*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 126752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:28:02 μμ »
αν μπορει καποιος να μου απαντησει! βγηκαν κενα βιολογου χημικου φυσικου συνολικα 8 ατομα! ποιος προηγειται;; μπορει στην πολη που εχει βγει κενο βιολογου να παει καποιος χημικος που εχει παραπανω κοινωνικα κριτηρια;; μου ειπαν οτι πρεπει να δηλωσω ολες τις περιοχες που αφορουσαν οχι μονο την ειδικοτητα μου που ειναι βιολογος αλλα και του χημικου και του φυσικου κλπ....
και να ρωτησω και το εξης οταν περναω καποιον στα μορια προυπηρεσιας αλλα εχει εντοπιοτητα...ποιος προηγειται...
αυριο βγαινουν οι τοποθετησεις και πρεπει να ξερω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:31 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:44:35 μμ »
Μπορείς να δηλώσεις τα κενά όλων των ειδικοτήτων του κλάδου σου αλλά πρώτα βάζεις ( και τοποθετείσαι) σε κενό της ειδικότητάς σου. Αν και εφόσον αυτά τα κενα καλυφθούν και μείνουν κενά άλλης ειδικότητας, τότε ναι, μπορείς να τοποθετηθεις σε κενό άλλης ειδικότητας.

Επισης, μόρια προϋπηρεσίας δεν προσμετρώνται για την τοποθέτηση διότι πρέπει να γινει εκ νέου αναγνώριση προύπηρεσίας - και ως αύριο πουθα γινουν οι τοποθετήσεις, αυτό δεν γίνεται βέβαια !!
Άρα, αν κάποιος έχει εντοπιότητα και εσύ όχι, εκείνος προηγείται.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:47:49 μμ »
εγω δηλωσα κενο βιολογου
                    κενο βιολογου
                    κενο χημικου
                    κενο βιολογου
Η προυπηρεσια δε φαινεται απο το συστημα;;; εγω την κατεθεσα βεβαια και το πυσδε θα την αναγνωρισει...αλλα δε φαινεται απο την αναρτηση των πινακων;;;

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:58:49 μμ »
Η προυπηρεσία φαίνεται από το ολοκληρωμενο πληροφοριακο σύστημα που έχουν άρα τα έχουν έτοιμα.
εγώ δεν έχω καταλάβει πχ αν ενας έχει εντοπιότητα και ο άλλος δεν έχει και τους στέλνουν στην ίδια πόλη τότε ποιος θα προηγείται στην επιλογή σχολείου.
γιατι το προτιμώνται οι εχοντες εντοπιότητα δεν σημαίνει οτι έχουν και προτεραιότητα στην επιλογή έτσι δεν είναι?
ξέρει κανείς επίσημα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:31 »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 12:09:18 πμ »
Η προυπηρεσία φαίνεται από το ολοκληρωμενο πληροφοριακο σύστημα που έχουν άρα τα έχουν έτοιμα.
εγώ δεν έχω καταλάβει πχ αν ενας έχει εντοπιότητα και ο άλλος δεν έχει και τους στέλνουν στην ίδια πόλη τότε ποιος θα προηγείται στην επιλογή σχολείου.
γιατι το προτιμώνται οι εχοντες εντοπιότητα δεν σημαίνει οτι έχουν και προτεραιότητα στην επιλογή έτσι δεν είναι?
ξέρει κανείς επίσημα?

Σύμφωνα με τον νόμο, αν κάποιοι έχουν τα ίδια μόρια τότε λαμβάνεται υπόψη η εντοπιότητα. Επομένως προηγείται στην επιλογή σχολείου.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 12:32:13 πμ »
επίσης ποια προυπηρεσία κοιτάνε τα συνολικά δηλαδή και της ειδικής και της γενικής και ιεκ και οτι άλλο έχεις ή μόνο την προυπηρεσία στην ειδική αν εχεις προσληφθει στην ειδική.
εγώ το λαμβάνω την συνολική προυπηρεσία όπως το γράφει ο νόμος. 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 12:44:59 πμ »
Η προϋπηρεσία που υπάρχει στο ΟΠΣΥΔ δεν ειναι πάντα σωστή - εξ ου και δεν κοιτάμε την προϋπηρεσία απο εκεί αλλά από άλλα επίσημα έγγραφα και την αναγνωρίζουμε εκ νέου κάθε χρόνο.
Επιπρόσθετα, η προϋπηρεσία απο το ΟΠΣΥΔ προσμετράται για την θέση στον πινακα - επομένως αν τελικά καταλήξει η τοποθέτηση στη θέση του πινακα, δεν ε ιναι δυνατό να προσμετρηθεί δις το ίδιο πράγμα.

και έτσι, ξαναγράφω πώς έχουν τα πράγματα :
πινακας Α - προηγείται όλων
πίνακας Β
προηγούνται οσοι ανήκουν στις κατηγορίες :
ομόζυγη μεσογειακή αναιμία
σκλήρυνση κατά πλάκας
λοιπές ασθένειες ειδικών κατηγοριων του ΠΔ50 αρ. 13
πολύτεκνοι ( μόιρα 21 για τα τέσσερα παιδιά  και 7 μόρια για κάθε ένα απο τα παιδιά πάνω απο το τέταρτο)
τρίτεκνοι ( μόρια 14 για τα τρία παιδιά)
έγγαμοι ( 4 μόρια)
εντοπιότητα ( 4 μόρια)
συνυπηρέτηση ( 4 μόρια )

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mpelas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 09:46:48 πμ »
Όλα αρχίζουν να μετρούν από την ώρα που θα κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στη διεύθυνση. τώρα πότε θα σε τοποθετήσουν στο σχολείο δεν επηρεάζει την προϋπηρεσία, τα ένσημα και την πληρωμή. μην αγχώνεσαι γι' αυτό.

Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος fnradio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 10:22:28 πμ »
Καλημέρα!Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου επεδή δεν έχω καταλάβει καλά και επειδή πρώτη φορά καλούμαι για παράλληλη, εάν ως πε70 με 4 χρόνια προϋπηρεσία επιλέγω σχολείο πριν από κάποιον πε70.5 με 3 χρόνια προϋπηρεσία;Δεν τον έχω καταλάβει καλά γιατί με βάση τη σειρά που μας κάλεσαν προχθές προηγείται ο πε70.5 αφού τον κάλεσαν πρώτο.Από την άλλη εγώ έχω περισσότερη προϋπηρεσία συνολικά.Τι ισχύει τελικά;

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 03:34:42 μμ »
Καλησπέρα ξερετε αν ο διευθυντής εκπαίδευσης μπορεί να δώσει κενά για Αναπληρωτες αυτά που κρίνει αυτός σημαντικά ;
Ή πρέπει να δώσει όλα όσα υπάρχουν για να διαλέξουν οι Αναπληρωτες ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 03:37:22 μμ από s93060 »

Αποσυνδεδεμένος dgkotz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:13:35 πμ »
Καλημέρα τι ισχύει για τα  κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών της ειδικής αγωγής;;;  (φέτος  δεν υπήρχε πίνακας Α και Β )   

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:52:21 πμ »
Εχτές που πήγα πρώτη μέρα στην πρωτοβάθμια να κάνω ανάληψη υπηρεσίας. Εκεί δεν μας εδωσαν τα κενά, ούτε και βέβαια μου δώθηκε να δηλώσω προτιμήσεις σε σχολεία. Απλά είπαν από Δευτέρα θα τα δούμε αυτά. Υπάρχει περίπτωση να μας πούμε να πάμε σε σχολείο χωρίς να επιλέξουμε, επίσης με τοποθέτησαν προσωρινά σε ένα σχολείο και να πάω αμέσως μόλις παρουσιαστηκα. Είμαι ειδικότητα πρωτοβάθμιας μέσω εσπα.

Αποσυνδεδεμένος ninaki123456

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:02:56 πμ »
Καλημέρα.. αν γνωρίζει άλλος ας μου απαντησει! στην  α φαση με προσελαβαν σε δυσπρόσιτο. είμαι εγκυος και βγήκα στην άδεια που δικαιουμαι(56 μερες πριν). τι γινεται με τα μορια σε αυτη την περίπτωση; τωρα πηραν άλλον στην θεση μου. μετα όταν επιστρεψω θελω να παω τι γινεται τότε μπορεί να κρατησουν τον άλλον και ας είναι σε πολύ χαμηλότερη θεση από μενα και αγαμος. ποιος προηγειται μετα;  υπάρχει σχετικό εγγραφο για να ξερω τι γινεται;; ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:25:45 πμ »
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τελευταία, δεν έχω ακούσει κάτι. Όμως, μέχρι τώρα ίσχυαν τα εξής: Τα μόρια τα παίρνεις κανονικά στη διάρκεια της άδειάς σου. Όταν θα επιστρέψεις στο σχολείο (2 μήνες μετά τον τοκετό) θα σε τοποθετήσουν σε όποιο σχολείο έχει κενό. Δε θα διώξουν τον αναπληρωτή, που σε αντικατέστησε. Εσύ θα πας σε άλλο σχολείο. Οπότε, αν πας σε σχολείο μη δυσπρόσιτο, θα παίρνεις μονά τα μόρια,  όχι διπλά. Με το καλό...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 755
Σύνολο: 766

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.