*

Αποστολέας Θέμα: Επιστολή - Διαμαρτυρία προς την ΟΛΜΕ  (Αναγνώστηκε 14894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Επιστολή - Διαμαρτυρία προς την ΟΛΜΕ
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 03:28:44 μμ »
ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

Aξιότιμοι κύριοι, -ες της ΟΛΜΕ

ως αδιόριστοι εκπαιδευτικοί - φιλόλογοι που, μέσω ωρομισθίας ή αναπλήρωσης (στην πλειοψηφία μας, με μόρια από επιτυχίες σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ εξασφαλισμένες), πασχίζουμε για το διορισμό μας, παρακολουθούμε για μια ακόμη χρονιά τις ενέργειες του ΥΠΕΠΘ, προκειμένου για την κάλυψη των λειτουργικών κενών στα Γυμνάσια και τα Λύκεια της χώρας.
Ήδη και με σχετική καθυστέρηση σε σχέση με την περασμένη χρονιά, έχουν κληθεί σε δυο φάσεις 761 αναπληρωτές της ειδικότητάς μας (609 μη 3τεκνοι κι 152 3τεκνοι), ενώ απ’ όλη τη χώρα οι πληροφορίες «μιλούν» για πρωτόγνωρα κενά κι ελλείψεις. Άλλωστε, φέτος έγιναν οι λιγότεροι διορισμοί μονίμων τα τελευταία χρόνια, 676 μαζί με τους πολύτεκνους (ο αντίστοιχος αριθμός, για το 2008, ήταν 982).
Ως εκπαιδευτικοί, οικογενειάρχες και άνθρωποι, αγωνιούμε για όσα δε θα έπρεπε:
-   για το αν και πότε θα κληθούν οι επόμενες φάσεις και ποιο αριθμό θ’
αφορούν
-   για το αν θέσεις αναπληρωτών «σπάσουν» σε αντίστοιχες ωρομισθίων
-   για το αν ξενόγλωσσοι συνάδελφοι θα διδάξουν το μάθημα της ιστορίας, μάθημα προφανώς της ειδικότητάς μας και το βασικό γνωστικό κριτήριο σε κάθε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για την επιτυχία μας σε αυτόν
-   για το πότε θα ξεκινήσει η κλήση των ωρομισθίων πρωινού προγράμματος και για το αν θ’ αφορά, όπως και πρέπει, θέσεις που δεν καλύπτονται από αναπληρωτές
-   για το πότε θα πληρωθούμε ως ωρομίσθιοι και για το πως θα επιβιώσουμε, λόγω του ασυμβίβαστου
-   για το ποια άλλη τροπολογία στο μέλλον – αντίστοιχη αυτής που επέτρεψε την είσοδο πρώην διδασκόντων σε σχολές μαθητείας του ΟΑΕΔ στους πίνακές μας, θ’ ανατρέψει - βάναυσα και άδικα - τον όποιο προγραμματισμό μας
-   για το ποιες άλλες «περίεργες» περιπτώσεις μοριοδότησης θα εμφανιστούν στους πίνακές μας, αντίστοιχες με περιπτώσεις στο φετινό πίνακα αναπληρωτών, που κατέχουν διπλά μόρια από περσινή αναπλήρωση, ενώ δεν υπηρέτησαν πραγματικά σε δυσπρόσιτο σχολείο, αλλά σε κανονικό, και προκλητικότατα έλαβαν τα μόρια από το δυσπρόσιτο ή που κατέχουν μόρια που δε δικαιολογεί η πρόσφατη ημερομηνία λήψης πτυχίου τους, μόνο και μόνο επειδή τοποθετήθηκαν - ποιος γνωρίζει πως - σ’ Εκκλησιαστικά σχολεία (όταν καν δεν εμφανίζονται στους πίνακες της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης) ή στη Σιβιτανίδειο
-   για το πότε, επιτέλους, η υπουργική δέσμευση θα υλοποιηθεί κι επίσημα, ώστε η ΠΔΣ να επανδρωθεί με βάση του πίνακες ωρομισθίων, το μόνο δηλ. αξιοκρατικό κριτήριο.

Επομένως, σας καλούμε να συμπράξετε στ’ αυτονόητα:
-   Δημοσιοποίηση, επιτέλους, κατά το παράδειγμα της ΔΟΕ, όλων των
λειτουργικών κενών, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
-   Έγκαιρες κι επαρκείς σε αριθμό κλήσεις αναπληρωτών.
-   Έγκαιρες κλήσεις ωρομισθίων όπου χρειάζονται, κατάργηση του ασυμβίβαστου και μισθοδοσία τους με όρους αξιοπρέπειας. Τα κενά, δε, σε δυσπρόσιτα να μην «προσφέρονται» σε γνωστούς και φίλους, αλλά σ’ εκείνον που το επιτρέπει η σειρά του στον πίνακα.
-   Το μάθημα της Ιστορίας να διδάσκεται από αυτούς που ειδικεύονται σε  
αυτό, τους φιλολόγους και μόνον αυτούς.
-   Επίσημη δέσμευση ότι καμιά άλλη τροπολογία δε θ’ ανατρέψει την υφιστάμενη κατάσταση.
-   Ματαίωση όποιας άλλης «περίεργης» μοριοδότησης, στο μέλλον.
-   Κλήσεις ωρομισθίων για την ΠΔΣ από τους  αντίστοιχους πίνακες ωρομισθίων, δηλ. αξιοκρατικά.

Με την πίστη ότι εκφράζουμε τις ανάγκες και τις θέσεις κάθε αδιόριστου συναδέλφου όποιας ειδικότητας και με την ελπίδα ότι θα σταθείτε, επιτέλους, αρωγοί στον ιδιότυπο «Γολγοθά» μας, αναμένουμε τις ενέργειές σας.

(Ακολουθούν υπογραφές: Ονοματεπώνυμο, Πατρώνυμο, μόρια στον πίνακα αναπληρωτών).

Αυτή είναι η πρόταση μου για επιστολή στην ΟΛΜΕ και κοινοποίηση παντού αλλού (ΥΠΕΠΘ, ιστοσελίδες, φόρουμ κ.λ.π.).

Όσοι φιλόλογοι ενδιαφέρεστε να την υπογράψετε, είτε κληθήκατε ήδη αναπληρωτές είτε όχι, στείλτε μου τα στοιχεία σας σε προσωπικό μήνυμα, μαζί με τα μόριά σας στον πίνακα αναπληρωτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2009, 09:56:40 πμ από Lenazagor »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:49 »

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:02:45 μμ »
"...ώστε η ΠΔΣ να επανδρωθεί με βάση του πίνακες ωρομισθίων, το μόνο δηλ. αξιοκρατικό κριτήριο."

Οι πίνακες ωρομισθίων είναι γεμάτοι με κατέχοντες μόρια προϋπηρεσίας ευνοιοκρατικώς παρεχόμενα. Πώς είναι λοιπόν 'αξιοκρατικό' κριτήριο;


Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:12:25 μμ »
"...ώστε η ΠΔΣ να επανδρωθεί με βάση του πίνακες ωρομισθίων, το μόνο δηλ. αξιοκρατικό κριτήριο."

Οι πίνακες ωρομισθίων είναι γεμάτοι με κατέχοντες μόρια προϋπηρεσίας ευνοιοκρατικώς παρεχόμενα. Πώς είναι λοιπόν 'αξιοκρατικό' κριτήριο;



Φίλε μου εγώ, ο συντάκτης της επιστολής, έχω 20,803 μόρια στο φετινό πίνακα αναπληρωτών, εκ των οποίων, αφού στον ΑΣΕΠ του 2007 έφτασα μισό μόριο κάτω απ' τον τελευταίο διοριστέο, κάποια προέρχονται από πρωινή ωρομισθία το 2007, κάποια από αναπλήρωση το 2008 και τα λοιπά είναι τα μισά εναπομείναντα μόρια του ΑΣΕΠ του 2007.

Αν είσαι φιλόλογος και διαφωνείς με το περιεχόμενο της παραπάνω επιστολής, μπορείς προφανώς να την αγνοήσεις, επιβάλλεται μόνο να σεβαστείς το λόγο ύπαρξης αυτού του θέματος.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:43:09 μμ »
Aristos2,
Είμαι καινούργια στο site και θα ήθελα με τη σειρά μου να σε συγχαρώ για την επιστολή. Με μόρια 23 και κάτι και με επιτυχίες στον "ψυχοβγάλτη" ΑΣΕΠ αγωνιώ όπως όλοι για το μέλλον. Χωρίς πλέον δουλειά και με φοβερά οικονομικά προβλήματα αγωνιώ διπλά..Πού μπορούμε να σου στείλουμε τα στοιχεία μας για την υπογραφή της επιστολής? Καθότι καινούργια δεν γνωρίζω αρκετά για το πώς λειτουργεί το σύστημα. Τέλος συγχαρητήρια σε όλους σας για την ενημέρωση και το θάρρος που μας δίνετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:49 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:45:03 μμ »
Κάνε κλικ επάνω στο αρίστος2 και στείλε μου προσωπικό μήνυμα.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:55:42 μμ »
Παρά την Κυριακάτικη ραστώνη, η συμμετοχή ήδη γιγαντώνεται ...

Καλώ και τους παλιούς συνοδοιπόρους, αλλά και τους ήδη κληθέντες στις 2 φάσεις να υπογράψουν.
Η συνυπογραφή όλων μας θα καταστήσει το εγχείρημα σοβαρό και αξιοπρόσεκτο ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:56:10 μμ »
aristos2,
και γω είμαι καινούρια στο φόρουμ!
σου έστειλα προσωπικό μήνυμα με τα στοιχεία μου συνυπογράφοντας την επιστολή - διαμαρτυρία σου.
μπορείς να μου επιβεβαιώσεις αν την έλαβες;
ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου!
Όλα ο.κ.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος zacharoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:07:00 μμ »
aristos2
σου έστειλα κι εγώ τα στοιχεία μου και θα ήθελα να πεις αν έλαβες το μήνυμά μου.
Συγχαρητήρια και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:13:04 μμ »
"...  για το πότε θα πληρωθούμε ως ωρομίσθιοι και για το πως θα επιβιώσουμε, λόγω του ασυμβίβαστου"


Καλά, πιστεύετε αλήθεια οτι τους καίγεται καρφί (των ισόβιων αργόμισθων βολεμένων) για τέτοια θέματα;
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:15:54 μμ »
"...  για το πότε θα πληρωθούμε ως ωρομίσθιοι και για το πως θα επιβιώσουμε, λόγω του ασυμβίβαστου"


Καλά, πιστεύετε αλήθεια οτι τους καίγεται καρφί (των ισόβιων αργόμισθων βολεμένων) για τέτοια θέματα;


Ακόμη όμως και να μην τους καίγεται, κάτι πρέπει να κάνουμε να τους καεί επιτέλους!

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:23:31 μμ »
Προσωπικά είμαι Φυσικός...
Το 90% όμως της προαναφερθήσας επιστολής με αφορά και αφορά και άλλους συναδέλφους...
Γιατί δεν το κάνετε λίγο πιο γενικό να συμμετέχει και περισσότερος κόσμος...
Συγνώμη που επεμβαίνω... Απλώς πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα και για εσάς...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2009, 06:15:43 μμ από koleygr »

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:32:10 μμ »
"...ώστε η ΠΔΣ να επανδρωθεί με βάση του πίνακες ωρομισθίων, το μόνο δηλ. αξιοκρατικό κριτήριο."

Οι πίνακες ωρομισθίων είναι γεμάτοι με κατέχοντες μόρια προϋπηρεσίας ευνοιοκρατικώς παρεχόμενα. Πώς είναι λοιπόν 'αξιοκρατικό' κριτήριο;



Φίλε μου εγώ, ο συντάκτης της επιστολής, έχω 20,803 μόρια στο φετινό πίνακα αναπληρωτών, εκ των οποίων, αφού στον ΑΣΕΠ του 2007 έφτασα μισό μόριο κάτω απ' τον τελευταίο διοριστέο, κάποια προέρχονται από πρωινή ωρομισθία το 2007, κάποια από αναπλήρωση το 2008 και τα λοιπά είναι τα μισά εναπομείναντα μόρια του ΑΣΕΠ του 2007.

Αν είσαι φιλόλογος και διαφωνείς με το περιεχόμενο της παραπάνω επιστολής, μπορείς προφανώς να την αγνοήσεις, επιβάλλεται μόνο να σεβαστείς το λόγο ύπαρξης αυτού του θέματος.

Εσύ που είσαι φιλόλογος θα έπρεπε να καταλαβαίνεις τη διαφορά του αξιοκρατικού από το διαφανές.
Με τα υπόλοιπα συμφωνώ. 

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:37:09 μμ »
Αρίστο, συγχαρητήρια για την προσπάθεια.Κανονικά θα έπρεπε να συνυπογράψουμε και οι 10.000+ φιλόλογοι που αγωνιούμε είτε για τη μονιμοποίησή μας είτε για μια θέση αναπληρωτή ή ωρομισθίου. Οι χιλιάδες φιλόλογοι που έκαναν ή που θα κάνουν δεκαετία και βάλε να περάσουν την καγκελόπορτα ενός δημόσιου σχολείου. Οι χιλιάδες φιλόλογοι που θ' αποτελέσει γι' αυτούς ανεκπλήρωτο όνειρο ν' ασκήσουν το λειτούργημά τους και θα συμβιβαστούν απασχολούμενοι εργασιακά σε τομείς που δεν τους αφορούν και δεν αγαπούν.
Πρέπει επιτέλους να δείξουμε πως είμαστε χιλιάδες κι έχουμε ισχύ.

Σου στέλνω σε πμ τα στοιχεία μου.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΛΜΕ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:50:03 μμ »
Συμφωνω με κολευ.Ειμαι φυσικος κ αφορα κι εμενα η επιστολη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.