*

Αποστολέας Θέμα: Εξωδιδακτικές εργασίες  (Αναγνώστηκε 33237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 06:36:08 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ti-provlepei-i-nomothesia-gia-tis-efimeries-ton-ekpaideytikon-poy-ypiretoyn-se-2

Σύμφωνα με το pdf που αναφέρεται στο άρθρο, αυτοί που υπηρετούν σε 2 ή περισσότερα σχολεία, κατόπιν συνεννόησης των δ/ντων, αναλαμβάνουν εξωδιδακτικά σε ένα μόνο σχολείο ενώ εφημερία στο σχολείο με τις περισσότερες ημέρες και ώρες! Οι διατάξεις του Π.Δ. 201/1998 αφορούν μόνο την πρωτοβάθμια..


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:35 »

Αποσυνδεδεμένος Elina F

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 03:12:58 μμ »
Ευχαριστώ για την βοήθεια που μου δώσατε.Για τις εφημερίες το γνωρίζω, ότι κάνεις μόνο στο 1ο σχολείο τοποθέτησης.Δεν μπορώ όμως να βρω νομοθεσία,ή υπουργική απόφαση ή Προεδρικό διάταγμα που να καλύπτει την άρνησή μου να πάρω πάλι υπευθυνότητα τμήματος και στο σχολείο διάθεσης.Επειδή η διεύθυνση του σχολείου με φορτίζει ψυχολογικά να το αναλάβω,(δήθεν θα εξυπηρετήσω το σχολείο)ποιές νόμιμες ενέργειες θα μου προτείνατε να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 06:16:38 μμ »
Τις εργασίες τις αναθέτει ο σύλλογος σε συνεδρίαση. Είθισται να γίνονται νωρίτερα οι συνεννοήσεις και να ασκούνται πιέσεις αλλά αυτό πάντα επικυρώνεται από σύλλογο και γράφεται στο πρακτικό. Αν υπάρχει τέτοιο πρακτικό χωρίς να έχει γίνει σύλλογος, είναι παράνομοι και τους το λες. Αν η πίεση είναι στο πλαίσιο της προεργασίας για συνεδρίαση, εμμένεις στην άρνησή σου και αναπτύσσεις τα επιχειρήματα στον σύλλογο. Το κόλπο "για τη διευκόλυνση του σχολείου" είναι πολύ συνηθισμένο και συνήθως χρησιμοποιείται στους outsiders με την ελπίδα ότι δεν θα ξέρουν τη νομοθεσία και τα δικαιώματά τους ή ότι θα τους πιάσουν στο φιλότιμο. Μπορείς να παίξεις κι εσύ το ίδιο χαρτί, του στιλ "εγώ φυσικά θέλω να βοηθήσω, αλλά όχι κάποια τόσο μεγάλη εργασία, αφού το έχω αναλάβει ήδη στο σχολείο όπου ανήκω, αν θέλετε να σας εξυπηρετήσω σε κάτι μικρό ώστε να να απελευθερωθεί κάποιος συνάδελφος και να πάρει εκείνος το τμήμα" κλπ κλπ. Οι ανήκοντες στο σχολείο έχουν όλοι τμήμα;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 06:26:55 μμ »
Δεν μπορώ όμως να βρω νομοθεσία,ή υπουργική απόφαση ή Προεδρικό διάταγμα που να καλύπτει την άρνησή μου να πάρω πάλι υπευθυνότητα τμήματος και στο σχολείο διάθεσης.

Συγγνώμη, το έγγραφο σε pdf μορφή δυο τρία μηνύματα πιο πάνω δε σε καλύπτει;; Αν δε φέρνει αποτελέσματα στο σχολείο σου τότε επικοινώνησε με τους αιρετούς/Ελμε της περιοχής σου και ενημέρωσε τους τόσο για το έγγραφο όσο και για την κατάσταση που αντιμετωπίζεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:35 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 08:48:07 πμ »
Υπάρχει κάπου κάποιο έγγραφο που να λέει μέχρι πόσες εξωδιδακτικές δραστηριότητες μπορεί να ανατεθούν σε κάποιον;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 09:44:02 πμ »
Υπάρχει κάπου κάποιο έγγραφο που να λέει μέχρι πόσες εξωδιδακτικές δραστηριότητες μπορεί να ανατεθούν σε κάποιον;

Όχι. Έτσι κι αλλιώς δεν λέει κάτι ο αριθμός, δεν έχουν όλες ίδιο φόρτο εργασίας. Πχ το μητρώο έχει πολύ γράψιμο αλλά μόνο στο τέλος της χρονιάς. Ενώ το πρακτικό έχει πολύ γράψιμο όλο το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 10:05:29 πμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ti-provlepei-i-nomothesia-gia-tis-efimeries-ton-ekpaideytikon-poy-ypiretoyn-se-2

Σύμφωνα με το pdf που αναφέρεται στο άρθρο, αυτοί που υπηρετούν σε 2 ή περισσότερα σχολεία, κατόπιν συνεννόησης των δ/ντων, αναλαμβάνουν εξωδιδακτικά σε ένα μόνο σχολείο ενώ εφημερία στο σχολείο με τις περισσότερες ημέρες και ώρες! Οι διατάξεις του Π.Δ. 201/1998 αφορούν μόνο την πρωτοβάθμια..
Αφορά και τη δευτεροβάθμια, εδώ και είκοσι χρόνια τουλαχιστον

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 22, 2022, 10:22:48 μμ »
Στις εξωδιδακτικές εργασίες πολλοί σύλλογοι εντάσσουν και το myschool και προσπαθούν να το πασάρουν σε κάποιον καθηγητή.
Από ο,τι ξέρω αυτό υποχρεούται να το έχει σαν καθήκον ο Διευθυντής και ο Υποδιευθυντής. Αν δεν κάνω λάθος με βάση και μια απόφαση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Επειδή αυτή την στιγμή δεν μπορώ να το βρω στα αρχεία μου, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί το χρειάζομαι; Μπορείτε να μου υπενθυμίσετε την απόφαση που αναφέρεται αυτό; Ευχαριστώ. 

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 08:26:24 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2022, 08:31:34 πμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.