*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223196 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1134 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 01:56:37 μμ »
Δηλαδή "εσύ" έχεις 2 μαθήματα και παίρνεις επάρκεια. "Εγώ" που έχω 1 μάθημα δεν θα πάρω;
Την βρίσκω πολύ σωστή τη λογική αυτή. Είναι 100% ενωτική και συσπειρωτική. Δεν μεγαλώνει την αδικία. Και διορθώνει το πρόβλημα στη ρίζα του.

αυτό που λες με τα μαθήματα είναι όντως αισχρό!!!!! και έχεις απόλυτο δίκιο!!!! στην ελλάδα όμως δεν είμαστε??? όλα μπορούν να συμβούν... στο σεμινάριο ειδικής αγωγής που πηγαίνω μιλούσα με ένα βιολόγο... τα ίδια και χειρότερα και εκεί... άλλες σχολές έχουν παιδαγωγική κατάρτιση και άλλες όχι!!! άλλωστε το είπαμε ..... στην ελλάδα είμαστε!!!!

κανονικά θα έπρεπε αρχικά οι σχολές που ήδη με δικαστική απόφαση μπορούν να θεωρούνται καθηγητικές να απαιτήσουν από το παιδαγωγικό ινστιτούτο οριστικά και τελεσίδικα να θεωρούνται παιδαγωγικές και παράλληλα κάθε άλλη σχολή και τμήμα που θεωρεί ότι παρέχει παιδαγωγική επάρκεια να ακολουθήσει αυτόν το δρόμο!!!! αλλά οι σχολές και οι φοιτητικοί σύλλογοι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου!!!!

αλλά στην Ελλάδα οι δικαστικές αποφάσεις δεν έχουν καμία αξία!!! αξία έχει το συμφέρον του κάθε υφυπουργού και τα κονέ των λίγων!!!  

καληνύχτα λοιπόν!!!!    
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 02:03:41 μμ από anesto »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1135 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 01:56:51 μμ »
α) Στην προσπάθεια μας να αναγνωριστεί η παιδαγωγική επάρκεια μόνο στους πρώτους αποφοίτους όπου είχαν τα μισά μαθήματα σχετικά με διδακτική, κι όχι σε όλους που βγαίνουν από το συγκεκριμένο τμήμα

Καταρχάς αυτά τα πράγματα, έπρεπε να ξεκαθαριστούν όταν ιδρύθηκε το τμήμα. Και όχι μετά από 10 χρόνια. Και όχι τον Αύγουστο. Και όχι με τις "πλάτες" του Υφυπουργού. Και όχι κρυφά από τον υπόλοιπο κλάδο.
Και αφού δέχεσαι να πάρουν επάρκεια, δέχεσαι και να απολυθούν όσοι εργάζονται στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα σαν πληροφορικοί από το ΔΤΨΣ;

Άσε τι έπρεπε.  Το θέμα είναι δεδομένης της κατάστασης τι μπορούμε να κάνουμε τώρα. Και εξακολουθώ να εμμένω στην άποψή μου: Όσοι δικαίως πήραν παιδαγωγική επάρκεια επειδή ανήκουν στην πρώτη φουρνιά αποφοίτων, καλώς. Για τους υπόλοιπους καλό είναι να να μην έχουν  κληρονομιές που δεν αξίζουν.

β)Εάν η επάρκεια δίδεται και στους νέους αποφοίτους,

Έχεις χάσει επεισόδια μάλλον. Όχι εάν. Η επάρκεια δίνεται και στους νέους απόφοιτους των Ψηφιακών Συστημάτων.

Μην γίνεσαι ερειστικός. Στην ουσία εννοώ εάν παρόλες μας τις προσπάθειες δεν αλάξει κάτι..... και εξακολουθήσουν να έχουν άδικα την παιδαγωγική επάρκεια
να απαιτήσουμε κι εμείς που έχουμε από 2 παιδαγωγικά μαθήματα και άνω!

Δηλαδή "εσύ" έχεις 2 μαθήματα και παίρνεις επάρκεια. "Εγώ" που έχω 1 μάθημα δεν θα πάρω;
Την βρίσκω πολύ σωστή τη λογική αυτή. Είναι 100% ενωτική και συσπειρωτική. Δεν μεγαλώνει την αδικία. Και διορθώνει το πρόβλημα στη ρίζα του.
[/quote]

Είναι το πόρισμα πάνω στα λόγια τους. Πάνω σε αυτό που το κράτος θεωρεί δίκαιο.
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1136 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 02:11:31 μμ »
είναι χαζό να ζητάμε από τους αποφοίτους ΔΤΨΣ να απολέσουν από μόνοι τους ένα τόσο σοβαρό επαγγελματικό προσόν..... "δεν είναι καν στο χέρι τους".... ο διάλογος μαζί τους είναι προσχηματικός και τελείως περιττός!!!!.......... πρέπει να ξεσηκωθούμε ενάντια του ΥΠΕΘ...... δεν υπάρχει άλλος τρόπος..... όσο καθόμαστε θα την τρώμε...... απλά τα πράγματα

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1137 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 02:31:46 μμ »
@daskalitsa επιμένεις σε κάτι που και δεν μπορεί να γίνει...

Πάμε πάλι. Λες όσοι έχουν από 2 μαθήματα και πάνω. Για την οικονομία της "συζήτησης" να συμφωνήσω. Αν μπορείς να μου απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις:
1)Τα παιδαγωγικά μαθήματα σε όλες τις σχολές πληροφορικής δεν ήταν υποχρεωτικά. Άρα δηλαδή αν μια σχολή είχε δυο μαθήματα, ένας μπορεί να μην πήρε κανένα μάθημα, ένας άλλος 1 μάθημα, και ένας άλλος 2. Όλοι έχουν το ίδιο πτυχίο. Πως αποδεικνύουν αν πήραν τα παιδαγωγικά μαθήματα; Θα δίνουν και αναλυτική κατάσταση μαθημάτων που παρακολούθησαν; Και αν δεν παρακολούθησαν τα δυο μαθήματα δεν θα έχουν επάρκεια; Μα θα σου πουν ότι δεν υπήρχε νόμος που να έλεγε ότι αν τα παρακολουθούσαν θα έπαιρναν. 
2)Σε πολλά τμήματα, προστέθηκαν παιδαγωγικά μαθήματα... Ένας μπορεί να τέλειωσε και να μην είχε παιδαγωγικά μαθήματα. Και μετά να μπήκαν. Με το ίδιο πτυχίο, ο παλιός απόφοιτος θα έχει διαφορετικά δικαιώματα από το νέο απόφοιτο;

Δεν είναι άσχημο, να σκεπτόμαστε πριν γράψουμε κάτι. Δεν εννοώ εσένα. Γενικά μιλάω.

@anesto αν δεν θέλεις, μην συμμετέχεις. Γιατί η ενότητα, μόνο μέσα από τον "διάλογο" μπορεί να έρθει. Και δεν έκρυψα ποτέ ότι είμαι "χαζός".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1138 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 02:45:50 μμ »
Τι γίνεται με το δικηγόρο όσοι συμμετέχουν; Δεν την πήραν πίσω και πίνακες βγήκαν και προσλήψεις κανονικά έγιναν και γίνονται. Ποια είναι τα επόμενα βήματα και πότε θα υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα;

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1139 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 03:21:26 μμ »
Μα καλά ακόμα χαίρονται και προκαλούν οι του ΔΤΨΣ ? Δεν άκουσαν ότι πλέον θα προτάσσονται αυτοί που έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ και όχι οι ψευτοπαιδαγωγοί? Αχ τα καημένα τα παιδιά τι τα έμελλε να πάθουν!

Ο άλλος κάθεται και μας χαρακτηρίζει τεχνολόγους και κατσαβιδάκιδες τι στιγμή που το τμήμα που τελείωσε (αν τελείωσε το συγκεκριμένο τμήμα) ονομάζεται Διδακτική της ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ και κανονικά δε θα έπρεπε καν να ανήκει στους ΠΕ19. Έχει δηλαδή και η βλακεία τα όρια της, μη τα ισοπεδώνουμε όλα ! Έμαθε εκεί πέρα μια λέξη (βλαστάρια) και μας την κοπανάει συνέχεια. Πάω στοίχημα ότι την αναφέρει ειρωνικά και στην πραγματικότητα τα παιδιά του γυρνάνε τα άντερα ... Ελπίζω να διορθωθούν σιγά σιγά οι αδικίες στον κλάδο και να μην ντρεπόμαστε για την επιλογή που κάναμε να σπουδάσουμε τη συγκεκριμένη επιστήμη ...

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1140 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 03:44:32 μμ »
ολες οι σχολες πληροφορικης έπρεπε να θεωρούνται καθηγητικές!Ειμαστε η μοναδική ειδικότητα που εχει χιλιάδες ωρες σε ολες τις βαθμίδες!Δεν διαφέρουμε καθόλου με τους μαθηματικούς...Γιατι δεν ειμαστε;Για να δουλευει η σελετε και τα βυσματικα τμήματα...Δεν μπορει το υπουργειο να μας βαζει στην ταξη τοσα χρονια και τωρα να μας λεει εκπαιδευτικα ανεπαρκείς...Σας το εχω ξαναπει...Τους μαθηματικούς τους θεωρεί καθηγητες και ας δουλεύουν 1 στους 10 ενισχυτικη!Εμεις που δουλευουμε 15ωρα καθε χρόνο δεν ειμαστε παιδαγωγοί;Εμεις που ειμαστε 1500 ωρομισθιοι μονο στην πρωτοβαθμια δεν ειμαστε παιδαγωγοί; Μην μπαινεται στο τρυπακι των μαθημάτων...Ειναι ασκοπο..Εαν το κρατος ήθελε παιδαγωγους ας μην μας εβαζε στην ταξη...Ετσι είναι τα σοβαρα κρατη γι αυτό εχουν παιδεια...Ας τακτοποιησει τον κοσμο που κοροιδεψε τοσα χρονια και απο αυριο να βαλει μαθηματα,να ορισει κριτήρια και ας φτιάξει τα πράγματα οπως νομίζει...Ας αποκαταστήσει την αδικία πρώτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 03:58:11 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1141 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:08:25 μμ »
Παράθεση
Τι γίνεται με το δικηγόρο όσοι συμμετέχουν; Δεν την πήραν πίσω και πίνακες βγήκαν και προσλήψεις κανονικά έγιναν και γίνονται. Ποια είναι τα επόμενα βήματα και πότε θα υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα;

Η αιτηση για την εκδοση προσωρινης διαταγης δεν εγκριθηκε.Κατι που για μας ηταν αναμενομενο.Περιπου σε ενα μηνα θα εκδικαστει η αιτηση αναστολης της τροπολογιας.Εκει πιστευουμε οτι θα ειναι θετικη για εμας η αποφαση.Σε ενα χρονο περιπου θα εκδικαστει η αιτηση ακυρωσης που και εκει ελπιζουμε.Μην με ρωτησετε για λεπτομεριες γιατι δεν ειμαι δικηγορος αλλα αυτα τα ολιγα εχω καταλαβει...
Παντως το θεμα ειναι ενα.Οι δικαστικες αποφασεις δεν εχουν καμια σημασια για το ΥΠΕΠΘ.Αν δεν υπαρχει πολιτικη βουληση θα εχουν την ιδια τυχη με τις δικαστικες αποφασεις που δινουν παιδαγωγικη επαρκεια σε τουλαχιστον 3 σχολες του κλαδου ΠΕ-19(και καμια απο αυτες δεν ειναι το ΔΤΨΣ).Αλλα βλεπετε αυτες οι 3 σχολες δεν ειχαν Αννα-Μαρια!!!

Παράθεση
Μα καλά ακόμα χαίρονται και προκαλούν οι του ΔΤΨΣ ? Δεν άκουσαν ότι πλέον θα προτάσσονται αυτοί που έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ και όχι οι ψευτοπαιδαγωγοί? Αχ τα καημένα τα παιδιά τι τα έμελλε να πάθουν!

Εγω τους το εχω πει 2-3 φορες αλλα δεν το καταλαβαινουν.Το νερο κατι εχει στις βρυσες του ΔΤΨΣ.Κατσε να το πω αλλιως.Παιδαγωγοι YOK Τεχνολογοι ΑΣΕΠ EVET.Μπορει να καταλαβαινουν Τουρκικα ποιος ξερει....
 ;D ;D ;D

Παράθεση
Ο άλλος κάθεται και μας χαρακτηρίζει τεχνολόγους και κατσαβιδάκιδες τι στιγμή που το τμήμα που τελείωσε (αν τελείωσε το συγκεκριμένο τμήμα) ονομάζεται Διδακτική της ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ και κανονικά δε θα έπρεπε καν να ανήκει στους ΠΕ19.

 :o :o :o

Παράθεση
είναι χαζό να ζητάμε από τους αποφοίτους ΔΤΨΣ να απολέσουν από μόνοι τους ένα τόσο σοβαρό επαγγελματικό προσόν..... "δεν είναι καν στο χέρι τους".... ο διάλογος μαζί τους είναι προσχηματικός και τελείως περιττός!!!!..........

Συμφωνω.Αλλωστε για ποιο διαλογο μιλαμε?Ο προεδρος μας στελνει δηλωσεις και οταν τον ρωταμε κατι  μας ζηταει εκκαθαριστικο της εφοριας και φωτοτυπια ταυτοτητας επικυρωμενα απο το κατα τοπους αστυνομικο τμημα για να μας δωσει επιπλεον πληροφοριες..... ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 04:44:10 μμ από nastybird »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1142 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:18:32 μμ »
Και αν βγει θετική η αίτηση ακύρωσης αμέσως οι πίνακες θα ξανααλλάξουν ή από του χρόνου;
Το υπουργείο είπε στο δικηγόρο γιατί δεν έκανε δεκτά τα ασφαλιστικά;

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1143 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:22:36 μμ »
Το υπουργείο είπε στο δικηγόρο γιατί δεν έκανε δεκτά τα ασφαλιστικά;
Το υπουργείο σιγά μην απαντήσει....Κάνει τον κινέζο,απο δω και περα θα μας πει οτι ολα θα φτιαχνούν...Παντως  γνωρίζει πολυ καλα τι παίχτηκε...

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1144 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:28:47 μμ »
Παράθεση
Τι γίνεται με το δικηγόρο όσοι συμμετέχουν; Δεν την πήραν πίσω και πίνακες βγήκαν και προσλήψεις κανονικά έγιναν και γίνονται. Ποια είναι τα επόμενα βήματα και πότε θα υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα;

Η αιτηση για την εκδοση προσωρινης διαταγης δεν εγκριθηκε.Κατι που για μας ηταν αναμενομενο.Περιπου σε ενα μηνα θα εκδικαστει η αιτηση αναστολης της τροπολογιας.Εκει πιστευουε οτι θα ειναι θετικη για εμας η αποφαση.Σε ενα χρονο περιπου θα εκδικαστει η αιτηση ακυρωσης που και εκει ελπιζουμε.Μην με ρωτησετε για λεπτομεριες γιατι δεν ειμαι δικηγορος αλλα αυτα τα ολιγα εχω καταλαβει...
Παντως το θεμα ειναι ενα.Οι δικαστικες αποφασεις δεν εχουν καμια σημασια για το ΥΠΕΠΘ.Αν δεν υπαρχει πολιτικη βουληση θα εχουν την ιδια τυχη με τις δικαστικες αποφασεις που δινουν παιδαγωγικη επαρκεια σε τουλαχιστον 3 σχολες του κλαδου ΠΕ-19(και καμια απο αυτες δεν ειναι το ΔΤΨΣ).Αλλα βλεπετε αυτες οι 3 σχολες δεν ειχαν Αννα-Μαρια!!!



Συνάδελφε και εγώ συμμετέχω στα ασφαλιστικά μέτρα και εύχομαι τελικά να δικαιωθούμε, όμως θεωρώ ότι το όλο πράγμα έχει λίγο χάσει το δρόμο του.... αρχικά είχαμε πει ότι θα προσκομίσουμε βεβαιώσεις σπουδών με αναλυτική μαθημάτων ώστε να αποδείξουμε ότι έχουμε κάνει παιδαγωγικά μαθήματα... στην πορεία αυτό εγκαταλείφθηκε σαν ιδέα διότι θέλαμε να συσπειρώσουμε τον κλάδο και να συμμετέχουν όλες οι σχολές ΠΕ19-20 ακόμα και αυτές που δεν είχαν ούτε ένα παιδαγωγικό μάθημα!! Αυτό σαν ιδέα είναι καλό, όμως δεν έχω ακριβώς καταλάβει πια θα είναι η επιχειρηματολογία μας ενάντια της αποφάσεως!!!??? ??? δλδ ουσιαστικά παλεύουμε μονάχα για την ακύρωση της και όχι για να πάρουν και άλλες σχολές καθηγητική επάρκεια!!!!! αυτό λέμε ότι θα γίνει σε μια δεύτερη φάση! Σε πια δεύτερη φάση ??? ??? ???
δλδ από εκεί και πέρα κάθε σχολή και σύλλογος αποφοίτων θα κινηθεί ανεξάρτητα ??? ??? και η  ΔΤΨΣ θα ζητήσει εκ νέου καθηγητική επάρκεια ??? ??? ειλικρινά εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει!!!!!!!!!  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 04:36:15 μμ από anesto »

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1145 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:37:14 μμ »
Παράθεση
Το υπουργείο σιγά μην απαντήσει....

Οχι το υπουργειο...Το δικαστηριο δεν εκανε δεκτη την αιτηση για προσωρινη διαταγη.Αρα το ΥΠΕΠΘ δεν πηρε ποτε δικαστικη εντολη να σταματησει τις προσληψεις...

Παράθεση
Και αν βγει θετική η αίτηση ακύρωσης αμέσως οι πίνακες θα ξανααλλάξουν ή από του χρόνου;

Αν βγει θετικη η αιτηση ακυρωσης απο οτι εχω καταλαβει σημαινει οτι ο νομος δεν στεκει και πολυ καλα.Και εκει τελειωνει ο δικαστικος αγωνας.Αλλα αυτο δεν επηρεαζει την πολιτικη ηγεσια γιατι μπορει να μην λαβει υποψιν της οποιαδηποτε δικαστικη αποφαση.Οσο και αν σας φαινεται απιστευτο τα εκαστωτε υπουργεια μπορουν να συνεχιζουν να παρανομουν παρα την υπαρξη καταδικαστικων αποφασεων εναντιων τους.Αρα αν δεν υπαρξει πολιτικη πιεση πολυ φοβαμαι οτι δεν θα γινει κατι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 04:42:05 μμ από nastybird »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1146 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:45:44 μμ »
Εννοείται ότι γνωρίζει το υπουργείο. Μην ξεχνάτε τον Μανιάτη...

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1147 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 04:48:49 μμ »
Α, δλδ nastybird φέξε μου και γλίστρησα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 659
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.