*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση  (Αναγνώστηκε 88544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karanikolix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Να Φοβάσαι την Οργή του Υπομονετικού Ανθρώπου
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:08:02 μμ »
.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 05:18:14 μμ από karanikolix »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:54 »

Αποσυνδεδεμένος karanikolix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Να Φοβάσαι την Οργή του Υπομονετικού Ανθρώπου
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:17:11 μμ »

Ισχύει καθώς οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ μπορούν να διδάξουν μόνο σε ΕΑΕΠ σύμφωνα με το πρόγραμμα που προσλαμβάνονται....Για τα για τα υπόλοιπα δημοτικά και τα κλασσικά ολοήμερα δεν ισχύει...

Μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος karanikolix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Να Φοβάσαι την Οργή του Υπομονετικού Ανθρώπου
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:20:05 μμ »
Αυτά ακούσαμε και εμείς. THNX lg & belas

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:23:18 μμ »
Με αυτούς που δουλεύουν ήδη σε σχολεία με ΕΑΕΠ τι γίνεται;
Εννοώ μονίμους με διάθεση η απόσπαση απο άλλα ΠΥΣΔΕ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:54 »

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:32:13 μμ »
Με αυτούς που δουλεύουν ήδη σε σχολεία με ΕΑΕΠ τι γίνεται;
Εννοώ μονίμους με διάθεση η απόσπαση απο άλλα ΠΥΣΔΕ!

Αν προσληφθεί αναπληρωτής και όλα τα ΕΑΕΠ έχουν καλυφθεί από μόνιμους τότε ένας μόνιμος θα πρέπει να φύγει και να παει να καλύψει το ωράριο σε κλασσικά ολοήμερα.
Αυτό ισχύει για την φάση αισθητικής αγωγής που πήρε. Αν τώρα τροποποιήσουν το πρόγραμμα ΕΣΠΑ όπου θα γίνουν οι προσλήψεις από εδώ και στο εξής τότε θα μπορούν να πάρουν ώρες παντού και σε ΕΑΕΠ και σε κλασσικό ολοήμερο..

Αποσυνδεδεμένος karanikolix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Να Φοβάσαι την Οργή του Υπομονετικού Ανθρώπου
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 06:15:02 μμ »
Στην περιοχή μας οι μόνιμοι είτε από διάθεση της ΠΥΣΔΕ, είτε από απόσπαση από άλλη ΠΥΣΔΕ, εκτοπίζονται και χρησιμοποιούνται για τα κενά στα ολοήμερα  δημοτικά.
Δηλ. «και κερατάς ..(30 μέρες :8α πάρουμε,  δεν 8α πάρουμε την αποσπαση-0 κενά στην αρχη,8πε &2δε στο τέλος!!!) …& δαρμένος» (που να έχει κενά της προκοπής  τώρα: γ’&δ’ ζώνη στη ΔΕ και στα ολοήμερα στην ΠΕ)…
Χα,χα,χα  γελάσαμε πάλι…
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 06:43:41 μμ από karanikolix »

Αποσυνδεδεμένος viatropo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 04:15:23 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει διευκρινιστική εγκύκλιος για τα μόρια τοποθετήσεων από απόσπαση; Αναλυτικότερα αν τα μόρια συνυπηρέτησης και εντοπιότητας ισχύουν για όλο το ΠΥΣΠΕ όπως ερμηνεύω εγώ την εγκύκλιο αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ κεφάλαιο Γ' παράγραφοι ΙΙ και ΙΙΙ ή μόνο στο δήμο που έχω εντοπιότητα και εργάζεται ο σύζυγος. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας μου απαντήσει. Από Δευτέρα θα επικοινωνήσω με το υπουργείο για να μάθω. Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Παραθέτω την εγκύκλιο για ευκολία:

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/apospaseis-ekpaidevtikwn/472-egkyklios-apospasewn-ekpaidevtikwn.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2012, 10:06:40 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος jeune

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 06:18:22 μμ »
Viatropo καλησπέρα,

Από την εγκύκλιο,
Πρώτο:
ΙΙ. ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
α) Οι μονάδες συνυπηρέτησης υπολογίζονται για όλο το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ (ένα), όπου υπηρετεί οργανικά (όχι με απόσπαση) ή εργάζεται ο/η σύζυγος, εφόσον η απόσπαση γίνεται σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ κι όχι σε περιοχή μετάθεσης.

Δεύτερο:
ΙΙΙ. ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ
Η εντοπιότητα θα προσδιορίζεται με βάση την αντίστοιχη θεώρηση των μεταθέσεων (*)με διαφοροποίηση μόνο ως προς το ότι η εντοπιότητα για τις αποσπάσεις ισχύει για όλη τη Δ/νση (ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ) στη βάση της νέας συγκρότησης των δήμων με τις διατάξεις του Ν. 1785/2010 (ΦΕΚ 87/2-6-2010 τ.Α') «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης - Πρόγραμμα Καλλικράτης».

(*)
  http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10065

alfavita.gr: Το νομικό πλαίσιο για τις μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα

α. Νομικό πλαίσιο
Σύμφωνα με το άρθρο 16 παρ. 9 του Π.Δ. 50/96 «Μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα λαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης, όταν ζητούν μετάθεση από μία περιοχή σε άλλη, εφόσον είναι δημότες Δήμου ή Κοινότητας της περιοχής αυτής από διετίας τουλάχιστον μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης μετάθεσης. Οι μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα υπολογίζονται και όταν οι εκπαιδευτικοί ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση μέσα στην ίδια περιοχή, εφόσον είναι δημότες του Δήμου ή της Κοινότητας όπου λειτουργούν τα σχολεία στα οποία επιθυμούν να μετατεθούν ή να τοποθετηθούν. Οι εκπαιδευτικοί των παραπάνω περιπτώσεων λαμβάνουν δύο (2) μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα. Η εντοπιότητα αποδεικνύεται από βεβαίωση του οικείου προέδρου κοινότητας ή δημάρχου από την οποία να προκύπτει ότι ο εκπαιδευτικός είναι δημότης του Δήμου ή της Κοινότητας από διετίας.
β. Διευκρινίσεις
1.                 Η μόνιμη διαμονή του εκπαιδευτικού σ' έναν τόπο δεν αρκεί για τον υπολογισμό των μονάδων εντοπιότητας, αλλά ο εκπαιδευτικός πρέπει να είναι δημότης από διετίας του δήμου ή της κοινότητας της περιοχής στην οποία ζητείται μετάθεση.
2.                 Η βεβαίωση του δημάρχου ή του προέδρου της κοινότητας πρέπει να είναι πρόσφατη και να αναγράφει υποχρεωτικά από πότε ο εκπαιδευτικός είναι δημότης του δήμου ή της κοινότητας.
3.                 Μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα υπολογίζονται επίσης και στην περίπτωση κατά την οποία ο ενδιαφερόμενος διετέλεσε αθροιστικά για δύο χρόνια δημότης διαφόρων δήμων ή κοινοτήτων της περιοχής στην οποία ζητείται η μετάθεση. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητο η διετία να συμπληρώνεται στον ίδιο δήμο ή κοινότητα. Ο αθροιστικός αυτός υπολογισμός του χρόνου δε νοείται για τις μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής, διότι στην περίπτωση αυτή η εντοπιότητα συνδέεται με το δήμο ή την κοινότητα όπου λειτουργούν τα σχολεία στα οποία ζητούν να μετατεθούν οι εκπαιδευτικοί, οπότε θα συντρέχει το στοιχείο της εγγραφής τα δύο τελευταία χρόνια στο συγκεκριμένο δήμο ή κοινότητα.
4.                 Σε περίπτωση αναμεταδημότευσης, για να χορηγηθούν μονάδες εντοπιότητας, πρέπει μετά την αναμεταδημότευση να διανυθεί στον τελευταίο δήμο ή κοινότητα ο νόμιμος  χρόνος της διετίας. Δεν μπορεί δηλαδή να συνυπολογιστεί ο χρόνος που ο εκπαιδευτικός  ήταν κατά το παρελθόν δημότης του Δήμου ή της κοινότητας από την οποία διεγράφη και πάλι επέστρεψε κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης μετάθεσης (αρ. 244/1989 γνωμοδότηση Ν.Υ.Δ./Κ.Υ. ΥΠΕΠΘ).
5.                 Κατά τις μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής και κατά τις τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών η εντοπιότητα δε «μεταφέρεται» όταν στην περιοχή του δήμου ή κοινότητας της οποίας ο εκπαιδευτικός είναι δημότης, δε λειτουργεί σχολείο.
6. Η βεβαίωση πρέπει να είναι πρόσφατη.




1ο .  Η απόσπαση σου είναι σε ΠΥΣΠΕ άρα  σε ΟΛΟ.
2ο .  Διαφοροποίηση: σε ΟΛΟ το ΠΥΣΠΕ. Γιατί για τις μεταθέσεις γίνεται λόγος για περιοχή μετάθεσης κι όχι όλο το ΠΥΣΠΕ

Σου λένε ότι τους συμφέρει… Ζήτα από το υπουργείο έγγραφη αποσαφήνιση.
Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι
και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
Γιάννης Αγγελάκας

Αποσυνδεδεμένος viatropo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 06:35:21 μμ »
jeune σ' ευχαριστώ πολύ. Επιβεβαιώνεις αυτά που γνώριζα κι εγώ. Τη Δευτέρα θα επικοινωνήσω με το υπουργείο για να σταματήσει πια αυτή η κοροϊδία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2011, 06:39:41 μμ από viatropo »

Αποσυνδεδεμένος jeune

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:34:08 μμ »
viatropo βρήκα κι αυτό
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=44386
στις παρατηρήσεις (β') γράφει αυτό που γράφεις κι εσύ
Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι
και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
Γιάννης Αγγελάκας

Αποσυνδεδεμένος viatropo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 06:34:28 μμ »
jeune και πάλι ευχαριστώ, θα ενημερώνω για κάθε εξέλιξη. Έμαθα πως είναι πολλές οι ενστάσεις, μόνο στη δική μου διεύθυνση περίπου 50.

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:16:51 μμ »
Οταν εκπαιδευτικος επιστρεφει μετα απο τριμηνη αδεια ανατροφης και στο σχολειο της οργανικης του εχουν προσληφθει μονιμος εκπαιδευτικος με αποσπαση και αναπληρωτης της ειδικοτητας του,τι γινεται σε αυτην την περιπτωση:Ποιος μενει και ποιος φευγει;Παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι ας απαντησει.

Αποσυνδεδεμένος jeune

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 07:57:14 πμ »
Είσαι μόνιμη μάλλον για να γράφεις για οργανική άρα πας στη θέση σου εκτός αν ο άλλος έχει "κοινωνικά κριτήρια" και σε κάνουν κλωτσοσκούφι...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2011, 08:16:42 πμ από jeune »
Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι
και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
Γιάννης Αγγελάκας

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 04:42:21 μμ »
Ερώτησις!Όταν κάποιος αποσπασμένος από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ πλεονάζει γιατί δεν υπάρχει κενό σε κάποιο σχολείο,μπορεί να τοποθετηθεί(χωρίς τη θέλησή του) σε κάποιο γραφείο δευτεροβάθμιας για όλη τη χρονιά;Και επειδή εδώ η απάντηση είναι ναι,τι ισχύει για το ωράριο διδασκαλίας του;Ισχύουν οι 19 ή 21 ώρες που θα είχε στο σχολείο ή ισχύει κάτι άλλο;Επίσης θα με διαφωτίζατε αν μου διευκρινίζατε τι προβλέπεται για τις διακοπές Χρ/νων-Πάσχα;Δικαιούται 2 βδομάδες όπως όλοι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.