*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 126754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 11:20:06 μμ »
Στο νομό που προσλήφθηκα, ενώ υπάρχουν κενά, μετακινούμαστε συνεχώς επειδή γίνονται εσωτερικές αποσπάσεις.Εάν έρθουν και οι αποσπασμένοι με απόφαση ΚΥΣΔΕ, θα συνεχίσει η ίδια κατάσταση;Θα μείνουμε μετέωροι μέχρι να διατεθούν όλοι κι ό,τι περισσέψει;Γιατί το ΠΥΣΔΕ έδωσε τότε κενά που δεν υφίστανται;Τα δίνει ολόκληρα, ενώ στην πραγματικότητα είναι ζήτημα αν τα μισά από αυτά  είναι πλήρους ωραρίου..Στο ένα σχολείο όπου τοποθετήθηκα προσωρινά είχε 10 ώρες κενό κι είχε σημείωση από δίπλα : καθηγητής ιστορίας....Στο άλλο, οι υπόλοιπες ώρες πήγαν στη Β ανάθεση...Θεωρητικά έχω την εμπειρία από πέρσι, αλλά τέτοιο χάλι και στην επαρχία;;; :o >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:35 »

Αποσυνδεδεμένος evaliv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:57:42 μμ »
Το βρηκα το ΦΕΚ: πινακας Α ειναι οι πολυτεκνοι, πινακας Β ειναι αυτοι που πασχουν  από μεσογειακή αναιμία ή σκλήρυνση κατά πλάκας ή μόνομη αναπηρία άνω του 67% και πίνακας Γ ειναι αυτοι που έχουν παιδί με αναπηρία άνω του 67%. Δεν ξέρω τί παίζει για τον πίνακα Δ. Υπάρχει περίπτωση να είναι οι απολυμένοι από τα ιδιωτικά?

Συναδελφισσα μπορεις να μου πεις ποιο φεκ ειναι αυτο. εχω αναπηρια 67 αι αντιμετωπιζω προβλημα με ο πυσπε. θα με βοηθουσε ολυ α μου ο εστελνες.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 10:38:53 πμ »
Καλημέρα! Λοιπόν, είμαι αναπληρώτρια β΄φάσης, τοποθετήθηκα στην πρώτη μου επιλογή πριν λίγες μέρες και μάλλον την  πάτησα πανηγυρικά! Μόλις έμαθα ότι αναπληρώνω μόνιμη με τρίμηνη άδεια ανατροφής άνευ αποδοχών... προσωπικά το θεωρώ πολύ αμφίβολο να την ανανεώσει αφού είναι άνευ αποδοχών, κανείς δε μου το επιβεβαιώνει όμως. Επίσης τον επόμενο μήνα φεύγει κι άλλη μόνιμη συνάδελφος στο σχολείο με 16 ώρες (τις 2 θα τις πάρω εγώ για συμπλήρωση ωραρίου). Αν έρθει και δεύτερος αναπληρωτής, ποιος μένει, ποιος φεύγει; Η μόνιμη που θα επιστρέψει (απίθανο το θεωρώ), εγώ ή ο επόμενος αναπληρωτής; Αν δεν έρθει άλλος, μάλλον περιττή η ερώτηση, ε;  :'(

Επίσης συνάδελφος ίδιας φάσης σε 3 σχολεία, έχασε τις μισές ώρες της από σύμπτυξη τμημάτων! Υπάρχει περίπτωση αναδιανομής των κενών που δηλώσαμε, τουλάχιστον από τη σειρά με την οποία τοποθετήθηκε και κάτω; Ή θα τη στείλει η δευτεροβάθμια όπου προκύψει άλλο κενό για να συμπληρώσει; Εγώ θεωρώ πιθανότερο το δεύτερο ενδεχόμενο, αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε ανάλογες περιπτώσεις, θα βοηθούσε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος nelikore

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:16:37 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! :)
Είμαι καινούριο μέλος στο forum και θα ήθελα, καταρχάς, να σας ευχαριστήσω όλους θερμά για τις πληροφορίες που έχω αντλήσει κατά καιρούς από την κοινότητα.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την προτεραιότητα και τα κοινωνικά κριτήρια. Όταν κάποιος έχει παιδί ή είναι παντρεμένος κ.τ.λ έχει προτεραιότητα να διαλέξει περιοχή στο νομό που προσλήφθηκε και το βρίσκω λογικό μιας και συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Αλλά, γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποιος νόμος (ΦΕΚ) που να το δικαιολογεί;;;

 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:35 »

Αποσυνδεδεμένος mpelas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:17:56 μμ »
Καλησπέρα

είναι σίγουρο ότι μετράνε κοινωνικά κριτήρια στην τοποθέτηση αναπληρωτών; Εγώ προσωπικά το εύχομαι και το βρίσκω λογικό αλλά χτες άκουσα μέσα στην πρωτοβαθμια όπου πήγα να αναλάβω υπηρεσία από συναδέλφους ότι μετράει ΜΟΝΟ η σειρά στον πίνακα δηλ. τα μόρια . Τι ισχύει τελικά;;; Υπάρχει κάποιος νόμος πάνω σ'αυτό;;

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:32:42 μμ »
Τοποθέτηση προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε λειτουργικά κενά

Με αφορμή ερωτήματα για την τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε λειτουργικά κενά των σχολικών μονάδων της περιφερείας σας κάνουμε γνωστά τα ακόλουθα:

1. Στις διατάξεις του άρθρου 8 παρ 3 της αριθ. 35557/Δ2/9.4.2003 (ΦΕΚ.465/17.4.2003 τ.Β) Ρυθμιστικής Απόφασης ορίζεται ότι: « Η τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε σχολικές μονάδες  γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από δήλωση των προσλαμβανομένων για την τοποθέτησή τους στα λειτουργικά κενά. … Κατά την τοποθέτηση σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα Β΄ προτιμώνται κατά σειρά:

α) οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία

β) οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία

γ) οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί

δ) οι έγγαμοι χωρίς παιδιά και

ε) οι έχοντες τα περισσότερα μόρια. Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία που προέρχονται από τον πίνακα Β΄ προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα.

2. Στις διατάξεις του άρθρου 1 παρ. 8 του Ν. 3194/2003 (ΦΕΚ. 267/20.11.2003τ. Α΄) ορίζεται ότι: «Οι εκπαιδευτικοί που πάσχουν από σκλήρυνση κατά πλάκας προτάσσονται στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών αμέσως μετά τους υποψηφίους που είναι πολύτεκνοι εξ ιδίας οικογενείας ή πάσχουν από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία. Η πρόταξη αυτή εφαρμόζεται καις τις περιπτώσεις μεταθέσεων-αποσπάσεων και τοποθετήσεων των εκπαιδευτικών».

3. Στις διατάξεις του άρθρου 2 παρ.4α του Ν.3454/2006 (ΦΕΚ.75/7.4.2006 τ.Α) ορίζεται ότι: «Από την έναρξη του σχολ. έτους 2006-2007 και εφεξής, κατά την πρόσληψη των αναπληρωτών εκπαιδευτικών …ποσοστό 20% κατά κλάδο και ειδικότητα επί των εκάστοτε προσλαμβανομένων αναπληρωτών, προσλαμβάνεται από τους εγγεγραμμένους στον πίνακα εκπαιδευτικούς που έχουν τρία τέκνα. …Η πρόσληψη γίνεται με βάση τη σειρά εγγραφής στον ανωτέρω πίνακα και εφόσον έχουν υποβάλει αίτηση για πρόσληψη στις περιοχές που πραγματοποιούνται οι προσλήψεις. … Αν οι εγγεγραμμένοι στον ανωτέρω πίνακα προσλαμβάνονται δεν επαρκούν, τότε για τη συμπλήρωση του ποσοστού προσλαμβάνονται υποψήφιοι χωρίς προϋπηρεσία από συμπληρωματικό πίνακα στον οποίο κατατάσσονται οι αιτούντες με βάση την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους και σε περίπτωση σύμπτωσης της ημερομηνίας αυτής με το βαθμό του πτυχίου τους…».

Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι η τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών εκπαιδευτικών γίνεται σε συνδυασμό των προαναφερθεισών διατάξεων. Ειδικότερα: μετά την κατηγορία των πασχόντων από μεσογειακή αναιμία προτιμώνται οι πάσχοντες από σκλήρυνση κατά πλάκας (άρθρο 1 παρ. 8 του Ν. 3194/2003) και οι έχοντες την ιδιότητα του τριτέκνου γονέα είτε προσλαμβάνονται από τον πίνακα με μόρια (πίνακα Β΄) είτε από τον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία τοποθετούνται με την ιδιότητα του γονέα με τρία παιδιά) εφόσον προσλαμβάνονται σε συγκεκριμένο ποσοστό 20% επί των εκάστοτε προσλαμβανομένων είτε από τον πίνακα Β΄ είτε και από τον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία για τη συμπλήρωση του ποσοστού αυτού (άρθρο 2 παρ. 4α του Ν. 3454/2006).

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:38:38 μμ »
Πολλά τα κριτήρια, αλλά όταν προτάσσονται οι ειδικές κατηγορίες, δεν περισσεύει τίποτα για τον "απλό κοσμάκη"!  ???
  

Αποσυνδεδεμένος mpelas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:42:09 μμ »
Ευχαριστώ για την κατατόπιση!!

Αυριο θα δουμε αν εφαρμόζονται κιόλας όλα αυτα...

Αποσυνδεδεμένος mpelas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:37:30 μμ »
Τελικά ακόμα δεν έγιναν οι τοποθετήσεις στα σχολεία. Δε συνεδρίασε ακόμα το ΠΥΣΠΕ.

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την προυπηρεσία, τα ενσημα και την πληρωμή  σ'αυτη την [περίπτωση; Όλα αυτά αρχίζουν αφού παρουσιαστούμε στα σχολεία ή από την ημέρα που αναλάβαμε υπηρεσία στη διευθυνση;; Αναρωτιέμαι γιατί εν τέλει δεν είναι δική μας ευθυνη η καθυστερημενη παρουσίασή μας στο σχολείο αλλα του ΠΥΣΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 09:15:05 μμ »
Τελικά ακόμα δεν έγιναν οι τοποθετήσεις στα σχολεία. Δε συνεδρίασε ακόμα το ΠΥΣΠΕ.

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την προυπηρεσία, τα ενσημα και την πληρωμή  σ'αυτη την [περίπτωση; Όλα αυτά αρχίζουν αφού παρουσιαστούμε στα σχολεία ή από την ημέρα που αναλάβαμε υπηρεσία στη διευθυνση;; Αναρωτιέμαι γιατί εν τέλει δεν είναι δική μας ευθυνη η καθυστερημενη παρουσίασή μας στο σχολείο αλλα του ΠΥΣΠΕ.

Όλα αρχίζουν να μετρούν από την ώρα που θα κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στη διεύθυνση. τώρα πότε θα σε τοποθετήσουν στο σχολείο δεν επηρεάζει την προϋπηρεσία, τα ένσημα και την πληρωμή. μην αγχώνεσαι γι' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Magio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:29:38 μμ »
Καλησπέρα, σε μία δευτεροβάθμια στην οποία παρουσιάστηκε σήμερα συνάδελφος αναπληρωτής ειδικής, 3τεκνος, του είπαν ότι η επιλογή προτίμησης των θέσεων στα σχολεία έγινε με βάση τα μόρια και όχι τα κοινωνικά κριτήρια???Γνωρίζει κανείς κάτι τέτοιο?Μπορεί να διεκδικήσει κάτι?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2013, 10:31:59 μμ από Magio »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:49:42 μμ »
Η σειρά ειναι η εξής :

προηγειται ο πίνακας Α
στη συνέχεια έπονται
- ομόζυγη μεσογειακή αναιμία
- σκλήρυνση κατά πλάκας
- πολύτεκνοι
- τρίτεκνοι
- έγγαμοι
- εντοπιότητα
- συνυπηρέτηση

αν υπάρχει ισοβαθμία, μετράει η σειρά στον Πίνακα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Magio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:51:40 μμ »
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση...απλά δεν ξέρω αν μπορεί να διεκδικήσει κάτι αφού έγιναν ήδη οι πράξεις ανάληψης σε σχολεία...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:57:19 μμ »
μπορεί να κάνει αίτηση τροποποίησης τοποθέτησης ή ένσταση με κοινοποίηση στο τμήμα Ειδικής Αγωγής του υπουργείου και ταυτόχρονο ερώτημα στο υπουργείο για τη σειρά τοποθετήσεων. Ωστόσο αυτό το τελευταιο μπορεί να πάρει και λίγο καιρό....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 857
Σύνολο: 868

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.