*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 410725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1232 στις: Μάιος 07, 2011, 03:03:08 μμ »
Αγαπητέ panos2, θεωρώ εξαιρετικά άστοχο εκ μέρους σου το ότι χαρακτήρισες "Μη Δημοκρατικό το να βάζω"ημερομηνία λήξης" στην όποια διαφωνία ή αντίδραση την ημερομηνία  ψήφισης του όποιου νόμου".
Άστοχο, διότι δεν έβαλα πουθενά καμία ημερομηνία λήξης.
Το μόνο που είπα, είναι ότι ο κλάδος συμφώνησε απόλυτα με την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, της επέτρεψε να περάσει ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΛΟΓΟ όλο το νομοθετικό πλέγμα που εξήγγειλε αμέσως μετά τις εκλογές του 2009, και τώρα ( 1,5 χρόνο μετά, και με δεδομένη την προηγούμενη συμφωνία του - κατά πλειοψηφία φυσικά) διαφωνεί λέει ( σε κατ' ιδίαν συνομιλίες μου με συναδέλφους, οι δικαιολογίες που έχω ακούσει είναι του τύπου αυτών που προανέφερα. Ξέρεις: "νομίζαμε ότι δεν θα εφαρμοστεί", "δεν καταλάβαμε ότι αφορούσε και εμάς", "δεν διαβάσαμε το προσχέδιο", και άλλα φαιδρά που οι μαθητές μου συνήθως ντρέπονται να τα πουν).
Στο κάτω-κάτω, πράγματι, μπορούμε να διαφωνούμε με κάτι όποτε θέλουμε.
ΟΜΩΣ, το να συμφωνούμε με κάποιο σχέδιο νόμου ( υιοθετώντας όλα τα παρακμιακά συνθηματάκια της ηγεσίας), να ψηφίζεται, και ένα χρόνο μετά ( που ο νόμος εφαρμόζεται) να "θυμόμαστε" ότι διαφωνούμε, δείχνει πολύ δυσάρεστα πράγματα ( παρ' ότι "αποτελεί δικαίωμά μας" όπως λες).
Αυτό που είπα λοιπόν, δεν αποτελεί ορισμό "ημερομηνίας λήξης", αλλά κριτική για το ότι κατά πλειοψηφία λειτουργήσαμε υπέρ της παρακμιακής συνθηματολογίας της ηγεσίας του Υπουργείου, επειδή νομίζαμε ότι "αφορά τους άλλους".
Επιπλέον, θα σου πω καθαρά ότι εγώ όταν συνομιλώ με έναν άγνωστο, θεωρώ ότι οι προθέσεις του είναι καλές ( ώστε να μπορεί να γίνει κουβέντα, και όχι γιατί είμαι βέβαιος).
Συνεπώς, ξεκινώ θεωρώντας δεδομένη την καλή σου πρόθεση ώστε να μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις σε θετικό κλίμα, αλλά και γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε "Δίκην Προθέσεων" και να κρίνουμε επί της ουσίας το αν ο άλλος έχει αγαθή πρόθεση ή όχι ( το λέω  για το χμ... που έβαλες στο κείμενο -απάντησή σου).
Καλό είναι όταν συζητάμε ένα θέμα, να επιχειρηματολογούμε επ' αυτού, και να αφήνουμε στην άκρη την διαίσθηση που έχουμε γύρω από τις πιθανές προθέσεις του συνομιλητή ( όχι τίποτε άλλο, αλλά γιατί αυτή είναι η διαδικασία με την οποία επί δεκαετίες δυναμιτίζεται κάθε προσπάθεια διαλόγου στην Ελλαδάρα μας).
Σε παρακαλώ συνάδελφε, να μην παρεξηγήσεις τα λόγια μου. Μην νομίσεις ότι σου υποδεικνύω κάτι. Κάθε άνθρωπος, είναι ελεύθερος να λέει την γνώμη του.
Απλά, σου είπα την δική μου γνώμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 03:06:51 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:55 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1233 στις: Μάιος 07, 2011, 04:51:13 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: έκαναν αίτηση / πήραν μετάθεση οι νεοδιόριστοι της πρωτοβάθμιας που ανήκουν σε ειδική κατηγορία (άτομα με σοβαρές αναπηρίες);
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος invader

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1234 στις: Μάιος 07, 2011, 05:08:36 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: έκαναν αίτηση / πήραν μετάθεση οι νεοδιόριστοι της πρωτοβάθμιας που ανήκουν σε ειδική κατηγορία (άτομα με σοβαρές αναπηρίες);

στην πρωτοβαθμια ναι

Αποσυνδεδεμένος TTG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1235 στις: Μάιος 07, 2011, 11:28:12 μμ »
χαχαχα ε όχι και το ΑΝΟΙΞΕ ΠΕΤΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ  βρε παιδιά!!! 

Εγώ ξέρω ότι μ΄ένα ΩΠΑ ελληνικό όλα παιρνάνε τελικά.... http://www.youtube.com/watch?v=_F-v8OPJ7lU

Εσύ πρέπει να είσαι η Άννα δεν εξηγείται αλλιώς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:55 »

Αποσυνδεδεμένος AGIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1236 στις: Μάιος 08, 2011, 12:38:10 πμ »
ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ. ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ. ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΕΞΑΝΕΜΙΣΘΗΚΑΝ.ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ . ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΕΙ Η ΑΝΝΑ.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1237 στις: Μάιος 08, 2011, 12:51:04 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=31909

Πριν λίγο ανακοινώθηκε.Φιλάκια! :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1238 στις: Μάιος 08, 2011, 01:04:38 μμ »
ΕΓΏ ΜΊΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΡΕΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ ΟΣΟ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΕΙ.ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ....ΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙς.ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ.ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΚΟΜΗ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕς.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΤΑ ΚΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΟΘΗΚΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΛΙΓΑ,ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 900 ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ(ΕΝΩ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ 16000) ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ.ΤΡΙΤΗ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ....ΑΣ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΑΚΟΜΗ.ΘΑ ΚΛΑΙΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΑΙΜΕ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ....

Ποσοστό 5,625%. Ουάου!!!!


Δυστυχώς , όλα τα στοιχεία έδειχναν ότι το υπουργείο πήγαινε προς αυτήν την κατεύθυνση.Η όλη πολιτική του υπουργείου, αδιαφόρως προσώπων, από τον Οκτώβριο του 2009, οδηγούσε με μαθηματική ακρίβεια σε αυτό που βιώνουμε όλοι μας τώρα.Νόμος 3848, νέο λύκειο,συγχωνεύσεις, αλλαγές στις μεταθέσεις-αποσπάσεις, κατάργηση γραφείων εκπαίδευσης, αλλαγές στον ΑΣΕΠ, αλλαγές στα πανεπιστήμια(πιστοποιητικά παιδαγωγικής επάρκειας κλπ), αλλαγές στη φιλοσοφία λειτουργίας του υπουργείου(θυμηθείτε... αξέχαστες!!! δηλώσεις της πολιτκής ηγεσίας του υπουργείου μας  του τύπου "πρώτα ο μαθητής", ή "είμαστε υπουργείο παιδείας και όχι υπουργείο διορισμών ανέργων πτυχιούχων σχολών" κλπ!!!).Αν τα δεις όλα αυτά ανεξάρτητα το ένα του άλλου, φαίνονται ασύνδετα μεταξύ τους και άσχετα με τις... μεταθέσεις, αν τα βάλετε όλα όμως στη βάση της λογικής εξοικονόμησης προσωπικού και μείωσης κατακόρυφης των δημοσίων υπαλλήλων και έλλειψη ή διακοπή χρηματοδότησης, θα δείτε ότι ερμηνεύονται τα πάντα.Εφόσον οι διορισμοί πλέον θα είναι ελάχιστοι το σύστημα πρέπει δουλέψει με εμάς τους ήδη διορισμένους μόνιμους, που θα πρέπει να καλύψουμε όποια ανάγκη προκύψει και οπουδήποτε και όποτε θέλει το λατρεμένο... υπουργείο(βλ. αναγκαστικές μετακινήσεις από πυσδε σε πυσδε και περιφέρεια σε περιφέρεια)!!!Για να το πω κι αλλιώς,θα ανακατεύεται η τράπουλα συνεχώς με τα ίδια χαρτιά, αφού νέα... χαρτιά δεν προβλέπονται πια!!!, γιατί πολύ απλά μόνον εμάς θα έχει πλέον, αφού η ανανέωση του προσωπικού(νέοι διορισμοί) πλέον σχεδόν θα γίνεται μόνον όταν θα υπάρχει απόλυτη ανάγκη. Για να σε μεταθέσει, κάπως πρέπει να σε αντικαταστήσει, αλλά πλέον η... στρόφιγγα των διορισμών έκλεισε και έτσι θα πρέπει να δουλέψει το σύστημα με όσους έχει και όχι άλλους νέους διορισμένους. Επιπλέον, οι αναπληρωτές, που θα ήταν μία κάποια λύσις!!! που θα προσλαμβάνει θα είναι αναπληρωτές-ωρομίσθιοι για ορισμένο μικρό αριθμό ωρών(μην τους πληρώνουμε και πολλά και... ξοδευόμαστε!!!), οπότε, πάλι δεν μπορεί να βουλώσει πολλές τρύπες έτσι.Οι μεταθέσεις δεν μπορούν να κινηθούν σε υψηλότερα επίπεδα, για τον επιπρόσθετο λόγο ότι η τρόϊκα είναι εδώ αυτές τις μέρες και είναι εξαγριωμένη με την πρωτοφανή εδώ και μήνες παράλυση της κυβέρνησης, η οποία δεν προχωράει κανένα μέτρο του μνημονίου, και θα απαιτηθούν νέα και σκληρότερα μέτρα.Σύμφωνα, με όλες τις ενδείξεις, θα ζητηθεί εδώ και τώρα δραστική και άμεση μείωση του δημοσίου τομέα, πράγμα που δεν έκανε ως τώρα η κυβέρνηση λόγω του φόβου αντιδράσεων, αλλά που πλέον τώρα δεν έχει άλλη επιλογή, γιατί δεν θα υπάρξει επομένη δόση δανείου(μέχρι τώρα η κυβέρνηση προσπάθησε, ανεπιτυχώς να μειώσει το δημόσιο μέσω... μετατάξεων, αλλά κατέληξε, όπως όλοι μας ξέρουμε σε φιάσκο!!).Μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα, της τρόϊκας παρούσης και εχούσης αγρίας διαθέσεις!!!!, μην πιστεύετε ότι η υπουργός θα αυξήσει θεαματικά τον αριθμό των μετατιθέμενων!Κάτι θα δώσει, αλλά,όπως είπαν  κάποιοι συνάδελφοι παραπάνω, δεν θα είναι μεγάλη η αύξηση. Δυστυχώς, στην κατάσταση που βιώνουμε τώρα όλοι μας, ο έλεγχος δεν είναι πια στα χέρια της τάχα μου πανίσχυρης και αυστηρότατης υπουργού, αλλά σε αυτούς που μας ελέγχουν!Μέσα σε αυτήν την κατάσταση βρέθηκαν και οι μεταθέσεις μας, οι οποίες πλέον θα ακολουθούν τη λογική της περικοπής των... πάντων με κάθε κόστος!!!! Στο τέλος ,θα μας πουν ότι πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι που είμαστε μόνιμοι και ότι οι μεταθέσεις είναι... πολυτέλεια στην κατάσταση που ζούμε!Τους έχω ικανούς, να το πουν αυτό, άλλωστε έχουν πει και χειρότερα για την εκπαιδευτική κοινότητα!!!

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1239 στις: Μάιος 08, 2011, 02:36:32 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=31909

Πριν λίγο ανακοινώθηκε.Φιλάκια! :) :) :) :)

Μεταθέσεις, Eurovision, Απογραφή…Κάτι άλλο για την Τρίτη; Χα χα!
Έτσι, για να μην βαριόμαστε…
 ;D ;D
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος Aurelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1240 στις: Μάιος 08, 2011, 04:49:05 μμ »
Πείτε με χαζή αλλά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι... Στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Μεσσηνίας έχει link που αναφέρεται σε οργανικά κενά http://srv-dide.mes.sch.gr/drupal/index.php?q=node/665#attachments όπου όμως όταν ανοίξεις το αρχείο, αναφέρει ότι τα κενά - πλεονάσματα του πίνακα είναι η εκτίμηση του ΠΥΣΔΕ... Πού μπορεί κανείς δηλαδή να βρει τα πραγματικά οργανικά κενά με βάση τα οποία θα γίνουν οι μεταθέσεις;;;;;; οέο;
Look wide. And when you think you are looking wide, look wider still. B.P.

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1241 στις: Μάιος 08, 2011, 05:22:08 μμ »
..... (θα δημοσιευτει μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων. το τροποποίησα)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2011, 05:34:43 μμ από abla »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1242 στις: Μάιος 08, 2011, 05:51:42 μμ »


Δυστυχώς, στην κατάσταση που βιώνουμε τώρα όλοι μας, ο έλεγχος δεν είναι πια στα χέρια της τάχα μου πανίσχυρης και αυστηρότατης υπουργού, αλλά σε αυτούς που μας ελέγχουν!Μέσα σε αυτήν την κατάσταση βρέθηκαν και οι μεταθέσεις μας, οι οποίες πλέον θα ακολουθούν τη λογική της περικοπής των... πάντων με κάθε κόστος!!!! Στο τέλος ,θα μας πουν ότι πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι που είμαστε μόνιμοι και ότι οι μεταθέσεις είναι... πολυτέλεια στην κατάσταση που ζούμε!Τους έχω ικανούς, να το πουν αυτό, άλλωστε έχουν πει και χειρότερα για την εκπαιδευτική κοινότητα!!!
[/quote]
Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυσή σου, συνάδελφε, ειδικά με το απόσπασμα που έχω επισημάνει.  Φυσικά και φταίει η πολιτική και όχι μία συγκεκριμένη υπουργός. Πάλι το φταίξιμο θα φορτωθεί στις πλάτες μας. Υπό αυτές τις συνθήκες, η μετάθεση μοιάζει με πολυτέλεια. Μου θυμίζουν τα τελευταία σου λόγια κάτι που είχε πει ο Μπρεχτ:

«Χρειάζονται πολλά τον κόσμο για ν’ αλλάξεις: οργή κι υπομονή. Γνώση κι αγανάκτηση. Γρήγορη απόφαση, στόχαση βαθιά. Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε»

Αν δεν κοιτάξουμε την πραγματικότητα κατάματα, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1243 στις: Μάιος 08, 2011, 07:08:57 μμ »
Λοιπόν, εφ όσων ξέρω (ημι)επισήμως :
ανακοίνωση μεταθέσεων Δευτέρα με Τρίτη το αργότερο.

οι μεταθέσεις δεν βασίζονται στις εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ.

Αν και υπηρέτησα 1 χρόνο σε γραφείο εκπαίδευσης, νόμιζα ότι είχα λύσει της απορίες μου αλλά τελικά (τουλάχιστον ως προς τις μετακινήσεις προσωπικού) αποδείχτηκε οτι είναι σαν ... τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας.

Πήρα απόσπαση φέτος με την Γ φάση αποσπάσεων αφού πρώτα χρειάστηκε να μείνω 15 ημέρες επιπλέον (με πλήρες ωράριο)  στην οργανική μου διότι φεύγαμε 2 άτομα της ίδιας ειδικότητας από το νομό χωρίς να υπάρχει αντικαταστάτης και εφαρμόστηκε ο σχετικός κανονισμός. Ο νομός έδωσε τώρα 4 πλεονάσματα στην ειδικότητά μου!.
Στον νομό που αποσπάστηκα ήρθαν με απόσπαση άλλοι 12 της εδικότητάς μου και περίπου 10 αναπληρωτές (μάλιστα οι αναπληρωτές προσελήφθησαν ενώ υπήρχαν αιτήσεις απόσπασης που δεν είχαν ικανοποιηθεί - αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης). Ο νομός λοιπόν αυτός έδωσε τώρα συνολικά 1 κενό.!

Did I miss something?

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1244 στις: Μάιος 08, 2011, 08:13:36 μμ »
Λοιπόν, εφ όσων ξέρω (ημι)επισήμως :
ανακοίνωση μεταθέσεων Δευτέρα με Τρίτη το αργότερο.

οι μεταθέσεις δεν βασίζονται στις εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ.

Αν και υπηρέτησα 1 χρόνο σε γραφείο εκπαίδευσης, νόμιζα ότι είχα λύσει της απορίες μου αλλά τελικά (τουλάχιστον ως προς τις μετακινήσεις προσωπικού) αποδείχτηκε οτι είναι σαν ... τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας.

Πήρα απόσπαση φέτος με την Γ φάση αποσπάσεων αφού πρώτα χρειάστηκε να μείνω 15 ημέρες επιπλέον (με πλήρες ωράριο)  στην οργανική μου διότι φεύγαμε 2 άτομα της ίδιας ειδικότητας από το νομό χωρίς να υπάρχει αντικαταστάτης και εφαρμόστηκε ο σχετικός κανονισμός. Ο νομός έδωσε τώρα 4 πλεονάσματα στην ειδικότητά μου!.
Στον νομό που αποσπάστηκα ήρθαν με απόσπαση άλλοι 12 της εδικότητάς μου και περίπου 10 αναπληρωτές (μάλιστα οι αναπληρωτές προσελήφθησαν ενώ υπήρχαν αιτήσεις απόσπασης που δεν είχαν ικανοποιηθεί - αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης). Ο νομός λοιπόν αυτός έδωσε τώρα συνολικά 1 κενό.!

Did I miss something?
Σε ποιο νομό αναφέρεσαι συνάδελφε;
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος sofiaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1245 στις: Μάιος 08, 2011, 08:37:07 μμ »
Λοιπόν, εφ όσων ξέρω (ημι)επισήμως :
ανακοίνωση μεταθέσεων Δευτέρα με Τρίτη το αργότερο.

οι μεταθέσεις δεν βασίζονται στις εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ.

Αν και υπηρέτησα 1 χρόνο σε γραφείο εκπαίδευσης, νόμιζα ότι είχα λύσει της απορίες μου αλλά τελικά (τουλάχιστον ως προς τις μετακινήσεις προσωπικού) αποδείχτηκε οτι είναι σαν ... τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας.

Πήρα απόσπαση φέτος με την Γ φάση αποσπάσεων αφού πρώτα χρειάστηκε να μείνω 15 ημέρες επιπλέον (με πλήρες ωράριο)  στην οργανική μου διότι φεύγαμε 2 άτομα της ίδιας ειδικότητας από το νομό χωρίς να υπάρχει αντικαταστάτης και εφαρμόστηκε ο σχετικός κανονισμός. Ο νομός έδωσε τώρα 4 πλεονάσματα στην ειδικότητά μου!.
Στον νομό που αποσπάστηκα ήρθαν με απόσπαση άλλοι 12 της εδικότητάς μου και περίπου 10 αναπληρωτές (μάλιστα οι αναπληρωτές προσελήφθησαν ενώ υπήρχαν αιτήσεις απόσπασης που δεν είχαν ικανοποιηθεί - αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης). Ο νομός λοιπόν αυτός έδωσε τώρα συνολικά 1 κενό.!

Did I miss something?

Τι να πω δεν ξέρω.
Στη Δ' του νομού μου είχαν διοριστεί πριν 3 χρόνια 3 άτομα που σημαίνει ότι εκεί είχε γίνει και μετάθεση.
Έκτοτε δεν έχει μετακινηθεί κανείς, δεν ξανάνοιξε η περιοχή ούτε στις μεταθέσεις ούτε στους διορισμούς. Τώρα δίνει 3 πλεονάσματα. Μα, αν υπήρχαν τόσα πλεονάσματα πως είχε πάρει τόσα άτομα???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.