*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας  (Αναγνώστηκε 42604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 03:26:28 μμ »
καλημέρα!! Κatiafil ,, αρχίζεις δουλειά ?? μπράβο...εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή!! μην ακούς φήμες .. όπως θέλει τα λέει ο καθένας και πολλές φορές βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα για το κάθε σχολείο..θα μας ενημερώνεις ό,τι μαθαίνεις ετσι δεν είναι??

Ευχαριστώ!! και βέβαια η ενημέρωση θα είναι εδώ. Αρχικά: στη Μαλεσίνα έχουν 55(!!!!!!!!!!!) ώρες και τις μοίρασαν σε 4(!!!!!!!!!!!!) ωρομίσθιες, βέβαια παραμένουν και κάποιες ακάλυπτες Βοιωτία δεν κάλεσαν κανένα;;, γνωρίζει κανείς;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:32 »

Αποσυνδεδεμένος filol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 08:21:24 μμ »
καλησπερα, εμαθα οτι καλεσαν και μερικουσ βοιωτια αλλα θα καλεσουν πολλους απο τριτη. αντε να δουμε. σημερα γινονταν τα μαγειρεματα για την ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 08:13:16 πμ »
καλησπερα, εμαθα οτι καλεσαν και μερικουσ βοιωτια αλλα θα καλεσουν πολλους απο τριτη. αντε να δουμε. σημερα γινονταν τα μαγειρεματα για την ΠΔΣ.



Εντωμεταξύ, ενώ άλλες διδε έχουν καλέσει εδώ και μιά βδομάδα, άλλες δεν κάλεσαν ακόμη, ενώ έχουν κενά. Σκεφτείτε πόσο άδικο είναι για κάποιους από εμάς που μετράμε ακόμη και 10 ώρες προυπηρεσίας. >:( >:( Αφήστε που κάποιες θέσεις είναι βυσματικές και τις κρατάνε για τους γνωστούς τους. π.χ. δεν μπορεί Λαμία μέσα ή Θήβα να μην έχουν καλέσει ποτέ κανέναν..

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:55:18 μμ »
για Λαμία το ίδιο έχω ακούσει.. ότι κρατάνε συνήθως τα κενά για τους γνωστούς τους..
όσο για την Παλαιοκατούνα, δεν πήγε κανένας και έδωσαν το κενό για αναπληρωτή (γιατί θα φύγει κι άλλη μία με άδεια). Αν δεν στείλουν αναπληρωτή ,τότε θα καλέσουν ωρομίσθιο..Στην Ευρυτανία ,πάντως, φέτος δεν προέκυψαν θέσεις...τουλάχιστον όχι μέχρι τώρα..τι νέα από άλλες δευτεροβάθμιες??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:32 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:57:33 μμ »
καλησπερα, εμαθα οτι καλεσαν και μερικουσ βοιωτια αλλα θα καλεσουν πολλους απο τριτη. αντε να δουμε. σημερα γινονταν τα μαγειρεματα για την ΠΔΣ.

ορίστε??? μαγειρέματα για ΠΔΣ?? τι ακριβώς??

Αποσυνδεδεμένος THAMY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 08:45:30 μμ »

αρχες της εβδομαδας συναδελφος ξενογλωσσης φιλολογιας σε νομο της περιφερειας κεντρικης Μακεδονιας ενημερωθηκε απο το γραφειο α κ βθμιας εκπαιδευσης του νομου οτι καλυφθηκαν ολες οι θεσεις ωρομισθιων στην ειδικοτητα της. στη συνεχεια κινητοποιησε ενα μεσο(το οποιο ανεφερε οτι παντα κρατανε κενα βυσματικα) κ την επομενη μερα  την καλεσαν απο το γραφειο για 12 ωρες ωρομισθιας !!!
αραγε σε εμα ςτους ΠΕ02 γινονται αυτα ή ειμαστε πιο υποψιασμενοι με πινακες κτλ?

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 12:12:00 μμ »

αρχες της εβδομαδας συναδελφος ξενογλωσσης φιλολογιας σε νομο της περιφερειας κεντρικης Μακεδονιας ενημερωθηκε απο το γραφειο α κ βθμιας εκπαιδευσης του νομου οτι καλυφθηκαν ολες οι θεσεις ωρομισθιων στην ειδικοτητα της. στη συνεχεια κινητοποιησε ενα μεσο(το οποιο ανεφερε οτι παντα κρατανε κενα βυσματικα) κ την επομενη μερα  την καλεσαν απο το γραφειο για 12 ωρες ωρομισθιας !!!
αραγε σε εμα ςτους ΠΕ02 γινονται αυτα ή ειμαστε πιο υποψιασμενοι με πινακες κτλ?

Η αλήθεια είναι πως γίνονται πολλά και δεν τα παίρνουμε χαμπάρι, γιατί πού να ξέρουμε εμείς που πάμε στου διαόλου τη μάνα, αν υπάρχουν κενά στην πρωτεύουσα κάθε νομού, που τα δίνουν στους δικούς τους.. Π.χ.: στο Καρπενήσι αυτές τις μέρες ανοίγει ή άνοιξε νέο Γυμνάσιο, καλέσαν κανένα;;; Αντιθέτως γνωρίζω καλά από φίλη διορισμένη στο παλιό γυμνάσιο λύκειο πως , όταν μοίρασαν μαθήματα από τους φιλολόγους απέκλεισαν τις Ιστορίες, γιατί -λέει - θα τις δίναν σε ξενόγλωσσους!!!
   Φανταστείτε υποβάθμιση του μαθήματος και εμείς δεν διαμαρτυρόμαστε καν!! >:( >:( >:(
 Θυμόσαστε όμως πριν κάποια χρόνια όταν προταθηκε φιλόλογοι και μαθηματικοί να διδάσκουν στην πέμπτη και έκτη των δημοτικών (ως ωρομίσθιοι), οι δάσκαλοι με το συλλογικό τους όργανο ξεσηκώθηκαν και απέτρεψαν την όλη προσπάθεια. Εμείς προφανώς κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου :( :(

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 05:18:21 μμ »
Χαίρεται!Ποιος χαίρεται,θα μου πείτε,έτσι που είμαστε όλοι μεσα στην αγωνία...σχήμα λόγου,λοιπόν....
Μήπως ξέρει κανείς να με ενημερώσει μέχρι ποιο άτομο εφτασαν στον πίνακα αυτή την εβδομάδα?πέρασαν το 70(αριθμοί έχουμε καταντήσει) ή έχουμε κολλήσει εκεί?

Αποσυνδεδεμένος Niria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 12:31:53 μμ »
καλημέρα παιδιά. Τί γίνεται με την περιφέρεια Στερεάς? Σε ποιο νούμερο βρισκόμαστε? Αν ξέρει κανείς ας ενημερώσει. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:33:10 μμ »
Ναι βρε παιδιά,ας μας πει κάποιος τι ξέρει ,γιατι αγωνιούμε....Εγώ το μόνο που έμαθα αυτή την εβδομάδα είναι ότι καλέσαν στην Εύβοια 3 ωρομισθιους για μια θέση και αρνήθηκαν και οι 3...ξεκινήσαν  από ψηλά στον πίνακα και δεν ξέρω που έφτασαν ??? ??? ??? :-[

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:36:50 μμ »
Ναι βρε παιδιά,ας μας πει κάποιος τι ξέρει ,γιατι αγωνιούμε....Εγώ το μόνο που έμαθα αυτή την εβδομάδα είναι ότι καλέσαν στην Εύβοια 3 ωρομισθιους για μια θέση και αρνήθηκαν και οι 3...ξεκινήσαν  από ψηλά στον πίνακα και δεν ξέρω που έφτασαν ??? ??? ??? :-[

Γιατί δεν τηλεφωνείτε στις διδε των αντίστοιχων νομών ναρωτήσετε ποιόν καλέσαν τελευταίο;; Νομίζω πως με την ερχόμενη φάση αναπληρωτών θα μείνουν κενές θέσεις φιλολόγων, οπότε αναγκαστικά θα κληθούν ωρομίσθιοι. Πάντως πέρυσι έφθασαν αρκετά χαμηλά στην Εύβοια: περίπου στα δέκα μόρια

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:41:57 μμ »
Ρε παιδιά στη λήξη της σύμβασης γράφει

λύεται αυτοδικαίως για τον ωρομίσθιο αν επιστρέψει ο μόνιμος ή στη θέση του προσληφθεί αναπληρωτής.


Άρα αν προσληφθούν αναπληρωτές δεν υπάρχει κίνδυνος κάποιοι που καλύπτουν κενά αναπληρωτών (2 ωρομίσθιοι σε ένα σχολείο) να απολυθούν??? Σας το λέω γιατι πέρσυ έγινε σε Καβάλα και Δράμα.....
πήραν αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι απολύθηυκαν.....βέβαια ήταν νωρίς και τους ξαναπήραν αλλά λέω δεν υπάρχει κίνδυνος.......?????

Αποσυνδεδεμένος Niria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:45:11 μμ »
Ναι βρε παιδιά,ας μας πει κάποιος τι ξέρει ,γιατι αγωνιούμε....Εγώ το μόνο που έμαθα αυτή την εβδομάδα είναι ότι καλέσαν στην Εύβοια 3 ωρομισθιους για μια θέση και αρνήθηκαν και οι 3...ξεκινήσαν  από ψηλά στον πίνακα και δεν ξέρω που έφτασαν ??? ??? ??? :-[

Γιατί δεν τηλεφωνείτε στις διδε των αντίστοιχων νομών ναρωτήσετε ποιόν καλέσαν τελευταίο;; Νομίζω πως με την ερχόμενη φάση αναπληρωτών θα μείνουν κενές θέσεις φιλολόγων, οπότε αναγκαστικά θα κληθούν ωρομίσθιοι. Πάντως πέρυσι έφθασαν αρκετά χαμηλά στην Εύβοια: περίπου στα δέκα μόρια
Αυτό είναι μια καλή σκέψη katiafil..κι αμα μου λες ότι τα μόρια έφτασαν τόσο χαμηλά μου δίνεις ελπίδες να ζω. Μήπως σου βρίσκεται κανα τηλεφωνάκι διδε εύκαιρο? Θα μου γλίτωνες πολύ χρόνο ψαξίματος. Pleaseee!! :)

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:57:03 μμ »
Ρε παιδιά στη λήξη της σύμβασης γράφει

λύεται αυτοδικαίως για τον ωρομίσθιο αν επιστρέψει ο μόνιμος ή στη θέση του προσληφθεί αναπληρωτής.


Άρα αν προσληφθούν αναπληρωτές δεν υπάρχει κίνδυνος κάποιοι που καλύπτουν κενά αναπληρωτών (2 ωρομίσθιοι σε ένα σχολείο) να απολυθούν??? Σας το λέω γιατι πέρσυ έγινε σε Καβάλα και Δράμα.....
πήραν αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι απολύθηυκαν.....βέβαια ήταν νωρίς και τους ξαναπήραν αλλά λέω δεν υπάρχει κίνδυνος.......?????

Λογικά σε ξαναπαίρνουν...κι αν δεν υπάρχουν θέσεις πρέπει να παίρνεις τη θέση του τελευταίου ωρομίσθιου,όπως γίνεται με τις ωρομίσθιες που έχουν άδειες κύησης



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.