*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 414324 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #238 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 11:43:44 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #239 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:50:47 πμ »
όταν δεν έχεις εκπαιδευτικό σύζυγο δεν χρειάζεται να βάλεις τα στοιχεία του;;;
τα είχα βάλει αλλα αυτοί μου τα έσβησαν στην αίτηση που μου έστειλαν να υπογράψω

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #240 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:57:41 πμ »
Μόνο αν ζητάς συνεξέταση.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #241 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:32:22 πμ »
Τελικά εμείς οι νεοδιόριστοι δεν κάνουμε αίτηση για οριστική τοποθέτηση; Αν δεν κάνουμε, τότε πως θα βγουν τα μόριά μας και με ποια κριτήρια θα τοποθετηθούμε τον Σεπτέμβρη; Μου φαίνεται πολύ περιέργο να μην φαινόμαστε στο σύστημα. Μήπως θα έπρεπε να το ψάξουμε λίγο με το υπουργείο, πριν μας αδειάσουν κανονικά τον Σεπτέμβρη σε όποιο σχολείο θέλουν αυτοί;
Αν είναι να γίνει κάτι, πρέπει να κινηθούμε γρήγορα, γιατί η προθεσμία τελειώνει....


Για τους νεοδιοριστους μου ειπαν οτι θα ειμαστε υποχρεωτικα κ του χρονου στο ιδιο σχολειο και για την τριτη χρονια θα κανουμε αιτηση βελτιωσης. Λογω μου ειπαν της τριετιας η πρωτη τοποθετηση μας ειναι διετης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #242 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:45:32 πμ »
doddop μήπως έβγαλες καμία άκρη? Μόλις τώρα διάβασα το μήνυμά σου και αγχώθηκα γιατί το είχα θεωρήσει κάτι απλό και είχα σκοπό να πάω αύριο στο ΤΣΑΥ να πάρω τη βεβαίωση. Αν έχεις καμιά καινούργια πληροφορία please πες μου.

Οκ με τα μόρια. Σου έστειλα και πμ με λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #243 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:55:34 πμ »
Τελικά εμείς οι νεοδιόριστοι δεν κάνουμε αίτηση για οριστική τοποθέτηση; Αν δεν κάνουμε, τότε πως θα βγουν τα μόριά μας και με ποια κριτήρια θα τοποθετηθούμε τον Σεπτέμβρη; Μου φαίνεται πολύ περιέργο να μην φαινόμαστε στο σύστημα. Μήπως θα έπρεπε να το ψάξουμε λίγο με το υπουργείο, πριν μας αδειάσουν κανονικά τον Σεπτέμβρη σε όποιο σχολείο θέλουν αυτοί;
Αν είναι να γίνει κάτι, πρέπει να κινηθούμε γρήγορα, γιατί η προθεσμία τελειώνει....


Για τους νεοδιοριστους μου ειπαν οτι θα ειμαστε υποχρεωτικα κ του χρονου στο ιδιο σχολειο και για την τριτη χρονια θα κανουμε αιτηση βελτιωσης. Λογω μου ειπαν της τριετιας η πρωτη τοποθετηση μας ειναι διετης.
Είσαι πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια; Γιατί στη δευτεροβάθμια δεν μας έχουν πει κάτι τέτοιο...
Εξάλλου καλύπτουμε λειτουργικό κενό, οπότε πώς θα παραμείνουμε στο ίδιο σχολείο για 2 χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #244 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:16:08 μμ »
Τελικά εμείς οι νεοδιόριστοι δεν κάνουμε αίτηση για οριστική τοποθέτηση; Αν δεν κάνουμε, τότε πως θα βγουν τα μόριά μας και με ποια κριτήρια θα τοποθετηθούμε τον Σεπτέμβρη; Μου φαίνεται πολύ περιέργο να μην φαινόμαστε στο σύστημα. Μήπως θα έπρεπε να το ψάξουμε λίγο με το υπουργείο, πριν μας αδειάσουν κανονικά τον Σεπτέμβρη σε όποιο σχολείο θέλουν αυτοί;
Αν είναι να γίνει κάτι, πρέπει να κινηθούμε γρήγορα, γιατί η προθεσμία τελειώνει....


Για τους νεοδιοριστους μου ειπαν οτι θα ειμαστε υποχρεωτικα κ του χρονου στο ιδιο σχολειο και για την τριτη χρονια θα κανουμε αιτηση βελτιωσης. Λογω μου ειπαν της τριετιας η πρωτη τοποθετηση μας ειναι διετης.
Είσαι πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια; Γιατί στη δευτεροβάθμια δεν μας έχουν πει κάτι τέτοιο...
Εξάλλου καλύπτουμε λειτουργικό κενό, οπότε πώς θα παραμείνουμε στο ίδιο σχολείο για 2 χρόνια;

Στη Β/θμια δεν υπαρχει απολυτως καμια περιπτωση να ισχυσει μια τετοια ρυθμιση διετους σταθερης παραμονης νεοδιοριστου σε ορισμενο λειτουργικο κενο συγκεκριμενης σχολικης μοναδας. Αν συμβει κατι τετοιο θα ειναι καθαρα θεμα τυχης και ευνοϊκης συγκυριας, πχ ο εχων την οργανικη αποσπαστηκε εκ νεου ή εκανε χρηση νεας αδειας και δεν ζητηθηκε το λειτουργικο κενο απο παλαιοτερο συναδελφο κτλ.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #245 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:59:32 μμ »
 Καλημέρα σε όλους.Φέτος πήρα οργανική  αλλά είχα άδεια  ανατροφής και δεν πήγα.Έκανα αίτηση για βελτίωση.Αυτό σημαίνει ότι του χρόνου θα πάρω οργανική πιο κοντά στην περιοχή μου εφόσον υπάρχει?Κσι αν δεν υπάρχει τί γίνεται?Αν υποθέσουμε τώρα ότι την παίρνω,πρέπει να την υπηρετήσω ή μπορώ να κάνω αίτηση για απόσπαση?

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #246 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 01:09:25 μμ »
Δευτεροβαθμια ειμαι και σημερα που ρωτησα στη Διευθυνση μου ειπαν ακριβως αυτο. τωρα πηρα στο Υπουργειο και μου ειπαν οτι τωρα αιτηση βελτιωσης κανουν μονο οι εχοντες οργανικη κ εμεις καποια στιγμη θα κανουμε αιτηση τοποθετησης προσωρινης παλι αλλα δεν ξερουν πως θα γινει η μοριοδοτηση με κοινωνικα κριτηρια η μονο με μορια.του χρονου θα κανουμε αιτηση οριστικης τοποθετησεις. Ολα αυτα στο 2103442010.

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #247 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 01:45:29 μμ »
1.3. Προϋπόθεση υπηρέτησης οργανικής για τρία έτη:
Οι εκπαιδευτικοί που διορίζονται από το σχολικό έτος 2010-2011 για να θεμελιώσουν δικαίωμα μετάθεσης απαιτείται να υπηρετήσουν την οργανική τους θέση για τρία έτη σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ. Α΄) στις οποίες σαφώς ορίζεται ότι «Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. Ο τρίτος χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος. Κάθε διάταξη που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται.»


Αν μπορει καποιος ρε παιδια παλιος κ εμπειρος με τις εγκυκλιους κ τα οσα ισχυουν, επειδη ως νεα εχω πελαγωσει, μπορει να με βοηθησει να καταλαβω αυτο το κομματι της εγκυκλιου μεταθεσεων,γιατι εχω μεινει με την απορια ποιο τυποι την εχουν συνταξει η μηπως εγω το εχω πλεον χασει εντελως. Υπηρετηση οργανικης λεει για 3 χρονια, γιατι εχουμε οργανική;;; Πραγματικη υπηρεσια πρωτης τοποθετησης στη σχολικη μοναδα 3 ετη το ελαχιστο, στη σχολικη μοναδα, στο σχολειο δηλαδη;;; Η΄αφου κ οταν, αν παρουμε οργανικη θα κατσουμε αλλα 3 χρονια;;; Ολα τα σεναρια πλεον σκεφτομαι. Εχω θολωσει...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #248 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:03:09 μμ »
1.3. Προϋπόθεση υπηρέτησης οργανικής για τρία έτη:
Οι εκπαιδευτικοί που διορίζονται από το σχολικό έτος 2010-2011 για να θεμελιώσουν δικαίωμα μετάθεσης απαιτείται να υπηρετήσουν την οργανική τους θέση για τρία έτη σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ. Α΄) στις οποίες σαφώς ορίζεται ότι «Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. Ο τρίτος χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος. Κάθε διάταξη που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται.»


Αν μπορει καποιος ρε παιδια παλιος κ εμπειρος με τις εγκυκλιους κ τα οσα ισχυουν, επειδη ως νεα εχω πελαγωσει, μπορει να με βοηθησει να καταλαβω αυτο το κομματι της εγκυκλιου μεταθεσεων,γιατι εχω μεινει με την απορια ποιο τυποι την εχουν συνταξει η μηπως εγω το εχω πλεον χασει εντελως. Υπηρετηση οργανικης λεει για 3 χρονια, γιατι εχουμε οργανική;;; Πραγματικη υπηρεσια πρωτης τοποθετησης στη σχολικη μοναδα 3 ετη το ελαχιστο, στη σχολικη μοναδα, στο σχολειο δηλαδη;;; Η΄αφου κ οταν, αν παρουμε οργανικη θα κατσουμε αλλα 3 χρονια;;; Ολα τα σεναρια πλεον σκεφτομαι. Εχω θολωσει...

Δεν εχετε οργανική, αλλα στην προκειμενη περιπτωση ο ορος χρησιμοποιειται με διαφορετικη σημανση, την οποια καλο θα ηταν καποιος να αποσαφηνισει προς γνωση των νεοτερων. Πρακτικα μιλωντας, θα πρεπει να υπηρετησεις τρια ετη στην περιοχη διορισμου σου, προκειμενου να θεμελιωσεις δικαιωμα μεταθεσης, ενω στα δυο ετη μπορεις πλεον να διεκδικησεις οριστικη τοποθετηση, δηλαδη αυτο που λενε οργανικη θεση. Του χρονου λοιπον τετοια εποχη θα μπορεσεις να υποβαλεις αιτηση οριστικης τοποθετησης μαζι με του υπολοιπους συναδελφους, εκτος εαν η διαδικασια διαφοροποιηθει σε σχεση με τα εως τωρα ισχυοντα, και το μεθεπομενο χρονο αιτηση μεταθεσης, ασχετως του αν κατελαβες ή οχι οργανικη θεση.  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2010, 02:50:34 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #249 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:44:48 μμ »
Σε ευχαριστω παρα πολυ. Αυτα ειχα καταλαβει και εγω αλλα διαβαζοντας και αυτη την εγκυκλιο που μιλουσε για οργανικη αλλα και για σχολικη μοναδα πρωτης τοποθετησης κ οχι περιοχη, αρχισα να μπλεκομαι. βοηθησαν βλεπεις κ οι υπαλληλοι στη Διευθυνση δευτεροβαθμιας που με διαβεβαιωναν οτι μεχρι περσι ισχυαν καποια πραγματα και εμεις στο ιδιο σχολειο 2 χρονια υποχρεωτικα, μου λενε κ στο Υπουργειο θα δουμε ποτε θα κανετε αιτηση κ με ποιυς ορους γιατι ολα ειναι καινουρια. και γενικα ολα λειτουργουν αψογα κ ολοι οι υποτιθεμενοι υπευθυνοι αψογα ενημερωμενοι. Καλα που μαθαινουμε κ απο εδω τι συμβαινει. Αρα στο θεμα αιτησεις δευτερης τοποθετησης νεοδιοριστων αναμενουμε μετα το νοεμβρη ενημερωση για το ποτε συμφωνα με το Υπουργειο; Καποια Διευθυνση εχει ακολουθησει αλλη τακτικη; Εκανε καποιος νεοδιοριστος αιτηση τωρα;

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #250 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 05:18:14 μμ »
καλησπέρα επαναφέρω το θέμα και ρωτώ και εγω με τη σειρά μου, εαν κάνεις αίτηση βελτίωσης είναι απαραίτητο το Μαιο να δηλώσεις σχολεία?Ισχύει δηλαδή ο,τι αναφέρεται παραπάνω και για την πρωτοβάθμια? Να ξέρω τελικά να κάνω ανάκληση ή όχι :-\

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #251 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 05:38:45 μμ »
Παράθεση
αν κάνεις αίτηση βελτίωσης είναι απαραίτητο το Μαιο να δηλώσεις σχολεία?Ισχύει δηλαδή ο,τι αναφέρεται παραπάνω και για την πρωτοβάθμια? Να ξέρω τελικά να κάνω ανάκληση ή όχι;
Θέλω κι εγώ να ρωτήσω αν ισχύουν τα παλιά δεδομένα ή αν υπάρχει κίνδυνος να αλλάξει κάτι φέτος. Έκανα αίτηση για βελτίωση αλλά σκέφτομαι τον Μάιο να μη δηλώσω σχολεία και να παραμείνω στην θέση μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 634
Σύνολο: 635

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.