*

Αποστολέας Θέμα: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;  (Αναγνώστηκε 13709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 01:52:48 μμ »
Παιδιά το είδατε αυτό;

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank26_9_9_811.php

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι παρόμοιο. Αν καταλαβαίνω καλά καλεί τους διευθυντές όλων των σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας να δηλώσουν τον αριθμό των αλλοδαπών, παλιννοστούντων και ρομά μαθητών. Σε πρώτη φάση η εγκύκλιος αναφέρεται στους μόνιμους. Μήπως όμως είναι το πρώτο βήμα για να ανοίξει η διαπολιτισμική εκπαίδευση και σε λίγο δούμε καμία προκήρυξη αναπληρωτών-ωρωμισθίων;;;

Επίσης, αν καταλαβαίνει κανείς ας μου εξηγήσει το εξής: απευθύνεται μόνο στην Α/θμια ή και στην Β/θμια. Γιατί στην αρχή λέει (εκτός των άλλων) προς τους Διευθυντές Δημοτικών σχολείων, αλλά παρακάτω μπλέκει και τον Προϊστάμενο της Β/θμιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2009, 02:52:25 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι γίνεται με την διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:28 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με την διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 02:31:51 μμ »
Αντιγράφω απο την ιστοσελίδα του ΥΠΕΠΘ:

Το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων από το 1996 έθεσε τις βάσεις για μια ουσιαστική αντιμετώπιση των εκπαιδευτικών αναγκών των ομάδων με ιδιαιτερότητες κοινωνικές, πολιτισμικές ή θρησκευτικές.
 
Στο πλαίσιο αυτής της πολιτικής του το ΥΠ.Ε.Π.Θ. υιοθέτησε μια νέα μορφή εκπαίδευσης, τη διαπολιτισμική εκπαίδευση.
Σκοπός της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης είναι η οργάνωση και λειτουργία σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για την παροχή εκπαίδευσης σε νέους με εκπαιδευτικές κοινωνικές, πολιτιστικές ή μορφωτικές ιδιαιτερότητες.

Στα σχολεία διαπολιτισμικής εκπαίδευσης εφαρμόζονται τα προγράμματα των αντιστοίχων δημοσίων σχολείων, τα οποία προσαρμόζονται στις ιδιαίτερες εκπαιδευτικές, κοινωνικές, πολιτιστικές ή μορφωτικές ανάγκες των μαθητών τους.


Σχολεία Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης

Από το 1996 μέχρι σήμερα ιδρύθηκαν και λειτουργούν 26 σχολεία διαπολιτισμικής εκπαίδευσης σε όλη την Ελλάδα. Τα σχολεία αυτά που συνεχώς θα αυξάνονται, εγγυώνται την ισότητα των ευκαιριών για όλους τους μαθητές χωρίς διακρίσεις και διαποτίζουν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα με σύγχρονες παιδαγωγικές αντιλήψεις.

1. Συγκεκριμένα υπάρχουν 13 δημοτικά, 9 Γυμνάσια και 4 Λύκεια.
2. Για να χαρακτηριστεί ένα σχολείο διαπολιτισμικό θα πρέπει ο αριθμός των παλιννοστούντων και / ή αλλοδαπών μαθητών να πλησιάζει το 45% του συνολικού αριθμού.
3. Όλοι οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στα σχολεία αυτά επιμορφώνονται και όσοι καλούνται να καλύψουν τα κενά που δημιουργούνται, επιλέγονται με κριτήριο τις γνώσεις τους στη διαπολιτισμική εκπαίδευση και στη διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης ή ξένης γλώσσας.



Δεν γνωρίζω περισσότερα...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με την διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 02:41:19 μμ »
αμφιβαλλω αν εφαρμοζονται στην πραξη αυτα...... :-\

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με την διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 02:44:00 μμ »
Ευχαριστώ domenica το έχω δει κι εγώ αυτό, αλλά αναφέρεται στα χαρακτηρισμένα διαπολιτισμικά σχολεία. Η εγκύκλιος που βγήκε τώρα όμως αναφέρεται σε τάξεις υποδοχής και φροντιστηριακά τμήματα σε όλα τα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι γίνεται με την διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:28 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με την διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 02:48:53 μμ »
domenica το παραπανω που παραθέτεις αναφέται στον Νόμο για τα Διαπολιτισμικά σχολεία.
Οι τάξεις υποδοχής και τα φροντηστηριακά τμήματα νομίζω πως έχουν να κάνουν με τα κανονικά σχολεία και το νομοσχέδιο για αυτά βγήκε αργότερα (1999) αποσκοπώντας στην ουσιαστική ένταξη των αλλοδαπών παιδιών σε τυπικά σχολεία ώστε να αποφευχθεί η αποξένωση τους στην εκπάιδευση.
Όσο για το συγκεκριμένο άρθρο της alfavita δε ξέρω αν αποστέλλεται κάτι τέτοιο πρώτη φορά στα σχολεία ή το στέλνουν κάθε χρόνο από τοτε που ψηφίστηκε για να δουν σε ποιά σχολέια θα δημιουργηθούν οι συγκεκριμένες τάξεις (......μάλλον το δεύτερο)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 04:59:48 μμ »
Κάθε χρόνο το συμπληρώνουμε αυτό, αλλά ακόμη κι αν το ποσοστό ξεπερνά το 40% δεν ασχολείται κανείς. Ειδικά στα νηπιαγωγεία που τα ποσοστά των παιδιών που δεν μιλούν ελληνικά είναι τεράστια σε σχέση με τις υπόλοιπες βαθμίδες μας... συμπληρώνουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους οι ιθύνοντες.  :( :( :(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 06:05:00 μμ »
Πάντως αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες για εμας της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ,ας μας ενημερώσει.

Δεν έχει τύχει να δω προκήρυξη για αναπληρωτές-ωρομίσθιους.Εχει σταλεί ποτέ κάτι τέτοιο?

Κ αν ναι υπάρχουν κ εδώ "κριτήρια" τύπου "όποιος έχει παρακολουθήσει σεμινάριο κλπ"...
Διότι όπως κ στην ειδική αγωγή ,έχω την εντύπωση πως άρχισαν κ εδώ να ξεφυτρώνουν τέτοια μανιταράκια..

Τα διαπολιτισμικά Γυμνάσια - Λύκεια είναι ελάχιστα πάντως.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 08:09:19 μμ »
Πάντως αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες για εμας της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ,ας μας ενημερώσει.

Δεν έχει τύχει να δω προκήρυξη για αναπληρωτές-ωρομίσθιους.Εχει σταλεί ποτέ κάτι τέτοιο?

Κ αν ναι υπάρχουν κ εδώ "κριτήρια" τύπου "όποιος έχει παρακολουθήσει σεμινάριο κλπ"...
Διότι όπως κ στην ειδική αγωγή ,έχω την εντύπωση πως άρχισαν κ εδώ να ξεφυτρώνουν τέτοια μανιταράκια..

Τα διαπολιτισμικά Γυμνάσια - Λύκεια είναι ελάχιστα πάντως.
Και ελάχιστα θα (να) παραμείνουν. δεν έχει σταλεί ποτέ ξεχωριστή προκήρυξη για ωρομίσθιους/αναπληρωτές σε τάξεις υποδοχης και φροντηστηριακα (γιατι για αυτα μιλαει και οχι για διαπολιτισμικα σχολεια). Απο κει και περα ομως και μενα με προβληματίζει η εμφανιση ξαφνικά πολύωρων σεμιναρίων με θέμα τη διαπολιτισμική αγωγή...λέτε να έχουμε καμια εξέλιξη??

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 08:16:27 μμ »
grooog σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,πραγματικά δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει.

Οσο για τα αντίστοιχα σεμινάρια είμαι πολύ επιφυλακτική.Βλέπω το εμπόριο κ την εκμετάλλευση στον χώρο της ειδικής αγωγής (έχω εκφράσει την άποψη μου στο θέμα ) κ νομίζω πως κάτι τέτοιο επαναλαμβάνεται πάλι.

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 12:48:57 πμ »
Παιδια γιατι βλεπετε τα διαπολιτισμκα σεμιναρια με κακο ματι? Ειμαι ΠΕ06 αγγλικων και πριν 3 χρονια με πηρανε πρωτη φορα ωρομισθια σε σχολειο που ηταν μονο τσιγγανοπαιδα και απο μονη μου πηγα ολη την χρονια σε σεμιναριο διαπολιτισμικης αγωγης στο βολο 250 ωρων και ηταν τελειο...... το ειχε κανει το παιδαγωγικο τμημα του βολου με καθηγητες οπως ο Νικολαου, Μανος , Μαγος και αλλοι που διδασκουν στο πανεπιστημιο του βολου, ιωαννινων και κρητης. Μεταπτυχιακο δεν υπηρχε τοτε τουλαχιστον και το μονο που μπορουσες να κανεις για επιμορφωση για τον εαυτο σου εννοειται ηταν αυτο το σεμιναριο. Δεν ειμαι διορισμενη αλλα ωρομισθια... και φετος δεν με πηρανε πουθενα..... δεν πιστευετε οτι θα μπορουσα να ανταπεξελθω καλυτερα απο μια διορισμενη αποσπασμενη σε ενα τετοιο σχολειο??? Οχι οτι εμαθα τα παντα σε μια χρονια σεμιναριου αλλα κατι πηρα απο αυτο...
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 12:55:04 πμ »
eleniCH06 τι εννοείς δεν σε πήρανε;δεν σε καλέσανε ούτε ολοήμερο;

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 01:01:43 πμ »
ακριβως αυτο..... για ολοημερο θα παρουν 4-5 την δευτερα στην καρδιτσα και μετα σχεδον τιποτα. Το μονο με λιγες ελπιδες ειναι αν υπαρξουν κενα σε πρωινα, που και παλι δεν το βλεπω.......ασε πικρα μεγαλη......... του χρονου μαλλον θα φυγω προς Βορειο αιγαιο..... μπας και σωσω τιποτα απο την φετινη μου ξεφτιλα!!!!!!!!
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 09:43:28 πμ »
eleniCH06 σ'ευχαριστώ για την πληροφόρηση,ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα ακούσει για ωρομίσθιους σε διαπολιτισμικό. 
Βέβαια έχει να κάνει με την ειδικότητα σου κυρίως ,εγώ είμαι μαθηματικός .

Εκανες πολύ καλά που παρακολούθησες το αντίστοιχο σεμινάριο,μας τιμά ως εκπαιδευτικούς το να θέλουμε να επιμορφωθούμε περισσότερο κ να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί στην δουλειά μας.

Η επιφύλαξη μου έχει να κάνει με τα σεμινάρια-αρπαχτές ,όπου γίνεται προχειροδουλειά κ τα τμήματα είναι πολυπληθή ώστε το κέρδος κάποιων να μεγιστοποιείται.Με ενοχλει επίσης το γεγονός οτι όλα αυτά προστατεύονται απο την ομπρέλλα του ΥΠΕΠΘ,είναι πολλά τα συμφέροντα όπως καταλαβαίνεις.

Κ επιτέλους για ποιά "δωρεάν παιδεία " μιλάμε??(σταματάω εδώ για να μην σας κουράσω περισσότερο)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 02:50:07 μμ »
Παιδια γιατι βλεπετε τα διαπολιτισμκα σεμιναρια με κακο ματι? ...και ηταν τελειο......  το μονο που μπορουσες να κανεις για επιμορφωση για τον εαυτο σου εννοειται ηταν αυτο το σεμιναριο.
οσο χαιρομαστε με τη διοργανωση αυτων των σεμιναριων θεωρώντας πως είναι καθήκον του κάθε εκπαιδευτικού να επιμορφώνεται και να τα σκάει από τη δική του τσέπη, τόσο χειρότερα θα γίνονται τα πράγματα, γιατι αυτή η επιμορφωση που επικροτείται ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ!!!!!Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε πως αυτό είναι υποχρέωση του κρατους να το παρέχει σε μας (σε όλους),όχι μονο σε αυτούς που μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά. Ας δούμε πια πίσω από το δεντρο!Δεν είναι λοιπον τα διαπολιτισμικά σεμινάρια (ή οποιαδήποτε άλλα σεμινάρια) το πρόβλημα αλλά ο τρόπος και οι προυποθέσεις που παρέχονται. Αν ήταν δωρεαν eleni το σεμινάριο θα συμφωνούσα πως ο καθένας έπρεπε να το κάνει και να διαθέσει ελεύθερο χρόνο χωρίς χρηματικές απολαβές...αλλά ..να πληρώνει?οχι !
και φυσικά δε θα το παιξω ηθικολογος σε καμια περιπτωση ,και γω εχω πληρωσει σε πολυωρο σεμινάριο και ισως το ξανακανω ,αλλά κάθε φορά εκνευρίζομαι με το συστηματάκι αυτό που δε δινει σε ολους αυτη τη δυνατοτητα ή κάποιοι στερούνται πολλα για να το κανουν, και ποτέ δεν πρέπει να το θεωρούμε ως ιδανικό!και μάλιστα να προβληματιζόμαστε γιατι άραγε είναι κακό...? Ας κοιτάξουμε λίγο γύρω μας...
Αυτα!!! (ισως να ήταν λιγο έντονος ο τόνος μου αλλα δεν ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ με όλα αυτά που γίνονται γύρω μας και μεις αντι να αντιδρούμε και εκφράζουμε δυσαρεσκεια ,τα επικροτούμε ενισχύοντας την συνεχιση της εμπορευματοποίησης)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2009, 02:53:05 μμ από grooog »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.