*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 125852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leonnemea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #238 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 06:56:44 μμ »
Είμαι αναπληρώτρια της Α φάσης. Μετά την τοποθέτηση μου βγήκα σε άδεια λοχειας και εν συνεχεία σε άδεια άνευ αποδοχών. Το σχολείο έδωσε το κενό και στην επόμενη φάση προσλήφθηκε και τοποθέτηθηκε άλλος συνάδελφος.  Ποιος από τους δύο αναπληρωτές παραμένει στο συγκεκριμένο σχολείο όταν επιστρέψω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:40 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #239 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 07:12:40 μμ »
Κανονικά εσύ.... Αλλά συνηθίζεται για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου ο καθηγητής που επιστρέφει να πηγαίνει σε σχολείο που υπάρχει άλλο κενό.... Βέβαια αυτό βολεύει όταν βρίσκεσαι σε στεριά κ όχι νησί..... Μπορείς να επιστρέψεις από άδεια άνευ αποδοχών;;;; δεν ήξερα!!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Haisen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 10:28:24 μμ »
Συνάδελφοι στις τοποθετησεις προηγούνται οι του πίνακα β έναντι αυτών του Γ ασχέτως αριθμού τέκνων;

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 10:48:25 μμ »
Ναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:40 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 11:20:36 μμ »
Συνάδελφοι, ο πίνακας Α ποιος είναι;

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 02:04:25 μμ »
Καλημέρα, καλή τοποθέτηση κ δημιουργική σχολική χρονιά σε όλους τους συναδέλφους!
Αντιμετωπίζω την εξής δυσκολια...
Προσελήφθη σε διεύθυνση που μας έδωσε απλώς να δούμε τα κενα, διότι ήμασταν λίγοι οι προσληφθεντες, τη Δευτέρα μάλλον θα κάνουμε αίτηση τοποθέτησης.Κατοπιν συζήτησης με τους υπόλοιπους διαπίστωσα πως αν κ ψηλά στον πίνακα τοπιθετουμαι τελευταία λόγω κοινωνικων κριτηρίων.Ωστοσο στη συνάδελφο που έχει κάποια κινητική αναπηρία, παραδοσιακά  της δίνουν σχολική μονάδα με προσβασιμότητα (ίδιο σχολείο επί χρόνια)  και η διεύθυνση την τοπιθετει ως Αμεα γενικά παρόλοο που η αναπηρία δεν εμπίπτει σε αυτές που δίνει η νομοθεσία( μεσογειακή, δρεπανοκυτταρική, σκλήρυνση) κ παρά το γεγονός ότι είναι αγαμη, χωρίς τέκνα. Αν της δώσουν προτεραιότητα στην τοποθέτηση, κινδυνεύω να βρεθώ σε σχολική μονάδα πολύ μακριά από την οικία μου! (1.5 ώρα )
Τι μπορώ να κανω;Πως μπορώ να θίξω το ευαίσθητο θέμα της υγείας της συναδέλφου; Σύμφωνα με τη νομοθεσία προηγουμσι στην τοποθέτηση ως έγγαμη με παιδί κ με δεδομένο ότι η ασθένεια  της συνάδελφου δεν είναι μια από τις προαναφερθείσες!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 04:51:21 μμ »
Να πας με τη νομοθεσία και να τη στείλεις ν' ανεβοκατεβαίνει σκάλες. Αυτό, να 'σαι σίγουρη, θα 'κανε το 99% των καθηγητών. Τώρα αν έχεις αυξημένες ευαισθησίες κι είσαι στο 1% θα τη βγάλεις τη χρονιά μιάμιση ώρα απ' το σπίτι σου. Your choice και no remorse.

Αποσυνδεδεμένος Matoula Str.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 05:11:09 μμ »
καλησπέρα, καλή σχολική χρονιά!..πώς είσαι τόσο σίγουρη οτι η ασθένεια της συναδέλφου "δεν εμπίπτει σε αυτές που δίνει η νομοθεσία( μεσογειακή, δρεπανοκυτταρική, σκλήρυνση)" αυτά είναι προσωπικά δεδομένα (by the way)..εκτος αν στο εχει πει η ιδια..που κ πάλι χλωμό το βλέπω.. είναι πολύ λεπτό το ζήτημα της αναπηρίας (ακόμα κ αν είναι  "κάποια κινητική αναπηρία" όπως προ ανέφερες..οι συνάδελφοι ΑΜΕΑ έχουν δικούς τους δικηγόρους απο τα σωματεία τους    οπότε δες πώς θα διαχειριστείς το θέμα κ βρεθείς εκτός απο το να πληρώνεις δικηγόρο..και εκτεθειμένη  στην Διεύθυνση  Επίσης, η "κάποια κινητική αναπηρία" μπορεί να μην της επιτρέπει να οδηγήσει τόσο μακριά ή να ανεβαίνει σκαλιά..μου φαίνεται τρελό να της δίνουν το ίδιο σχολείο κάθε  χρόνο (με προσβασιμότητα) χωρίς λόγο.. δεν ξέρω τι άλλο να σου πω..
Εύχομαι καλή τύχη 

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 05:37:27 μμ »
Να πας με τη νομοθεσία και να τη στείλεις ν' ανεβοκατεβαίνει σκάλες. Αυτό, να 'σαι σίγουρη, θα 'κανε το 99% των καθηγητών. Τώρα αν έχεις αυξημένες ευαισθησίες κι είσαι στο 1% θα τη βγάλεις τη χρονιά μιάμιση ώρα απ' το σπίτι σου. Your choice και no remorse.
Συνάδελφε, ούτε σκάλες θα τη στείλω ν σνεβοκατεβαινει ούτε θα βγάλω τη χρονιά μακριά από το σπίτι μου, εφόσον έχω το δικαίωμα να δουλέψω πιο κοντά.Το που θα τοποθετηθεί η συνάδελφος δε θα το υποδείξω εγώ αλλά είναι θέμα διδε να το τακτοποιήσουν τηρώντας τη νομοθεσία...εγώ άλλο ρωτώ...πως μπορεί ο οποιοσδήποτε από εμάς να μάθει ότι οι λόγοι υγείας που επικαλούνται συνάδελφοι μας είναι αυτοί που αναφέρονται στη νομοθεσία!ακομη κ για την οικογενειακή του κατάσταση, μπορείτε να τσεκαρετε ότι ο κάτω από εσάς είναι έγγαμος με παιδιά κτλ;Τόσα χρόνια εγώ παίρνω το τοποθετηριο κ γεια σας, ούτε ξέρουν οι άλλοι που πάω ούτε ξέρω πού πάνε...

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 06:20:21 μμ »
καλησπέρα, καλή σχολική χρονιά!..πώς είσαι τόσο σίγουρη οτι η ασθένεια της συναδέλφου "δεν εμπίπτει σε αυτές που δίνει η νομοθεσία( μεσογειακή, δρεπανοκυτταρική, σκλήρυνση)" αυτά είναι προσωπικά δεδομένα (by the way)..εκτος αν στο εχει πει η ιδια..που κ πάλι χλωμό το βλέπω.. είναι πολύ λεπτό το ζήτημα της αναπηρίας (ακόμα κ αν είναι  "κάποια κινητική αναπηρία" όπως προ ανέφερες..οι συνάδελφοι ΑΜΕΑ έχουν δικούς τους δικηγόρους απο τα σωματεία τους    οπότε δες πώς θα διαχειριστείς το θέμα κ βρεθείς εκτός απο το να πληρώνεις δικηγόρο..και εκτεθειμένη  στην Διεύθυνση  Επίσης, η "κάποια κινητική αναπηρία" μπορεί να μην της επιτρέπει να οδηγήσει τόσο μακριά ή να ανεβαίνει σκαλιά..μου φαίνεται τρελό να της δίνουν το ίδιο σχολείο κάθε  χρόνο (με προσβασιμότητα) χωρίς λόγο.. δεν ξέρω τι άλλο να σου πω..
Εύχομαι καλή τύχη
Αυτό ρωτώ κι εγώ, πως μπορούμε όλοι να γνωρίζουμε το οποιοδήποτε κοινωνικό κριτήριο επικαλείται ο οποιοσδήποτε από εμάς, όταν γίνεται η τοποθέτηση μας, ώστε να είμαστε σίγουροι ότι εφαρμόστηκε η κείμενη νομοθεσία χωρίς παρατυπίες κ ρουσφέτι.
Όσο για το ποιος εκτίθεται, δε νομίζω ότι εκτίθεμεθα ούτε πεταγομαστε απ' έξω όταν κάνουμε ένσταση επί της διαδικασιας, μια απάντηση ζητάμε.Τι δουλειά έχουν οι δικηγόροι;Δε γίνονται αντίδικοι οι συνάδελφοι, διεύθυνση πρέπει να το φέρει εις πέρας.Αν κάνω κάπου λάθος, ενημερώστε με.

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 06:32:20 μμ »
Η συνάδελφός αποκλείεται να ψεύδεται με την αναπηρία. Μπορείς να κάνεις ένσταση και θα σου απαντήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Matoula Str.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 06:35:00 μμ »
Δεν καταλαβες μου φαινεται τι ειπα πριν....αυτα είναι προσωπικά δεδομένα...αν θες να τα προσβάλλεις "μπαίνεις" στο ΠΥΣΠΕ που κανουν τις τοποθετήσεις (πριν ή μάλλον αφού) τις κάνουν  και με αίτηση σου ζητάς να δεις  τους λόγους που η συνάδελφος ευνοείται εις  βάρος σου  Εχεις δικαίωμα -νομίζω ,ας  πουν οσοι ξέρουν καλύτερα- να δεις γνωμάτευση κλπ κ...αναλόγως πράττεις.
Μου φαίνεται -ξανα λεω- αδιανόητο η συνάδελφος να τοποθετείται ετσι απλά επειδή εχει μια "κάποια κινητική αναπηρία" κ χωρίς να εμπίπτουν οι λόγοι στην κείμενη νομοθεσία. καμία Διεύθυνση θεωρω δεν παιζει με αυτα....

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 06:41:38 μμ »
Συνάδελφε, ούτε σκάλες θα τη στείλω ν σνεβοκατεβαινει ούτε θα βγάλω τη χρονιά μακριά από το σπίτι μου, εφόσον έχω το δικαίωμα να δουλέψω πιο κοντά.Το που θα τοποθετηθεί η συνάδελφος δε θα το υποδείξω εγώ αλλά είναι θέμα διδε να το τακτοποιήσουν τηρώντας τη νομοθεσία...εγώ άλλο ρωτώ...πως μπορεί ο οποιοσδήποτε από εμάς να μάθει ότι οι λόγοι υγείας που επικαλούνται συνάδελφοι μας είναι αυτοί που αναφέρονται στη νομοθεσία!ακομη κ για την οικογενειακή του κατάσταση, μπορείτε να τσεκαρετε ότι ο κάτω από εσάς είναι έγγαμος με παιδιά κτλ;Τόσα χρόνια εγώ παίρνω το τοποθετηριο κ γεια σας, ούτε ξέρουν οι άλλοι που πάω ούτε ξέρω πού πάνε...
Αν το σχολείο είναι το μοναδικό στην περιοχή κατάλληλο γι' άτομα με κινητικά προβλήματα και το θες εσύ τότε σκάλες θ' ανεβοκατεβαίνει όπου πάει. Δε μπορεί να υπηρετήσει σε γραφείο ούτως ή άλλως. Δεν είναι ντροπή gmork να πεις ότι ανήκεις στο 99%. Απλή ειλικρίνεια.

Αποσυνδεδεμένος Matoula Str.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 06:43:49 μμ »
Αυτό ρωτώ κι εγώ, πως μπορούμε όλοι να γνωρίζουμε το οποιοδήποτε κοινωνικό κριτήριο επικαλείται ο οποιοσδήποτε από εμάς, όταν γίνεται η τοποθέτηση μας, ώστε να είμαστε σίγουροι ότι εφαρμόστηκε η κείμενη νομοθεσία χωρίς παρατυπίες κ ρουσφέτι.
Όσο για το ποιος εκτίθεται, δε νομίζω ότι εκτίθεμεθα ούτε πεταγομαστε απ' έξω όταν κάνουμε ένσταση επί της διαδικασιας, μια απάντηση ζητάμε.Τι δουλειά έχουν οι δικηγόροι;Δε γίνονται αντίδικοι οι συνάδελφοι, διεύθυνση πρέπει να το φέρει εις πέρας.Αν κάνω κάπου λάθος, ενημερώστε με.
δουλεια ..θα εχει ο δικηγόρος της συναδέλφου  ΑΜΕΑ -αν οντως ειναι ΑΜΕΑ κ την "πιάσουν οι διάολοι" της επειδή προσέβαλλες τα προσωπικά της δεδομένα....γι αυτό σου ξανα λεω καλη τύχη..εξαρτάται "που θα πέσεις" 
 φυσικά κ δε θα σε πετάξουν έξω απο την διαδικασία επειδή  κάνεις μια ερώτηση....λάθος η δικιά μου διατύπωση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.