*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 410712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1246 στις: Μάιος 08, 2011, 08:55:07 μμ »


Τι να πω δεν ξέρω.
Στη Δ' του νομού μου είχαν διοριστεί πριν 3 χρόνια 3 άτομα που σημαίνει ότι εκεί είχε γίνει και μετάθεση.
Έκτοτε δεν έχει μετακινηθεί κανείς, δεν ξανάνοιξε η περιοχή ούτε στις μεταθέσεις ούτε στους διορισμούς. Τώρα δίνει 3 πλεονάσματα. Μα, αν υπήρχαν τόσα πλεονάσματα πως είχε πάρει τόσα άτομα???

εφόσον πριν τρία χρόνια έγινε ο τελευταίος διορισμός σε αυτή την περιοχή σημαίνει ότι προέκυψαν κενά που μπορεί να οφείλονται σε έναν από τους παρακάτω λόγους : συνταξιιοδότηση, μετεκπαίδευση, μακροχρόνια αναρρωτική άδεια, άδεια ανατροφής, άδεια άνευ αποδοχών, ίδρυση σχολείου ή αύξηση τμημάτων σχολείων ή αύξηση ωρών διδασκαλίας συγκεκριμένων ειδικοτήτων. Πολλά μπορούν να "παίζουν"... ;) ;)


Αν και υπηρέτησα 1 χρόνο σε γραφείο εκπαίδευσης, νόμιζα ότι είχα λύσει της απορίες μου αλλά τελικά (τουλάχιστον ως προς τις μετακινήσεις προσωπικού) αποδείχτηκε οτι είναι σαν ... τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας.

Πήρα απόσπαση φέτος με την Γ φάση αποσπάσεων αφού πρώτα χρειάστηκε να μείνω 15 ημέρες επιπλέον (με πλήρες ωράριο)  στην οργανική μου διότι φεύγαμε 2 άτομα της ίδιας ειδικότητας από το νομό χωρίς να υπάρχει αντικαταστάτης και εφαρμόστηκε ο σχετικός κανονισμός. Ο νομός έδωσε τώρα 4 πλεονάσματα στην ειδικότητά μου!.
Στον νομό που αποσπάστηκα ήρθαν με απόσπαση άλλοι 12 της εδικότητάς μου και περίπου 10 αναπληρωτές (μάλιστα οι αναπληρωτές προσελήφθησαν ενώ υπήρχαν αιτήσεις απόσπασης που δεν είχαν ικανοποιηθεί - αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης). Ο νομός λοιπόν αυτός έδωσε τώρα συνολικά 1 κενό.!

Did I miss something?


A LOT!!
ο νομός της οργανικής σου μπορεί να έδωσε 4 κενά για τους λόγους που ανέφερα και πιο πάνω. (κοίτα ας πούμε αν ιδρύθηκαν σχολικές μονάδες ή αν μεγάλωσε το μαθητικό δυναμικό).
ο νομός στον οποίο αποσπάστηκες μπορεί να επέτρεψε αποσπάσεις και αναπληρώσεις γιατί μπορεί να προέκυψαν πράγματι τόσα λειτουργικά κενά - για ένα σωρό λόγους  -  αλλά κατά βάση συμβαίνει το γνωστό .. :
τι ψάνχεις να βρεις τώρα;.... :P :P

χαχαχα ε όχι και το ΑΝΟΙΞΕ ΠΕΤΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ  βρε παιδιά!!! 

Εγώ ξέρω ότι μ΄ένα ΩΠΑ ελληνικό όλα παιρνάνε τελικά.... http://www.youtube.com/watch?v=_F-v8OPJ7lU

Εσύ πρέπει να είσαι η Άννα δεν εξηγείται αλλιώς

ε ΟΧΙ ΚΑΙ Η ΑΝΝΟΥΛΑ!!! ( αν μη τι άλλο, είμαι ξανθιά, έχω πράσινα μάτια, ΔΕΝ είμαι πασοκ ( μπρρρρρρρρρρ)  8) 8) και δεν υπήρξα ΠΟΤΕ νομάρχης!!  ;D ;D ;D ;D


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:31:58 »

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1247 στις: Μάιος 08, 2011, 09:03:04 μμ »
Μακάρι η Αννούλα να είχε το 1/3 των γνώσεων πολλών συναδέλφων από δω μέσα..
Και να είχε υπάρξει εκπαιδευτικός..διανύοντας όλη τη διαδρομή..
Τότε ίσως οι όποιες αποφάσεις.. να μην λαμβάνονταν
τόσο ....(εκ-)βιαστικά

Αποσυνδεδεμένος Ikaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1248 στις: Μάιος 08, 2011, 09:34:55 μμ »
Έχω ορισμένες απορίες:
- Το υπουργείο λέει για πραγματικά οργανικά κενά, αυτά τα κενά που προκύπτουν τώρα είναι απο συνταξιοδοτήσεις που έγιναν ή που θα γίνουν μέχρι το τέλος του έτους;
- Αφού αυτά τα κενά  προκύψουν στο τέλος του έτους, τί θα κάνει θα βάλει νεοδιόριστους ή αναπληρωτές;
- Έφόσον προκύψουν κενά απο συνταξιοδοτήσεις στο τέλος του έτους ή μέχρι 31/08, θα τα ανοίξει με νεοδιόριστους; Δηλαδή αν π.χ προκύψει δηλαδή κενό οργανικό στην Α'Αθήνας θα τοποθετήσει νεοδιόριστο αντί να πάρει απο μετάθεση ; Γιατί όλο  αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1249 στις: Μάιος 08, 2011, 09:39:34 μμ »
άντε να βγούνε τουλάχιστον αύριο οι (ελάχιστες) μεταθέσεις.... να πεθάνει και η ελπίδα που πεθαίνει τελευταία....αλλά πεθαίνει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:31:58 »

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1250 στις: Μάιος 08, 2011, 10:02:34 μμ »
το ενδιαφερον είναι οτι δεν έχουν βγαλει ολα τα ΠΥΣΔΕ τα πλεονασματα κενα αλλα ούτε πόσοι έχουν κανει αιτηση μετάθεσης...

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1251 στις: Μάιος 08, 2011, 10:09:56 μμ »
Τα κενά-πλεονάσματα της Αττικής υπάρχουν πουθενά?
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1252 στις: Μάιος 08, 2011, 10:17:33 μμ »
Έχω ορισμένες απορίες:
- Το υπουργείο λέει για πραγματικά οργανικά κενά, αυτά τα κενά που προκύπτουν τώρα είναι απο συνταξιοδοτήσεις που έγιναν ή που θα γίνουν μέχρι το τέλος του έτους;
- Αφού αυτά τα κενά  προκύψουν στο τέλος του έτους, τί θα κάνει θα βάλει νεοδιόριστους ή αναπληρωτές;
- Έφόσον προκύψουν κενά απο συνταξιοδοτήσεις στο τέλος του έτους ή μέχρι 31/08, θα τα ανοίξει με νεοδιόριστους; Δηλαδή αν π.χ προκύψει δηλαδή κενό οργανικό στην Α'Αθήνας θα τοποθετήσει νεοδιόριστο αντί να πάρει απο μετάθεση ; Γιατί όλο  αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο.
Ας μας πει κάποιος ......

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1253 στις: Μάιος 08, 2011, 10:20:56 μμ »
Στη Δ' του νομού μου είχαν διοριστεί πριν 3 χρόνια 3 άτομα που σημαίνει ότι εκεί είχε γίνει και μετάθεση.
Έκτοτε δεν έχει μετακινηθεί κανείς, δεν ξανάνοιξε η περιοχή ούτε στις μεταθέσεις ούτε στους διορισμούς. Τώρα δίνει 3 πλεονάσματα. Μα, αν υπήρχαν τόσα πλεονάσματα πως είχε πάρει τόσα άτομα???
ο νομός της οργανικής σου μπορεί να έδωσε 4 κενά για τους λόγους που ανέφερα και πιο πάνω. (κοίτα ας πούμε αν ιδρύθηκαν σχολικές μονάδες ή αν μεγάλωσε το μαθητικό δυναμικό).
ο νομός στον οποίο αποσπάστηκες μπορεί να επέτρεψε αποσπάσεις και αναπληρώσεις γιατί μπορεί να προέκυψαν πράγματι τόσα λειτουργικά κενά - για ένα σωρό λόγους  -  αλλά κατά βάση συμβαίνει το γνωστό .. :
τι ψάνχεις να βρεις τώρα;.... :P :P

Συνάδελφοι προσοχή διότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα:
Η ανακολουθία κενών/πλεονασμάτων- μεταθέσεων είναι κάτι που πάντα συνέβαινε διότι τα κενά που έδινε κάθε χρόνο το υπουργείο για διορισμούς και μεταθέσεις δεν είχαν καμία σχέση με τα οργανικά κενά/πλεονάσματα που είχε προηγουμένως δώσει το κάθε ΠΥΣΔΕ. Από τη θητεία μου στο γραφείο γνωρίζω περίπτωση περιοχής που έδωσε πλεόνασμα 17 φιλολόγων και στις επόμενες μεταθέσεις ήρθαν άλλες 12!!!! (οι αριθμοί με κάθε επιφύλαξη)

Εγώ όμως μιλάω για λειτουργικά κενά/πλεονάσματα όπως ήταν στους 2 νομούς (σύμφωνα με τα ΠΥΣΔΕ) στα τέλη του προηγούμενου Οκτωβρίου (οπότε και  μετακινήθηκα) σε σχέση με τα νούμερα που δώσανε τα (ίδια 2) ΠΥΣΔΕ τον προηγούμενο μήνα.

Τέλη Οκτωβρίου, είχα ήδη πάρει απόσπαση αλλά δεν με άφηναν να φύγω διότι δεν υπήρχε αντικαταστάτης - μέσα Απριλίου περισσεύουν 4 άτομα.

Τέλη Οκτωβρίου, έχουμε έρθει εδώ πάνω από 20 άτομα για να καλύψουμε λειτουργικά κενά (με πλήρες ωράριο όσους από αυτούς έχω συναντήσει) και μέσα Απριλίου το κενό είναι με το ζόρι 1.


ΥΓ Έχω συνυπολογίσει συγχωνεύσεις/καταργήσεις. Δεν φτάνουν για να κλείσει η ψαλίδα.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1254 στις: Μάιος 08, 2011, 10:33:31 μμ »
Έχω ορισμένες απορίες:
- Το υπουργείο λέει για πραγματικά οργανικά κενά, αυτά τα κενά που προκύπτουν τώρα είναι απο συνταξιοδοτήσεις που έγιναν ή που θα γίνουν μέχρι το τέλος του έτους;
- Αφού αυτά τα κενά  προκύψουν στο τέλος του έτους, τί θα κάνει θα βάλει νεοδιόριστους ή αναπληρωτές;
- Έφόσον προκύψουν κενά απο συνταξιοδοτήσεις στο τέλος του έτους ή μέχρι 31/08, θα τα ανοίξει με νεοδιόριστους; Δηλαδή αν π.χ προκύψει δηλαδή κενό οργανικό στην Α'Αθήνας θα τοποθετήσει νεοδιόριστο αντί να πάρει απο μετάθεση ; Γιατί όλο  αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο.
Ας μας πει κάποιος ......
περυσι μου ειπαν πως δεν βαζουν νεοδιοριστους στην Αθηνα Α,Β,Γ,Δ. Τωρα αν φετος βαλλουν, θα πεσει πολυ "κραξιμο"
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1255 στις: Μάιος 08, 2011, 10:48:15 μμ »
Έχω ορισμένες απορίες:
- Το υπουργείο λέει για πραγματικά οργανικά κενά, αυτά τα κενά που προκύπτουν τώρα είναι απο συνταξιοδοτήσεις που έγιναν ή που θα γίνουν μέχρι το τέλος του έτους;
- Αφού αυτά τα κενά  προκύψουν στο τέλος του έτους, τί θα κάνει θα βάλει νεοδιόριστους ή αναπληρωτές;
- Έφόσον προκύψουν κενά απο συνταξιοδοτήσεις στο τέλος του έτους ή μέχρι 31/08, θα τα ανοίξει με νεοδιόριστους; Δηλαδή αν π.χ προκύψει δηλαδή κενό οργανικό στην Α'Αθήνας θα τοποθετήσει νεοδιόριστο αντί να πάρει απο μετάθεση ; Γιατί όλο  αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο.

οι εκπ/κοί - αντίθετα με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους - συνταξιοδοτούνται αυτοδίκαια ή με αίτησή τους από 1/7 ώς 31/8 ( ή με άπρακτο δίμηνο που όμως άρχεται 31/8 και άρα δεν βρισκεται στην υπηρεσία από Σεπτέμβριο).
Επομένως, φυσικά και μπορούν να "δώσουν¨' αυτά τα κενά για διορισμούς.

Ωστόσο διορισμοί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ΔΕΝ επιτρέπονται ( εξ ου και δεν ανακοινώνονται ποτέ διορισμοί σε αυτές τις περιοχές) . Επομένως, τα κενά που προκύπτουν σε αυτές τις περιοχές καλύπτονται από μεταθέσεις. 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1256 στις: Μάιος 08, 2011, 11:48:53 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=31909

Πριν λίγο ανακοινώθηκε.Φιλάκια! :) :) :) :)

Μεταθέσεις, Eurovision, Απογραφή…Κάτι άλλο για την Τρίτη; Χα χα!
Έτσι, για να μην βαριόμαστε…
 ;D ;D


Και όμως, υπάρχει και κάτι άλλο για την Τρίτη που δεν το υπολόγισες!!!Έρχονται επισήμως τα... υψηλά κεφάλια της τρόϊκας:Πόλ Τόμσεν του ΔΝΤ, Μαρκ Μαζούχ της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και το νέο... φρούτο ο κύριος Ματίας Μορς της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σε αντικατάσταση του Σερβάζ Ντερούζ, ο οποίος δεν ξαναπατάει στη χώρα μας ύστερα από το... άδειασμα που του έκανε (τάχα μου, τάχα μου δηλαδή!!!)η κυβέρνηση, όταν βγήκε και είπε ο άνθρωπος για αποκρατικοποιήσεις 50 δις ευρώ και η κυβέρνηση το διέψευσε(ότι και καλά!!! δεν κάνουμε ό,τι λέει η τρόϊκα κλπ..... αντιστασιακά!!!), για να ανακοινώσει η ίδια κυβέρνηση λίγες μέρες μετά ότι θα γίνουν... πράγματι οι αποκρατικακοποιήσεις!!!!Αυτά, προς επιβεβαίωσιν των όσων έγραψα παραπάνω για το ποιος αποφασίζει ουσιαστικά για διορισμούς στο δημόσια εκπαίδευση κλπ, παρά τις περί του αντιθέτου διακηρύξεις σιδερένιων υπουργών(όπως η δική μας της... Νερατζιώτισσας!!!).   

Αποσυνδεδεμένος Ikaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1257 στις: Μάιος 09, 2011, 12:10:33 πμ »
Έχω ορισμένες απορίες:
- Το υπουργείο λέει για πραγματικά οργανικά κενά, αυτά τα κενά που προκύπτουν τώρα είναι απο συνταξιοδοτήσεις που έγιναν ή που θα γίνουν μέχρι το τέλος του έτους;
- Αφού αυτά τα κενά  προκύψουν στο τέλος του έτους, τί θα κάνει θα βάλει νεοδιόριστους ή αναπληρωτές;
- Έφόσον προκύψουν κενά απο συνταξιοδοτήσεις στο τέλος του έτους ή μέχρι 31/08, θα τα ανοίξει με νεοδιόριστους; Δηλαδή αν π.χ προκύψει δηλαδή κενό οργανικό στην Α'Αθήνας θα τοποθετήσει νεοδιόριστο αντί να πάρει απο μετάθεση ; Γιατί όλο  αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο.

οι εκπ/κοί - αντίθετα με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους - συνταξιοδοτούνται αυτοδίκαια ή με αίτησή τους από 1/7 ώς 31/8 ( ή με άπρακτο δίμηνο που όμως άρχεται 31/8 και άρα δεν βρισκεται στην υπηρεσία από Σεπτέμβριο).


Επομένως, φυσικά και μπορούν να "δώσουν¨' αυτά τα κενά για διορισμούς.

Ωστόσο διορισμοί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ΔΕΝ επιτρέπονται ( εξ ου και δεν ανακοινώνονται ποτέ διορισμοί σε αυτές τις περιοχές) . Επομένως, τα κενά που προκύπτουν σε αυτές τις περιοχές καλύπτονται από μεταθέσεις.


Άρα δηλαδή εάν κάποιος βάλει για μετάθεση μία περιοχή που ΘΑ συνταξιοδοτηθεί κάποιος στης 31/8 και θα υπάρχει αργότερα οργανικό κενό, δεν θα μπορέσει να το πάρει και θα το πάρει ο νεοδιοριστος......ΚΟΥΦΟ. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να κάνει ένσταση;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1258 στις: Μάιος 09, 2011, 12:22:53 πμ »
όχι δεν μπορεί να κάνει ένσταση επ΄αυτού!και όχι, δεν παίρνει ο νεοδιόριστος οργανική θέση - μην ξεχνάμε ότι για δύο χρόνια πλέον μένει χωρίς οργανική , παλαιότερα ίσχυε για ένα έτος. Την οργανική την παίρνει ο μετατεθείς.
Αλλά συχνά συμβαίνει να βγαίνουν κενά και για μετάθεση και για διορισμό .....είναι αυτό που λέμε κενά που προκύπτουν - πχ από άδειες ανατροφής - ή κενά  που μοιράζονται. Πχ αν βγουν δύο φιλόλογοι σε σύνταξη, μπορεί το ΠΥΣΔΕ να δώσει ένα κενό για μετάθεση και ένα για διορισμό. Πολιτική είναι όλα αυτά...απλή, κλασσική συνταγή πολιτικής.
Παλαιότερα βέβαια, οι μεταθέσεις γίνονταν σε συγκεκριμένα σχολεία. Για κάποιον που έχει δουλέψει σε δ/νση ή γραφείο είναι γνωστό το φαινόμενο όσον λάμβαναν οργανική σε συγκεκριμένο σχολείο.....κάπως έτσι θέλουν πάλι να το κάνουν τώρα...δεν είναι και άσχημη ιδέα πάντςς. θεωρητικά τουλάχιστον...\
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1259 στις: Μάιος 09, 2011, 12:32:02 πμ »
Νομίζω ότι οι διορισμοί γινόταν μέχρι τώρα με βάση τις συνταξιοδοτήσεις της προηγούμενης χρονιάς.
Νομίζω επίσης ότι δεν μπορεί να γίνει διορισμός σε περιοχή που δεν ικανοποιήθηκε μετάθεση. Εξάλλου τα κενά για διορισμό έβγαιναν τέλη ιουλίου με αρχές αυγούστου για να τα δηλώσουν οι νεοδιόριστοι, ενώ οι συνταξιοδοτήσεις αρχίζουν να γίνονται δεκτές από το σεπτέμβριο και μετά. άρα ο νεοδιόριστος δεν μπορεί να διοριστεί σε περιοχή κοντά σε αστικό κέντρο που δεν έγινε μετάθεση.
Όλα αυτά μέχρι τώρα! Με 30000 λιγότερους συμβασιούχους για φέτος σε όλα τα υπουργεία και άρα και αναπληρωτές καθηγητές, με χιλιάδες συνταξιοδοτήσεις, και με μειωμένους διορισμούς, δεν ξέρω πώς θα καλύψουν τα κενά για φέτος! ίσως με μετατάξεις από τον ΟΣΕ και την ολυμπιακοί γυρίσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί στις τάξεις!;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159903
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.