*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 221659 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:02:38 μμ »
Αν για σενα το θέμα ειναι λήξαν για πολλούς άλλους δεν είναι ... Και εγώ έχω να κερδίσω απ την ενότητα και βέβαια τη θέλω ...δεν κερδίζω τίποτα με το να είμαι διασπασμένος ...απλά θέλω να είμαι σίγουρος οτι δεν πληρώνω δικηγόρους για να εξυπηρετίσω σκοπούς άλλων (αν υπάρχουν) ... λέω κάτι κακό??? Κουβέντα κάνω ...Θες ενα θέμα που να συμφωνούν όλοι δηλαδή ??? και ποιος είσαι εσυ που θα πείς στους ΑΕΙ να μην απαντήσουν ... Αυτοί πρέπει να απαντήσουν και να ακούσουμε τι σκοπούς έχουν .... και ποιος είσαι εσυ που θα μου πεις να ανοιξω νέο θέμα ... Να ανοιξεις εσυ νεο θέμα και να ποσταρεις οτιδήποτε γιατί πολυ απλά δεν έχεις κάτι να πεις ... και ποιος είσαι εσυ που θα πείς με έμεσο τρόπο "ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ - ΑΣ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ - Αυτά που λέω έχουν τεράστια σχέση με την ενότητα του κλάδου και κατα πόσο μπορεί να επιτευχθει αυτή  και κανείς δεν μπορεί να με βγάλει offtopic επειδη αυτά που λέω δεν του αρέσουν ...
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:18:31 μμ »
Συνάδελφοι,
Κάποιοι ξεκινήσαμε κάποιες ενέργεις. Δεν υπάρχει η υποχρέωση να συμμετέχει δικαστικά για κανέναν. Την απόφαση την έχουμε πάρει και θα κινηθούμε δικαστικά.
Δεν νοείται όμως να υπάρχει άτομο ΠΕ19-20 και να μην γνωρίζει για την τροπολογία και τις συνέπειες της σε βάθος χρόνου..
Για την πλήρη ενημέρωση όλων, δημοσιοποιούμε και τις κινήσεις μας. Άλλωστε για εμάς ότι γίνεται γίνεται για ΑΕΙ-ΤΕΙ μαζί..
Όλοι είμαστε ωρομίσθιοι και δεν μας περισεύουν τα ευρώ.. Σαφώς και έχουν δίκιο όσοι είναι διστακτικοί. Εμείς τους ζητάμε να ενημερωθούν πρώτα και αφού ενημερωθούν θα έχουν την κρίση να πουν αν θέλουν να συμμετέχουν ή όχι.
Όπως είπε κι ο aroniotis ενημερωθείται και στο blog:
http://pe19pe20.blogspot.com/
Ήδη έχουν ενημερωθεί και φοιτητικοί σύλλογοι που είχαν άγνοια για το θέμα μας.
Αυτό που λείπει είναι η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και η ΕΝΟΤΗΤΑ του κλάδου!

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:23:09 μμ »
Ρε παιδιά συγνώμη γιατί θα τρελαθούμε εδω μέσα. Έχει κανείς την ψευδαίσθηση οτι θα πάρουν ποτέ τα ΤΕΙ παιδαγωγική επάρκεια;;;; Αν ναι συγνώμη αλλά κατα τη γνώμη μου αυτό είναι τεράστια αφέλεια. Ή έχει κανείς την ψευδαίσθηση οτι θα καταδεχτούν οι φοβεροί και τρομεροί "Μηχανικοί" να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΤΕΙ;; Ή θα κάνουν υποχώρηση οι  κάτοχοι ΑΣΠΑΙΤΕ σε οτιδήποτε;;;; Εδώ είμαστε και έχουν και έχουν δει τα μάτια μας εδώ και τόσο καιρό υποτίμηση.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:24:26 μμ »
Αληθεύει ότι αυτή η δικαστική κίνηση έχει σκοπό να ασκήσει ασφαλιστικά μέτρα εναντίων των πινάκων που θα προκύψουν μετά τα  οριστικά αποτελέσματα του ΑΣΕΠ?

Αν αληθεύει και γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα τότε δεν θα μπορούν να πραγματοποιηθούν διορισμοί είτε μονίμων είτε αναπληρωτών είτε ωρομισθίων 
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:29:19 μμ »
Αληθεύει ότι αυτή η δικαστική κίνηση έχει σκοπό να ασκήσει ασφαλιστικά μέτρα εναντίων των πινάκων που θα προκύψουν μετά τα  οριστικά αποτελέσματα του ΑΣΕΠ?

Αν αληθεύει και γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα τότε δεν θα μπορούν να πραγματοποιηθούν διορισμοί είτε μονίμων είτε αναπληρωτών είτε ωρομισθίων 

Ισχύει κάτι τέτοιο;;;

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:37:13 μμ »
Συνάδελφε @NAS δεν έχω καταλάβει γιατί "τσακωνόμαστε". Ποιος σου είπε να πληρώσεις δικηγόρο; Ενημέρωσε τη σχολή σου, ώστε να κινητοποιηθεί. Βλέπεις κάτι κακό σε αυτό; Τα χρήματα του δικηγόρου (10 ευρώ πάνω 10 ευρώ κάτω, αν ειμαστε λιγοι παραπανω) μικρή σημασία έχουν. Ενημέρωσε τη σχολή σου. Αυτό είναι το βασικότερο.   

Όταν είπα το θέμα θεωρείται λήξαν, εννοούσα την "φιλονικία" μας. Και όταν είπα να μην απαντήσουν οι των ΑΕΙ. Δηλαδή πιστεύεις δεν θα βρεθεί έστω και ένας που θα πει, κακώς πάμε μαζί με τα ΤΕΙ; Θελεις να ξαναμπούμε σε εσωστρέφεια; Και μ’αρεσει που πριν λίγο, έλεγα ότι η ενότητα είναι δεδομένη.

Γιατι συναδελφε NAS αν δεν ειμαστε ενωμενοι, οι του ΔΤΨΣ (Χριστινα) θα προσπαθησουν να μας διασπασουν. Είδες πόσο ωραία έθεσε το θέμα για τα ΤΕΙ και την παιδαγωγικη επαρκεια;

Για όποιον αμφιβάλλει αν τα ΤΕΙ μπορούν να πάρουν καθηγητική επάρκεια ας κοιτάξει τα εξής:

Παράθεση
«Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) κατά την έννοια του άρθρου 16 παράγραφος 5 του Συντάγματος είναι τα ιδρύματα της ανώτατης εκπαίδευσης, η οποία αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς: αα) τον πανεπιστημιακό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών και ββ) τον τεχνολογικό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης».

Αν λοιπον μπορουν τα ΑΕΙ μπορουν και τα ΤΕΙ. Και γι'αυτο θα παμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:43:10 μμ »

Γιατι συναδελφε NAS αν δεν ειμαστε ενωμενοι, οι του ΔΤΨΣ (Χριστινα) θα προσπαθησουν να μας διασπασουν. Είδες πόσο ωραία έθεσε το θέμα για τα ΤΕΙ και την παιδαγωγικη επαρκεια;


Μην κάνεις λες και ανακάλυψες το μυστικό μου. Φυσικά και δεν έκρυψα ποτέ οτι είμαι απόφοιτη του ΔΤΨΣ και με αυτό ως δεδομένο εκφράζω τις απόψεις μου. Μου φαίνεται οτι έχεις πρόβλημα με όποιον λέει τη γνώμη του έτσι;;; Και όσο και αν δεν θές να το παραδεχτείς οτι λέω την αλήθεια μέσα σου το ξέρεις πολύ καλα οτι αυτό που λέω ισχύει !

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:47:49 μμ »
Αν αληθεύει και γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα τότε δεν θα μπορούν να πραγματοποιηθούν διορισμοί είτε μονίμων είτε αναπληρωτών είτε ωρομισθίων  

Πάντως αυτό θα είναι μεγάλο ζήτημα για όσους περιμένουν να διοριστούν μόνιμοι. Τι γίνεται με αυτούς;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:50:05 μμ από agatha14 »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 04:00:02 μμ »
Ρε παιδιά συγνώμη γιατί θα τρελαθούμε εδω μέσα. Έχει κανείς την ψευδαίσθηση οτι θα πάρουν ποτέ τα ΤΕΙ παιδαγωγική επάρκεια;;;; Αν ναι συγνώμη αλλά κατα τη γνώμη μου αυτό είναι τεράστια αφέλεια. Ή έχει κανείς την ψευδαίσθηση οτι θα καταδεχτούν οι φοβεροί και τρομεροί "Μηχανικοί" να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΤΕΙ;; Ή θα κάνουν υποχώρηση οι  κάτοχοι ΑΣΠΑΙΤΕ σε οτιδήποτε;;;; Εδώ είμαστε και έχουν και έχουν δει τα μάτια μας εδώ και τόσο καιρό υποτίμηση.

Αυτό έχει πολύ μεγάλη πλάκα.  Οι του ΔΤΨΣ που μιλούν για δικαιοσύνη, δεν απέκτησαν τα ίδια δικαιώματα με τους πτυχιούχους της Ασπαιτε; Την ανακοίνωση του lampros την είδες; Το ότι θα προηγούνται στους πίνακες μέχρι να διοριστούν οι κάτοχοι της Ασπαιτε το είδες;

Πάντως έχεις δίκιο σε κατι. Το δύσκολο ήταν τα ΤΕΙ με τους μεγάλους και τρανούς Μηχανικούς και με τα ΑΕΙ να ενωθούν. Από τη στιγμή που ενώθηκαν και παραμείνουν ενωμένοι, μάλλον θα χρειαστεί να γράψεις πολλά αποπροσανατολιστικά μηνύματα για να μας διασπάσεις.

Με μεγάλη λύπη βλέπω ότι μόνο 3 άτομα (κάτοχοι Ασπαιτε) συμμετέχουν μέχρι τώρα. Είναι αδικαιολόγητος όποιος κάτοχος Ασπαιτε δεν συμμετέχει. Γιατί προασπίζονται τα συμφέροντα του 100% σε αντίθεση με την τροπολογία για το ΔΤΨΣ.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 04:11:40 μμ »
Δεν έχω σκοπό να αποπροσανατολισω κανέναν και τίποτα. Επαναλαμβάνω κάτι για να δούνε όλοι πόσο βολεψάκηδες είναι κάποιοι. Όταν είχε βγεί η τροπολογία και μας βρίζατε όλοι με έναν τρόπο που δεν είχε προηγούμενο εγώ είχα πει να μην ακολουθείτε αυτή την τακτική και να δούμε όλοι μαζί τι θα κάνουμε. Τότε με είχαν ειρωνευτεί οτι κοροιδεύω και οτι αυτό που έλεγα ήταν υποκριτικό. Τώρα εσύ τι θα έκανες στην θέση μου Don Quixote  αν είχες ακούσει οτι και εγώ, είχες φάει στην μάπα την ωρομισθία όπως και όλοι οι άλλοι και οι μέχρι πριν λίγο καιρό συνάδερφοι σου στην ωρομισθία σου συμπεριφέρονταν με τέτοιο τρόπο;; Έρχεστε μετα απο 2 μήνες και μου μιλάτε για ενότητα;;; Το ίδιο έγινε και με τα ΤΕΙ όταν βγήκανε τα αποτελέσματα τους απο ΑΣΕΠ. Εδώ είναι τα posts για να ανατρέχουμε και να βλπεπουμε. Τώρα είδατε οτι χρειάζεστε την δύναμη πολλών για να προχωρήσετε;;

Σου ζητώ χίλια συγνώμη αγαπητέ συνάδερφε που χαλάω την τροπή που εσύ θέλεις να έχει η συζήτηση. Έτσι λοιπόν σε αφήνω εσένα να "προσανατολίζεις" και αποχωρώ εγώ που "αποπροσανατολίζω"

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 04:26:14 μμ »
@Χριστίνα, ΤΕΙ έχω τελειώσει.

Όλοι στο ίδιο καζάνι "βράζουμε" όμως.  Γιατί εμείς δεν έχουμε φάει στη μάπα την ωρομίσθια; Το να μικρύνεις τη "λίμνη" δεν έχει νόημα. Αν μόνο οι του ΔΤΨΣ έπαιρναν επάρκεια, ξέρεις πόσοι συνάδελφοι θα έφευγαν από την εκπαίδευση;

Μαζί αργότερα δεν θα διεκδικήσουμε την εισαγωγή της Πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια και την αύξηση των ωρών στην Δευτεροβάθμια. Ή εσεις του ΔΤΨΣ θα το κανετε χωριστά;

Αποσυνδεδεμένος almiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:23:47 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Θα μποέσετε να βρείτε την ανακοίνωση του Συλλόγου Αποφοίτων του Τμήματος Διδακτική της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων εδώ.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 07:32:22 μμ »
Λοιπόν, απαντώ μόνος μου στην ερώτηση μου. Ναι αληθεύει και παραθέτω κάποια αποσπάσματα από το ενημερωτικό των συντονιστών της κίνησης:

"Α) Αίτηση αναστολής (ασφαλιστικά μέτρα, Διοικητικό Εφετείο Αθηνών). Κατατίθεται από τον δικηγόρο το συντομότερο δυνατόν μετά από την ανακοίνωση των πινάκων. Εκδικάζεται σε διάστημα περίπου 2 μηνών. Για να κερδίσουμε όμως χρόνο και να μην καλούν εν τω μεταξύ πληροφορικούς θεωρώντας τους Πειραιώτες παιδαγωγικά καταρτισμένους, θα κατατεθεί και ενώπιον του προέδρου του δικαστηρίου αίτηση για την έκδοση προσωρινής διαταγής του με την οποία θα ανασταλούν οι διορισμοί για το χρονικό διάστημα από την έκδοση της διαταγής μέχρι την έκδοση επί της απόφασης αναστολής. Με την αίτηση προσωρινής διαταγής και την αίτηση αναστολής θα ζητηθεί να μην γίνουν οι διορισμοί ωρομισθίων αναπληρωτών με βάση τους επίμαχους πίνακες, με στόχο να γίνουν από το Υπουργείο με που θα καταρτίζονταν αν οι συγκεκριμένοι απόφοιτοι του Πειραιά δεν είχαν την παιδαγωγική επάρκεια, και επικουρικά, σε περίπτωση που αυτό δε γίνει δεκτό, θα ζητηθεί να ανασταλούν όλοι οι διορισμοί.
Δ) Αποτέλεσμα στην αίτηση αναστολής θα περιμένουμε σε 1-2 μήνες από την κατάθεσή της και στην αίτηση ακύρωσης σε 1-1,5 χρόνο. Εναντίον της απόφασης επί της αίτησης ακύρωσης που θα εκδοθεί μπορεί από όποιον χάσει, το Δημόσιο ή εσάς να γίνει έφεση στο Συμβούλιο της Επικρατείας"


Πληροφοριακά, το Διοικητικό Εφετείο ή και το Συμβούλιο Επικρατείας δεν μπορεί να κρίνει την συνταγματικότητα ενός νόμου. Παραθέτω ως παράδειγμα την αγωγή του ΣΤΕΜΠ έναντι των νέων τμημάτων Πληροφορικής που είχαν μπει με Προεδρικό Διάταγμα. Όταν το ΠΔ αντικαταστάθηκε με νόμο έκλεισε και η υπόθεση αφού το Συμβούλιο επικρατείας δεν μπορούσε να κρίνει αν έπρεπε τα συγκεκριμένα τμήματα να ενταχθούν ή όχι. Η αξιολόγηση ήταν δουλειά του υπουργείου.

Αν τελικά γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα πότε υπολογίζουν οι συντονιστες ότι θα δουλέψουμε?
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 08:12:13 μμ »
Αν τελικά γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα πότε υπολογίζουν οι συντονιστες ότι θα δουλέψουμε?[/b]

Έχει γίνει κάποιος υπολογισμός;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159872
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.