωτικοποίηση ...αυτό συμβαίνει με τα σχολεία, τα νοσοκομεία και όλες τις απαραίτητες υπηρεσίες που "καινε" και που ο πολίτης δεν θα σκεφτόταν δεύτερη φορά για να βάλει το χέρι στην τσέπη εάν ένιωθε ότι δεν του παρέχονται όπως πρέπει... δεν είναι χρήσιμος ο σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός;;;; σε ποιους τον αναθέτουν και πως υποστηρίζεται (βιβλία, χρήματα για επισκέψεις σε τόπους εργασίας κ.α) αυτό το μάθημα.... όλα χρειάζονται γιατί όλα βάζουν το λιθαράκι τους για να γίνουμε λίγο καλύτεροι... πάντως εάν ξαναγυρνούσα στα θρανία θα κοίταζα να ξεστραβωθώ στη γεωγραφία... με έχει κάνει ρεζιλι η αμάθεια μου (είμαι ικανή να μπερδεψω τη Χιλη με τη Χαλκιδική!!!!) ένα μάθημα που μου χρειάστηκε αφάνταστα και δεν το έμαθα στο σχολείο είναι η ψυχολογία...
και το μάθημα που νομίζω ότι με σημάδεψε (με την καλή έννοια )ποικιλοτρόπως και το θυμάμαι με αγάπη ήταν των καλλιτεχνικών (κ. Άγγελε Σκουρτη σε ευχαριστώ έκανες ένα για πολλούς άχρηστο και δευτερεύον μάθημα, μάθημα ζωής) συγγνωμη αν κούρασα με τις προσωπικές μου σκέψεις αλλά είναι κρίμα να προσπαθούμε να βρούμε ποιο είναι το πιο χρήσιμο μάθημα


 ... ένα καλοκαίρι που ήμουν στα Χαλκιδική, είχα την εντύπωση πως βρισκόμουν στη ... Χιλή! Είμαι αγεωγράφητος;  :D
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:44:28 μμ »
 ...ωκαι απόψε που παρακολουθούσα τον Ολυμπιακό νόμιζα πως έβλεπα την Εθνική Βραζιλίας και στη θέση του Τοροσίδη τον Πελέ ..., είμαι μάλλον χαρούμενος;  ::) :D 8)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:45:45 μμ »
Νομιζω  ότι δεν διαβασες καλα αυτά που εγραψα!!ηθελα να πω ότι ενώ τα υπολοιπα μαθηματα για τους λογους που ανεφερες προσφερουν πιο γενικες γνωσεις, τα αγγλικα και οι υπολογιστες είναι αυτα  που οι μαθητες θα χρειαστουν αμεσα στην καθημερινοτητα τους. Ουσιαστικα λεμε το ιδιο πραγμα!δεν αμφισβητω την υπαρξη των αλλων μαθηματων, ισα ισα που είναι απαραιτητα για ολους αυτους τους λογους που ανεφερες και χρειαζονται για τη διαμορφωση της προσωπικοτητας των μαθητων μας! Και προσωπικα δεν θεωρω ότι είναι  “σπαταλη  χρηματων“ τα αγγλικα (αν καταλαβα καλα αυτό που ειπες!)
Θελω να σας δειξω ότι λογω της χρηστικοτητας τους, τα αγγλικα δεν πρεπει να αντιμετωπιζονται σαν κατι αχρηστο! Γιατι όταν ο δασκαλος και ο καθηγητης ερχονται και μου λενε ελα μωρε, δωσε μας την ωρα σου να καλυψουμε υλη που δεν προλαβαμε να βγαλουμε η να κανουμε προβες για την παρελαση αφου ετσι κι αλλιως τα αγγλικα τα κανουν στα φροντηστηρια, εσυ το θεωρεις σωστη και ιση αντιμετωπιση???? Και πως μετα εγω να μπω στην ταξη και να πεισω τα παιδια ότι αυτό που κανουμε είναι εξισου σημαντικο με τα αλλα όταν οι ιδιοι οι καθηγητες δεν το αντιμετωπιζουν ετσι!!!!
Ελπιζω τωρα να εγινα σαφης!!
Οσο για τα greeklish μου είναι ιδιαιτερα χρονοβορο να γραφω με ελληνικους χαρακτηρες!εχω συνηθισει ετσι!

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:51:15 μμ »
... ένα καλοκαίρι που ήμουν στα Χαλκιδική, είχα την εντύπωση πως βρισκόμουν στη ... Χιλή! Είμαι αγεωγράφητος;  

ω, τι καλά...που ηδη βρισκόσουν εκει ...και δεν με ρωτησες να σου πω πώς θα πας ;D ;D ;D

...ω και απόψε που παρακολουθούσα τον Ολυμπιακό νόμιζα πως έβλεπα την Εθνική Βραζιλίας και στη θέση του Τοροσίδη τον Πελέ ..., είμαι μάλλον χαρούμενος;    
 χαρούμενος ή...πιωμένος;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:54:14 μμ από momo »
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #373 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:55:46 μμ »
... ένα καλοκαίρι που ήμουν στα Χαλκιδική, είχα την εντύπωση πως βρισκόμουν στη ... Χιλή! Είμαι αγεωγράφητος; 

ω, τι καλά...που ηδη βρισκόσουν εκει ...και δεν με ρωτησες να σου πω πώς θας ;D ;D ;D

...ω και απόψε που παρακολουθούσα τον Ολυμπιακό νόμιζα πως έβλεπα την Εθνική Βραζιλίας και στη θέση του Τοροσίδη τον Πελέ ..., είμαι μάλλον χαρούμενος;   
 χαρούμενος ή...πιωμένος;;;


 ... μεθυσμένος από το νέκταρ της νίκης και, για να είμαστε κι εντός θέματος, από το νέκταρ της ενδεχόμενης αναπλήρωσης ...  8) ::) :D
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος konpap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:58:32 μμ »
...ωκαι απόψε που παρακολουθούσα τον Ολυμπιακό νόμιζα πως έβλεπα την Εθνική Βραζιλίας και στη θέση του Τοροσίδη τον Πελέ ..., είμαι μάλλον χαρούμενος;  ::) :D 8)
Εγώ έβλεπα και το διαιτητή να φοράει κόκκινα. Έχω αχρωματοψία;

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #375 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:00:28 πμ »
αααα!!!!και μιας και λεμε για αγεωγραφητους, η αρτεμιδα που πεφτει???αμα εχει κενα εκει να παμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #376 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:01:04 πμ »
...ωκαι απόψε που παρακολουθούσα τον Ολυμπιακό νόμιζα πως έβλεπα την Εθνική Βραζιλίας και στη θέση του Τοροσίδη τον Πελέ ..., είμαι μάλλον χαρούμενος;  ::) :D 8)
Αρίστο, μην τα λες αυτά, μην τα λες αυτά, γιατί θα τ'ακούσει ο Άρης και θα διορίσει κι άλλους γυμναστές, μπας και σου μάθουν μπαλίτσα  :P

Πέραν του αστείου τώρα, προσωπικά αρνούμαι να μπω στη συζήτηση περί "χρηστικότητας" ή μη των μαθημάτων. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποτελεί κριτήριο της αξίας ενός αντικειμένου η μετέπειτα "χρησιμότητα" του μαθήματος στην επαγγελματική πορεία ενός ατόμου. Είναι σαν τις πανελλήνιες, μου χρειάζεται για να μπω στο πανεπιστήμιο, το μαθαίνω, δεν μου χρειάζεται, το 'χω γραμμένο το μάθημα. (Συγγνώμη για την έκφραση, αλλά ήταν η καλύτερη που μπορούσα να βρω για την περίσταση). Και στην τελική, άλλο η κατάρτιση και άλλο η Παιδεία με Π κεφαλαίο. Μεγάλη συζήτηση και αύριο ξυπνάω πρωί.  8)

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #377 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:05:10 πμ »
...ωκαι απόψε που παρακολουθούσα τον Ολυμπιακό νόμιζα πως έβλεπα την Εθνική Βραζιλίας και στη θέση του Τοροσίδη τον Πελέ ..., είμαι μάλλον χαρούμενος;  ::) :D 8)
Εγώ έβλεπα και το διαιτητή να φοράει κόκκινα. Έχω αχρωματοψία;

καλοοο...
δεν μου δίνετε κι εμενα λιγο απο αυτό που πίνετε, μπας και και με δω αναπληρώτρια; ειμαι  φαντασιόπληκτη;;;
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.