*

Αποστολέας Θέμα: Μαθητής με ΔΕΠΥ  (Αναγνώστηκε 38503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 01:50:24 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα μιλήσω σήμερα με τη μητέρα του και θα δω.
Σε αυτά τα Κέντρα που σου λέω, όποιος γονιός και αν έχει πάει με το παιδί του, έχει φύγει απογοητευμένος. Από ότι φαίνεται δεν γίνεται πάντα σωστή δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:26 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 06:44:18 μμ »
Δεν το είχε πάει τελικά σε ΚΕΔΔΥ. Θα κλείσει ευτυχώς αύριο πρωί ραντεβού! Έχω την αίσθηση ότι όλα θα πάνε καλά. Το γεγονός ότι είμαστε όλοι σε άμεση επικοινωνία: δασκάλα-μητέρα κι εγώ είναι πολύ καλό.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 06:28:08 μμ »
Ο μαθητής μου εκτός από ΔΕΠΥ διαγνωστηκε με σύνδρομο Τουρέτ. Μαζί μου μέρα με τη μέρα και εβδομάδα με την εβδομάδα τα πάει όλο και πιο καλά στα μαθήματα. Φτιάχνουμε πρόγραμμα και καταφέρνουμε να τα τελειώσουμε σχεδόν όλα τα μαθήματα μέσα σε 2 ώρες με συχνά διαλείμματα. Στο σχολείο όμως παρουσιάζει προβλήματα προσαρμοστικότητας. Φωνάζει μέσα στην τάξη, βγαίνει έξω χωρίς άδεια από το δάσκαλο, ρίχνει νερά, πηδάει σε δέντρα, μπαίνει σε άλλες τάξεις από τα παράθυρα.. Η μητέρα του θα το πάει σε παιδοψυχίατρο (της το είπαν στο ΚΕΔΔΥ). Ακόμη της είπαν πως στην εφηβία μπορεί να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα. Μπορώ εγώ να κάνω κάτι παραπάνω για αυτό το παιδί; Τί άλλο περνάει από το χέρι μου σε αυτή τη φάση;

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 09:39:48 μμ »
Πραγματικά monogramma με τα όσα μας λες, νιώθω ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που ειλικρινά νοιάζονται για τα παιδιά. Νομίζω πάντως ότι καλό θα είναι να μιλήσεις και με μια παιδοψυχίατρο, η οποία ενδεχομένως θα σου παρέχει πρακτικές συμβουλές για την καθημερινότητα του παιδιού και την ένταξή του στη σχολική και ευρύτερα κοινωνική ομάδα. Καλή δύναμη!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:26 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 10:15:46 μμ »
Ναι, θα μιλήσω την Πέμπτη το πρωί με έναν παιδοψυχολόγο που εργάζεται σε Κέντρο με Ειδικούς Αγωγούς. Πιστεύω πως θα με βοηθήσει. Το καλό είναι ότι η μητέρα του είναι ακομπλεξάριστη με ότι συμβαίνει, το συζητάει ανοιχτά, δεν το κρύβει και η δασκάλα στο σχολείο είναι πολύ ήρεμη και συνεργάσιμη. Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά. Αλλά ανησυχώ για το παιδί..και κυρίως για την κοινωνικοποίησή του και την ψυχολογία του. Φοβάμαι ότι δεν αναπτύσσει φιλίες στο σχολείο και οτι ίσως τα άλλα παιδιά το απομακρύνουν γιατί νιώθουν "άβολα" με τη συμπεριφόρά του.. παρατηρώ ότι βγαίνει συνεχώς έξω με τη μητέρα του μόλις τελειώσουμε τα μαθήματα και πάνε στο πάρκο ή όπου αλλού θέλει..δε βλέπω όμως ιδιαίτερη επαφή με συνομίληκα παιδιά και αυτό με ανησυχεί.

Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 06:33:17 μμ »
Η παρουσία στην τάξη μας μαθητών με ΔΕΠΥ είναι ένας παραπάνω λόγος για να έχουμε οργανώσει τη διδασκαλία μας με όρους σωστής παιδαγωγικής (Ορθαγωγικής).

Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τις πιθανές αντικαταστάσεις στις δραστηριότητες εν πτήσει προκειμένου να διατηρηθεί το ενδιαφέρον και να είμαστε κατανοητοί.

Εκτός από το τι θα διδάξουμε (σκοπός) , μεγάλη σημασία έχει και ο τρόπος (πως θα το διδάξουμε).

Κάποιοι διευθυντές σχολείων απαιτούν υπακοή όλων των μαθητών στους κανόνες. Η δυσκολία των μαθητών με ΔΕΠΥ απαιτεί στρατηγικές που στα μάτια των εξωτερικών παρατηρητών φαίνονται ως μη τήρηση της τάξης. Αν προσπαθήσουμε να "επιβάλλουμε" αυτούς τους κανόνες στους μαθητές με ΔΕΠΥ θα έχουμε όχι μόνο άμεσα, αλλά και μακροπρόθεσμα αρνητικά αποτελέσματα.

Το να παραμένει ο μαθητής με ΔΕΠΥ στην καρέκλα του 40-45 λεπτά ή πολύ περισσότερο (όπου υπάρχουν αλλαγές) για 1,5 ώρα είναι ουτοπία. Η βιβλιογραφία παρέχει πλούσιο υλικό σε όσους εκπαιδευτικούς θέλουν να διδάσκουν σωστά, αλλά και είναι χρήσιμη στις παιδαγωγικές συνεδριάσεις όταν "το σχολείο απαιτεί από τους δασκάλους να εφαρμόζουν υπακοή", σε συνεργασία με τους Συμβούλους:


http://scholar.google.gr/scholar?q=seating+classroom+adhd&btnG=&hl=el&as_sdt=0%2C5

http://scholar.google.gr/scholar?q=obedience+inclusive+education&btnG=&hl=el&as_sdt=0%2C5

http://journals.lww.com/pedpt/Citation/2006/01810/Alternative_Seating_Devices_for_Children_With.23.aspx

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 07:19:12 μμ »
Επικοινώνησα με ΚΕΔΔΥ για τον γιο μου και μου είπαν ότι μπορεί να πάρει και έναν χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 09:40:56 μμ »
Εκτιμάς ότι πρόκειται για ΔΕΠΥ ή και για άλλες μαθησιακές δυσκολίες; Η ΔΕΠΥ εμφανίζεται με συνοσηρότητα σε ΜΔ ή κάποια σύνδρομα.. Αν υποπτεύεσαι κάτι τέτοιο πήγαινέ το σε ΚΕΔΔΥ αλλά πέρα από τη διάγνωση που θα δώσεις στο σχολείο μην περιμένεις και τίποτα παραπάνω..
Μπορείς για αρχή να πας στο Παίδων για κάποια εκτίμηση. Τις προαλλες κανόνισα για μαθητή μου (αφού μίλησα πρώτα με τη μητερα) συνεδρία/αξιολόγηση από το Εργαστήριο Νευροψυχολογίας του Βόλου. Τους θεωρώ πολύ αξιόπιστους και πέρα από τη διάγνωση από όσο γνωρίζω προτείνουν και αποκατάσταση (το τί μπορείς να κάνεις μετά..). Είναι το μοναδικό τμήμα Ειδικής Αγωγής στην Ελλάδα και πραγματικά κάνουν πολύ καλή δουλειά!

Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 11:06:58 μμ »
Προς το παρόν για δυσγραφία λέμε!

ΕφηΤζ.

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 04, 2013, 08:49:27 μμ »
Οτι καλυτεροτερο σημερα για την ΔΕΠΥ ειναι η Ελληνικη εταιρια μελετης ΔΕΠΥ και ο τομεας παιδοψυχιατρικης του Νοσοκομειου Παιδων Αγλ. Κυριακου με επικεφαλης την κα Κορπα και τον κ. Σκαλουμπακα!!!

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 15, 2013, 04:45:26 μμ »
ΑΝ κάποιος είχε ποτέ μαθητή με  ΔΕΠΥ (διαγνωσμένο) σε ηλικία δημοτικού, θα με βοηθούσε πολύ αν μου έλεγε, αν είχε παρατηρήσει το παιδί αυτό να περπατάει περισσότερο με το μπροστινό μέρος του πέλματος (τις μύτες των ποδιών).
Ευχαριστώ
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 15, 2013, 04:59:49 μμ »
ΑΝ κάποιος είχε ποτέ μαθητή με  ΔΕΠΥ (διαγνωσμένο) σε ηλικία δημοτικού, θα με βοηθούσε πολύ αν μου έλεγε, αν είχε παρατηρήσει το παιδί αυτό να περπατάει περισσότερο με το μπροστινό μέρος του πέλματος (τις μύτες των ποδιών).
Ευχαριστώ


Συνήθως (χωρίς να είναι κανόνας) έτσι περπατάνε τα παιδιά με αυτισμό.

Στη ΔΕΠΥ δεν μπορούν να καθίσουν για πάνω από λίγα λεπτά στην καρέκλα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 15, 2013, 05:04:56 μμ »
Ευχαριστώ emmaki!!
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 16, 2013, 05:44:16 μμ »
Έχω δύο μαθητές με ΔΕΠΥ αλλά δεν περπατούν με αυτό τον τρόπο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159888
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 523
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.