*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 38984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 10, 2010, 11:37:40 μμ »
Τι ισχύει σήμερα για το ωράριο των εκπαιδευτικών.

Νόμος 1566/1985
Άρθρο 13
8. Όλοι οι εκπαιδευτικοί των σχολείων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους στις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την προσφορά και άλλων υπηρεσιών που συνδέονται με το γενικότερο εκπαιδευτικό έργο, όπως  συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων, τήρηση βιβλίων του σχολείου και εκτέλεση διοικητικών εργασιών. Κάθε εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο, στις εργάσιμες ημέρες πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την εκτέλεση συγκεκριμένου έργου που του έχει ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου όχι όμως πέρα από έξι (6) ώρες την ημέρα ή τριάντα (30) ώρες την εβδομάδα, με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 της περίπτωσης ΣΤ΄ του άρθρου 11. Από τις πρόσθετες αυτές υπηρεσίες απαλλάσσονται οι μητέρες παιδιών μέχρι δύο ετών.
Τα δύο τελευταία εδάφια της προηγούμενης παραγράφου εφαρμόζονται ανάλογα και για τους δασκάλους.

Άρθρο 14
20. Οι διατάξεις των παρ. 8 και 9 του άρθρου 13 που αφορούν την υποχρέωση παραμονής των εκπαιδευτικών στα σχολεία, καθώς και την απαγόρευση παράδοσης ιδιαίτερων μαθημάτων και τις κυρώσεις για την παράβασή της αντίστοιχα, εφαρμόζονται και για τους εκπαιδευτικούς
της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.




Ο νόμος λοιπόν αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός οφείλει να παραμείνει υποχρεωτικά πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, όχι πάνω από έξι ώρες την ημέρα και μέχρι 30 ώρες την εβδομάδα.

Εκπαιδευτικοί με διοικητικά καθήκοντα
Για τους εκπαιδευτικούς με διοικητικά καθήκοντα η ισχύουσα νομοθεσία ορίζει σαφώς τα καθήκοντά τους άρα αυτοί παραμένουν στο σχολείο καθημερινά για 6 ώρες και συνολικά 30 ώρες την εβδομάδα. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι Διευθυντές, Υποδιευθυντές, και Υπεύθυνοι Τομέων των ΣΕΚ γνωρίζουν τα καθήκοντά τους και αποτελούν τα αρμόδια όργανα διοίκησης του σχολείου.

Εκπαιδευτικοί χωρίς διοικητικά καθήκοντα
Η υποχρέωση των εκπαιδευτικών για παραμονή στο σχολείο τους, πέραν του υποχρεωτικού ωραρίου διδασκαλίας, υφίσταται εφόσον τους έχει ανατεθεί από τα αρμόδια όργανα του σχολείου συγκεκριμένη εργασία.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:51 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 11, 2010, 12:03:47 πμ »
ο.κ. παιδιά μιλάτε για τον νόμο λες και πρόκειται για το σύνταγμα της χωρας (που και αυτό αλλάζει). Μπορεί α) να επίφέρει τροποποίηση του νόμου που να λέει ότι η παραμονή είναι υποχρεωτική ΄΄ετσι κι αλλιώς β) μπορεί το σχολείο να πάρει εντολές να αναθέτει εργασία σε όλους ώστε να είναι επίσης υποχρεωτική η παραμονή. Εν τέλει αν θελει να το κάνει θα το κάνει. Εγώ δε διαφωνώ με την ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ να έχω το γραφείο μου στο οποίο να φέρνω τον υπολογιστή μου, να μπορώ να διορθώσω γραπτά, να δεχτώ μαθητές κ.λ.π. ανθρώπινες συνθήκες δηλαδή. Αυτή τη στιγμή έχουμε ένα γραφείο και μία καρέκλα 3 συνάδελφοι. Δε σας λέω τί γίνεται στις υποχρεωτικές συνεδριάσεις.... αρκετοί είναι ίσα ίσα μέσα στην αίθουσα με το ένα πόδι απέξω. Να λέμε λοιπόν το σωστό και το δίκαιο αλλά όχι αυτό που μας συμφέρει κυρία Διαμαντοπούλου. Αν θέλετε να αλλάξετε τις συνθήκες του σημερινού σχολείου αυτο΄να γίνει ως προς όλα

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 11, 2010, 09:47:29 πμ »
Παίδες ... η υπουργός "κάλεσε" τους καθηγητές να τηρούν το ωράριο τους αλλά στο παράδειγμα που είπε χρησιμοποίησε το 21 ώρες και όχι το 8-2. Κάλεσε λοιπόν τους εκπαιδευτικούς να τηρούν το εκπαιδευτικό τους ωράριο.

Στο δε παράδειγμα που μας είπε , παρουσίασε τον καθηγητή να "συμπληρώνει" ωράριο λύνοντας απορίες μαθητών . Ωραίο εεε !!!

Το κρίσιμο όμως είναι το ΠΟΤΕ θα γίνεται αυτό. Το πρωί στα κενά του ή το απόγευμα στην ΠΔΣ ?

Μήπως γυρίσει και μας πει έλα και 3 ώρες τα απόγευμα στην ΠΔΣ να συμπληρώσεις ωράριο .... να μην πάρω/κατάργηση και εγώ ωρομίσθιους ( που δεν θα βρίσκω άλλωστε γιατί ποιος θα πάει για ωρομίσθιος εαν τα μόρια της προϋπηρεσίας του δεν μετράνε και πληρώνεται 300 Ε ...του Αγίου ανήμερα )

- εσύ συμπληρώνεις εκπαιδευτικό ωράριο
- εγώ κάνω οικονομία και κρατώ την ΠΔΣ που είναι έτοιμη να χρεοκοπήσει


Το "μέτρο" ξέρετε ότι ήδη εφαρμόζεται ( κανονικότατα ) στα δυσπρόσιτα σχολεία.


Μήπως ήρθε η ώρα και των αστικών κεντρων ?

( εαν δε κάνει την ντρίπλα και τα ονομάσει "κενά" ...δηλ. τα βάλει στο κόλπο των μεταθέσεων / αποσπάσεων ... δεν θα κουνηθεί φυλλαράκι μιας που προκείμενου να έρθουμε στα σπίτια μας , πολλοί από εμάς - και εγώ πρώτος - τα κάνουμε όλα )  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2010, 09:49:16 πμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 11, 2010, 10:21:11 πμ »
"Άλλα λέει η θειά μου,άλλα ακούν τ'αυτιά μου"
Επί λέξη είπε:"Ο εκπαιδευτικός πρέπει να υλοποιεί το ωράριό του.Ο εκπαιδευτικός είναι υποχρεωμένος να παραμένει στο σχολείο 30 ώρες.Οι ώρες διδασκαλίας διαφέρουν.Άλλος έχει 21 ώρες,άλλος 16.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:51 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 11, 2010, 10:32:15 πμ »
"Άλλα λέει η θειά μου,άλλα ακούν τ'αυτιά μου"
Επί λέξη είπε:"Ο εκπαιδευτικός πρέπει να υλοποιεί το ωράριό του.Ο εκπαιδευτικός είναι υποχρεωμένος να παραμένει στο σχολείο 30 ώρες.Οι ώρες διδασκαλίας διαφέρουν.Άλλος έχει 21 ώρες,άλλος 16.
Το θέμα λοιπόν είναι ότι με βάση τη νομοθεσία που ισχύει σήμερα ο εκπαιδευτικός δεν είναι υποχρεωμένος να παραμένει 30 ώρες στο σχολέιο. Αν θα τον υποχρεώσει αύριο είναι μια άλλη ιστορία και έχει να κάνει με το τι όγκο διοικητικής και γραμματειακής δουλειάς θα μεταφερθούν από τα γραφεία και τις δ/σεις μετά τον περιορισμό των αποσπάσεων. Πάντως δεν πρόκειται να έχουμε όλοι από Σεπτέμβριο το χώρο μας και την ησυχία μας για να προετοιμαζόμαστε για την επόμενη ημέρα, να διορθώνουμε τετράδια και διαγωνίσματα, να διαβάζουμε κλπ κλπ. Άλλαι αι βουλαί της... κυρίας ;)
Όσο για τη συμπλήρωση του διδακτικού ωραρίου σε απογευματινή ζώνη ισχύει και σήμερα αλλά σε μικρότερη έκταση και κάπου τίθεται και θέμα συναίνεσης του εκπαιδευτικού. Όταν περσι επιχειρήθηκε να εφαρμοστεί στην ΠΔΣ (συμπλήρωση  ωραρίου μονίμων και μετά ανάθεση σε ωρομίσθιους) υπήρξαν αντιδράσεις και το υπεπθ το πήρε πίσω.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 11, 2010, 12:31:50 μμ »
ακριβώς αυτό ήθελα να πω... ;)

ο.κ. παιδιά μιλάτε για τον νόμο λες και πρόκειται για το σύνταγμα της χωρας (που και αυτό αλλάζει). Μπορεί α) να επίφέρει τροποποίηση του νόμου που να λέει ότι η παραμονή είναι υποχρεωτική ΄΄ετσι κι αλλιώς β) μπορεί το σχολείο να πάρει εντολές να αναθέτει εργασία σε όλους ώστε να είναι επίσης υποχρεωτική η παραμονή. Εν τέλει αν θελει να το κάνει θα το κάνει. Εγώ δε διαφωνώ με την ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ να έχω το γραφείο μου στο οποίο να φέρνω τον υπολογιστή μου, να μπορώ να διορθώσω γραπτά, να δεχτώ μαθητές κ.λ.π. ανθρώπινες συνθήκες δηλαδή. Αυτή τη στιγμή έχουμε ένα γραφείο και μία καρέκλα 3 συνάδελφοι. Δε σας λέω τί γίνεται στις υποχρεωτικές συνεδριάσεις.... αρκετοί είναι ίσα ίσα μέσα στην αίθουσα με το ένα πόδι απέξω. Να λέμε λοιπόν το σωστό και το δίκαιο αλλά όχι αυτό που μας συμφέρει κυρία Διαμαντοπούλου. Αν θέλετε να αλλάξετε τις συνθήκες του σημερινού σχολείου αυτο΄να γίνει ως προς όλα

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 11, 2010, 04:35:37 μμ »
Απ οτι γνωρίζω ΔΕΝ μπορούν να σε υποχρεώσουν να συμπληρώσεις με ΠΔΣ (λύκειο), αλλα μπορούν να σε υποχρεώσουν να συμπληρώσεις με ενισχυτική (γυμνάσιο). Οταν λέω να συμπληρώσεις εννοώ να φτάσεις τις 16-19-21, τελοσπάντων οτι έχει ο καθένας υποχρεωτικό ωράριο.

Πάντως στην Λήμνο το 30ωρο παραμονής στο σχολείο ισχύει. Δηλαδή είμαστε στα σχολεία είτε 8-1, ειτε 9-2.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 13, 2010, 10:13:15 μμ »
δηλαδή δεν ισχύει η συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ; είστε σίγουροι συνάδελφοι;έχω 17 ώρες σε σχολείο και η διευθυντρια μου με ενημέρωσε ότι οι 4 ώρες ΠΔΣ που κάνω είναι για συμπλήρωση ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 13, 2010, 10:17:47 μμ »
δηλαδή δεν ισχύει η συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ; είστε σίγουροι συνάδελφοι;έχω 17 ώρες σε σχολείο και η διευθυντρια μου με ενημέρωσε ότι οι 4 ώρες ΠΔΣ που κάνω είναι για συμπλήρωση ωραρίου.

Ισχύει συνάδελφε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:02:31 πμ »
Ακόμη και οι πιο χαμηλών τόνων μόνιμοι έχουν αρχίσει να δυσφορούν με την αναφορά στο 30ωρο. Ούτως ή άλλως όλοι σχεδόν πια στα σχολεία εξαντλούμε το 30ωρο. Στο σχολείο που είμαι, ακόμη και αυτοί που βρίσκονται με το ένα πόδι στη σύνταξη, έχουν εφημερίες, είναι υπεύθυνοι τμημάτων και κάνουν γραφική δουλειά. ... Για να μη μιλήσουμε για τους μαραθωνίους συλλόγους που κάνουμε πέραν του ωραρίου και φεύγουμε το απόγευμα από το σχολείο. Οι δηλώσεις της διαμ., αν μη τι άλλο, είναι προσβλητικές για όλους μας, αποτελούν γενικεύσεις και παρωχημένα λαϊκίστικα πυροτεχνήματα. Το σχολείο ήδη όπως υφίσταται έχει πάρα πολλή δουλειά κι στέκεται με την προσπάθεια όλων εμάς που κόπτεται το υπουργείο να μας βγάλει από την δήθεν τεμπελιά και το υποτιθέμενο άραγμα.

Υ.Γ. Προσωπικά, είμαι αναπληρώτρια κι αφού έτσι θέλει η διαμ. θ' αρχίσω να μετράω τις υπερωρίες που εργάζομαι πέραν του 30ωρου καθώς έχω 21 ώρες διαδασκαλίας + υπεύθυνη τμήματος +εφημερίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2010, 12:11:48 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:11:09 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.όλες οι δουλειές του σχολείου γίνονται από τους καθηγητές.όλοι σχεδόν οι συνάδελφοι μένουμε στο σχολείο μέχρι αργά για κάθε λογής εργασίες.αυτά που αναφέρει η υπουργός είναι για λαΙκή κατανάλωση και για λόγους πολιτικής προπαγάνδας.το 30ωρο για μας είναι αστείο μιας και μένουμε στο σχολείο περισσότερες ώρες.να μην αναφέρω τα έξτρα μαθήματα πέραν της ΠΔΣ για τα παιδιά μιας και δν υπάρχουν φροντιστήρια στην περιοχή.δν πρόκειται για ιδιαίτερα επί πληρωμή αλλά για έξτρα δωρεάν βοήθεια ειδικά στα παιδιά της Γ λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 14, 2010, 11:34:03 πμ »
Μπορείς να κάνεις ΠΔΣ για συμπλήρωση ωραρίου αλλα δεν μπορούν να σε ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ να το κάνεις, όπως μπορούν με την ενισχυτική.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:10:53 μμ »
Ακόμη και οι πιο χαμηλών τόνων μόνιμοι έχουν αρχίσει να δυσφορούν με την αναφορά στο 30ωρο. Ούτως ή άλλως όλοι σχεδόν πια στα σχολεία εξαντλούμε το 30ωρο. Στο σχολείο που είμαι, ακόμη και αυτοί που βρίσκονται με το ένα πόδι στη σύνταξη, έχουν εφημερίες, είναι υπεύθυνοι τμημάτων και κάνουν γραφική δουλειά. ... Για να μη μιλήσουμε για τους μαραθωνίους συλλόγους που κάνουμε πέραν του ωραρίου και φεύγουμε το απόγευμα από το σχολείο. Οι δηλώσεις της διαμ., αν μη τι άλλο, είναι προσβλητικές για όλους μας, αποτελούν γενικεύσεις και παρωχημένα λαϊκίστικα πυροτεχνήματα. Το σχολείο ήδη όπως υφίσταται έχει πάρα πολλή δουλειά κι στέκεται με την προσπάθεια όλων εμάς που κόπτεται το υπουργείο να μας βγάλει από την δήθεν τεμπελιά και το υποτιθέμενο άραγμα.

Υ.Γ. Προσωπικά, είμαι αναπληρώτρια κι αφού έτσι θέλει η διαμ. θ' αρχίσω να μετράω τις υπερωρίες που εργάζομαι πέραν του 30ωρου καθώς έχω 21 ώρες διαδασκαλίας + υπεύθυνη τμήματος +εφημερίες.
Mεταξύ μας, δεν παραμένουν όλοι οι εκπαιδευτικοί μέχρι τη λήξη του ωραρίου στο σχολείο.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 14, 2010, 09:00:39 μμ »
ΑΝ  θέλουμε να λέμε αλήθειες , λέω ΑΝ θα πούμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν κάθεται στο σχολείο 30 ώρες. Αυτό δε σημαίνει ότι οι συνάδελφοι δεν αγωνίζονται σκληρά να μάθουν "τα παιδιά γράμματα". π.χ. υπάρχει περίπτωση σοβαρή να κάνεις 3 ώρες σε τρία τμήματα και να είσαι λες και έχεις δουλέψει 8. Αυτό φυσικά δεν μπορούν να το καταλάβουν οι "έξω" και μας κατηγορούν. Όταν όμως έρχονται στους βαθμούς και σου λένε "είναι λίγο ζωηρός και στο σπίτι" τί να πεις? ότι "εδώ έχεις 1 παιδί κυρά μου και τα'χεις παίξει, σκέψου και μένα που έχω 25!  Τι θέλω να πω??? ότι η μία εκπαιδευτική ώρα δεν ισούται σε καμιμία περίπτωση με ώρα υπαλλήλου, γι' αυτό και καλά κάνουν οι συνάδελφοι και φεύγουν μετα΄την ολοκλήρωση των ωρών τους αν δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.