*

Αποστολέας Θέμα: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου  (Αναγνώστηκε 7423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:00:39 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.Είμαι αποσπασμένος σε φορέα και ο διευθυντής της υπηρεσίας που εργάζομαι μας δήλωσε ότι αν αργούμε έστω και 1 λεπτό από την ώρα που πρέπει να ερχόμαστε θα μας "στέλνει στο σπίτι μας" με υποχρεωτική κανονική άδεια.Εγώ είμαι καινούριος στη δουλειά αυτή,αλλά από ό,τι έμαθα η δήλωσή του αυτή έχει κατά καιρούς πραγματοποιηθεί και μάλιστα σε συναδέλφους με πολλά χρόνια υπηρεσίας.Εγώ προσωπικά είμαι πάντοτε τυπικός και ουδέποτε είχα πρόθεση να αργώ συστηματικά,αλλά δε σας κρύβω πως αυτή τη δήλωση την αισθάνομαι σαν δαμόκλειο σπάθη.Ανθρωποι είμαστε,μπορεί κάποια μέρα κάτι να τύχει,γιατί να πρέπει να χρεωθούμε υποχρεωτικά την κανονική άδεια...αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους από εσας είναι το εξής:εμπίπτει κάτι τέτοιο στα όρια των αρμοδιοτήτων του?αναφέρει κάτι τέτοιο η νομοθεσία ή όχι?υγ:να προσθέσω ότι ο ίδιος εμφανίζεται σε άσχετες ώρες και η συνολική του παραμονή στην υπηρεσία ουδέποτε ξεπερνά τη μία,άντε μιάμισι με δυο ώρες συνολικα.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:33 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:23:34 μμ »
Eκτος κι αν προκειται για Προϊσταμενο Γραφειου που εδρευει σε ψιλοανεπιθυμητο νησι, να του πεις οτι οι μερες του ειναι μετρημενες...
Δεν εχει κανενο τετοιο δικαιωμα, δηλ. να σε εξαναγκασει σε ληψη κανονικης αδειας...Προς επιβεβαιωση, τσεκαρε τον αναθεωρημενο Δημοσιουπαλληλικο Κωδικα...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:29:40 μμ »
Eκτος κι αν προκειται για Προϊσταμενο Γραφειου που εδρευει σε ψιλοανεπιθυμητο νησι, να του πεις οτι οι μερες του ειναι μετρημενες...
Δεν εχει κανενο τετοιο δικαιωμα, δηλ. να σε εξαναγκασει σε ληψη κανονικης αδειας...Προς επιβεβαιωση, τσεκαρε τον αναθεωρημενο Δημοσιουπαλληλικο Κωδικα...

Δεν πρόκειται για προιστάμενο γραφείου σε νησί αλλά για διευθυντή κάποιου φορέα.Που μπορώ να βρω τον αναθεωρημένο κώδικα συνάδελφε?υπάρχει κάποιο σχετικό link?Πώς θα με συμβουλεύατε να αντιδράσω σε ενδεχόμενη προσπάθειά του να μου επιβάλει κάτι τέτοιο???

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:44:47 μμ »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:33 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 07:32:10 μμ »
Απ΄όσο γνωρίζω όμως, από τη συνολική άδεια που δικαιούται ο υπάλληλος, ένα μέρος το παίρνει ο ίδιος όποτε θέλει (εφόσον δεν υπάρχουν άλλοι περιορισμοί) και ένα μέρος τού το δίνει όποτε θέλει  η υπηρεσία (και, αντίστοιχα στον ιδιωτικό τομέα, ο εργοδότης).
 Δε θυμάμαι πόσες είναι οι μέρες που μπορεί να σου δώσει με το "έτσι θέλω" η εργοδοσία, αλλά σίγουρα υπάρχουν. Επομένως ίσως και να δικαιούται να το κάνει αυτό ο προϊστάμενος που αναφέρει ο ernesto :-\
Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να "βάλει χέρι" και στις υπόλοιπες μέρες (15, αν δεν κάνω λάθος) που δικαιούσαι να πάρεις όποτε εσύ το θέλεις!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 08:12:43 μμ »
Παραθετω το σχετικο εδαφιο για μια πληρεστερη εικονα:

             
  Άρθρο 49
               Χορήγηση κανονικής άδειας

1.   Δεκαπέντε (15) ημέρες από την κανονική άδεια χορηγούνται υποχρεωτικά, εφόσον το ζητήσει ο υπάλληλος, από 15 Μαίου έως 31 Οκτωβρίου. Η υποχρέωση αυτή δεν ισχύει σε υπηρεσίες οι οποίες έχουν καθοριστεί με απόφαση του οικείου Υπουργού και κατά την περίοδο αυτή βρίσκονται στην αιχμή της λειτουργίας τους ή λειτουργούν σε εικοσιτετράωρη βάση. Όταν με αίτηση του υπαλλήλου ολόκληρη η άδεια χορηγείται εκτός από την περίοδο αυτή, προσαυξάνεται κατά πέντε (5) εργάσιμες ημέρες. Η προσαύξηση αυτή δεν χορηγείται όταν ο υπάλληλος κάνει χρήση της κανονικής του άδειας κατά την περίοδο των Χριστουγέννων και του Πάσχα.
2.   Η υπηρεσία, στην οποία ανήκει ο υπάλληλος, χορηγεί υποχρεωτικά σε αυτόν μέσα στο δεύτερο εξάμηνο κάθε έτους την κανονική άδεια που δικαιούται και αν ακόμα δεν την ζητήσει.
3.   Επιτρέπεται να μην χορηγείται, να περιορίζεται ή να ανακαλείται η κανονική άδεια προκειμένου να αντιμετωπιστούν έκτακτες ανάγκες της υπηρεσίας, μετά όμως από έγκριση του οργάνου που προΐσταται εκείνου το οποίο είναι αρμόδιο για τη χορήγηση της άδειας. Αν τέτοιο όργανο δεν υπάρχει, αποφασίζει το αρμόδιο για τη χορήγηση της άδειας όργανο.
4.   Η άδεια που δεν χορηγήθηκε κατ’ εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου, χορηγείται υποχρεωτικά το επόμενο έτος.

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 10:02:51 πμ »
ernesto, άσχετα από το εάν έχει δικαίωμα να σας διώχνει χρεώνοντας κανονική άδεια, να θυμάσαι ότι έχει δικαίωμα να σας διώχνει, χρεώνοντας περικοπή μισθού  :-\ Εάν δεν είσαι στην θέση σου με την έναρξη του ωραρίου, έχει δικαίωμα να θεωρήσει ότι είσαι αδικαιολόγητα απών και να επιβάλει περικοπή του ημερομισθίου και ακόμα και πειθαρχικές ποινές.

Δυστυχώς έχεις πέσει στην περίπτωση. Βέβαια, μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα. Μάθε πρώτα το
"ιστορικό" αυτής της κίνησης. Το κάνει όντως γιατί είναι παράξενος ή μήπως οι "συνάδελφοι με πολλά χρόνια υπηρεσίας" που είχε διώξει το είχαν παραξηλώσει, οπότε τώρα φυλάει τα ρούχα του για να'χει τα μισά; Από την άλλη βέβαια και αυτός δεν είναι ανέγγιχτος από τον έλεγχο. Εάν πέφτει στην αντίληψή σου ότι την ώρα που είναι εκτός γραφέιου δεν είναι για υπηρεσιακούς λόγους, μπορείς άνετα να κάνεις έγγραφη καταγγελία στον ανώτερό του.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2009, 10:05:57 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:15:45 πμ »
ernesto, άσχετα από το εάν έχει δικαίωμα να σας διώχνει χρεώνοντας κανονική άδεια, να θυμάσαι ότι έχει δικαίωμα να σας διώχνει, χρεώνοντας περικοπή μισθού  :-\ Εάν δεν είσαι στην θέση σου με την έναρξη του ωραρίου, έχει δικαίωμα να θεωρήσει ότι είσαι αδικαιολόγητα απών και να επιβάλει περικοπή του ημερομισθίου και ακόμα και πειθαρχικές ποινές.

Δυστυχώς έχεις πέσει στην περίπτωση. Βέβαια, μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα. Μάθε πρώτα το
"ιστορικό" αυτής της κίνησης. Το κάνει όντως γιατί είναι παράξενος ή μήπως οι "συνάδελφοι με πολλά χρόνια υπηρεσίας" που είχε διώξει το είχαν παραξηλώσει, οπότε τώρα φυλάει τα ρούχα του για να'χει τα μισά; Από την άλλη βέβαια και αυτός δεν είναι ανέγγιχτος από τον έλεγχο. Εάν πέφτει στην αντίληψή σου ότι την ώρα που είναι εκτός γραφέιου δεν είναι για υπηρεσιακούς λόγους, μπορείς άνετα να κάνεις έγγραφη καταγγελία στον ανώτερό του.
Ο διευθυντής είναι στη θέση αυτή μόλις ένα χρόνο,επομένως...είναι μάλλον δικό του καθεστώς.Οι συνάδελφοι στο ζήτημα του ωραρίου είναι τυπικοί σε γενικές γραμμές,άλλωστε ο χώρος όπου βρίσκεται ο φορέας είναι τρόπον τινά απομονωμένος(εκτός αστικού κέντρου),δεν είναι τόσο εύκολο να φεύγει κάποιος.Δεν πιστεύω ότι ο ίδιος λείπει τοοοοσες ώρες για δουλειές της υπηρεσίας,αλλά δυστυχώς δεν έχω τρόπο να το ελέγξω ούτε να το αποδείξω...μελέτησα τον κώδικα αλλά δε βρήκα κάτι που να με καλύπτει με σαφήνεια το συγκεκριμένο σημείο που ψάχνω...Πιστεύω ότι  πραγματικά έχω πέσει στην περίπτωση...Νομίζω ότι όλοι ξέρουμε τις υποχρεώσεις μας,είναι φρικτό να επικρατεί τέτοιο αυταρχικό κλίμα σε μία δουλειά όπου περνάς τη μισή σου μέρα και τέτοιες δηλώσεις εκσφενδονίζονται εν είδει απειλής...ολα είναι τόσο σχετικά τελικά...και το τι διευθυντής θα σου τύχει παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο πώς θα νιώθεις σε σχέση με τη δουλειά σου... :-\

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:20:59 πμ »
Παιδιά αν κάποιος γνωρίζει 1000% αν έχει ο διευθυντής το δικαίωμα να χρεώσει τη μέρα ως κανονική άδεια ας το γράψει.Πάντως η κοινή λογική δε λέει ότι πρέπει ο υπάλληλος να αιτηθεί πρώτα για χορήγηση άδειας???

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 07:55:12 μμ »
Eγω θα συμφωνησω με την Ευτυχια.

Προφανως επεσες στην περιπτωση. Ωστοσο δεν θεωρω οτι, εφοσον εισαι συνεπης στο ωραριο σου και επιμελης στα καθηκοντα σου, θα αντιμετωπισεις προβληματα με τον Προϊσταμενο, ακομη και αν καθυστερησεις μια μερα. Επισης, τις σχεσεις σου με τον Προϊσταμενο θα τις καθορισεις εσυ ο ιδιος με την συνολικη σου συμπεριφορα και οχι η περιρρεουσα ατμοσφαιρα των παλαιων συναδελφων.

Τωρα, επι του προκειμενου, κατα τη αποψη μου, δεν δυναται να εξαναγκαστεις σε αδεια. Η παραπανω διαταξη που παραθεσα (αρθρο 49, παραγραφος 2) μεριμνα για την προασπιση των εργασιακων δικαιωματων του υπαλληλου απεναντι σε ενδεχομενη διοικητικη αυθαιρεσια, την οποια, στην περιπτωση  αυτη, συνιστα η μη χορηγηση κανονικης αδειας που δικαιουται ο υπαλληλος και, φυσικα, δεν μπορει να εκληφθει ως μεσο επιβολης τιμωριας λογω διαπραξης πειθαρχικου παραπτωματος, ουτε προβλεπεται κατι τετοιο απο τον κωδικα.
Ωστοσο, κατα μια παραδοξη, στρεβλη  εννοια και καθ' υπερβολιν, θα ελεγα οτι ο εν λογω Προϊσταμενος χαρη κανει στον υπαλληλο που υποχρεωνει σε υποχρεωτικη ληψη αδειας, υπο την εννοια οτι σε διαφορετικη περιπτωση θα μπορουσε: 1. να προβει σε εγγραφη επιπληξη 2. να χαρακτηρισει τον υπαλληλο αδικαιολογητως αποντα και να κανει περικοπη αποδοχων. Συνεπως τι να του αντιτεινεις... Οτι δεν ειναι συννομη η υποχρεωτικη ληψη αδειας? Αν ειναι αρκουντως συμπλεγματικος θα μπορουσε να κινηθει κατα τα νομικως προβλεπομενα και να εμπλακει ο υπαλληλος σε ανεπιθυμητες ιστοριες.

Δια ταυτα, εσυ τι δουλεια σου και αυτος τη δικη του και καλως εχοντων των πραγματων ουδεν προβλημα...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:28:36 πμ »
+1 @Damien

ernesto η πρώτη εντύπωση φαίνεται όντως αρνητική, αλλά εσύ προσπάθησε να θέσεις δικά σου δεδομένα με τον προϊστάμενο. όπως σου είπα, δεν ξέρεις τι έχει "παίξει" με τους παλιούς. μπορεί να κάναν κανένα ομηρικό καβγά. προσπάθησε να είσαι θετικός/ή εσύ.

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 01:42:28 μμ »
Οποιοσδηποτε δημοσιος υπαλληλος καθυστερει (εχοντας κατα νου οτι ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ), οσα χρονια υπηρεσιας  και αν τον βαραινουν στην πλατη ειναι αδικαιολογητος και ρεμαλι και θα πρεπε να δουλεψει για λιγο στον ιδιωτικο τομεα να δει...

Απ την αλλη οτι και να 'χει παιχτει με τους παλιους δεν δικαιολογει κανενα μετριασμο της βλ@κι@ς του φασιστοειδους προισταμενου και πιστευω οτι εφοσον καθοριζει αυτοματα ενα καθεστως του στυλ 'ΕΓΩ ειμαι Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ και ολοι ειστε απεναντι μου', σας δινει το δικαιωμα να τον αντιμετωπισετε συσπειρωμενοι.Να δουμε ποιος θα χει καλυτερες συνθηκες στη δουλεια τοτε.
Αν και πιθανον να υπαρξουν συναδελφοι σου γλυφτες και ρουφιανοι,καλο ειναι να επιδιωξεις να δημιουργησεις ενα κλιμα συμπνοιας.
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 05:58:51 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ...Εγώ είμαι τυπικότατος,αλλά πιστεύω ότι έχει καταλάβει πως δεν ανήκω στην "αυλή" του γι'αυτό και έχει αρχίσει να με πολεμά εμμέσως...π.χ.όταν κάνω κάτι ΕΠΕΙΓΟΝ με κόσμο να περιμένει έρχεται και μου φορτώνει κάτι που δεν υπάρχει λόγος να γίνει εκείνη τη στιγμή,αλλά μπορεί να γίνει και σε ένα μήνα!Και διάφορα άλλα που προσπαθώ πολύ να μη με επηρεάζουν γιατί αν καθόμουν να τα πάρω τοις μετρητοίς θα είχα εκραγεί.Αυτό που θέλω είναι να γνωρίζω καλά τα δικαιώματά μου ώστε να μπορώ και να τα προασπίζομαι.Κάτι ακόμα:είμαι 2η χρονιά διορισμένος,η κανονική άδεια που δικαιούμαι είναι 20 ή 21 μέρες?αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.Σας ευχαριστώ όλους και πάλι.Αν προκύψει κάτι καινούριο θα το παραθέσω...

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αυταρχική(?) συμπεριφορά προισταμένου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 06:01:56 μμ »
Και εννοείται πως κάθε καινούρια απάντηση στο θέμα μου είναι εξαιρετικά ευπρόσδεκτη... :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.