*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση  (Αναγνώστηκε 89009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 01, 2011, 05:32:11 μμ »
Ή με νεοδιόριστο (φετινό , που  δεν  έχουν  γίνει  ακόμη οι διορισμοί)  με  την  προϋπόθεση  ότι  δεν  έγιναν  αιτήσεις  για  μετάθέσεις  που  δεν  ικανοποιήθηκαν για τη συγκεκριμένη  περιοχή,  ή  καθόλου , οπότε  θα  καλυφθεί  λειτουργικά.
Σε περιοχή που δεν ικανοποιήθηκαν όλες οι αιτήσεις μετάθεσης δεν γίνονται εκ του νόμου διορισμοί.
 Οπότε το δεύτερο οργανικό κενό θα δοθεί ως λειτουργικό για την σχ χρονιά 2011-12 και εκ νέου ως οργανικό(αν δεν χαθεί στην πορεία λόγω καταργήσεων ή συγχωνεύσεων) στις οριστικές τοποθετήσεις και βελτιώσεις για το σχ έτος 2012-13
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:28 »

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 04, 2011, 02:10:41 μμ »
Μάλιστα. Ναι είδα κι εγώ στην σελίδα του Μπράτη ότι διορισμοί δεν θα γίνουν στο νομό αυτό, οπότε μάλλον έτσι θα γίνει aggelhor.  Σ'ευχαριστώ.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος gravamaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • To the faithful departed......
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:12:18 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω όποιον μπορεί να απαντήσει σχετικά με το εξής σενάριο:
Έστω σύζυγος στρατιωτικού πετυχαίνει να πάρει απόσπαση (κάνοντας χρήση του νόμου 2946/2001 αρθ.21)  στο νομό όπου και υπηρετεί ο σύζυγος, δηλ. στο νομο Έβρου. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός τοποθετείται με απόφαση του ΠΥΣΔΕ στις Φέρες (Α' Έβρου),ενώ ο σύζυγος ζει και εργάζεται στη Σαμοθράκη(Δ' Έβρου).
Η ερώτηση είναι η εξής:
Ύπάρχει νόμος που θα την κάλυπτε ώστε να μπορέσει να τοποθέτηθεί σε σχολείο που ανήκει στη Δ΄Έβρου ακόμη και όταν δεν υπάρχουν κενά στην ειδικότητά της;



Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:24:57 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω όποιον μπορεί να απαντήσει σχετικά με το εξής σενάριο:
Έστω σύζυγος στρατιωτικού πετυχαίνει να πάρει απόσπαση (κάνοντας χρήση του νόμου 2946/2001 αρθ.21)  στο νομό όπου και υπηρετεί ο σύζυγος, δηλ. στο νομο Έβρου. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός τοποθετείται με απόφαση του ΠΥΣΔΕ στις Φέρες (Α' Έβρου),ενώ ο σύζυγος ζει και εργάζεται στη Σαμοθράκη(Δ' Έβρου).
Η ερώτηση είναι η εξής:
Ύπάρχει νόμος που θα την κάλυπτε ώστε να μπορέσει να τοποθέτηθεί σε σχολείο που ανήκει στη Δ΄Έβρου ακόμη και όταν δεν υπάρχουν κενά στην ειδικότητά της;
Υπάρχει διυπουργική απόφαση που σε καλύπτει.Τη χρησιμοποίησε γνωστή μου πάλι για τον Έβρο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:28 »

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:29:32 μμ »
ζητα εσυ απο τον προϊσταμενο να πας Σαμοθρακη και θα δεις...μη σου πω την ιδια μερα θα κανεις και αναληψη υπηρεσιας...Η Σαμοθρακη θεωρειται ως η δυσμενεστερη τοποθετηση ίσως και ανα την Ελλαδα.οποτε μην ανησυχεις.Υπηρετω Εβρο(κατι ξερω ;-)

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:31:31 μμ »
Τους παρακαλάνε να πάνε Σαμοθράκη,..Όχι να αρνηθούν κιόλας ν δεχτούν την αίτησή τους :P

Αποσυνδεδεμένος gravamaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • To the faithful departed......
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:46:52 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Κάτι τέτοιο ήξερα και εγώ, δηλ. οτι υπάρχει το όριο των 50χλμ, αλλά δεν μπορώ να πάω χωρίς κάτι συγκεκριμένο (π.χ. κάποιο προεδρικό διάταγμα ή νόμο ή έστω υπουργική απόφαση).
Κάθε χρόνο τα ίδια. Πρώτα αγώνας να πάς στο νομό όπου είναι εκείνη τη περίοδο ο άντρας σου και μετά ένας δεύτερος αγώνας για να βρεθείς σε σχολείο που βολεύει για να μην έχεις ολόκληρο ταξίδι κάθε μέρα.


Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:22:08 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω όποιον μπορεί να απαντήσει σχετικά με το εξής σενάριο:
Έστω σύζυγος στρατιωτικού πετυχαίνει να πάρει απόσπαση (κάνοντας χρήση του νόμου 2946/2001 αρθ.21)  στο νομό όπου και υπηρετεί ο σύζυγος, δηλ. στο νομο Έβρου. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός τοποθετείται με απόφαση του ΠΥΣΔΕ στις Φέρες (Α' Έβρου),ενώ ο σύζυγος ζει και εργάζεται στη Σαμοθράκη(Δ' Έβρου).
Η ερώτηση είναι η εξής:
Ύπάρχει νόμος που θα την κάλυπτε ώστε να μπορέσει να τοποθέτηθεί σε σχολείο που ανήκει στη Δ΄Έβρου ακόμη και όταν δεν υπάρχουν κενά στην ειδικότητά της;
Υπάρχει διυπουργική απόφαση που σε καλύπτει.Τη χρησιμοποίησε γνωστή μου πάλι για τον Έβρο

Μπορείς να δημοσιευσεις την απόφαση ?Το 2003 που χα κάνει ερώτημα στο ΥΠΕΠΘ μου ειχαν απαντήσει
οτι η τοποθέτηση μου είναι στην καλή πρόθεση του ΠΥΣΠΕ.Εγω φοβόμουν το αντίθετο.Ο άντρας μου
υπηρετούσε Σουφλί και φοβόμουν οτι θα με τοποθετούσαν Σαμοθράκη.Δεν μου είχαν πει τίποτα για
τη διυπουργική

Αποσυνδεδεμένος gravamaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • To the faithful departed......
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:05:17 μμ »
Απ'όσο έψαξα τις τελευταίες δύο ώρες το μόνο που βρήκα ήταν το Προεδρικό διάταγμα 50/96 - ΦΕΚ 45/1996.
Ο Κος Δημητρακόπουλος Γιώργος αιρετός ΠΥΣΠΕ Πειραιά έχει και μία παραπάνω ανάλυση στο:
 
http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/55-Egolpio-ekpaideftikou-A-thmias.htm

Πιο πολύ ενδιαφέρον σχετικά με το θέμα που συζητάμε είναι οι παράγραφοι:
Μεταβολές της υπηρεσιακής κατάστασης του εκπαιδευτικού - Τοποθέτηση
και
Κριτήρια και μονάδες μετάθεσης - τοποθέτησης
Όλα όμως τα παραπάνω είναι απλώς βοηθήματα. Γι'αυτό αν κάποιος μπορεί να μας δώσει την υπουργική απόφαση που προαναφέρθηκε θα ήταν καλύτερο.
Το θέμα είναι ακολουθώ το συζυγό μου στη "στενή" περιοχή απασχόλησης του ή απλώς στο νομό?

Αποσυνδεδεμένος cris-ka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:55:44 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω όποιον μπορεί να απαντήσει σχετικά με το εξής σενάριο:
Έστω σύζυγος στρατιωτικού πετυχαίνει να πάρει απόσπαση (κάνοντας χρήση του νόμου 2946/2001 αρθ.21)  στο νομό όπου και υπηρετεί ο σύζυγος, δηλ. στο νομο Έβρου. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός τοποθετείται με απόφαση του ΠΥΣΔΕ στις Φέρες (Α' Έβρου),ενώ ο σύζυγος ζει και εργάζεται στη Σαμοθράκη(Δ' Έβρου).
Η ερώτηση είναι η εξής:
Ύπάρχει νόμος που θα την κάλυπτε ώστε να μπορέσει να τοποθέτηθεί σε σχολείο που ανήκει στη Δ΄Έβρου ακόμη και όταν δεν υπάρχουν κενά στην ειδικότητά της;
Υπάρχει διυπουργική απόφαση που σε καλύπτει.Τη χρησιμοποίησε γνωστή μου πάλι για τον Έβρο


fwteinoula συγγνώμη κιόλας αλλά αν δε μας πεις συγκεκριμένα ποια είναι αυτή η διυπουργική απόφαση δε θα έλεγα πως μας βοηθάς και ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 08:13:33 μμ »
Σχετική - άσχετη ανακοίνωση:Για όσες είναι εκπαιδευτικοί σύζυγοι ένστολου προσωπικού
έχει δημιουργηθεί γκρουπ στο FB http://www.facebook.com/groups/232232166826
για όσες επιθυμουν να κάνουν προσφυγή. Η φετινή ταλαιπωρια πρέπει να λάβει τέλος. Ο νομος συνυπηρέτησης θα πρεπει να ειναι το αυτονόητο και όχι  το ζητουμενο...διαδώστε το σε όσους γνωρίζετε

Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 09:50:34 μμ »
Δεν βοηθάει ιδιαίτερα βέβαια γιατί αφορά τη συνυπηρεση στελεχών, αλλά αναφέρει οτι όταν εισαι σε νήσι τοπος συνυπηρέτησης θεωρείται το νησί και όχι η περιφέρεια, μηπως μπορεις να χρησιμοποιήσεις το τελευταίο.

http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypetha/ada/4%CE%911%CE%966-%CE%A9
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:07:44 μμ από ZMOL »

Αποσυνδεδεμένος viologa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:45:10 μμ »
καλησπέρα σας καταρχήν. Είμαι εκπαιδευτικός ΔΕ συγκεκριμένα βιολόγος. Πήρα απόσπαση με τις συμπληρωματικες αποσπάσεις του σεπτέμβρη και την παρασκευή έκανα δήλωση των κενών που με ενδιέφεραν για την τοποθετηση μου στο πυσδε δυτικής θεσσαλονίκης. Τα κενά βγήκαν πέμπτη και δώσαν περιθώριο μέχρι την παρασκευή να κάνουν αίτηση όσοι ήταν υπεράριθμοι, σε διάθεση και οι αποσπασμένοι. Υπέθεσα λοιπόν ότι η βιασύνη σημαίνει ότι θα βγουν εξίσου γρήγορα και οι τοποθετήσεις μας. Εβγαλαν λοιπόν μια μέρα τις τοπόθετήσεις τριών κλάδων όσων είναι σε διάθεση, σήμερα έβγαλαν κι άλλων τριών κλάδων και γενικά δεν βλέπω φως στο τούνελ. Οταν τους ρώτησα σήμερα μου είπαν ότι εχουμε μέλλον ακόμη. Και ρωτώ εγώ. Γιατί όλη αυτή η καθυστέρηση. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποια η δυσκολία. Υπάρχει κάποια διαδιακασία που δεν τη γνωρίζω και είναι χρονοβόρα;
Και επίσης γιατί στα αποτελεσματα που ήδη έχουν βγει οι περισσότεροι παραμένουν σε διάθεση; Και τι θα γίνουν αυτοί;
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:54:32 μμ »
πραγματικά η διαδικασία ειναι δαιδαλώδης... και άνθρωποι είναι και στο πυσδε....ειδικά στη δυτική θεσσαλονίκη γινεται χαμός....μεγάλος αριθμός εκπ/κών που πρέπει να τοποθετηθούν και τα κενά ελάχιστα.... γιατί κάθε φορά πρέπει να παίρνεις ένα ένα τα κενά και να κοιτάς ποιός το δήλωσε πιο πάνω απο τον άλλο και με πόσα μόρια και αν στο μεταξύ υπάρχει και καμιά ειδική κατηγορία και φέξε μου..... είναι πραγματικα δύσκολο......μην τους αδικείτε!! ειδικά αν κρατούν την διαδικασία νόμιμη γίνεται ακόμα δυσκολότερο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.