*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 38981 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 10:20:50 μμ »

Αυτό που λέει η mat ισχύει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:52 »

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 10:26:08 μμ »
Που το λεει αυτό συναδελφοι?

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 10:30:37 μμ »
Όταν εμένα μου είχαν δώσει υπερωρίες, φυσικά είχαν πάρει και όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι υπερωρίες, μιας που δεν έστελναν κανέναν άλλο καθηγητή...

Οι υπόλοιποι έχουν όσες ώρες τους αναλογούν; Πήραν και αυτοί υπερωρίες;

Γιατί αν δεν πήραν καμία ώρα υπερωρία, μπορείς και εσύ να ζητήσεις να μην πάρεις...
Βέβαια σε αυτή την περίπτωση τις υπερωρίες θα τις αναθέσει ο προϊστάμενος, θεωρώ αναλογικά στον καθένα...

Και γω το ξέρω αυτό που λέει η mat και ο jak13...Έχει τύχει να γίνει θέμα στο σχολείο που ήμουνα...Βέβαια νόμο δεν έχω ψάξει...

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:01:55 μμ »
Γεια σας, ακουσα την υπουργό να λέει ότι θα ισχύσει το ωράριο 8.00 - 2.00. Ξέρετε τι θα κάνουμε αυτές τις ώρες και κυρίως πού θα καθόμαστε? θα υπάρχει για τον κάθε καθηγητή ένα γραφείο και ένας υπολογιστής όπου θα δέχεται τους μαθητές για ερωτήσεις, συζητήσεις κλπ?
Μη γελάτε παρακαλώ...επειδή μιλάει για ψηφιακή τάξη φαντάζομαι ότι θα εννοεί και για ψηφιακούς καθηγητές...μπορεί να γίνει αυτό στην πράξη άραγε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:52 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:07:04 μμ »
Ας  πάρει πρώτα καρέκλες για τα γραφεία...είναι βασικό και όχι τόσο αυτονόητο....

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:31:39 μμ »
θέλω να απαντήσω στο θέμα για να μην υπάρχουν λάθος συμπεράσματα. Επειδή έχω δει τις περισσότερες συνεντεύξεις της υπουργού θεωρώ ότι μιλώντας για το "ωράριο των εκπαιδευτικών" και ότι αυτό θα πρέπει να εξαντλείται νομίζω ότι αναφέρεται στις υποχρεωτικές ώρες που πρέπει ο καθένας να δουλεύει κάθε εβδομάδα π.χ. 21 ή 19 κ.λ.π. αυτό επιβεβαιώνεται από το ότι αμέσως μόλις το είπε πρόσθεσε ΄"ξέρετε ότι υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν 4 ώρες την εβδομάδα"?  αν ακούσατε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ  οτι αναφέρθηκε στο 8-2 φυσικά αυτό είναι διαφορετικό. Εγώ πάντως δεν το άκουσα. Τέλος, αν δεν ακούμε κάτι συγκεκριμένο και με σαφήνεια διατυπωμένο ας μην το βάζουμε ως θέμα γιατί δημιουργούνται παρεξηγήσεις και εκτός των άλλων δίνουμε ιδέες. (αν καταλαβαίνετε τί εννοώ)...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:34:24 μμ »
εγω ακουσα τη διαμαντοπουλου παντως σε συνεντευξη να λεει οτι πρεπει να συμπληρωνουν το ωραριο των 30 ωρων

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:50:34 μμ »
το άκουσα το πρωινό της περασμένης Τρίτης, στην εκπομπή Οικονομέα - Καμπουράκη...μακάρι να κατάλαβα λάθος...και έχεις δίκιο οτι δεν πρέπει να δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι παρεξηγήσεις..αλλά επειδή φέτος μπήκα στον κλάδο για αυτό ρωτάω...ιίσως δεν καταλαβα καλά τι μπορεί να εννοούσε...


θέλω να απαντήσω στο θέμα για να μην υπάρχουν λάθος συμπεράσματα. Επειδή έχω δει τις περισσότερες συνεντεύξεις της υπουργού θεωρώ ότι μιλώντας για το "ωράριο των εκπαιδευτικών" και ότι αυτό θα πρέπει να εξαντλείται νομίζω ότι αναφέρεται στις υποχρεωτικές ώρες που πρέπει ο καθένας να δουλεύει κάθε εβδομάδα π.χ. 21 ή 19 κ.λ.π. αυτό επιβεβαιώνεται από το ότι αμέσως μόλις το είπε πρόσθεσε ΄"ξέρετε ότι υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν 4 ώρες την εβδομάδα"?  αν ακούσατε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ  οτι αναφέρθηκε στο 8-2 φυσικά αυτό είναι διαφορετικό. Εγώ πάντως δεν το άκουσα. Τέλος, αν δεν ακούμε κάτι συγκεκριμένο και με σαφήνεια διατυπωμένο ας μην το βάζουμε ως θέμα γιατί δημιουργούνται παρεξηγήσεις και εκτός των άλλων δίνουμε ιδέες. (αν καταλαβαίνετε τί εννοώ)...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:59:42 μμ »
... Μα οι δηλώσεις της επίτηδες είναι ασαφείς.. Σε λίγο καιρό θα πει πως δεν προτίθεται να κάνει επέκταση ωραρίου απλά τις 9 παραπάνω ώρες που κατά τη γνώμη της είμαστε υποχρεωμένοι να μένουμε σχολείο ... θα τις αξιοποιήσει δεόντως..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 10, 2010, 10:09:44 μμ »
εγω ακουσα τη διαμαντοπουλου παντως σε συνεντευξη να λεει οτι πρεπει να συμπληρωνουν το ωραριο των 30 ωρων

Το ίδιο ακούσαμε.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 10, 2010, 10:17:26 μμ »
Μακάρι να γίνει αυτό, να γλιτώσουν όσοι φτιάχνουν το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου από τις παραξενιές του καθενός του στυλ:
"μη με βάζεις πρώτες ώρες δεν μπορώ να ξυπνάω" "
"μη με βάζεις πρώτες ώρες έχει κίνηση στο δρόμο"
"βάζε με στην αρχή μαζεμένες τις ώρες για να φεύγω μετά για να κάνω τα ψώνια μου ή θέλω να κάνω τα ιδιαίτερά μου σε κάτι απόφοιτους που έχω βρει και δεν μπορώ να τους στριμώξω το απόγευμα!"


Και χαρακτηριστικά παραθέτω επί λέξη τον διάλογο που είχα πρόσφατα με συνάδελφο στο σχολείο μου όπου φτιάχνω το πρόγραμμα:
-"τι ? με έβαλες 1η ώρα μάθημα, 2η κενό, και 3η ξανά μάθημα; Και εγώ τι θα κάνω την 2η ώρα? άλλαξέ το σε παρακαλώ. αυτό είναι απαράδεκτο. βάλε με 2 ώρες μαζί να φεύγω νωρίτερα"
-"μα συνάδελφε δεν βγαίνει το πρόγραμμα. Αν στο κάνω αυτό θα πρέπει ν κάποιος άλλος συνάδελφος να κάνει 1η ώρα μάθημα μετα 3 κενά συνεχόμενα και μετά ξανά μάθημα"
-"Δεν με ενδιαφέρει. Στο λέω επί λέξη: Να τον πηδήξεις τον συνάδελφο. Εμένα θα με φτιάξεις. Είμαι ο αρχαιότερος εδώ και δεν με ενδιαφέρει "


Μακάρι να γίνει αυτό το μέτρο να συμμαζευτούν κάποιοι! Να αγιάσει το στόμα της Διαμαντοπούλου αν εφαρμόσει αυτό το μέτρο!

Να αναφέρω τέλος ότι το θέμα αυτό έχει συζητηθεί εκτενώς ξανά πρόσφατα εδώ:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=17463.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2010, 10:22:30 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 10, 2010, 10:22:19 μμ »
Δεν ξέρω αν κατάλαβες για τι πράγμα έριξε σπόντα η δ. .. εγώ άκουσα για ωράριο 30 ωρών  διδασκαλίας... Οι δυσκολίες στη διαμόρφωση προγράμματος θα παραμένουν ούτως ή άλλως για να μην πούμε ότι θα γίνουν και μεγαλύτερες καθώς θα διατίθενται συνάδελφοι σε πολλά σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2010, 10:26:50 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 10, 2010, 10:23:41 μμ »

Μακάρι να γίνει αυτό το μέτρο να συμμαζευτούν κάποιοι! Να αγιάσει το στόμα της Διαμαντοπούλου αν εφαρμόσει αυτό το μέτρο!


και αυτο...http://www.youtube.com/watch?v=0FRl65R2dWw&feature=player_embedded

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 10, 2010, 10:57:35 μμ »

Παράθεση
Μη γελάτε παρακαλώ...επειδή μιλάει για ψηφιακή τάξη φαντάζομαι ότι θα εννοεί και για ψηφιακούς καθηγητές...μπορεί να γίνει αυτό στην πράξη άραγε?


Μην το γελάτε καθόλου... Αυτός είναι ο στόχος για την Ε.Ε. στα επόμενα χρόνια..Τηλε-μαθημα..
Και μιλάω σοβαρα...
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.