*

Ψηφοφορία

Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;

1-2 χρόνια
3-4 χρόνια
5-6 χρόνια
περισσότερο από 5-6 χρόνια

Αποστολέας Θέμα: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;  (Αναγνώστηκε 12376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι, αναρωτιόμουν για πόσο καιρό ακόμα νομίζετε ότι θα διορίζονται οι δάσκαλοι. Αυτή τη στιγμή τα παιδαγωγικά τμήματα είναι τα πιο περιζήτητα διότι έχουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Πόσο όμως θα κρατήσει αυτή η άμεση επαγγελματική αποκατάσταση; Πόσες θέσεις πιστεύετε έχουν απομείνει; Για πόσο καιρό θα απορροφούνται οι απόφοιτοι με τέτοιους ρυθμούς; Ρωτάω πολύ καλοπροαίρετα και θεωρώ ότι το συγκεκριμένο ερώτημα θα βοηθήσει όλους όσοι σκέφτονται να αλλάξουν ρότα και να κατευθυνθούν προς τις παιδαγωγικές σχολές (με κατατακτήριες).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2009, 03:03:00 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 06:07:23 μμ »
γιατι δεν κανεις μια ψηφοφορία;

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 02:03:41 πμ »
Καλή ιδέα grooog! Έτοιμη κι η ψηφοφορία. Για να δούμε τι θα πούνε οι συνάδελφοι τώρα...

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:24:14 μμ »
μπράβο για το θέμα Lucinda! ήθελα κι εγώ να ανοίξω παρόμοιο γιατί έχω μπει σε σκέψεις τον τελευταίο καιρό αν αξίζει να ξαναδώσω πανελλήνιες για δασκάλα...
ο ξαδερφός μου που ειναι δάσκαλος (2 χρόνια μικρότερος από μένα και διορισμένος!!) μου είπε πως  υπολογίζει να κλείνει σε 3-4 χρόνια...δε το ψηφίζω στην ψηφοφορία όμως επειδή δεν εχω άλλη πληροφόρηση για το θέμα και δε ξερω κατά πόσο έγκυρη είναι η εκτιμησή του..
καλό θα ήταν όσοι ψηφίσουν να μας πουν και που βασίζουν τον υπολογισμό τους...  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:34:43 μμ »
Αγαπητή hope_x με κάποιους υπολογισμούς το 2003 ας πούμε ότι έγινε το μεγάλο μπαμ με τους δασκάλους. Από τότε έχουν περάσει 6 χρόνια. Το θέμα είναι πρώτον πόσοι δάσκαλοι αδιόριστοι υπήρχαν τότε, συν περίπου 1500 απόφοιτοι κάθε χρόνο που καλούνται ως αναπληρωτές και δεύτερον πόσα είναι τα δημοτικά της χώρας και συνεπώς πόσες οι θέσεις που καλύφθηκαν και που απομένουν. Βέβαια δεν μπορούμε να ξέρουμε την ηλικία των δασκάλων που εργάζονται αυτή τη στιγμή, οπότε δεν ξέρω αν ο όλος συλλογισμός έχει κάποια βάση και απλά του λείπει κάποια παράμετρος για να ολοκληρωθεί.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:50:27 μμ »
πιστευω οτι μεχρι  5 χρονια θα συνεχισουν να διοριζονται... καποια στιγμη ομως θα μπλοκαρουν και θα ειναι για πολλαααα χρονια...διοτι επειδη μπαινουν πολυ νεοι, θα αργησουν και να συνταξιοδοτηθουν.Επισης  απ'οσο ακουω ,συγχωνευονται και πολλα δημοτικα ,οποτε δεν νομιζω πανω απο 5 χρονακια... ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΛΑΔΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:56:45 μμ »
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΛΑΔΟΣ.

Ναι, αλλά πώς;  :)

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 04:05:42 μμ »
Ας το βρουν αυτοι που ανοιξαν και των δασκαλων  ;)

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 05:37:08 μμ »
Θα συμφωνήσω σε πολλά με τη Lucinda.
Ο διορισμός στους δασκάλους χαμογέλασε με τη δημιουργία των Ολοήμερων σχολείων και τη δημιουργία νέων θέσεων. Γεγονός είναι ότι διορίζονται δάσκαλοι για το Ολοήμερο τουλάχιστον από το 2000 και 9 χρόνια μετά πιστεύω ότι λίγες είναι οι θέσεις που απομένουν να δημιουργηθούν.

2η καλή συγκυρία, είναι όλη αυτή η συζήτηση για την εξομοίωση ορίων ηλικίας, που ώθησε πολλές συναδέλφους να κάνουν αίτηση για συνταξιοδότηση πριν τις πιάσουν τα νέα μέτρα.

Διαφορετικά θα είχε ήδη αρχίσει ο κλάδος να κάνει διορισμούς με το σταγονόμετρο.

Μια καλή διετία έχουμε ακόμα οπωσδήποτε και πολύ πιθανόν μια ακόμα αρκετά καλή...
Από εκεί και πέρα, μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει κάποιος.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 06:21:04 μμ »
 

Μια καλή διετία έχουμε ακόμα οπωσδήποτε και πολύ πιθανόν μια ακόμα αρκετά καλή...
Από εκεί και πέρα, μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει κάποιος.

Δηλαδή αγαπητή Kyra_daskala πιστεύεις ότι έχει απομείνει μία 4ετία ακόμα αισιοδοξίας. Μετά την 4ετία τι θα συμβεί; Θέλω να πω, αφού όλα τα παιδιά που διορίζονται αυτή τη στιγμή ως δάσκαλοι είναι νέα άτομα και αφού σιγά σιγά οι παλιότεροι συνταξιοδοτούνται και αντικαθίστανται από αυτά τα νέα άτομα, σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει καμία θέση για τους απόφοιτους παιδαγωγικών σχολών, γιατί πολύ απλά οι θέσεις θα έχουν καλυφθεί όλες από πολύ νέους. Για τι κενά μιλάμε σήμερα; Μήπως γνωρίζεις;

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:15:37 μμ »
Για να γνώριζα γιατί κενά μιλάμε θα έπρεπε να είμαι στο υπουργείο, που και πάλι δεν νομίζω ότι έχουν ακόμα και αυτοί σφαιρική εικόνα.
Αυτό που βλέπω τα τελευταία τρία χρόνια, σε διαφορετικούς συλλόγους που είμαι κάθε φορά, είναι ότι κατεβαίνει ο μέσος όρος ηλικίας. Ειδικά στα τελευταία 2 σχολεία όλοι οι συνάδελφοι ήταν γύρω στα 15-18 χρόνια προϋπηρεσίας και στη δεκαετία 35-45. Αυτό σημαίνει ότι θέλουν 15+ χρόνια για να συνταξιοδότηση.
Υγ:Δεν έχω ιδέα τι γίνεται προς βόρεια Ελλάδα.

Δεν ήθελα να πω πριν, ότι θα κλείσει εντελώς ο κλάδος και δεν θα διορίζονται νέοι απόφοιτοι. Αλλά δεν μπορεί να προκηρύσσονται θέσεις κατά χιλιάδες όπως γινόταν τα τελευταία χρόνια. Όπως σταδιακά φτάσαμε να διορίζονται 2.000 άτομα, έτσι σταδιακά θα πέσουμε και στο 200 άτομα τη χρονιά.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 10:28:16 μμ »
μα και σε 5 - 6 χρονια δεν πιστευω οτι θα ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα στους δασκαλους. οκ, δεν θα διοριζονται αναπληρωτες αμεσως με το πτυχιο ή μονιμοι με ενα χρονο αναπληρωτες ή αμεσως με την βαση του ασεπ.


αλλα δεν πιστευω το να θεωρουμε προβλημα να διοριζονται μετα απο 2 χρονια αναπληρωτες ή στον ασεπ να διοριζονται ο 1 στους 3.

απλα δεν θα ειναι τοσο αμεσος ο διορισμος αλλα ουτε οτι θα καταληξουν σε 5 -6 χρονια κ σαν τους φιλολογους. ;D


ενας λογος που βοηθησε τους δασκαλους ηταν κ ο αριθμος των πτυχιουχων πριν το 2003-2004. σκεφτειτε ποσους μπαιναν στο παιδαγωγικο κ ξαναδιναν? αρα ποσοι λιγοτεροι αποφοιτουσαν τοτε κ ποσοι ηταν διαθεσιμοι οταν το υπουργειο τους χρειαστηκε με την εναρξη των ολοημερων κτλπ.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:38:04 πμ »
Ψήφισα σε 5-6 χρόνια.Ξέρουμε αν όλα τα δημοτικά έχουν γίνει ολοήμερα;Μήπως υπάρχει μεγάλο περιθώριο ακόμα;
Πάντως εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να "ανοίξουν" και οι κλάδοι της δευτεροβάθμιας.Έχω ακούσει οτι σκοπεύουν να κάνουν ολοήμερα γυμνάσια(δεν ξέρω για λύκεια)οπότε αυτόματα φιλόλογοι μαθηματικοί φυσικοί χημικοί κτλ θα αρχίσουν να διορίζονται ελπίζω όπως οι δάσκαλοι.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:50:32 πμ »
Ψήφισα σε 5-6 χρόνια.Ξέρουμε αν όλα τα δημοτικά έχουν γίνει ολοήμερα;Μήπως υπάρχει μεγάλο περιθώριο ακόμα;


εχω την εντυπωση (ας με διορθωσουν οι δασκαλοι) οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να γινουν ολα τα σχολεια ολοημερα. ολοημερα δημιουργουνται αναλογα με την ζητηση  κ το ενδιαφερον που υπαρχει απο γονεις κ παιδια. αν δλδ, σε ενα σχολειο δεν μαζευτει ο απαιτουμενος αριθμος για να λειτουργησει το ολοημερο, δεν λειτουργει.

εχω ακουσει οτι εχει μειωθει αρκετα ο αριθμος των ολοημερων που λειτουργουν πλεον σε σχεση με αυτα που λειτουργουσαν τις πρωτες χρονιες την εφαρμογης τους. ισχυει οντως?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.