*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 221648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 04:33:24 μμ »
ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ Η ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ19-20 ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ

Αγαπητοί συνάδελφοι,


Η Πληροφορική είναι ίσως το πιο πολύπαθο μάθημα στην εκπαίδευση. Ξεκίνησε με το Υπουργείο να αναγνωρίζει όλες τις ειδικότητες (θεολόγοι, φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί) που είχαν λίγες ώρες σεμινάρια σε Η/Υ κατάλληλους για το μάθημα της Πληροφορικής ενώ οι απόφοιτοι από τα ΑΕΙ και τα ΑΤΕΙ πληροφορικής κρίνονταν ακατάλληλοι.


Στη συνέχεια δημιούργησε (και ακόμα δημιουργεί) δεκάδες ΑΕΙ και ΑΤΕΙ Πληροφορικής, παρόλο που ο κλάδος έχει κορεστεί. Και ενώ μας έκανε τη χάρη να μας θεωρεί τα τελευταία χρόνια κατάλληλους ως πληροφορικούς, δεν μας θεωρεί επαρκείς παιδαγωγικά για να την διδάξουμε. (Το αστείο βέβαια είναι, ότι μας θεωρεί παιδαγωγικά καταρτισμένους για μάθημα σε παιδιά Πρώτης και Δευτέρας Δημοτικού) Αλλά για όλα υπάρχει λύση, αν υπάρχει «θέληση». Και η λύση αυτή λέγεται ΑΣΠΑΙΤΕ.


Τι επέτυχε με αυτό; Γκρίνια μεταξύ των τμημάτων που θεωρούνται κατάλληλα και πιο κατάλληλα. Εκμάθηση ξένων γλωσσών και κυνήγι για μεταπτυχιακά, για την πολυπόθητη εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Είναι η γνωστή τακτική του «διαίρει και βασίλευε». Ας φαγωθούν μεταξύ τους για το ποιος είναι πιο πληροφορικός από τον άλλο. Ανάγκασε τους να πάνε και στην ΑΣΠΑΙΤΕ (από κάπου δεν πρέπει να ζήσει και αυτό το ίδρυμα) και όποιος αντέξει.


Και δυστυχώς πέσαμε στη παγίδα. Και φαγωθήκαμε μεταξύ μας. Ήρθε και η αναγνώριση του τμήματος Ψ.Σ του Πειραιά σαν καθηγητική σχολή και άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου.


Όλο αυτό τον καιρό, όσοι ασχοληθήκαμε με αυτή τη κίνηση, ακούγαμε διάφορες προτάσεις. Να γίνουν καθηγητικές σχολές όσες έχουν έστω και ένα παιδαγωγικό μάθημα. Να γίνουν όσες έχουν δυο. Να γίνουν μόνο τα ΑΕΙ. Να γίνουν μερικά ΑΕΙ και μερικά ΤΕΙ. Να στραφούμε εναντίων του τμήματος που έγινε καθηγητική σχολή και να το βγάλουμε από τους ΠΕ19 γιατί δεν είχε αρκετά μαθήματα πληροφορικής. Η αλήθεια είναι ότι η διάσπαση ήταν κάτι παραπάνω από βέβαια.


Καταλήξαμε να πάμε ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ.


Πιο αναλυτικά:


1) Όσες σχολές είναι στους ΠΕ19-ΠΕ20 του Υπουργείου Παιδείας, να γίνουν καθηγητικές σχολές.


2) Οι πτυχιούχοι της ΑΣΠΑΙΤΕ να προηγούνται στους πίνακες (έως ότου διοριστούν). Και από του χρόνου να μην μπαίνουν απόφοιτοι Πληροφορικής στην ΑΣΠΑΙΤΕ.


Έτσι δεν θα υπάρχει ούτε ένας που να θίγεται.


Επόμενες κινήσεις μας:


Χρειάζεται πλέον να πιέσουμε προς κάθε κατεύθυνση τον κάθε υπεύθυνο (είτε πολιτικό κόμμα, είτε υπουργείο, είτε παιδαγωγικό ινστιτούτου) για να πετύχουμε τον σκοπό μας. Κάθε απόφαση μας, να συνυπογράφεται από όλους. Στείλαμε πριν λίγες μέρες επιστολή στον Τομέα Παιδείας του ΠΑΣΟΚ με μόλις 91 άτομα συμμετοχή. Επιβάλεται να είμαστε πολλοί περισσότεροι την επόμενη φορά.


Σε πρώτη φάση λοιπόν στέλνουμε mail στον Αλέξανδρο (alexandros.roniotis at gmail.com) με όνομα, επώνυμο, τηλ., σχολή ή γραφόμαστε στο tropologia. Η επιτυχία της κίνησης θα φανεί από τη συμμετοχή. Αν είμαστε μερικές δεκάδες, μάλλον δεν θα καταφέρουμε τίποτα. Αν είμαστε όμως εκατοντάδες ή ακόμα καλύτερα χιλιάδες, τότε θα καταφέρουμε πολλά. Δεν δικαιολογείται πλέον κανένας να μην συμμετέχει. Γιατί είναι κάτι απόλυτα ξεκάθαρο και ενωτικό που δεν αδικεί κανένα.


Σε δεύτερη φάση όποιος μπορεί συμμετέχει στα έξοδα του δικηγόρου (για το πάγωμα των πινάκων αν εφαρμοστεί άμεσα η τροπολογία). Μέχρι τώρα είμαστε 100 άτομα και το κόστος είναι περίπου 55 ευρώ ( + έξοδα συμβολαιογράφου για πληρεξούσιο). Αν μαζευτούμε 1000 άτομα το κόστος θα είναι 5 ευρώ. Όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα βοηθά.


Σε αυτή την ΕΝΩΤΙΚΗ κίνηση καλούμε να συμμετέχει και ο σύλλογος αποφοίτων ΔΤΨΣ προσυπογράφοντας το υπόμνημα με το δίκαιο αίτημα μας. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα συνάδελφοι. Μαζί θα παλέψουμε αργότερα για την εισαγωγή της Πληροφορικής στην πρωτοβάθμια, για την αύξηση των ωρών στην δευτεροβάθμια, για την αλλαγή των αναθέσεων μαθημάτων Πληροφορικής και για την μετάταξη των μη Πληροφορικών στους κλάδους τους. Η συμμετοχή σας θα μας συσπείρωνε και θα μας δυνάμωνε ακόμα πιο πολύ.


ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΠΕ19-20
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2009, 12:58:58 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ19-20 ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 05:04:26 μμ »
Επίσης, όποιοι νέοι δεν έχουν ενημερωθεί, μπορούν να δουν όλο το ιστορικό των κινήσεων μας στο blog μας:

www.pe19pe20.blogspot.com


Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ19-20 ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 12:34:58 μμ »
Ενδιαφερόμαστε να συμμετέχουμε στον αγώνα. Το Θέμα είναι αν γίνεται να προλάβουμε κάτι που να αφορά την τροπολογία φέτος, όπως π.χ. πάγωμα των πινάκων.


Είναι εφικτό αυτό; Πότε θα παγώσουν οι πίνακες, θα γίνει προτού ξεκινήσουν να καλούν ωρομίσθιους κ αναπληρωτές; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να παγώσει όλη αυτή η διαδικασία, καθώς ήδη έχει πάρει τον δρόμο της με φόρα..

Αποσυνδεδεμένος AlterEgo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 01:59:10 μμ »
Παράθεση
Ενδιαφερόμαστε να συμμετέχουμε στον αγώνα. Το Θέμα είναι αν γίνεται να προλάβουμε κάτι που να αφορά την τροπολογία φέτος, όπως π.χ. πάγωμα των πινάκων.
Είναι εφικτό αυτό; Πότε θα παγώσουν οι πίνακες, θα γίνει προτού ξεκινήσουν να καλούν ωρομίσθιους κ αναπληρωτές; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να παγώσει όλη αυτή η διαδικασία, καθώς ήδη έχει πάρει τον δρόμο της με φόρα..

Μήπως το πιο δίκαιο και ηθικό θα ήταν να γίνουν οι επικείμενοι μόνιμοι διορισμοί με το παλιό καθεστώς (προ τροπολογίας) και στη συνέχεια να διεκδικηθεί ένα νέο πλαίσιο διορισμών που θα αφορά στους μελλοντικούς διορισμούς?
Το Ανώτατο Στάδιο του e-Φασισμού είναι η επιλεκτική υπενθύμιση και επιβολή των όρων χρήσης. Λευτεριά στο pde από τα όργανα του συστήματος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 02:24:02 μμ »
\Σωστόςςςςςςςςςςςςς

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:16:25 πμ »
Χαίρομαι που αποφασίσαμε να βγούμε από τις πολλές μικρές αντίπαλες βάρκες που ήμασταν μέχρι τώρα και να μπούμε όλοι σε ένα μεγάλο πλοίο. Ή θα βρούμε στεριά λοιπόν ή θα "βουλιάξουμε" όλοι μαζί σαν κλάδος.

Το πιο δύσκολο κομμάτι, ήταν μετά το πάγωμα των πινάκων. Μπράβο που πάμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

Είναι πολύ σημαντικό να πάρει όλος ο κλάδος καθηγητική επάρκεια συνάδελφοι, γιατί θα μπορέσουμε πιο εύκολα να διεκδικήσουμε οργανικές θέσεις στην πρωτοβάθμια. Και αυτό θα πάει αλυσίδα. Μετά την εισαγωγή μας στην πρωτοβάθμια θα αυξηθούν οι ώρες - θέσεις και στην Δευτεροβάθμια. Η συγκυρία του δωρεάν laptop στην Α’ Γυμνασίου θα βοηθήσει ακόμα πιο πολύ.

Σημαντικό επίσης ότι δεν θίγεται κανένας. Οι κάτοχοι της Ασπαιτε θα διοριστούν πρώτοι και οι υπόλοιποι όπως ήμασταν στους πίνακες αλλά με καθηγητική αναγνώριση!!! Ουσιαστικά δηλαδή αυτορυθμίζουμε τα του κλάδου μας.

Δεν γίνεται όμως να υπάρχουν σχολές ΑΕΙ, ΤΕΙ που δεν γνωρίζουν και δεν συμμετέχουν. Μη γελιόμαστε, το θέμα της καθηγητικής αναγνώρισης είναι καθαρά θέμα πολιτικής βούλησης. Χρειάζεται πίεση από εμάς και από τους προέδρους των σχολών μας.

Γιατί πως μπαίνουμε σε τμήματα πρώτης και δευτέρας δημοτικού (όπως σωστά λέει ο lampros) εδώ και σχεδόν μια δεκαετία, χωρίς να είμαστε παιδαγωγικά καταρτισμένοι; Και πως μετά από τόσα χρόνια ωρομίσθιοι – αναπληρωτές δεν έχουμε αποκτήσει αυτή την εμπειρία - κατάρτιση; Και γιατί άλλες σχολές χωρίς παιδαγωγικά μαθήματα θεωρούνται καθηγητικές; Και γιατί να πληρώνουμε παράβολο στην Ασπαιτε ακόμα και αν δεν έχουμε εισαχθεί καθώς και δίδακτρα αν εισαχθούμε;  Και τέλος, γιατί η Ασπαιτε δέχεται ελάχιστα άτομα κάθε χρόνο και δεν δέχεται ελεύθερα όποιον θέλει να αποκτήσει "παιδαγωγική κατάρτιση"; 

lampros, aroniotis αν και ήδη θα έχετε πολύ δουλειά, νομίζω είναι καλό να ενημερώνετε συχνά το forum σχετικά με τη συμμετοχή. Πόσοι είμαστε, ποιες σχολές από τους ΠΕ19-ΠΕ20 συμμετέχουν, πόσοι πτυχιούχοι Ασπαιτε. Με πολύ χαρά να δούμε και μόνιμους συναδέλφους. Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας απόφοιτος από κάθε τμήμα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Και αυτός να έρθει σε επικοινωνία με τη σχολή του, ώστε να μην μείνει καμιά σχολή ανενεργή. Εκτός αν κάποια σχολή θεωρεί ότι δεν θέλει να γίνει καθηγητική και δεν την εκφράζει αυτός ο αγώνας.

Υ.Γ. Επειδή αρκετοί θα μπουν είτε προβοκατόρικα, είτε κοροϊδευτικά, είτε απλά και μόνο για να έρθουν σε κόντρα δεν χρειάζεται να απαντάμε σε οτιδήποτε άσχετο. Το topic αυτό έχει σαν θέμα την ενότητα του κλάδου ΠΕ19-ΠΕ20 για καθολική καθηγητική αναγνώριση. Αν κάποιος θεωρεί ότι αδικείται (νομίζει ότι τον συμφέρει να παγώσουν μόνο οι πίνακες και μετά να πάει ανεξάρτητα με τη σχολή του επειδή την θεωρεί πιο "ισχυρή" από τις άλλες, καθώς επίσης και όποιος πήγαινε φροντιστήριο για να μάθει ξένες γλώσσες ώστε του χρόνου να μπει στην Ασπαιτε), ας ανοίξει νέο topic.

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:45:29 πμ »
Μακάρι να γίνουν αυτά ... αλλά το θέμα είναι οτι αν μας έπαιρναν έστω και λίιιιγο σοβαρά ... δεν θα είχαν βγάλει τους πίνακες ??? επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο ... κατα πόσο εγώ που έχω βγάλει τει και δεν εχω κάνει ούτε ένα παιδαγωγικό μάθημα -πλην όμως είμαι ωρομίσθιος επι 2 χρόνια -δικαιούμαι την παιδαγωγική επάρκεια και κατα πόσο θα στέκει να τη διεκδικήσω χωρίς να αντιδράσει κάποιος ΠΕ19 που ενδεχομένως να έχει κάνει παιδαγωγικά μαθήματα ... Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται σε ποιές κατευθύνσεις απευθύνεται η ΕΠΕ ωστε να εισακουστούν τα αιτήματά της ... Αν επικεντρώνει κάπου ή προσπαθεί να πιέσει προς όλες τις κατευθύνσεις .... Ρωτάω για να ενημερωθώ κ εγώ γιατί κατα κάποιο τρόπο είχα απογοητευτεί που οι ΠΕ19 ήθελαν να μας πετάξουν έξω και σταμάτησα να ασχολούμαι ... Τέλος θέλω να Πιστεύω οτι αυτή είναι πραγματικά μια κίνηση ενότητας χωρίς  παρασκήνιο αλλά ακόμα είμαι επιφυλακτικός ... Αυτες είναι οι απορίες μου και οι προβληματισμοί μου και τίποτα άλλο χωρίς να θέλω να χαλάσω το κλίμα ενότητας που πάει να δημιουργηθεί ... οπως είπα και στην αρχή ... μακάρι να γίνουν αυτά που αναφέρει ο lampros
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 08:50:12 πμ »
@NAS ποιος σου είπε ότι όλα τα ΑΕΙ και όλα τα ΤΕΙ έχουν παιδαγωγικά μαθήματα; Ακόμα και αυτά που έχουν, σε πολλές σχολές δεν ήταν υποχρεωτικά, ήταν επιλογής. Άρα, μπορεί από το ίδιο τμήμα, να βγουν δυο απόφοιτοι, ο ένας να έχει κάνει δυο παιδαγωγικά μαθήματα, και ο άλλος καθόλου. Επίσης σε πολλές σχολές μπήκαν τώρα τελευταία παιδαγωγικά μαθήματα. Το πτυχίο τους όμως δεν έχει την ίδια ισχύ; Και ειλικρινά σε παρακαλώ μην λες εγώ του ΤΕΙ ή εγώ του ΑΕΙ. Φύγαμε από το ΕΓΩ και γίναμε ΕΜΕΙΣ.

Κατά πόσο στέκει να διεκδικήσεις παιδαγωγική κατάρτιση λες; Γιατί σε καλούν συνάδελφε στα δημοτικά 2 χρόνια; Πόσο έστεκε συνάδελφε όταν πριν μερικά χρόνια, φιλόλογοι με 100 ώρες σεμιναρίων γινόντουσαν καθηγητές πληροφορικής; Με το τωρινό σύστημα, αν διοριστείς από τον πίνακα χωρίς να έχεις Ασπαιτε, θα σου πει κανείς η σχολή σου δεν είχε παιδαγωγικά μαθήματα ή θα μπεις κατευθείαν στην τάξη να διδάξεις; (Μην κοιτάς τώρα που από τον πίνακα έχουν όλοι Ασπαιτε, κοίτα τι έγινε στους προηγούμενους διορισμούς).

Το κατά πόσο θα μας πάρουν σοβαρά; Θα εξαρτηθεί από το πόσοι θα είμαστε. Και από τη συμμετοχή των τμημάτων. Αν είναι όλα τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ (περίπου 40 – 50 σχολές) με όλους τους προέδρους, απόφοιτους και φοιτητές μια γροθιά, με την συμπαράσταση των μονίμων καθώς και με την στήριξη της ΕΠΕ, ΕΠΥ και ΠΕΚΑΚ πιστεύεις ότι ο καινούργιος Υπουργός Παιδείας, θα θέλει να ανοίξει τέτοιο πόλεμο;

Δεν ζητάμε κάτι παράλογο. Ζητάμε το αυτονόητο.

Αν κάποιος για οποιοδήποτε λόγο δεν θέλει να στείλει mail στον Αλέξανδρο με τα στοιχεία του, ας επικοινωνήσει με τη σχολή του. Λογικά το επόμενο βήμα θα είναι συνάντηση όλων των Προέδρων ΑΕΙ –ΤΕΙ. Πιθανότητα μη εκπροσώπησης από κάποιο ΑΕΙ – ΤΕΙ ίσως να σημαίνει ότι αυτή η σχολή δεν ενδιαφέρεται να γίνει καθηγητική. Δεν πρέπει συνάδελφοι να υπάρξει ούτε ένας ΠΕ19-ΠΕ20 που να πει ότι δεν γνώριζε. Αν θέλει να παραμείνει αδρανής και να λέει ας τρέξουν τα κορόιδα, σιγά μην χάνω τον καιρό μου να τρέχω να ενημερώνω σχολές και να πληρώνω δικηγόρους. Ας το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος rafail

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 09:22:09 πμ »
ΕΙΜΑΙ ΠΕ20 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΣΥΜΕΤΑΣΧΟΥΝ Η ΟΧΙ.
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:28:29 μμ »
Κυριοι μια ερώτηση ... Οταν οι ΠΕ19 μιλούν για διαφοροποιημένες διεκδικήσεις και 2 διαφορετικές ενστάσεις τι εννοούν (την περασμένη εβδομάδα αυτό) ????? Παρακαλώ τους ΠΕ20 πριν υπογράψουν οπουδήποτε ή δώσουν χρήματα για κάποιο δικηγόρο (όπως αρκετοί ΠΕ20 έχουν πληρώσει ήδη και τελικά τους έρχονται mails που λένε αυτά που προανέφερα) να είναι σίγουροι γι αυτό που θα κάνουν ... Μην ενθουσιάζεστε ακόμα ... Μπορεί απλά κάποιος να χρειάζεται τη φωνή και τα χρηματά μας να εξυπηρετήσει δικούς του σκοπούς και μετά να μας πεί για διαφοροποιημένες διεκδικήσεις ... Μπορεί και όχι όμως ... εγώ τη γνώμη μου λέω χωρίς να λέω σε κάποιον τί να κάνει ... Το ξέρω οτι ο πνιγμένος πιάνεται απ τα μαλλιά, θέλουμε όλοι μια ελπίδα και η ενότητα φαντάζει το σωσίβιο ... Ας προσέξουμε όμως μήπως κάτω απ το σωσίβιο κολυμπάει καρχαρίας ....
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:41:01 μμ »
Κυριοι μια ερώτηση ... Οταν οι ΠΕ19 μιλούν για διαφοροποιημένες διεκδικήσεις και 2 διαφορετικές ενστάσεις τι εννοούν (την περασμένη εβδομάδα αυτό) ????? Παρακαλώ τους ΠΕ20 πριν υπογράψουν οπουδήποτε ή δώσουν χρήματα για κάποιο δικηγόρο (όπως αρκετοί ΠΕ20 έχουν πληρώσει ήδη και τελικά τους έρχονται mails που λένε αυτά που προανέφερα) να είναι σίγουροι γι αυτό που θα κάνουν ... Μην ενθουσιάζεστε ακόμα ... Μπορεί απλά κάποιος να χρειάζεται τη φωνή και τα χρηματά μας να εξυπηρετήσει δικούς του σκοπούς και μετά να μας πεί για διαφοροποιημένες διεκδικήσεις ... Μπορεί και όχι όμως ... εγώ τη γνώμη μου λέω χωρίς να λέω σε κάποιον τί να κάνει ... Το ξέρω οτι ο πνιγμένος πιάνεται απ τα μαλλιά, θέλουμε όλοι μια ελπίδα και η ενότητα φαντάζει το σωσίβιο ... Ας προσέξουμε όμως μήπως κάτω απ το σωσίβιο κολυμπάει καρχαρίας ....
Συνάδελφε, έχουμε εξηγήσει ότι είναι δικονομικό το θέμα και τελικά το κόστος θα μοιραστεί για όλους. Τα ίδια πράγματα θα διεκδικήσουμε, αλλά σε δύο αιτήσεις.


Για ενημέρωση: Πόσοι έχουμε μαζευτεί:

ΠΕ19-(94 άτομα εκ των οποίων 2 ΑΣΠΑΙΤΕ)

ΠΕ20-(27 άτομα εκ των οποίων 1 ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:53:57 μμ από aroniotis »
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 01:30:27 μμ »
Κυριοι μια ερώτηση ... Οταν οι ΠΕ19 μιλούν για διαφοροποιημένες διεκδικήσεις και 2 διαφορετικές ενστάσεις τι εννοούν (την περασμένη εβδομάδα αυτό) ????? Παρακαλώ τους ΠΕ20 πριν υπογράψουν οπουδήποτε ή δώσουν χρήματα για κάποιο δικηγόρο (όπως αρκετοί ΠΕ20 έχουν πληρώσει ήδη και τελικά τους έρχονται mails που λένε αυτά που προανέφερα) να είναι σίγουροι γι αυτό που θα κάνουν ... Μην ενθουσιάζεστε ακόμα ... Μπορεί απλά κάποιος να χρειάζεται τη φωνή και τα χρηματά μας να εξυπηρετήσει δικούς του σκοπούς και μετά να μας πεί για διαφοροποιημένες διεκδικήσεις ... Μπορεί και όχι όμως ... εγώ τη γνώμη μου λέω χωρίς να λέω σε κάποιον τί να κάνει ... Το ξέρω οτι ο πνιγμένος πιάνεται απ τα μαλλιά, θέλουμε όλοι μια ελπίδα και η ενότητα φαντάζει το σωσίβιο ... Ας προσέξουμε όμως μήπως κάτω απ το σωσίβιο κολυμπάει καρχαρίας ....

Μην βλέπεις φαντάσματα συνάδελφε. Ειδικά εκεί που δεν υπάρχουν. Καταρχάς αν ήθελαν να κρύψουν κάτι, γιατί δεν έστελναν mail μόνο στους ΑΕΙ και το έστειλαν παντού; Κατά δεύτερον αφού έχεις τέτοιες απορίες, γιατί δεν πας σε μια συνάντηση; Γιατί δεν τηλεφωνείς έστω στο δικηγόρο να ρωτήσεις; Οι συνάδελφοι των ΑΕΙ ξέρεις πόσο εύκολα θα μπορούσαν:

Α) Να καταργήσουν το 60-40 και να μετακυλιστεί το πρόβλημα σε όλους (ΑΕΙ - ΤΕΙ).
Β) Από τη στιγμή που στην αρχή ήταν μονοι τους, να πάνε τα ΑΕΙ πρώτα για καθηγητική αναγνώριση και μετά όταν ξυπνάγαμε εμείς των ΤΕΙ να χάναμε όλη τη φετινή χρονιά. Και ουσιαστικά να σβήναμε από τον χάρτη της εκπαίδευσης.
Γ) Ακόμα και για αυτές τις δυο αιτήσεις, το κοστος ειναι κοινο. Γιατί αν ο καθένας πλήρωνε τα δικά του, οι των ΤΕΙ (με τα σημερινά δεδομένα 94-27) θα έδιναν τριπλάσια χρήματα στον δικηγόρο.

Δεν ξέρω για πιο λόγο είσαι τόσο μα τόσο καχύποπτος. Αν νομίζεις ότι θίγεσαι όλες οι συναντήσεις ανοικτές είναι. Πήγαινε και πες τη γνώμη σου. Το να δημιουργείς όμως κλίμα τρομοκρατίας για τα ΤΕΙ, είναι τραγικό αυτή τη στιγμή. Στείλε πρώτα ένα μήνυμα στον lampros ή στον Αλέξανδρο και μετά αν δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις τους, βγες και κατήγγειλε οτιδήποτε σε ενοχλεί δημόσια.

Μην ξεφεύγουμε όμως από το θέμα μας. Την ενότητα την έχουμε δεδομένη. Την συμμετοχή χρειάζεται να αυξήσουμε. Ειδικά εμείς των ΤΕΙ. Και ελπίζω NAS από τώρα να συμμετέχεις και εσύ ενεργά.

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 02:33:40 μμ »
χαχαχα...καλλιεργώ και κλίμα τρομοκρατίας ... πλάκα κάνεις ??? επειδή δεν λέω αυτά που σου αρέσουν ??? Απλά σου λέω δυο πράγματα μπας και προβληματιστείς αλλα μάλλον είσαι τόσο απελπισμένος που ακους αυτά που θές να ακουσεις ... περιμένω το mail που έστειλαν στον φίλο μου για να το postarw ... αυτος κατάλαβε το γεγονός που σου περιγράφω σε παραπάνω ... αν κάνει λάθος...μακάρι να κάνει λάθος ...εδώ είμαστε ... θα το παραδεχθώ και θα συμμετέχω και όπως μπορω για την "ενότητα" ... Μεχρι τότε ... επετρεψέ μου να προβληματίζομαι και να μην πιστεύω οτι μου είναι αρεστό ...
Επίσης οι συνάδελφοι των ΑΕΙ δεν μπορούν καθόλου εύκολα να κάνουν αυτά που λές γιατι αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει ήδη...χρειάζονται και εμάς
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2009, 02:38:28 μμ από NAS »
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 02:47:10 μμ »
@NAS για μένα το θέμα θεωρείται λήξαν. Έχεις δίκιο όταν λες ότι είμαι απελπισμένος. Αλλα για την ΕΝΟΤΗΤΑ του κλάδου. Αν διάβασες το αρχικό μήνυμα από τον lampros θα κατάλαβες πόσο εύκολο ήταν να διασπαστούμε. Αν θέλεις να το συνεχίσεις, σε παρακαλώ άνοιξε ένα καινούργιο θέμα και πόσταρε οτιδήποτε. Επίσης δεν έχει νόημα να απαντήσει κάποιος από τα ΑΕΙ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.