*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 413811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 12:43:27 πμ »
Αχ Φωτεινή, όντως πελάγωσες. Αν πάρεις μετάθεση και δεν πάρεις οργανική δεν πειράζει καθόλου. Ούσα στη διάθεση του Πυσδε θεωρείται ότι υπηρετεις την οργανική. επομένως, αν πάρεις φέτος μετάθεση αλλά δεν πάρεις οργανική, μετά απο δύο χρόνια θα μπορέσεις να ξανακάνεις αιτηση για μετάθεση για να πας πιο κοντά στο σπιίτι σου. Αν πάρεις μετάθεση, υπηρετήσεις ένα χρόνο χωρίς οργανική ( στη διάθεση ) και ένα χρόνο με οργανική ( σύνολο δύο χρόνια ) και πάλι θα μπορείς να κάνεις μετά αίτηση για μετάθεση. Κατανοητό;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:29 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 09:58:30 πμ »
ΜΗΝ ΣΤΈΛΝΕΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΆ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ ΣΤΙΓΜΉ. ΚΑΙ ΔΙΑΒΆΖΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΎΚΛΙΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΆ.
Τι τα θες bitch μου. Εδώ οι διευθυντές των σχολείων αγνοούν τα mail της υπηρεσίας. Σιγά μην είχαν περισσότερη υπευθυνότητα οι απλοί εκπαιδευτικοί.
Οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να κάνουν αίτηση δεν κάνουν τον κόπο να ρίξουν για 5' μια ματιά στην εγκύκλιο, και ρωτάνε τους υπαλλήλους των γραφείων να τους την επαναλάβουν προφορικά, και μετά άμα κάτι πάει στραβά, παραπονιούνται ότι δεν τους εξυπηρέτησαν.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 03:12:20 μμ »
..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 02:46:13 μμ από ΦΩΤΕΙΝΗ2009 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 04:47:00 μμ »
Αν πάρεις μετάθεση στη Δ Θ τότε υπάρχουν 2 ενδεχόμενα :
α) να πάρεις οργανική και να πρέπει να μείνεις 2 χρόνια στο ίδιο σχολείο
β) να μην πάρεις οργανική ( να είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ ) , οπότε δεν θα μείνεις 2 χρόνια στο σχολείο στο οποίο θα τοποθετηθείς προσωρινά .

Έτσι έχω καταλάβει .  Διορθώστε αν έχω λάθος . 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:29 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #270 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 09:24:42 μμ »
βρε bitch  σε ευχαριστω που μπηκες στον κόπο να με διαφωτισεις αλλα μαλλον και εσυ δεν καταλαβες τι ρωταω η εγω δεν το διατυπωσα σωστα
αν παρω φετος την μεταθεση που θελω δηλαδη την πρωτη επιλογη μου και τη μοναδικη που εβαλ (τη δ θεσσαλονικης) δε θα χρειαστει ξανα να κανω τα χαρτια για μεταθεση γιατι σε αυτή την περιοχη ειναι το σπιτι μου
εγω ρωταω για τα σχολεια της περιοχης αυτης
αυτη η περιοχη λοιπον η δ θεσσαλονικης εχει πχ 20 σχολεια
την πρωτη χρονια μπορει να με βαλουν σε ενα σχολειο απο αυτα τα 20 που ειναι μακρια απο το σπιτι μου
εγω λοιπον ρωταω : θα πρεπει να παραμεινω σε αυτο το σχολειο 2 χρονια;; υποχρεωτικα;;;
η μπορω να να μεινω μια χρονια και την επομενη να παω σε αλλο πιο κοντα στο σπιτι μου και  μετα καθε χρονο πιο κοντα πιο κοντα μεχρι καποια στιγμη να νε φερουν στο χωριο μου;;;
ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητη
 οποιος καταλαβε ας μου απαντησει
μιλαω δηλαδη για αλλαγη σχολειων μεσα στην ιδια περιοχη μεταθεσης
δεν ξερω πως ακριβως ονομαζεται αυτο;;
βελτιωση θέσης;;

η bitch σωστά σου απάντησε. Η αλλαγή σχολείων αποφασίζεται από το ΠΥΣΔΕ κάθε χρόνο όταν είσαι στη διάθεση. Δηλ. μπορεί να είσαι στο ίδιο σχολείο μπορεί όμως και να μην είσαι. Αν π.χ. γυρίσει η έγκυος που γέννησε και θέλει την οργανική της που εσυ κατέχεις προσωρινά.
Λογικά, όσο μαζεύεις μόρια κάθε χρόνο έχεις περισσότερες πιθανότητες να φθάσεις πιο κοντά στο χωριό σου...ή εκεί που θες τελοσπάντων
Αν όμως πάρει μετάθεση στη Θεσσαλονίκη τον επόμενο χρόνο ή οποτεδήποτε κάποιος με 200 μόρια και θέλει τη θέση που θες και εσύ όταν γίνονται οι τοποθετήσεις όσων βρίσκονται σε διαθεση, θέλουν βελτίωση θέσης ή έρχονται από μετάθεση, θα πάρει αυτός τη θέση σου. Εκτός αν έχεις 201 μόρια. Οπότε νικάς... ;D

Αποσυνδεδεμένος yiannvass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 12:58:04 πμ »
Καλησπέρα!

Εκανα πέρσι αίτηση μετάθεσης και την πήρα για Β' Δωδεκανήσου (Κως). Τελικά ήμουν 17ος στη διάθεση και για φέτος με διαθέσανε στην Α'βάθμια. ΔΕν επιθυμώ να φύγω από το νησί και για αυτό δεν έκανα αίτηση μετάθεσης φέτος. Μου είπαν όμως στα ΠΕΚ που παρακολουθώ αυτές τις μέρες ότι πρέπει να κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση προκειμένου να παραμείνω στο νησί και να διεκδικήσω κάποια οργανική που τυχόν προκύψει στο νησί. Επίσης ότι διαφορετικά δεν θα μπορώ να τη διεκδικήσω και θα παραμείνω στη διάθεση με κίνδυνο να με στείλουν όπου τύχει. Τα φώτα σας παρακαλώ διότι ως γνωστό στις 30/11 λήγει η προθεσμία και έχω αγχωθεί. 

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1710
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 08:57:10 πμ »
Κανε αιτηση και ζητα τα μερη που θελεις, αλλιως αφου εισαι στη διαθεση, θα σε στείλουν αυτοι οπου υπαρχει αναγκη

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 09:14:50 πμ »
Να κάνεις οπωσδήποτε και για οριστική τοποθέτηση (η ίδια αίτηση είναι απλώς γράφεις επάνω με κόκκινο  "και για οριστική τοποθέτηση") γιατί αν δεν το κάνεις μένεις τελευταίος στις κρίσεις και όταν θα βγουν τα σχολεία που έχουν κενές οργανικές τον Απρίλιο δεν θα μπορείς να επιλέξεις σχολεία.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος Oxi sta 3 xronia!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 05:38:34 μμ »
Sygnwmh mia erwthsh. Eimai neodioristh ekpaideytikos kai phra thl gia na rwthsw an prepei na kanw ta xartia mou gia oristikh topothethsh kai mou eipan oxi fetos alla tou xronou kai oti symfwna me thn egkyklio tha prepei na kathisoume sto idio sxoleio 2 xronia. Th diavasa thn egkyklio alla den vrika na leei kati tetoio efoson akoma eimaste sth diathesh. Kai sthn egkyklio anaferei pws kanoume oloi ta xartia mas twra to Noembrio. Mporeite na me vohthisete ligo giati exw mperdeytei?

Αποσυνδεδεμένος patolis74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 06:17:08 μμ »
οι νεοδιόριστοι θα κάνουμε αίτηση τοποθέτησης πάλι αφού βγουν οι μεταθέσεις το μάίο ή ιουνιο.δηλαδή για φέτος θα ξαναδηλώσουμε σχολεία.του χρόνου το νοέμβριο θα κάνουμε αίτηση για οριστική τοποθέτηση-οργανική θέση1ααυτά από ότι ξέρω.αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο,ας το καταθέσει να βοηθήσει την κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 06:52:20 πμ »
Το υπουργείο ακόμα δε μας έχει δώσει οδηγίες για το τι θα κάνουμε με τους νεοδιόριστους. Προς το παρόν πάντως ισχύει πως κανείς νεοδιόριστος δεν υποβάλλει αίτηση ούτε μετάθεσης ούτε οριστικής τοποθέτησης ( με εξαίρεση για αιτήσεις μετάθεσης όσους ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες ή κάνουν αιτηση για μετάθεση σε ΣΜΕΑΕ). Ωστόσο στο online σύστημα ούτως ή άλλως περνάμε τις υπηρετήσεις σας - και όσες έχουν αναγνωρισθεί - οποτε αν χρειαστεί να βγουν τα μόριά σας, βγαίνουν αυτόματα από εκεί. Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε ειναι ενημερώνετε τον αρμόδιο υπάλληλο καταχώρησης του datacenter για τυχόν αλλαγές που σας δινουν μόρια ( πχ παιδιά, γάμος, αλλαγή εντοπιότητας, στοιχεια συζύγου και εργασία του/της κτλ).
Ως υπάλληλος διεύθυνσης δευτεροβάθμιας πάντως, επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τον πόνο μου: ΜΗΝ ΣΤΈΛΝΕΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΆ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ ΣΤΙΓΜΉ. ΚΑΙ ΔΙΑΒΆΖΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΎΚΛΙΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΆ. Περνάω μόνη μου τις αιτήσεις και έχω πελαγώσει. Παίρνω δουλειά και στο σπιτι και πάλι , δύσκολο το βλέπω να βγαίνει μέχρι την Τρίτη!! Ουσιαστικά, ισχύουν 3 εγκύκλιοι μεταθέσεων ( μια του 2001, μία του 2009 και μία η φετινή!)
Επειδή πολλοί από εσάς ρωτάτε σας λέω τα εξής : ο χρόνος που βρίσκεστε με προσωρινή τοποθέτηση ή στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ θεμελιώνει κανονικά δικαίωμα μετάθεσης - εκτός και αν υπηρετείτε με απόσπαση.
όσοι διορίστηκαν πέρυσι ή μέσα στο 2010 αλλά πριν την ψήφιση του 3848/2010 ( με ημερομηνία δημοσίευσης 19-5-2010) δεν υποχρεουνται να υπηρετήσουν τρία χρόνια στην οργανική τους. Όσοι διορίστηκαν μετά τη δημοσίευση του Νομού όμως, πρέπει κανονικά να υπηρετήσουν τριετία.
Μεγάλη προσοχή στις διαθέσεις! Αν διατίθεστε για συμπλήρωση ωραρίου σε σχολείο με περισσότερα μόρια, υποβάλετε μαζί με την αίτηση την απόφαση διάθεσης, την πράξη ανάληψης στο σχολείο διάθεσης καθώς και είτε επικυρωμένα ωρολόγια προγράμματα των σχολείων ώστε να φαίνεται πόσες ημέρες της εβδομάδας υπηρετείτε σε κάθε σχολείο είτε βεβαιωση του διευθυντή που να αναφέρει το παραπάνω ( δηλ πόσες μέρες την  εβδομάδα υπηρετειτε σε κάθε σχολειο)
Συνυπηρέτηση δε λαμβάνουν μόνο όσοι έχουν σύζυγο εκπαιδευτικό. Λαμβάνουν και όσων οι σύζυγοι υπηρετούν γενικότερα στο Δημόσιο ή είναι Ιδιωτικοί υπαλληλοι ή ελεύθεροι επαγγελματίες ή δικηγόροι. Τα απαραίτητα δικαιολογητικα΄αναφέρονται αναλυτικά στην εγκύκλιο.
μπραβο που ειχες τη διαθεση να βοηθησεις ετσι εκ των εσω τους συναδελφους -εμενα δε με αφορα η μεταθεση!σε 2 χρονια. Θα θελα να τονισεις αυτο που ειπες.οι νεοδιοριστοι που ανηκουν σε ειδικη κατηγορια δικαιουνται να κανουν αιτηση μεταθεσης; Φοβαμαι οτι πολλες τετοιες περιπτωσεις δεν το γνωριζουν.εμας μας το ειπε ο προεδρος της δευτεροβαθμιας στα πεκ. Κ με το αλλο για τα σμεα τι εννοουσες;

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 09:21:52 πμ »
Σας ευχαριστω συνάδελφοι για τις απαντησεις σας
τώρα κατάλαβα, δηλαδη από φέτος την οργανική θα πρέπει υποχρεωτικά να την καθήσεις 2 χρονια
ενω  αν δεν ειναι οργανικη κάθεσαι και ενα χρόνο.
καλή μεταθεση σε ολους ευχομαι

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 12:13:17 μμ »
Μια διευκρίνηση για τα 2,5 μόρια κάθε χρονιάς υπηρεσίας.
Θα τα πάρουμε μόνο για τη φετινή χρονιά (αντί για 2 που ήταν μέχρι τώρα);
δηλ. στα συνολικά μας μόρια θα προσθέσουμε για φέτος +2,5 και όχι +2 όπως κάθε χρονιά;
ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 12:46:20 μμ »
Μια διευκρίνηση για τα 2,5 μόρια κάθε χρονιάς υπηρεσίας.
Θα τα πάρουμε μόνο για τη φετινή χρονιά (αντί για 2 που ήταν μέχρι τώρα);
δηλ. στα συνολικά μας μόρια θα προσθέσουμε για φέτος +2,5 και όχι +2 όπως κάθε χρονιά;
ευχαριστώ.

Τα 2,5 υπολογίζονται για όλα τα έτη υπηρεσίας και όχι μόνον για το φετινό.Πχ. κάποιος με τρια χρόνια υπηρεσία, που διορίστηκε δηλαδή το 2008 και φέτος είναι στον τρίτο χρόνο υπηρεσίας θα πάρει 3*2,5=7,5 μόρια συνολικά και για τα τρία χρόνια υπηρεσίας, και ούτω καθεξής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161828
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 514
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.191 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.