*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 414437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #252 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 06:10:17 μμ »
εγω λέω να κάνω ανάκληση...δεν θέλω να ρισκάρω, έκανα την οργανική μου δενθέλω να κάτσω άλλα δυο χρόνια για την καινούργια οργανική. Λαθος μου, έπρεπε να το ψάξω καλύτερα, δεν ήξερα οτι θα πρέπει να υπηρετήσεις τη νέα οργανική

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:51:43 »

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #253 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 06:16:37 μμ »
στην ανάκληση κάνεις κάτι συγκεκριμένο,υπογράφεις κάπου??

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #254 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 07:04:49 μμ »
Ναι. Πας στην Δευτεροβάθμια (ή πρωτοβάθμια),. τους λες ότι θες ανάκληση και τότε περνάνε στο σύστημα στο κομπιούτερ την ανάκληση και εκτυπώνουν ένα έντυπο το οποίο έχει τίτλο ΑΝΑΚΛΗΣΗ. Υπογράφεις σε 3 αντίτυπα. Το ένα το παίρνεις εσύ.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #255 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:22:16 μμ »
υπάρχει κάπου κάποιος πίνακας με κενα 2βάθμιας ανάλογα με τις περιοχες? ο,τι έχω βρει αφορά κενά από το προηγούμενο καλοκαίρι όταν δίνονταν οι οργανικές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:51:43 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #256 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:56:15 μμ »
Αυτή τη στιγμή, στις μεταθέσεις δε βγαίνουν κενα.
Κενά οργανικών θέσεων βγάζει κάθε  ΔΔΕ τον Μαϊο-Ιούνιο κάθε έτους για τις τοποθετήσεις
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #257 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:09:54 μμ »
υπάρχει κάπου κάποιος πίνακας με κενα 2βάθμιας ανάλογα με τις περιοχες? ο,τι έχω βρει αφορά κενά από το προηγούμενο καλοκαίρι όταν δίνονταν οι οργανικές

Αυτή τη στιγμή, στις μεταθέσεις δε βγαίνουν κενα.
Κενά οργανικών θέσεων βγάζει κάθε  ΔΔΕ τον Μαϊο-Ιούνιο κάθε έτους για τις τοποθετήσεις

Επισης, οργανικα κενα καταγραφουν οι ΔΔΕ τον Ιανουαριο - Φεβρουαριο, τα οποια στη συνεχεια αποστελλουν στο υπουργειο, προκειμενου να διενεργηθουν οι μεταθεσεις. Τα κενα αυτα δεν ανακοινωνονται, οπως συμβαινει μετα τη νεα αποτυπωση του Μαϊου - Ιουνιου που αναφερει η soul.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #258 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:05:25 μμ »
Σε ευχαριστω παρα πολυ. Αυτα ειχα καταλαβει και εγω αλλα διαβαζοντας και αυτη την εγκυκλιο που μιλουσε για οργανικη αλλα και για σχολικη μοναδα πρωτης τοποθετησης κ οχι περιοχη, αρχισα να μπλεκομαι. βοηθησαν βλεπεις κ οι υπαλληλοι στη Διευθυνση δευτεροβαθμιας που με διαβεβαιωναν οτι μεχρι περσι ισχυαν καποια πραγματα και εμεις στο ιδιο σχολειο 2 χρονια υποχρεωτικα, μου λενε κ στο Υπουργειο θα δουμε ποτε θα κανετε αιτηση κ με ποιυς ορους γιατι ολα ειναι καινουρια. και γενικα ολα λειτουργουν αψογα κ ολοι οι υποτιθεμενοι υπευθυνοι αψογα ενημερωμενοι. Καλα που μαθαινουμε κ απο εδω τι συμβαινει. Αρα στο θεμα αιτησεις δευτερης τοποθετησης νεοδιοριστων αναμενουμε μετα το νοεμβρη ενημερωση για το ποτε συμφωνα με το Υπουργειο; Καποια Διευθυνση εχει ακολουθησει αλλη τακτικη; Εκανε καποιος νεοδιοριστος αιτηση τωρα;
Πήρα τηλέφωνο στο γραφείο της δευτεροβάθμιας που ανήκω και ρώτησα το εξής: Αφού εμείς οι νεοδιόριστοι δεν θα κάνουμε αίτηση οριστικής τοποθέτησης, πώς θα υπολογιστούν τα μόριά μας τον Σεπτέμβρη που θα γίνουν οι τοποθετήσεις; (παλαιότεροι συνάδελφοι μου είπαν ότι τα μόρια υπολογίζονται τώρα και πως ο συγκεκριμένος υπάλληλος είναι πολύ ενημερωμένος για τέτοια θέματα). Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν: ''έλα μου ντε, ίσως τα υπολογίσουν οι διευθύνσεις άτυπα αργότερα''. Αν γίνει αυτό, ειλικρινά δεν ξέρω τι να περιμένω, πιστεύω ότι θα πέσει πολύ μαγείρεμα...

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #259 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:00:46 πμ »
..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 02:47:10 μμ από ΦΩΤΕΙΝΗ2009 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3407
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #260 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:08:49 πμ »
Για να πάρεις οργανική στη νέα περιοχή που θα πας, θα πρέπει να υπάρχει διαθέσιμη οργανική. Επειδή όμως συνηθως οργανικές δεν υπάρχουν, θα είσαι στην διάθεση. Αυτό θα πει τοποθέτηση σε κάποιο λειτουργικό κενό. Με βάση τα περσινά δεδομένα, του χρόνου τον Ιούνιο θα ξέρεις σε ποιο σχολείο θα βρίσκεσαι. Κανείς δεν σου εγγυάται όμως ότι θα μείνεις εκεί και την επόμενη χρονιά. Μπορεί την επόμενη να πάρεις οργανική, μπορεί και όχι. 

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #261 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:32:59 πμ »
ευχαριστώ για την απάντηση εριεττα
αν τελικά κάποια σιτγμή καταφέρω και πάρω οργανική σε κάποιο σχολείο τότε θα πρέπει να παραμείνω στο συγκεκριμενο 2 χρόνια;;;
ο δικος μου στοχος όπως και φυσικα πολλων ειναι να ρθω στο σχολειο της περιοχης μου
μπορει λοιπον να με τοποθετησουν οργανικα σε ενα σχολειο αλλα να απεχει εως και 100 χιλιομετρα απο το σπιτι μου.
σε αυτη την περιπτωση λοιπον ξαναρωταω θα πρεπει να παραμεινω σε εκεινο το σχολειο 2 χρονια ;;;;και μετα θα κανω αίτηση βελτιωσης για σχολειο πιο κοντα στο σπιτι μου;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3407
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #262 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 07:36:18 μμ »
    Πιστεύετε ότι οι συνταξιοδοτήσεις θα επηρεάσουν και τις μεταθέσεις; Όλοι οι συνάδελφοι επισημαίνουν ότι φέτος τα πράγματα είναι ρευστά, ότι είναι μια περίεργη χρονιά. Από την άλλη ακούγεται (και μάλιστα από αιρετούς) ότι φέτος τα αστικά κέντρα θα ανοίξουν για φιλολόγους, π.χ. Ποια εικόνα έχετε; 

Αποσυνδεδεμένος lilla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #263 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 03:33:49 μμ »
dodop σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου, ακολούθησα ότι μου είπες, ελπίζω να τα δεχθούν. Thanks

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #264 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 05:01:06 μμ »
    Πιστεύετε ότι οι συνταξιοδοτήσεις θα επηρεάσουν και τις μεταθέσεις; Όλοι οι συνάδελφοι επισημαίνουν ότι φέτος τα πράγματα είναι ρευστά, ότι είναι μια περίεργη χρονιά. Από την άλλη ακούγεται (και μάλιστα από αιρετούς) ότι φέτος τα αστικά κέντρα θα ανοίξουν για φιλολόγους, π.χ. Ποια εικόνα έχετε; 

Όλοι αυτό λένε τουλάχιστον για την ειδικότητα των φιλολόγων και τα μεγάλα αστικά κέντρα Αθήνας και Θεσσαλονίκης, απ' όπου αποχώρησαν λόγω σύνταξης και οι περισσότεροι φιλόλογοι, αφού εκεί (στα μεγάλα αστικά κέντρα)ήταν όλοι αυτοί μαζεμένοι και όχι... στους Παξούς!Βέβαια, με το ζήτημα της οικονομικής κρίσης και του συμμαζέματος του δημοσίου(λέμε τώρα!)κανείς δεν μπορεί να πει τι θα γίνει.Ίσως κάποια άλλη χρονιά τα δεδομένα να ήταν περισσότερο εύκολο να υπολογιστούν.Αλλά την φετινή χρονιά, που παίζονται όλα για όλα ακόμη και για την ίδια την ύπαρξη της χώρας(πτώχευση),τίποτε δεν μπορεί με βεβαιότητα να υπολογιστεί εκ των προτέρων.Αν κηρύξουμε στάση πληρωμών και πτώχευση κανείς δεν θα ασχοληθεί, ούτε και εμείς!, με τις μεταθέσεις!Να αναφέρω και το εξής στατιστικό: από περίπου 22000 φιλόλογους μόνιμους στην δευτεροβάθμια πανελλαδικώς, συνταξιοδοτήθηκε φέτος περίπου το 10%.Τα στοιχεία αυτά είναι γενικώς ενθαρρυντικά για το θέμα των μεταθέσεων, αλλά σε εποχή ΔΝΤ, πάντα υπάρχουν εκπλήξεις(δυσάρεστες!!!).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #265 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 12:31:46 πμ »
Το υπουργείο ακόμα δε μας έχει δώσει οδηγίες για το τι θα κάνουμε με τους νεοδιόριστους. Προς το παρόν πάντως ισχύει πως κανείς νεοδιόριστος δεν υποβάλλει αίτηση ούτε μετάθεσης ούτε οριστικής τοποθέτησης ( με εξαίρεση για αιτήσεις μετάθεσης όσους ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες ή κάνουν αιτηση για μετάθεση σε ΣΜΕΑΕ). Ωστόσο στο online σύστημα ούτως ή άλλως περνάμε τις υπηρετήσεις σας - και όσες έχουν αναγνωρισθεί - οποτε αν χρειαστεί να βγουν τα μόριά σας, βγαίνουν αυτόματα από εκεί. Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε ειναι ενημερώνετε τον αρμόδιο υπάλληλο καταχώρησης του datacenter για τυχόν αλλαγές που σας δινουν μόρια ( πχ παιδιά, γάμος, αλλαγή εντοπιότητας, στοιχεια συζύγου και εργασία του/της κτλ).
Ως υπάλληλος διεύθυνσης δευτεροβάθμιας πάντως, επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τον πόνο μου: ΜΗΝ ΣΤΈΛΝΕΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΆ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ ΣΤΙΓΜΉ. ΚΑΙ ΔΙΑΒΆΖΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΎΚΛΙΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΆ. Περνάω μόνη μου τις αιτήσεις και έχω πελαγώσει. Παίρνω δουλειά και στο σπιτι και πάλι , δύσκολο το βλέπω να βγαίνει μέχρι την Τρίτη!! Ουσιαστικά, ισχύουν 3 εγκύκλιοι μεταθέσεων ( μια του 2001, μία του 2009 και μία η φετινή!)
Επειδή πολλοί από εσάς ρωτάτε σας λέω τα εξής : ο χρόνος που βρίσκεστε με προσωρινή τοποθέτηση ή στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ θεμελιώνει κανονικά δικαίωμα μετάθεσης - εκτός και αν υπηρετείτε με απόσπαση.
όσοι διορίστηκαν πέρυσι ή μέσα στο 2010 αλλά πριν την ψήφιση του 3848/2010 ( με ημερομηνία δημοσίευσης 19-5-2010) δεν υποχρεουνται να υπηρετήσουν τρία χρόνια στην οργανική τους. Όσοι διορίστηκαν μετά τη δημοσίευση του Νομού όμως, πρέπει κανονικά να υπηρετήσουν τριετία.
Μεγάλη προσοχή στις διαθέσεις! Αν διατίθεστε για συμπλήρωση ωραρίου σε σχολείο με περισσότερα μόρια, υποβάλετε μαζί με την αίτηση την απόφαση διάθεσης, την πράξη ανάληψης στο σχολείο διάθεσης καθώς και είτε επικυρωμένα ωρολόγια προγράμματα των σχολείων ώστε να φαίνεται πόσες ημέρες της εβδομάδας υπηρετείτε σε κάθε σχολείο είτε βεβαιωση του διευθυντή που να αναφέρει το παραπάνω ( δηλ πόσες μέρες την  εβδομάδα υπηρετειτε σε κάθε σχολειο)
Συνυπηρέτηση δε λαμβάνουν μόνο όσοι έχουν σύζυγο εκπαιδευτικό. Λαμβάνουν και όσων οι σύζυγοι υπηρετούν γενικότερα στο Δημόσιο ή είναι Ιδιωτικοί υπαλληλοι ή ελεύθεροι επαγγελματίες ή δικηγόροι. Τα απαραίτητα δικαιολογητικα΄αναφέρονται αναλυτικά στην εγκύκλιο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.