*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 224097 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #770 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:22:19 μμ »
Θα το ξαναεπαναλάβω:
Πριν λίγα χρόνια που υπήρχε μια διαμάχη, μεταξύ των 11 τμημάτων ΤΕΙ που έιχαν μπει στον κλάδο (με Π.Δ.) και του ΣΤΕΜΠ, στο Συμβούλιο Επικρατείας, όταν πέρασε τροπολογία νόμου και κατοχύρωσε αυτά τα 11 τμήματα στον ΠΕ20 σταμάτησαν όλες οι δικαστικές κινήσεις. Η αιτιολογία απο το ΣΤΕ ήταν ότι δεν ήταν αρμόδιο αυτό να κρίνει αν καλώς ή κακώς μπήκαν αυτά τα 11 τμήματα στον ΠΕ20 αλλά το Υπουργείο. Με την ίδια λογική, πιστεύω, ότι το δικαστήριο θα δηλώσει αναρμόδιο για το αν δίκαια απέκτησαν οι απόφοιτοι του ΔΨΤΣ παιδαγωγική επάρκεια. Με βάση αυτό δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να ελπίζετε από τα ασφαλιστικά μέτρα.



Το δικαστήριο γίνεται για να κριθεί ο νόμος αντισυνταγματικός (επειδή δημιουργεί ανισότητες).

Παλαιότερα το ΣτΕ, όταν είχε αποφασίσει ότι καμία σχολή του κλάδου δεν είναι καθηγητική, είχε επίσης κρίνει ότι το ΥΠΕΠΘ είναι αρμόδιο να χαρακτηρίσει μία σχολή ως καθηγητική.

Επίσης, επειδή από ότι είδα πάλι συζητήθηκε, πρέπει να επαναλάβω ότι οι δικαστικές κινήσεις που κάνουμε αυτή τη στιγμή (αίτηση ακύρωσης, αίτηση αναστολής και ασφαλιστικά μέτρα) δεν γίνονται για να αποκτήσουμε παιδαγωγική επάρκεια, αλλά για να κριθεί η τροπολογία Λυκουρέντζου αντισυνταγματική και να αποσυρθεί. (και επειδή βλέπω ότι πολλοί τα μπερδεύουν να εξηγήσω λίγο καλύτερα : η αίτηση ακύρωσης γίνεται για να κριθεί ο νόμος αντισυνταγματικός και να αποσυρθεί, η αίτηση αναστολής για να μην εφαρμοστεί ο νόμος μέχρι να εκδικαστεί η αίτηση ακύρωσης και τα ασφαλιστικά μέτρα για να παγώσει άμεσα η διαδικασία πριν προλάβουν να γίνουν οι προσλήψεις ---- η αίτηση ακύρωσης μπορεί και να πάρει 1-2 χρόνια μέχρι να εκδικαστεί, η αίτηση αναστολής 2+ μήνες, ενώ τα ασφαλιστικά μέτρα μπορούν να ισχύσουν άμεσα, εφόσον γίνουν δεκτά όμως  --- έτσι τα έχω καταλάβει εγώ, ελπίζω να μην κάνω κάποιο λάθος)


Η διεκδίκηση παιδαγωγικής επάρκειας από τις υπόλοιπες σχολές είναι μία διαδικασία που θα γίνει σε επόμενο στάδιο και η οποία πρέπει να περάσει από διαδικασίες του ΥΠΕΠΘ, περίπου όπως έγινε με το ΔΤΨΣ (βασική προϋπόθεση βέβαια είναι το ΥΠΕΠΘ να προσδιορίσει ποιες είναι οι διαδικασίες αυτές και ποια κριτήρια πρέπει να πληρούνται).


Ελπίζω να απάντησα στις απορίες σας
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2009, 10:41:08 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #771 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:28:09 μμ »
Είναι αντισυνταγματικό να δοθεί η παιδαγωγική επάρκεια σε μία σχολή ενώ θα είναι συνταγματικό να δοθεί σε όλες (=δε θα υπάρχουν ανισότητες;); Η (αντι)συνταγματικότητα από τι καθορίζεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2009, 10:35:19 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #772 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:39:11 μμ »
Είναι αντισυνταγματικό να δοθεί η παιδαγωγική επάρκεια σε μία σχολή ενώ θα είναι συνταγματικό να δοθεί σε όλες (=δε θα υπάρχουν ανισότητες;); Η (αντι)συνταγματικότητα από τι καθορίζεται;

Εντάξει, δεν είμαστε και δικηγόροι για να τα εξηγούμε και όλα ... κάτι σε σχέση με έλλειψη ισότητας είναι, αλλά μην περιμένεις και καμιά νομική διευκρίνιση από εμένα (δεν ξέρω να κάποιος άλλος τα θυμάται καλύτερα από εμένα τα νομικά)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2009, 10:43:14 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #773 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:41:36 μμ »
Είναι αντισυνταγματικό να δοθεί η παιδαγωγική επάρκεια σε μία σχολή ενώ θα είναι συνταγματικό να δοθεί σε όλες; Η (αντι)συνταγματικότητα από τι καθορίζεται;
απο την στιγμή που δεν υπάρχει πλαίσιο-κριτήρια για να ορίσουν ποια σχολή θεωρείται καθηγητική τότε ή ακυρώνεται ο νομος ή εντάσσονται όλοι.Η αρχή της ισότητας σου λεει κάτι;ξέρεις κανέναν εκπαιδευτικό άλλης ειδικότητας να έχει παραπάνω διακαιώματα απο συναδελφό του;
elia το βλέπω δύσκολο τώρα το υπουργειο να ορίσει τα κριτήρια...Γιατί πάλι έτσι θα αδικηθούν...Δηλαδη αν βγει το υπουργειο και πει όποιος έχει 4 παιδαγωγικά μαθηματα έχει επάρκεια πάλι δεν είναι σωστό...Θα του πουν τα υπόλοιπα τμήματα ότι εμεις δεν το ξέραμε για αυτό δεν βάλαμε μαθήματα...Για αυτό σας λέω:Το υπουργείο έπρεπε προς όλα τα τμήματα να δώσει οδηγίες προς τροποποίηση τψν προγραμματων σπουδών έτσι ώστε να έχουν όλοι την δυνατότητα.αυτά θελουν προγραμματισμό.δεν γίνεται τα τμήματα να μυρίσουν τα νύχια τους, να βάζουν παιδαγωγικά άλλοι πολλα και άλλοι λίγα και εκ των υστέρων το υπουργείο να θέτει κριτήριο συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #774 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:53:21 μμ »
& στο κάτω κάτω μην τρελένεστε εάν γίνει όλος ο κλαδος καθηγητικός...Σας το έχω ξαναπει,δεν θα είναι σκάνδαλο διότι το υπουργείο θα δώσει παιδαγωγικό σε συναδέλφους που δουλευουν τόσα χρόνια στη τάξη...Δεν είμαστε σαν τους υδραυλικούς που εάν τους δώσει τον τίτλο οι περισσότεροι δεν θα μπουν ποτέ στην εκπαίδευση...Εμεις είμαστε πολλοι,δουλευουμε πολλοι και αν ανοίξουν οι θέσεις στα δημοτικά και αυτές πολλες θα είναι...Αφήστε που βολευει και το υπουργείο έτσι...Εκτός και αν θεωρείτε μειονέκτημα που θα πέσει ο τζίρος της Ασπαίτε...
Οσον αφορά αυτούς που κουράστηκαν παραπάνω δεν είναι δύσκολο να προτάσσονται με έναν τρόπο έναντι των άλλων...200 άτομα είναι...

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #775 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:08:11 μμ »
όσο για τους υπερμαχητές των μεταπτυχιακών δεν έχω πρόβλημα να βγει το υπουργείο και να πει:όποιος δεν έχει μεταπτυχιακό δεν θα μπαίνει στην τάξη.Αλλα να παίρνεις μεταπτυχιακό για να μπεις ασπαίτε για να πάρεις παιδαγωγικό το θεωρώ εμπαιγμό..Αυτή η αλυσίδα δεν πρέπει να συνεχιστεί...Η το μετράς ή δεν το μετράς...Σε λίγο θα χρησιμοποιούμε το παιδαγωγικό για να πάρουμε τρίτο πτυχίο που θα εφεύρει το υπουργείο...
διαβάστε εδώ:
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank29_10_739.php
Αφου πήραμε όλοι το μεταπτυχιακό τώρα θα έχουμε όλοι και διδακτορικό.&τι θα κάνουμε;θα μαλώνουμε για να μπούμε στο δημοτικό;Δίκιο έχουν και οι κάτοχοι διδακτορικού ,αλλα που θα πάει αυτή η δουλειά;Πριν λίγα χρόνια είχαμε πτυχιούχο άνεργο και σε λίγα χρόνια θα έχουμε doctora άνεργο;Στην Ελλάδα από την πολύ μόρφωση θα έρθει η παραμόρφωση...
Η ανεργία τα κάνει αυτά...&μας βάζουν να μαζευουμε χαρτιά για να περνάει ο καιρός και να ελπίζουμε...&μετά αρχίζουν οι αντιδικίες ,εγώ μεταπτυχιακο εσύ διδακτορικό ποιος είναι ο καλύτερος;εγώ 7 στο πτυχίο εσύ 8 ποιος είναι ο καλύτερος; εσύ αλλα εγώ τελείωσα πιο δύσκολη σχολή άρα είμαι εγώ ο καλύτερος...Εγώ 5 παιδαγωγικά μαθήματα εσύ 7 αρα εσύ είσαι παιδαγωγός εγώ είμαι ανεπαρκής...Εάν υπήρχε δουλειά δεν θα είχαμε τέτοια φαινόμενα...Σας το λέω εγώ που κάθε μέρα μου σφυρίζει η απόλυση από την δουλειά...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2009, 11:44:49 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #776 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:56:03 μμ »
για να μην ξεχνιόμαστε από το θέμα μας...Αυτά είπε στην βουλή ο πρώην υφυπουργός:

Αγαπητέ κύριε συνάδελφε που ενδιαφέρεστε για τα υπόλοιπα τμήματα, ακούστε, σας παρακαλώ. Το πρακτικό λοιπόν ορίζει ότι μόνο το συγκεκριμένο τμήμα μπορεί να χαρακτηριστεί ως διδακτικό και παιδαγωγικό. Η πολιτική ηγεσία, αγαπητέ συνάδελφε, απαλείφει τη λέξη «μόνο» για να αφήνει τη δυνατότητα σ’ όλα τα τμήματα πληροφορικής να ακολουθήσουν τη νόμιμη διαδικασία, να πάνε στο ΣΑΠΕ, να πάνε στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, να πάρουν τις αποφάσεις και να νομοθετήσει. Δεν αποκλείουμε κανέναν. Καταθέτω λοιπόν και τις δύο αποφάσεις για να τις μελετήσετε για να δείτε ότι η πολιτική ηγεσία δεν μεροληπτεί.

Τι μας είπε δηλαδή;εγώ βοήθησα το αγαπημενό μου τμήμα,εσείς οι υπόλοιποι βρείτε και εσεις τον τρόπο να πάρετε παιδαγωγικό.Εγώ σας έκανα την χάρη και έβγαλα την λέξη μονο, εσεις βρείτε τον τρόπο.Μόνο που δεν μας εξήγησε αυτός ο δρόμος που μας είπε είναι ο σωστός ή χρειάζεται τίποτα άλλο να κάνουμε;;;Δεν μας είπες κύριε υφυπουργε,η Ελλάδα είναι όποιος προλάβει τον κύριον είδε;Τέτοια παιδεία σχεδιάσατε αυτά τα χρόνια;& πόσα χρόνια θα μας πάρει αν ακολουθήσουμε τον νόμμιμο δρόμο για να έχω το καλό ερώτημα;;;
Πόσα χρόνια θα μου δώσεις και εμένα τον τίτλο;Οταν θα εξασκώ το επάγγελμα του ταξιτζή;καλά είναι, θα είμαι παιδαγωγός ταξιτζής, θα είμαι καλύτερος από τους  υπόλοιπους συναδέλφους οδηγούς....

ΥΓ1.Το Σαπε εκει που μέτραγε τα παιδαγωγικά μαθήματα του εν λόγω τμήματος γιατί δεν μέτρησε και τα λιγοστα υπόλοιπα μαθήματα του αντικειμένου; Γιατί ΣΑΠΕ στον παιδαγωγικό τομέα αυτόν τον κάνεις ανώτερο και στον τομέα του αντικειμένου τον κάνεις ίσο με εμένα που δεν έχω παιδαγωγικά αλλα έχω περισσότερα μαθήματα πληροφορικής;;;Για έναν πληροφορικό ΣΑΠΕ σε ενδιαφέρουν τα παιδαγωγικα προπάντων ή τα μαθήματα αντικειμένου;
ΥΓ2 Σε λίγα χρόνια όπως πάει το πράγμα η πληροφορική θα είναι τίτλος και όχι επάγγελμα...Θα μοιράζεται σαν δευτερη ειδικότητα στους άλλους κλάδους...Ετσι για να έχουν μια δευτερη επαγγελματική επιλογή...Μπράβο παιδαγωγικο ινστιτούτο,συνέχισε έτσι,μοίρασε εδώ και εκεί τον τίτλο της πληροφορικής στον καθένα που κάνει 5 μαθήματα πληροφορικής...&μετά θα έρθει ο μπαμπινιώτης για να μας διαπιστώσει το πρόβλημα,ότι είμαστε πολλοί πληροφορικοί και ότι εμείς φταίμε που μπήκαμε στον χώρο...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2009, 12:11:30 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος nelson

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #777 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 12:18:28 πμ »
Αλλά ήμουν αστέρι σε χημεία φυσική ... Ελπίζω να θυμάσαι το F B I  !


χαχα καλό. Κάτσε μόνο μην κάνει ένσταση και κανένας φυσικός τώρα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #778 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 09:22:42 πμ »
ελατε ρε παιδια τωρα!δηλαδη ειμαστε επαρκεις για να δουλευουμε στα ολοημερα με ψιχουλα αλλα ανεπαρκεις για να μας διορισουν?μη φαγωνομαστε για το ποια σχολη εχει κανει τα πιο πολλα παιδαγωγικα.ειδαμε και αυτους που ειναι κατεξοχην καθηγητικες σχολες ποσο καλοι παιδαγωγοι ειναι .ολα πολιτικα παιχνιδια στην πλατη μας ειναι

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #779 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 09:54:54 πμ »

Η διεκδίκηση παιδαγωγικής επάρκειας από τις υπόλοιπες σχολές είναι μία διαδικασία που θα γίνει σε επόμενο στάδιο και η οποία πρέπει να περάσει από διαδικασίες του ΥΠΕΠΘ, περίπου όπως έγινε με το ΔΤΨΣ (βασική προϋπόθεση βέβαια είναι το ΥΠΕΠΘ να προσδιορίσει ποιες είναι οι διαδικασίες αυτές και ποια κριτήρια πρέπει να πληρούνται).

Ελπίζω να απάντησα στις απορίες σας

σ ευχαριστούμε elia ... με το post αυτό διευκρινίζονται πολλά πράγματα......
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2009, 10:03:45 πμ από anesto »

Αποσυνδεδεμένος nelson

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #780 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 11:36:49 πμ »
ελατε ρε παιδια τωρα!δηλαδη ειμαστε επαρκεις για να δουλευουμε στα ολοημερα με ψιχουλα αλλα ανεπαρκεις για να μας διορισουν?

Το κράτος αντιμετωπίζει το θέμα καθαρά ποσοτικά, ή αριθμητικά αν θες και όχι ποιοτικά. Όταν έχει κενές θέσεις τους βάζει όλους ας είναι και...εξωγήινοι (άλλες ειδικότητες) και όταν έχει πολύ λίγες, εκεί έχει την πολυτέλεια να βάλει τους έχοντες τα κριτήρια.
Δεν θα υπήρχαν προβλήματα αν ήταν ελεύθερος ο αριθμός εισαγωγής σπουδαστών στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Θα είχαν όλοι την επάρκεια (άρα και ένα παιδαγωγικό υπόβαθρο και μην αρχίσουν μερικοί να απαξιώνουν πάλι την ΑΣΠΑΙΤΕ ), και δε θα τρέχαμε τώρα να ψάχνουμε πόσα μαθήματα χρειάζονται για να γίνει η σχολή μας παιδαγωγική ή τι έγινε με τους ψηφιακούς.

Αλλά από λύσεις καλά πάμε όλοι. That's all.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #781 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 01:19:27 μμ »
ολα πολιτικα παιχνιδια στην πλατη μας ειναι
αυτό είναι η ουσία...Εβαλαν και στην παιδεία τα κομματικά παιχνίδια...Σας το είχα ξαναπει ,σήμερα για να διοριστεί κάποιος χρειάζεται περισσότερα χρήματα και μέσο από ότι η γραμματέας του δημαρχού...Τώρα αν στην περιπτώση μας τα χρήματα είναι έμμεσα(μέσω πτυχίων) δεν διαφέρει σε τίποτα από τον άλλον που τα σκάει άμμεσα...

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #782 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 03:36:53 μμ »
apostolis_veria σε παρακαλω αν μπορεις προσπαθησε να γραφεις σε ενα ποστ τα οσα εχεις να πεις, το να ποσταρεις κατι και αμεσως μετα να προσθετεις αλλα δυο ποστ στο ιδιο thread ειναι λιγο κουραστικο στο ματι. Ετσι που βλεπω συνεχεια ανα 2-3 λεπτα ενα ποστ με το ονομα σου μου θυμιζεις κατι σε forum spambot. Αντε και καλα μας ξετελα!
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #783 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 05:30:28 μμ »
ελατε ρε παιδια τωρα!δηλαδη ειμαστε επαρκεις για να δουλευουμε στα ολοημερα με ψιχουλα αλλα ανεπαρκεις για να μας διορισουν?

Το κράτος αντιμετωπίζει το θέμα καθαρά ποσοτικά, ή αριθμητικά αν θες και όχι ποιοτικά
. Όταν έχει κενές θέσεις τους βάζει όλους ας είναι και...εξωγήινοι (άλλες ειδικότητες) και όταν έχει πολύ λίγες, εκεί έχει την πολυτέλεια να βάλει τους έχοντες τα κριτήρια.


Βασικά imo:
1) Αν το αντιμετώπιζε ποσοτικά δεν θα μας πέταγε από το παράθυρο (Πάνω από 5000 άτομα) .
2) Αν το αντιμετώπιζε ποιοτικά δεν θα επέτρεπε να διδάσκεται Πληροφορική πλην εκείνων που έχουν καθαρά πτυχίο Πληροφορικής.
3) Αν το αντιμετώπιζε αντικειμενικά θα μπορούσε να δίνει επάρκεια σε αυτούς που έγραψαν στον ΑΣΕΠ παιδαγωγικά πάνω από κάποιον συγκεκριμένο βαθμό (πχ 70)

Είναι φανερό ότι υπάρχει  "συμφωνία κάτω από το τραπέζι"
Και το κακό είναι ότι πολλοί ψήφισαν πριν από 1 μήνα τις υποσχέσεις και τα ψέματα.

Κουτάκι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161831
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 514
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.