*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 221655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 08:52:13 μμ »
Παράθεση
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΤΟΥ
ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Ο Σύλλογος Αποφοίτων του Τμήματος Διδακτική της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων με αφορμή την ψήφιση της Τροπολογίας που κατατάσσει το τμήμα μας στις καθηγητικές σχολές, αισθάνεται την ανάγκη να αποκαταστήσει την αλήθεια δημοσιοποιώντας με αίσθημα ευθύνης τις αξίες που εκπροσωπεί.
Επισημαίνουμε ότι ο σύλλογος μας αποτελεί ανεξάρτητο
φορέα διεκδίκησης των δικαιωμάτων που απορρέουν από το πρόγραμμα σπουδών και τις δεξιότητες των αποφοίτων του τμήματος υπηρετώντας παράλληλα τα συμφέροντα της Ελληνικής κοινωνίας. Το ΔΣ του συλλόγου με σεβασμό στο θεσμικό του ρόλο εκτελεί αποφάσεις γενικών συνελεύσεων και σε καμία περίπτωση δεν υποκινείται από κομματικές σκοπιμότητες.
Στόχος μας σε καμία περίπτωση δεν είναι να καταστήσουμε την Εθνική Παιδεία μονοπώλιο των αποφοίτων μας σε βάρος των υπόλοιπων συναδέλφων και του κοινωνικού συνόλου εξυπηρετώντας ταπεινά συντεχνιακά συμφέροντα. Αιτηθήκαμε ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ για τα μέλη του συλλόγου μας που έχουν διδαχτεί στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών μαθήματα που υπερκαλύπτουν τις παιδαγωγικές γνώσεις που προσφέρει το Ε.Π.ΠΑΙ.Κ της ΑΣΠΑΙΤΕ.
Εκφράζουμε με αίσθημα συναδελφικότητας και αλληλεγγύης την στήριξη μας στο πάγιο αίτημα για αναγνώριση παιδαγωγικής επάρκειας σε όλους τους συναδέλφους, απόφοιτους δημόσιων ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης. Λογικές διάσπασης του κλάδου και διαχωρισμού των πληροφορικών μας βρίσκουν κατηγορηματικά αντίθετους.
Με απόλυτη προσήλωση στην εθνική παιδεία και το συμφέρον του κοινωνικού συνόλου,
Το ΔΣ του συλλόγου,

Μπράβο! Κοιτάζαμε τόσο καιρό το δέντρο και χάσαμε το δάσος. Το δάσος είναι οι χιλιάδες διορισμοί σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια. Αλλά κάτι τέτοιο θα γίνει μόνο αν είμαστε ΕΝΩΜΕΝΟΙ. Πλέον συνάδελφοι και με την στήριξη των αποφοίτων του ΔΤΨΣ για αναγνώριση παιδαγωγικής επάρκειας σε ΟΛΟΥΣ, η κατάληξη (εκτός και αν παγώσει η τροπολογία, που πλέον δεν μας συμφέρει) θα είναι η εξής:

Γίνονται ασφαλιστικά μέτρα και το δικαστήριο πετά το μπαλάκι στο Υπουργείο Παιδείας.

Συζήτηση Υπουργού – Υφυπουργού:

Υφ: Κύριε Υπουργέ έχουμε τεράστιο πρόβλημα. Είναι μερικές εκατοντάδες καθηγητές πληροφορικής από όλα τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ όλης της χώρας και θέλουν καθηγητική επάρκεια.
Υπ: Καλά αφού είναι καθηγητές πληροφορικής, τι την θέλουν την καθηγητική επάρκεια;
Υφ: Ξέρετε πιο παλιά βάζαμε άλλες άσχετες με την Πληροφορική ειδικότητες να διδάξουν πληροφορική γιατί ήταν πανίσχυρες συνδικαλιστικά. Οπότε για να το δικαιολογήσουμε, τους θεωρούσαμε μεν καθηγητές αλλά όχι παιδαγωγικά επαρκείς.
Υπ: (Μετά από έντονο γέλιο) Εντελώς παρανοϊκό. Απορώ πως το δέχονται. Λοιπόν διάσπασε τους. Κάνε 3 ΑΕΙ και 2 ΤΕΙ καθηγητικά και άστους μετά να φαγωθούν.
Υφ: Το προτείναμε. Αλλά λένε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Και δεν κάνουν βήμα πίσω. Πρόεδροι των σχολών, φοιτητές, απόφοιτοι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Ακόμα και ο σύλλογος αποφοίτων του ΔΤΨΣ που ήδη έχουν παιδαγωγική επάρκεια τους υποστηρίζει. Πολύ σκούρα τα πράγματα.
Υπ: Τι με βρήκε ακόμα δεν ορκίστηκα. Πόσο θα μας κοστίσει αν τους κάνουμε όλους καθηγητικές σχολές;
Υφ: Δεν κοστίζει τίποτα. Με ή χωρίς καθηγητική αναγνώριση οι πιο πολλοί ωρομίσθιοι θα είναι με 7 ευρώ την ώρα.
Υπ: 7 ευρώ την ώρα!!!  Και δεν το λες αμέσως. Βγάλε ανακοίνωση ότι όλοι θα γίνουν καθηγητικές σχολές. Και ότι το κόμμα μας αναγνωρίζει την αδικία που γίνεται τόσα χρόνια σε βάρος των Πληροφορικών. Δώσε και υποσχέσεις ότι θα τους διορίσουμε, οπότε για 4 χρόνια να τους κρατάμε σε ομηρία.

Επαναλαμβάνω αν κάποιος δεν εμπιστεύεται τον  Αλέξανδρο (ο συγκεκριμένος συνάδελφος έχει βγει επώνυμα, και ενώ έχει κάνει απίστευτη και κοπιαστική δουλειά, η αχαριστία και η αγνωμοσύνη μας στο πρόσωπο του, αγγίζει τα όρια της παράνοιας) ας κινητοποιήσει τη σχολή του. Ας λάβει υπεύθυνη απάντηση από τη σχολή του.

Είναι η ΜΗΤΕΡΑ ΤΩΝ ΜΑΧΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Πραγματικά λυπάμαι για όποιον συνάδελφο έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ και αυτός επιλέγει να μην συμμετέχει. Πάμε όλοι ενωμένοι μαζί για καθηγητική αναγνώριση.

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΟΛΗ ΑΕΙ – ΤΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ.

Και τα καλύτερα έρχονται συνάδελφοι. Θα ζήσουμε τις στιγμές που ζουν οι δάσκαλοι με τους χιλιάδες διορισμούς κάθε χρόνο.

@geok salonica εκατοντάδες ΠΕ19-ΠΕ20 δεν ήξεραν αν θα δουλέψουν φέτος. Και εσύ ρωτάς πότε θα δουλέψεις; Θεωρείς ότι εμείς δεν θέλουμε να δουλέψουμε; Αν στηρίξεις και εσύ την προσπάθεια πολύ σύντομα. Όσο περισσότεροι μετέχουν, τόσο συντομότερα θα λυθεί το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:56:05 μμ »
Don Quixote, έχεις μεγάλη φαντασία...  :) Εγώ απλά παρέθεσα κάποιες ανακοινώσεις σας που βρήκα και θεώρησα καλό να τις ανακοινώσω ώστε να μπορεί ο κόσμος να έχει πιο σφαιρική άποψη.

Φίλε μου δεν έχω καμιά διάθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου και δεν πρόκειται προσωπικά να συμμετάσχω στην κίνησή σας γιατί αφενός δεν θεωρώ λογικά τα αιτήματά σας και αφετέρου δεν πρόκειται να βγάλετε άκρη με τα δικαστήρια. Ενημερωτικά, μία υπόθεση στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών μπορεί να πάρει και 2 χρόνια να συζητηθεί. Αυτό στο λέω εκ πείρας, από δική μου υπόθεση. Αφού συμφωνούν και οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ γιατί δεν απεμπολούν το δικαίωμα τους και να επανέρθουμε στην προηγούμενη κατάσταση? Όλοι το ίδιο και ούτε γάτα ούτε ζημιά!!!  :)

Είμαι 36 χρονών και πιστεύω ότι έχω την απαραίτηση κρίση για κάποια πράγματα. Επίσης είναι δικαίωμά μου να θέλω να δουλέψω μία ώρα αρχίτερα γιατί μπορεί να μου το επιβάλλουν οι υποχρεώσεις μου. Ο καθένας είναι αρμόδιος να κρίνει τι είναι το καλύτερο για αυτόν.

Δεν ξέρω αν ο συλλογισμός μου είναι σωστός ή λάθος, αλλά αν μη τι άλλο έχω το δικαίωμα να τον εκφράζω. Θα δείξει η 'νεκροψία'...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος nmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 01:26:13 πμ »

Παράθεση
@geok salonica εκατοντάδες ΠΕ19-ΠΕ20 δεν ήξεραν αν θα δουλέψουν φέτος. Και εσύ ρωτάς πότε θα δουλέψεις; Θεωρείς ότι εμείς δεν θέλουμε να δουλέψουμε; Αν στηρίξεις και εσύ την προσπάθεια πολύ σύντομα. Όσο περισσότεροι μετέχουν, τόσο συντομότερα θα λυθεί το θέμα.

Και εσυ που ξέρεις ρε μεγάλε τι ανάγκη έχει ο καθένας να δουλέψει? Για να έχεις ελπίδες δηλαδή να διοριστείς εσύ κάποια στιγμή πρέπει να σε περιμένουν και οι υπόλοιποι? Και εγώ διορίζομαι φέτος και δεν έχω διάθεση να περιμένω κανέναν δικαστικό αγώνα για να πετύχω αυτό που προσπαθώ χρόνια. Ήδη περιμένουμε πολύ καιρό, ενώ θα έπρεπε τώρα να είμαστε στα σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2009, 01:29:03 πμ από nmak »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 09:08:08 πμ »
Δηλαδή σε όλους τους ΠΕ19-ΠΕ20 που ξαφνικά κινδυνεύουν να αποκλειστούν από την εκπαίδευση , τους απαντάτε ότι κακώς διεκδικούν το δίκιο τους γιατί εσείς διορίζεστε και δεν έχετε ούτε μια μέρα για χάσιμο;

Θεωρείται ότι όλοι αυτοί που συμμετέχουν στον δικαστικό αγώνα (55 ευρώ + συμβολαιογράφο) είναι εκατομμυριούχοι δικομανείς; Θεωρείται ότι τους περισσεύουν αυτά τα χρήματα; Θεωρείται ότι δεν έχουν ανάγκη να δουλέψουν; Ωρομίσθιοι ήταν (γιατί δεν ξέρουν αν θα είναι και φέτος) και παλεύουν για τα δικαιώματα τους.

Και εσείς που διορίζεστε κοιτάτε μόνο το ατομικό σας συμφέρον;
Μπράβο για το μεγάλο πνεύμα αλληλεγγύης και συναδελφικότητας που δείχνετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 09:52:34 πμ »
Σε αρέσει να τραγουδάς μου φαίνεται...

Εγώ σε ανέφερα τις σκέψεις μου και τους προβληματισμούς μου αλλά εσύ αοριστολογείς. Μου θυμίζεις τα κόμματα στις προεκλογικές εξαγγελίες τους.

Τα ερωτήματα είναι απλά: Πόσο βλέπετε να τραβήξει η κίνησή σας για να βγει αποτέλεσμα. Τι θα γίνει στο ενδιάμεσο? Πότε θα δουλέψει ο κόσμος? Σου επαναλαμβάνω και πάλι ότι ο καθένας έχει τις ανάγκες και τις υποχρεώσεις του είτε είναι 36 είτε 26 και δεν δικαιούσαι εσύ να γίνεσαι κριτής των πάντων
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 10:04:03 πμ »
Το θέμα είναι ότι όσοι διορίζονται τώρα μόνιμοι είναι είτε επιτυχόντες του ΑΣΕΠ είτε διορίζονται από τον ενιαίο πίνακα της προϋπηρεσίας και δεν εξαρτώνται από τη ρύθμιση αυτή (αν κάνω λάθος για τα άτομα από τον ενιαίο διορθώστε με). Είτε ισχύσει είτε δεν ισχύσει η τροπολογία, αυτά τα άτομα δε θα αλλάξουν. Αντίθετα, οι πίνακες των αναπληρωτών και των ωρομισθίων επηρεάζονται άμεσα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να παρεμποδιστούν αυτοι οι διορισμοί. Πώς τους λες τώρα μετά από τόση αναμονή, ενώ είναι εξασφαλισμένη η θέση τους, ότι θα καθυστερήσουν κι άλλο; Πώς θα στηρίξουν έτσι τον αγώνα, όσο δίκαιος και να είναι;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 10:40:20 πμ »
Και εγώ θεωρώ πως οτι και να γίνει με εμάς τους υπόλοιπους οι διορισμένοι πρέπει να πάνε επιτέλους στις θέσεις τους. Είναι αρκετοί άνθρωποι με οικογένειες και παιδιά, που δεν ξέρουν που θα ξημερώσουν και είναι τόσο καιρό στην αναμονή, που η χαρά και ο ενθουσιασμός για τον διορισμό έχει εξελιγχθεί σε τρομερό άγχος και ανυπομονισία. Πιστεύω οτι γι αυτούς πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι. 

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:00:44 πμ »
Το θέμα είναι ότι όσοι διορίζονται τώρα μόνιμοι είναι είτε επιτυχόντες του ΑΣΕΠ είτε διορίζονται από τον ενιαίο πίνακα της προϋπηρεσίας και δεν εξαρτώνται από τη ρύθμιση αυτή (αν κάνω λάθος για τα άτομα από τον ενιαίο διορθώστε με). Είτε ισχύσει είτε δεν ισχύσει η τροπολογία, αυτά τα άτομα δε θα αλλάξουν. Αντίθετα, οι πίνακες των αναπληρωτών και των ωρομισθίων επηρεάζονται άμεσα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να παρεμποδιστούν αυτοι οι διορισμοί. Πώς τους λες τώρα μετά από τόση αναμονή, ενώ είναι εξασφαλισμένη η θέση τους, ότι θα καθυστερήσουν κι άλλο; Πώς θα στηρίξουν έτσι τον αγώνα, όσο δίκαιος και να είναι;

Νομίζω ότι το σωστότερο είναι τα ασφαλιστικά μέτρα κατά των πινάκων που θα προκύψουν μετά την εφαρμογή της τροπολογίας, να γίνουν ασφαλιστικά μέτρα κατά της εφαρμογής της τροπολογίας. Έτσι θα ήταν πιο δίκαιο για όσους περιμένουν διορισμό, είτε από τον πίνακα είτε από τον ΑΣΕΠ.
Επιπλέον τι ακριβώς σημαίνει το να μην μπορεί το ΥΠΕΠΘ να βγάλει καθόλου πίνακες λόγω ασφαλιστικών μέτρων κατά των πινάκων; Η απάντηση είναι απλή:
1. Όχι διορισμοί
2. Όχι αναπληρωτές
3. Όχι ωρομίσθιοι σε Ββάθμια και ολοήμερα
Άρα όχι προϋπηρεσία για κανέναν τουλάχιστον για 2 χρόνια --> όχι δουλειά για 2 χρόνια...

Αντιθέτως τα ασφαλιστικά μέτρα κατά της εφαρμογής της τροπολογίας θα αφήσουν την κατάσταση ως είχε μέχρι να βγει οριστική απόφαση...

*ΥΓ1: Λογικό μου φαίνεται να αντιδρούν όσοι είναι τώρα σε "θέση βολής" για να διοριστούν. Αν έδωσαν ΑΣΕΠ και διορίζονται δεν είναι άδικο να περιμένουν; Ή αν είναι 36 χρονών και επιτέλους έφτασε η στιγμή να διοριστούν, ας περιμένουν μέχρι τα 38; Δεν μπορείς να τους πεις εύκολα "Κοιτάς μόνο την πάρτη σου..."

*ΥΓ2: Θεωρώ ότι η ενότητα του κλάδου είναι από τα πιο σημαντικά ζητήματα. Θεωρείτε ότι με το να μην υπάρχει δουλειά για όσο καιρό χρειαστεί για να βγει τελική απόφαση (ούτε τα 400 Ευρώ του ολοήμερου) ενδυναμώνει ή τελικά ζημιώνει την ενότητα του κλάδου;

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:09:15 πμ »
Το θέμα αναφέρεται σε "συσπείρωση" ενώ έχουν υπογράψει 100 από τους εκατοντάδες πληροφορικούς. Ας γίνουν 200, 300. Αυτή την κίνηση τη θεωρώ άστοχη, γιατί το μόνο που θα επιφέρει κατά τη γνώμη μου είναι καθυστέρηση και τίποτα άλλο. Προφανώς, δε σαν ενδιαφέρει πότε θα μας καλέσουν και ούτε σκέφτεστε την αγωνία τόσων συναδέλφων σας που τόσους μήνες περιμένουν να βγουν οι πίνακες.

Αυτή η μονομερής κίνηση, μόνο συσπείρωση δε σημαίνει. Όλες οι σχολές ΠΕ19-20 να γίνουν καθηγητικές, δε γίνεται ό,τι και να κάνετε. Και δυστυχώς παρασύρετε όλους τους συναδέλφους στο να μην εργαστούν φέτος. Εκτός του ότι στο αρχικό κείμενο δε φαίνεται πουθενά ότι θα ανασταλούν οι διορισμοί, αν δεν μας έβαζε το κείμενο ο geok_salonika. Εντελώς κρυφά δηλαδή να γίνει...

Συσπείρωση, ομόνοια και αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:17:19 πμ »
Επιπλέον τι ακριβώς σημαίνει το να μην μπορεί το ΥΠΕΠΘ να βγάλει καθόλου πίνακες λόγω ασφαλιστικών μέτρων κατά των πινάκων; Η απάντηση είναι απλή:
1. Όχι διορισμοί
2. Όχι αναπληρωτές
3. Όχι ωρομίσθιοι σε Ββάθμια και ολοήμερα
Άρα όχι προϋπηρεσία για κανέναν τουλάχιστον για 2 χρόνια --> όχι δουλειά για 2 χρόνια...

Τα 2 χρόνια πως τα υπολόγισες;; Μιλάμε σοβαρά για τέτοιο διάστημα;;; Στις ερωτήσεις του geok_salonica δεν έχουμε πάρει ακόμα επίσημη απάντηση πάντως

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:18:57 πμ »
Αν είμαστε ενωμένοι και κινηθούμε μαζικά ούτε 1 μέρα δεν θα κρατήσει η υπόθεση. Αυτό για τα δυο χρόνια αναμονής μόνο "εκ του πονηρού" μπορεί να το ισχυρίζεται κάποιος. Είναι καθαρά απόφαση του Υπουργείου Παιδείας. Εκτός αν νομίζετε ότι η καινούργια κυβέρνηση και ο καινούργιος Υπουργός, θα κρατήσει κλειστό τον κλάδο της Πληροφορικής αφήνοντας παράλληλα χιλιάδες θέσεις κενές σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια.

Και δεν έχουν παιδιά και οικογένειες  μόνο αυτοί που διορίστηκαν. Έχουν και οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:23:24 πμ »
Αν γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα, προσωπικά δεν το πιστεύω, θα ισχύσουν μέχρι να τελεσιδικήσει η δικαστική διαμάχη. Μιλάμε για 2 χρόνια χαλαρά...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:28:36 πμ »
Αν γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα, προσωπικά δεν το πιστεύω, θα ισχύσουν μέχρι να τελεσιδικήσει η δικαστική διαμάχη. Μιλάμε για 2 χρόνια χαλαρά...

Μα από την απόφαση του υπουργείου Παιδείας θα εξαρτηθεί η δίκη. Επαναλαμβάνω. Αν είμαστε ενωμένοι και κινηθούμε μαζικά και δυναμικά όλες οι σχόλες ΑΕΙ – ΤΕΙ το θέμα θα λυθεί σε 1 μέρα.

Αν δεν είμαστε ενωμένοι και δεν κινηθούμε μαζικά. Τότε θα υπάρξει όντως πρόβλημα.

Το ίδιο πράγμα θέλουμε ΟΛΟΙ. Να πάμε να δουλέψουμε. Χωρίς να αδικηθεί κανένας.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:33:19 πμ »
Παιδιά πλάκα μας κάνετε; Τουλάχιστον 2 χρόνια ξέρετε τι σημαίνει; Να ψάξουμε να βρούμε αλλού δουλειά, κι ότι τόσα χρόνια είμασταν ανόητοι που τρέχαμε.

Αν πιστεύετε οτι μιλάμε για υπόθεση "1 μέρας", μας κοροϊδεύετε απλά. Να περάσουν 3 χρονάκια, να μη γίνει τίποτα και μετά όλα καλα; Ποιος δουλεύει ποιον τελικά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159869
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.