*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση: ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 300937 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1008 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 04:57:29 μμ »
Άκουσα στις μεσημεριανές ειδήσεις ότι οι προτεραιότητες του υπουργείου θα είναι η γρίπη, το θέμα της αδειοδότησης των κολεγίων και η κάλυψη των κενών - χωρίς να αναφέρει πώς θα καλυφθούν-. Θέλω να ελπίζω ότι τα κενά των αναπληρωτών θα καλυφθούν με αναπληρωτές. Θα δείξει την επόμενη εβδομάδα. Θεωρώ απίθανο να καλέσουν αναπληρωτές αύριο, ίσως στα μέσα της επόμενης εβδομάδας.
Χαιρετίσματα.... σήμερα με κάλεσαν για 11 ώρες σε 3 σχολεία!
Ιλιον , Περιστέρι, Αιγάλεω τα οποία αν θυμάμαι από τα κενά ήταν 12 ωρών και άνω!
Αν πάνε με αυτή τη λογική ζήτω η ωρομισθία!!!!!!!
Αμφιβάλλω αν μείνει τόποτα για αναπληρωτές!!!
Καλώ όλους τους μόνιμους να μη δεχθούν τις υπερωρίες ψίχουλα που τους προσφέρουν ώστε να
μετατρέπονται κενά 16 ωρών σε κενά των 11 και κάτω!!!

Πόσα μόρια είχες?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:32 »

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1009 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 05:05:42 μμ »
Άκουσα στις μεσημεριανές ειδήσεις ότι οι προτεραιότητες του υπουργείου θα είναι η γρίπη, το θέμα της αδειοδότησης των κολεγίων και η κάλυψη των κενών - χωρίς να αναφέρει πώς θα καλυφθούν-. Θέλω να ελπίζω ότι τα κενά των αναπληρωτών θα καλυφθούν με αναπληρωτές. Θα δείξει την επόμενη εβδομάδα. Θεωρώ απίθανο να καλέσουν αναπληρωτές αύριο, ίσως στα μέσα της επόμενης εβδομάδας.
Χαιρετίσματα.... σήμερα με κάλεσαν για 11 ώρες σε 3 σχολεία!
Ιλιον , Περιστέρι, Αιγάλεω τα οποία αν θυμάμαι από τα κενά ήταν 12 ωρών και άνω!
Αν πάνε με αυτή τη λογική ζήτω η ωρομισθία!!!!!!!
Αμφιβάλλω αν μείνει τόποτα για αναπληρωτές!!!
Καλώ όλους τους μόνιμους να μη δεχθούν τις υπερωρίες ψίχουλα που τους προσφέρουν ώστε να
μετατρέπονται κενά 16 ωρών σε κενά των 11 και κάτω!!!

Πόσα μόρια είχες?

Στους πε03 περίπου 23
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1010 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 05:14:00 μμ »
Άρα σύμφωνα με τις πληροφορίες σας συνάδελφοι ακόμη δεν έχουν καλέσει ωρομίσθιους φιλολόγους στην Αττική. Σωστά? Εκτός νομίζω από μια συνάδελφο στη Δυτική Αττική, αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1011 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 06:52:22 μμ »
Να βρούμε τη σχετική νομοθεσία, να μαζέψουμε τα κενά για αναπληρωτές που ενέκρινε το υπουργείο και να ελέγχουμε πώς καλύπτονται αυτά. Δεν αποκλείεται η προσωρινή λύση να καλούν ωρομίσθιους μέχρι να καλυφθούν τα κενά από αναπληρωτές. Αν διαπιστώσουμε παρατυπίες, μόνο οι μαζικές αντιδράσεις μπορούν να έχουν αποτέλεσμα. Οποιαδήποτε μεμονωμένη προσπάθεια θα είναι καταδικασμένη.
Μπορούμε με κάποιο τρόπο να μάθουμε τα κενά στο υπουργείο;


Δείτε αυτό http://www.alfavita.gr/ank_b/ank5_10_9_902.php όπου η Πρωτοβάθμια Αν. Αττικής ανακοινώνει όλα τα κενά για να ενημερθεί ο κόσμος για την κατάσταση και να υπάρχει πίεση να καλυφθούν τα κενά. Επίσης η ΟΛΜΕ πρέπει να είναι ενήμερη για τα κενά. Άσε που το ίδιο το υπουργείο πρέπει να ανακοινώνει τα κενά, για να γίνουν και πιο διαφανείς οι διαδικασίες. Το θέμα είναι να υπάρχει και η βούληση από εμάς και από αυτούς....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:32 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1012 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 07:03:07 μμ »
συναδελφοι το γνωριζετε πως η ενωση των καθηγητων γερμανικης ζητησε την προσληψη 2000 φιλολογων?ευτυχως υπαρχουν καποιοι που ενδιαφερονται για τον κλαδο μας, γιατι αν κρινω απο εμας (που ειμαστε 20000)...εκτος απο την επιστολη του αριστου....
η προσωπικη μου αποψη ειναι να διεκδικησουμε την ιδρυση ολοημερων γυμνασιων και να απευθυνουμε ερωτημα φια την ανακοινωση σχετικα με τη διακοπη της προσθετης.υπαρχουν παιδια που εχουν στηριχτει σε αυτον το θεσμο.μακαρι ολα να γινονται για καλο,ομως ας σκεφτουμε πως μερικα παιδια στο λυκειο αγωνιουν.οσο για το οικονομικο ας παρουν κανενα σοφερ λιγοτερο...ελεος
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1013 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:40:35 μμ »
Η Διαμαντοπούλου (με τη δική μας βοήθεια - ψήφο) έκανε το όνειρό της πραγματικότητα κι έγινε Υπουργός, τώρα είναι σειρά της να μας βοηθήσει να πραγματοποιήσουμε τα δικά μας όνειρα, όσο μικρά κι αν είναι αυτά.

Τα αιτήματά μας είναι απλά:
Άμεση πρόσληψη αναπληρωτών και ωρομισθίων
Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ
Και μελλοντικά θα πρέπει η Υπουργός να καταλάβει το αυτονόητο: Ο αριθμός των παιδιών που έχει κάποιος δεν είναι κριτήριο για τις εκπαιδευτικές του ικανότητες! Ας βρεθεί άλλος τρόπος στήριξης των πολυτέκνων και των τριτέκνων ή τουλάχιστον ο διορισμός τους να απαιτεί και μία τουλάχιστον επιτυχία στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.
Δεν τα έχω με τους πολύτεκνους απλά δε θεωρώ ότι είναι δίκαιο για τους υπόλοιπους να διορίζονται μόνο και μόνο γιατί έχουν πολλά παιδιά, μιας και αυτό δε συνεπάγεται ότι έχουν και την απαιτούμενη κατάρτιση για να διδάξουν. Τι να πούμε και εμείς που είμαστε πολυεπιτυχόντες του ΑΣΕΠ;

Και για να μην ξεχνιόμαστε

1.500 αναπληρωτές φιλόλογοι ΑΜΕΣΑ




Άγιε Πατέρα μας ..., μας ξάφνιασαν αρκούντως οι τεκνογονικές σου προσεγγίσεις, πάνω που εποφθαλμιούσα, μάλιστα, το τρίτον τέκνον! Ας είναι ..., οι σκέψεις και οι ευχές σου δεν παύουν ν' ανοίγουν δρόμους προς τον πολυπόθητον προορισμόν ..., αυτόν του διορισμού!
Τα σέβη μου, Πάνσοφε ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1014 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 10:01:45 μμ »
A!!Ωστε το σκεφτηκες κι εσυ το τριτο,συναδελφε!Ειναι τοσο γλυκουλια τα χρυσα μου(οταν κοιμουνται!)και φυσικα αποτελουν ως συνολο μεγαλο δελεαρ!
Η Διαμαντοπούλου (με τη δική μας βοήθεια - ψήφο) έκανε το όνειρό της πραγματικότητα κι έγινε Υπουργός, τώρα είναι σειρά της να μας βοηθήσει να πραγματοποιήσουμε τα δικά μας όνειρα, όσο μικρά κι αν είναι αυτά.

Τα αιτήματά μας είναι απλά:
Άμεση πρόσληψη αναπληρωτών και ωρομισθίων
Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ
Και μελλοντικά θα πρέπει η Υπουργός να καταλάβει το αυτονόητο: Ο αριθμός των παιδιών που έχει κάποιος δεν είναι κριτήριο για τις εκπαιδευτικές του ικανότητες! Ας βρεθεί άλλος τρόπος στήριξης των πολυτέκνων και των τριτέκνων ή τουλάχιστον ο διορισμός τους να απαιτεί και μία τουλάχιστον επιτυχία στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.
Δεν τα έχω με τους πολύτεκνους απλά δε θεωρώ ότι είναι δίκαιο για τους υπόλοιπους να διορίζονται μόνο και μόνο γιατί έχουν πολλά παιδιά, μιας και αυτό δε συνεπάγεται ότι έχουν και την απαιτούμενη κατάρτιση για να διδάξουν. Τι να πούμε και εμείς που είμαστε πολυεπιτυχόντες του ΑΣΕΠ;

Και για να μην ξεχνιόμαστε

1.500 αναπληρωτές φιλόλογοι ΑΜΕΣΑ




Άγιε Πατέρα μας ..., μας ξάφνιασαν αρκούντως οι τεκνογονικές σου προσεγγίσεις, πάνω που εποφθαλμιούσα, μάλιστα, το τρίτον τέκνον! Ας είναι ..., οι σκέψεις και οι ευχές σου δεν παύουν ν' ανοίγουν δρόμους προς τον πολυπόθητον προορισμόν ..., αυτόν του διορισμού!
Τα σέβη μου, Πάνσοφε ...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος marrythem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1015 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 10:13:44 μμ »
Δεν είναι και κουνέλια τα παιδιά όταν αποφασίζουν να πάνε στο τρίτο για το 20% ή όταν οι κούνελοι γονείς πάνε για το τέταρτο πχ δημιουργούνται  50 πολύτεκνοι θεολογοι ανά έτος .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2009, 10:15:57 μμ από marrythem »

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1016 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 10:28:42 μμ »
Aristos2 δεν έχω κάτι με τους συμπαθέστατους τρίτεκνους... απλά οι μέρες περνούν κι ακόμη δεν έχω εκπληρώσει το μικρό μου όνειρο να γίνω ωρομίσθιος και αυτό όσο να πεις μου δημιουργεί έναν εκνευρισμό!

Θεωρώ ότι το έργο της τεκνοποίησης είναι ιερό και γι' αυτό άλλωστε επιμένω να δίνονται χριστιανικά ονόματα στα παιδιά και διαφωνώ με τη σκέψη σου να ονομάσεις το τρίτο σου παιδί "Αναπλήρωση" και το τέταρτο "Διορισμό". Μπορείς να τα πεις Άννα και Γιωργάκη...


Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1017 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 10:31:59 μμ »
έτσι είναι!!!!!
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1018 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 10:33:28 μμ »
Αν και το θεμα μας ειναι η τριτη φαση και οχι το τριτο παιδι αναρωτηθειτε το εξης.Εστω οτι εχετε ηδη δυο παιδια που τα λατρευετε αλλα απαιτουν και αναλογο χρονο και ενεργεια (τοσο που δυσκολα βρισκει κανεις χρονο για διαβασμα,αν δουλευει ταυτοχρονα) και παραλληλα ειχατε και επιτυχιες στον ΑΣΕΠ,δεν θα το αντιμετωπιζατε ως "λυση" στο ζητημα που μας απασχολει ολους?Βεβαια πρεπει να υπαρχουν πολλες αλλες προυποθεσεις προκειμενου να παρει κανεις μια τετοια αποφαση,περαν της επιθυμιας για την αποκτηση του αλλα σιγουρα αποτελει κινητρο το οποιο δεν ειναι ευκαταφρονητο.Τωρα για τα τεσσερα και χωρις επιτυχια σε ΑΣΕΠ μαλλον αλλαζει το πραγμα και κατ'εμενα φτανει στην υπερβολη (εκτος κι αν προκυψουν διδυμα!!!)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1019 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 12:28:22 πμ »
Όπως έχουμε ξαναπεί, το Υπουργείο ονομάζεται Παιδείας και όχι Περιθάλψεως.Κοινώς μην μπερδεύουμε την βούτσα με την π...! (με το συμπάθειο).Εάν ο καθένας βλέπει το παιδί του σαν διαβατήριο για το διορισμό, πρόβλημά του. Είναι άδικο για όλους τους άλλους που σκίζονται στο διάβασμα για τον ΑΣΕΠ τις να θέσεις πιάνουν άλλοι με λιγότερες ή καθόλου επιτυχίες μόνο και μόνο επειδή έκαναν παιδί! Μην τρελαινόμαστε τώρα.Όσο για το χρόνο...δεν το κατάλαβα??Δηλαδή μόνο όσοι έχουν παιδιά τρέχουν και δεν φτάνουν??Προσωπικά έφευγα από το σπίτι μου στις 7 και γυρνούσα βράδυ πτώμα, φρόντιζα τις άπειρες οικογενειακές υποχρεώσεις,είχα πρόβλημα υγείας και διάβασμα για τον ΑΣΕΠ. Ας βρει το κράτος άλλο δέλεαρ για πολυτεκνία. Όχι το διορισμό. Λυπάμαι αλλά δεν θεωρώ τη μήτρα μου κριτήριο για την εκπαιδευτική μου ικανότητα.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1020 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 07:50:22 πμ »
Aristos2 δεν έχω κάτι με τους συμπαθέστατους τρίτεκνους... απλά οι μέρες περνούν κι ακόμη δεν έχω εκπληρώσει το μικρό μου όνειρο να γίνω ωρομίσθιος και αυτό όσο να πεις μου δημιουργεί έναν εκνευρισμό!

Θεωρώ ότι το έργο της τεκνοποίησης είναι ιερό και γι' αυτό άλλωστε επιμένω να δίνονται χριστιανικά ονόματα στα παιδιά και διαφωνώ με τη σκέψη σου να ονομάσεις το τρίτο σου παιδί "Αναπλήρωση" και το τέταρτο "Διορισμό". Μπορείς να τα πεις Άννα και Γιωργάκη...



Δε σκοπεύω να κάνω τρίτο παιδί, θεωρώ επιεικώς άστοχο από τη μεριά του ΥΠΕΠΘ να πριμοδοτεί το 3ο και το 4ο και όχι το 2ο και το 1ο, αφού επιθυμεί να πριμοδοτεί τα παιδιά, θεωρώ τελικά άλλο παιδιά άλλο διορισμός.
Σκέπτομαι, πάντως, να συνεχίζω ν' αστειεύομαι με τον Παναγιότατο Πέτρο, αν δεν υπάρχει πρόβλημα ...

Αλήθεια Πέτρο, τυχαία διάλεξες τα ονόματα, Άννα και Γιωργάκης, ή θεωρείς πως θα βοηθήσουν στην παρούσα πολιτική συγκυρία;  :D 8)

ΥΓ. Αναπληρωτής υπήρξα αν και με δύο παιδιά, όπως και παρολίγον διοριστέος το 2007, φαντάζομαι αυτά αποδεικνύουν πως δεν είναι στις προθέσεις μου η οικογένεια Χωραφά!  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 07:55:31 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1021 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 08:44:56 πμ »
Ως προς την Γ φάση, βρισκόμαστε στη διαδικασία της ενημέρωσης της νέας ηγεσίας του ΥΠΕΠΘ.
Ό,τι αποφασιστεί θα υλοποιηθεί, προφανώς πια, από βδομάδα.
Ελπίζω, δε, να είναι ανάλογο των κενών, κάποια από τα οποία δυστυχώς έχουν ήδη "σπάσει" και μάλιστα σε ορισμένες περιφέρειες.

Αλήθεια, υπάρχει περιφέρεια που δεν έχει κληθεί ακόμη ωρομίσθιος, όπως αλίμονο η δική μου, Δυτικής Ελλάδας;   ;D ;D ;D
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.