*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 410665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1918 στις: Μάιος 13, 2011, 09:55:04 μμ »
ΠΥΣΠΕ, το αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ τις πρωτοβάθμιας..
Π -> Πρωτοβάθμια
Δ -> Δευτεροβάθμια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:55 »

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1919 στις: Μάιος 13, 2011, 09:56:48 μμ »
;;;;
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1920 στις: Μάιος 13, 2011, 10:06:55 μμ »
ΠΥΣΠΕ, το αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ τις πρωτοβάθμιας..
Π -> Πρωτοβάθμια
Δ -> Δευτεροβάθμια
κατάλαβα. Ευχαριστώ!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1921 στις: Μάιος 13, 2011, 10:14:45 μμ »
"Οι συνάδελφοι που έχουν υπηρετήσει την οργανική τους θέση ή τοποθετήθηκαν σε οργανική θέση, αφού παρέμειναν ως νεοδιόριστοι στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Π.Ε. έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα μετάθεσης εντός κι εκτός Π.Υ.Σ.Π.Ε και θα πρέπει να προσέξουν να επιλέγουν σχολείο μετάθεσης αποκλειστικά αυτό που τους ενδιαφέρει, αφού σε διαφορετική περίπτωση θα αναγκαστούν να υπηρετήσουν πάλι σε οργανική θέση και μάλιστα για δύο χρόνια, ενώ μπορούν να ικανοποιήσουν σχετική επιθυμία τους με απόσπαση. Υπήρξαν πολλές περιπτώσεις συναδέλφων που ταλαιπωρήθηκαν, επειδή δε γνώριζαν ότι η μετάθεση σε νέα οργανική θέση δημιουργεί πάλι την υποχρέωση υπηρεσίας στη νέα αυτή θέση (από φέτος για δύο χρόνια)."

 Αυτό το βρήκα σε μια σελίδα που παρέθεσε μία συνάδελφος και είναι διευκρίνιση ενός αιρετού για τις μεταθέσεις. Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το ΠΥΣΠΕ και τι σημαίνει αύτή η παράγραφος, ακριβώς;Σημαίνει ότι αν είσαι στη Δ΄Κορινθίας π.χ. και έχεις υπηρετήσει την οργανική σου και κάνεις αίτηση για βελτίωση θέσης στην ίδια περιοχή, τότε υποχρεούσαι να υπηρετήσει άλλα δύο χρόνια;Βέβαια, θα έλεγε τότε εντός ΠΥΣΔΕ. Το ΠΥΣΠΕ τι είναι, συνεπώς, για να τα ξεκαθαρίσω;

LK, το ΠΥΣΠΕ δε σε ενδιαφέρει. Ανήκεις σε ΠΥΣΔΕ. Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Είναι το συμβούλιο που συνεδριάζει και αποφασίζει για τοποθετήσεις, βελτιώσεις εσωτερικά του νομού, για να το πω έτσι. Αν έχεις ήδη οργανική και θες να φύγεις σε άλλο σχολείο εντός ΠΥΣΔΕ/Νομού, δηλ. να αλλάξεις οργανική, σημαίνει ότι θα την υπηρετήσεις δύο χρόνια. Αν είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ ήδη ένα χρόνο χωρίς οργανική και δεν πήρες μετάθεση από ότι κατάλαβα, κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση (δεν είσαι κάπου για να βελτιώσεις τη θέση σου). Αν πάρεις τώρα το Σεπτέμβριο οργανική [δηλ τοποθετηθείς οριστικά] θα την υπηρετήσεις ένα χρόνο νομίζω με τον νέο νόμο. Αν δεν πάρεις οργανική, ξαναβγαίνεις στη διάθεση, σε τοποθετούν κάπου -προσωρινή τοποθέτηση - και του χρόνου ξανακάνεις αίτηση για μετάθεση...φτού και από την αρχή. Ελπίζω να βοήθησα.
Σε βλέπω πολύ αγχωμένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:55 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1922 στις: Μάιος 13, 2011, 10:23:00 μμ »
Nαι, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ αγχωμένη γιατί είμαι σε μια περιοχή περίεργη με σχολεία στα οποία μπορείς να πηγαινοέρχεσαι από την Αθήνα και υπάρχουν και άλλα που δεν μπορείς και πρέπει να πας να μείνεις εκεί. Φέτος ήμουν στο σπίτι μου, αν και ξυπνούσα στις 6 και γυρνούσα στις 4. Δεν ήταν τόσο καλό σχολείο, αλλά δεν μπορώ να υποβάλω το παιδί μου σε ταλαιπωρίες. Δεν είναι εύκολο για ένα μικρό παιδί να ξεσπιτώνεται κάθε τρεις και λίγο. Πάντως, ξεκαθάρισα μέσα μου, με τη βοήθειά σας, τι πρέπει να πράξω (προφανώς, να μη διεκδικήσω επί της ουσίας οργανικό κενό, προσδοκώντας σε ένα καλύτερο λειτουργικό και διατηρώντας κάθε χρόνο το δικαίωμά μου για μετάθεση) Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1923 στις: Μάιος 13, 2011, 10:43:49 μμ »
Nαι, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ αγχωμένη γιατί είμαι σε μια περιοχή περίεργη με σχολεία στα οποία μπορείς να πηγαινοέρχεσαι από την Αθήνα και υπάρχουν και άλλα που δεν μπορείς και πρέπει να πας να μείνεις εκεί. Φέτος ήμουν στο σπίτι μου, αν και ξυπνούσα στις 6 και γυρνούσα στις 4. Δεν ήταν τόσο καλό σχολείο, αλλά δεν μπορώ να υποβάλω το παιδί μου σε ταλαιπωρίες. Δεν είναι εύκολο για ένα μικρό παιδί να ξεσπιτώνεται κάθε τρεις και λίγο. Πάντως, ξεκαθάρισα μέσα μου, με τη βοήθειά σας, τι πρέπει να πράξω (προφανώς, να μη διεκδικήσω επί της ουσίας οργανικό κενό, προσδοκώντας σε ένα καλύτερο λειτουργικό και διατηρώντας κάθε χρόνο το δικαίωμά μου για μετάθεση) Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

θα σε στεναχωρήσω λίγο αλλά εξαρτάται και από τα μόριά σου και από τα μόρια των άλλων.
Όταν βγαίνει μια οργανική, πάντα δίνεται σε κάποιον. Αν είσαι τελευταία στα μόρια - όπως ήμουν εγώ - παίρνεις μια οργανική που δε τη θέλει/δηλωνει/διεκδικεί κανείς.
Ακόμα όμως και αν τελικά τοποθετηθείς σε σχολείο που δε σε βολεύει, μπορείς μέσω εσωτερικής απόσπασης να ζητήσεις άλλη τοποθέτηση/άλλο σχολείο για τους τάδε και τάδε λόγους. Εξαρτάται από τους ανθρώπους του ΠΥΣΔΕ.
Τώρα φυσικά δεν ξέρω αν θα κόψει η τρελή και αυτές τις αποσπάσεις...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1924 στις: Μάιος 13, 2011, 11:00:16 μμ »
Δηλαδή, αν περισσεύουν οργανικές και δεν τις έχουμε δηλώσει και περισσεύουμε, τότε θα μας μοιράσουν σε όποια οργανικά κενά θέλουν αυτοί;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1925 στις: Μάιος 13, 2011, 11:21:09 μμ »
όχι όπου θέλουν αυτοί ακριβώς. Συνήθως όταν βγαίνουν αδιάθετες οργανικές, καλούν τους εκπαιδευτικούς να κάνουν νέα αίτηση τοποθέτησης. Π.χ. Έχουν μείνει οι τάδε δύο οργανικές παρακαλούμε κτλ. Αν ακόμη και τότε κανένας δεν τη δηλώσει, τότε δίνονται στον τελευταίο στα μόρια ή στους δύο τελευταίους στα μόρια.
Αν κάποιος τα ξέρει διαφορετικά, παρακαλώ να με διορθώσει για να μην μπερδεύω τον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1926 στις: Μάιος 13, 2011, 11:29:44 μμ »
Loulou επιβεβαιώνω. Ακριβώς έτσι.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1927 στις: Μάιος 13, 2011, 11:30:50 μμ »
Πήρα πέρσι μετάθεση αλλά  ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετήθηκα σε λειτουργικό κενό. Φέτος δεν πήρα μετάθεση. Όταν φέτος δηλώσουμε σχολεία και τοποθετηθώ σε οργανικό κενό του ίδιου ΠΥΣΔΕ θα πρέπει να το υπηρετήσω δύο χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος apos4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1928 στις: Μάιος 13, 2011, 11:53:55 μμ »
Πήρα πέρσι μετάθεση αλλά  ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετήθηκα σε λειτουργικό κενό. Φέτος δεν πήρα μετάθεση. Όταν φέτος δηλώσουμε σχολεία και τοποθετηθώ σε οργανικό κενό του ίδιου ΠΥΣΔΕ θα πρέπει να το υπηρετήσω δύο χρόνια;
οχι lena ως 1ος χρόνος θεωρείτε ο χρόνος της διάθεσης

Αποσυνδεδεμένος Amorgos05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1929 στις: Μάιος 14, 2011, 02:07:52 πμ »
1o βημα: μεταθέσεις βάσει οργανικών
2ο βημα: "ανάδειξη" υπεραριθμιών ανα περιοχή
3ο βημα: "εθελοντικές" μετατάξεις ή/και παραιτήσεις μέσω οικογενειακής εξαθλίωσης
4ο βημα: απολύσεις
......

Και δε με λένε Κασσάνδρα!!!
Ωραίο σχέδιο....Πρωτοποριακό!!!

Συνέχεια:
5ο βήμα: οι μόνιμοι θα στελεχώνουν την επαρχία
6ο βήμα: στα μεγάλα αστικά κέντρα θα δουλεύουν χιλιάδες ωρομίσθιοι, οι οποίοι δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν οικονομικά στην επαρχία
....είναι και αυτό μια άποψη,όχι αβάσιμη....

Αποσυνδεδεμένος Amorgos05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1930 στις: Μάιος 14, 2011, 02:16:27 πμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ !
Για όσους δεν πήραν μετάθεση, έχοντες περισσότερα μόρια από άλλους που πήραν, στην ίδια διεύθυνση, παραθέτω το απόσπασμα από το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου:

"Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν αίτηση μετάθεσης και δεν περιλαμβάνονται στις καταστάσεις, δεν μετατίθενται είτε διότι δεν υπήρχαν κενές οργανικές θέσεις, είτε διότι οι μετατιθέμενοι συγκεντρώνουν περισσότερες μονάδες μετάθεσης."    ...πάντως ο ΠΕΟ3 με τα 37,5 μόρια στην Δ΄Αθηνας ειναι πολύτεκνος....Τσεκαρισμένο....!!

Επειδή κάτι ακούστηκε για ''ειδικές κατηγορίες'', πουθενά δεν αναφέρεται αυτό στο παραπανω απόσπασμα.

Προβλέπεται ένσταση; Ποια η διαδικασία και εντός πόσων ημερών;

κάτι θα προβλέπεται απλά από τη στιγμή που κάποιος εντάχθηκε στις ειδικές κατηγορίες δεν πρόκειται να του ξαναελέγξουν τα χαρτιά του.

Με άλλα λόγια: στη Δ΄Αθήνας παίρνουν μετάθεση 20  ΠΕ03. Οι 4 από αυτούς έχουν λιγότερα μόρια από εμένα. Άρα, σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου, έχει γίνει λάθος. Αν υπήρχε θέμα 'ειδικής κατηγορίας', θα έπρεπε το Δ. Τύπου να λέει:" είτε..., είτε..., είτε διότι οι μετατιθέμενοι ανήκουν σε ειδική κατηγορία". Δεν το λέει όμως, άρα δικαιούμαι να κάνω ένσταση για λάθος.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1931 στις: Μάιος 14, 2011, 03:02:27 πμ »
Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα επειδή με μπέρδεψαν κάποια προηγούμενο μηνύματα:
1.Έστω ότι έχω οργανική στο 1ο ΓΕΛ Λάρισας,κάνω αίτηση βελτίωσης κ με στέλνουν π.χ. στο 3ο Γυμνάσιο Λάρισας.Τη νέα μου οργανική οφείλω να την υπηρετήσω για 1 ή για 2 χρόνια.Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να μη χάσω το δικαίωμα αίτησης μετάθεσης την επόμενη ακριβώς χρονιά...
2.Όσοι κάνουμε αίτηση για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ έχουμε δικαίωμα να κάνουμε κ για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ(εσωτερική λέγεται,αν δεν κάνω λάθος);Γνωρίζω ότι οι αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ γίνονται τελευταίες.Υποθέτω λοιπόν ότι πριν από τις αιτήσεις αυτές για αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ έχουν ήδη ανακοινωθεί οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και αν κάποιος δεν την έχει πάρει,''κυνηγάει'' πια την εσωτερική.Αν όμως έχει αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ μπορεί έπειτα να κυνηγήσει και την εσωτερική επειδή τον βολεύει καλύτερα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.