*

Αποστολέας Θέμα: Καταργείται το ποσοστό διορισμών εκπαιδευτικών μέσω προϋπηρεσίας ;  (Αναγνώστηκε 20153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artemisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Spapioan θα προσμετρήσει στο διορισμό σου η προϋπηρεσία. Σου δίνει κάποια μόρια στο γραπτό σου αν περάσεις τη βάση Αν δώσουμε ΑΣΕΠ όσοι στα αλήθεια μας ενδιαφέρει να μπούμε και αντί να πάρει με 60%-40% τους πάρει όλους άτομα με πολύ προϋπηρεσία όπως εσύ θα ευνοηθούν και δε θα χρειάζεται να γράψεις πάνω από 87 για να μπείς η βάση διορισμού θα πέσει πάρα πολύ. Επίσης  εγώ δεν είπα όσοι έχουν κάποια προϋπηρεσία να τους μηδενιστεί. Είπα να μην αρχίσουν να εγκλωβίζονται κι άλλοι. όσοι έχουν μαζέψει κάτι πρέπει να ανταμειφθούν. Δε συμφωνείς να έχει ο κάθε καθηγητής τουλάχιστον ένα ΑΣΕΠ επιτυχημένο; Τι πιο αντικειμενικό από αυτό;
Ακόμα την αξιολόγηση την φοβούνται όσοι δε κάνουν σωστά τη δουλειά τους, τεμπελιάζουν και λουφάρουν όποιος κάνει καλά τη δουλεία του , επιμορφώνεται ξέρει από παιδαγωγικά και διδακτική και δεν έχει αράξει επειδή έγινε μόνιμος δεν έχει τίποτα να φοβηθεί. Σκέψου όταν ήσουν μαθήτρια πόσοι άχρηστοι κηφήνες που βαριόντουσαν τη ζωή τους σου έκαναν μάθημα. Σκέψου 2009 και να μη ξέρει ο καθηγητής σου Αγγλικά ή πώς να ανοίξει τo PC ή να απαξιώνει την ομαδοκεντρική διδασκαλία και να βάζει τα παιδιά να γράφουν 100 φορές τιμωρία το μάθημα και πόσα άλλα ακόμα που όλοι τα ξέρουμε και κάνουμε τα στραβά μάτια. Φταίει το κράτος για το χάλι της παιδίας αλλά και οι Ελληνες εκπαιδευτικοί είμαστε βολεμένοι στην κρατική αδιαφορία και γινόμαστε κηφήνες καμιά φορα και όταν μας λάνε να δουλέψουμε λιγάκι παραπάνω όπως οι συνάδερφοι μας στην Ευρώπη κατηγορούμε ο ένας τον άλλο.Αξιολόγηση σταθμισμέμη-συχνή και με αντικειμενικά κριτήρια για όλους τώρα.

Παρεπιπτώντος όμως ο Παπανδρέου δεν είπε τίποτα για εκπαιδευτικούς μίλησε για διοικητικούς υπαλλήλους και ενοούσε να καταργηθεί η ομηρία των stage σε χώρους όπως το ΙΚΑ. Οπότε όλη η συζήτηση για 100% ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών είναι καθαρά θεωρητική και μεταξύ μας. Ας μη χαλάμε τις καρδιές μας. Κανένας δε πρόκειται να αναλάβει το πολιτικό κόστος να ξεκαθαρίσει τα πράγματα στην Παιδεία γιατί τα κοματόσκυλα στην ΔΟΕ και την ΟΛΜΕ θα τον φάνε. Δυστυχώς...

Συμφωνω εντελως με οσα ειπες...με καλυψες.Επισης για οσους προβαλουν το επιχειρημα...μα ποιος θα μας αξιολογησει..εχω να απαντησω οτι σιγουρα οτι η δεν θα κατεβει ο θεος να  μας  αξιολογησει...αλλωστε υπαρχουν και τα σκανερ..αν εχει κλονιστει εντελως η
εμπιστοσυνη καποιων στους ανθρωπους..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδια μη με τρελαινετε......... δεν το λεει πουθενα στα ΝΕΑ.... το διαβασα και το ξαναδιαβασα το αρθρο....ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ...........
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος ektrep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Δεν ειδα σημερα εφημεριδες...ομως η μητερρα μου ηταν στο μπαλκονι και ακουσε απο τα μεγαφωνα αποψε τλν Παπανδρεου να λεει ολες οι προσληψεις θα γινονται αξιοκρατικα. Εχει εξαγγειλει το Πασοκ το προγραμμα του στο διαδικτυο να το διαβασουμε?

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Υπάρχει http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/bc9238d2-da18-45e9-a1f1-6038f1ef4f5c
Το μόνο που αναφέρει για τον ΑΣΕΠ είναι στη Σελ. 72, κεφ. ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗς και μονον, όπου ...
Καθιερώνουμε:
Ετήσιο πολυμορφικό διαγωνισμό εισαγωγής στο δημόσιο με συνδυασμό μο-
ρίων και γραπτών εξετάσεων. Ο Διαγωνισμός θα καλύπτει όλες τις ειδικότη-
τες και θα ισχύει για όλο το χρόνο. Οι συμβάσεις έργου με φυσικά πρόσωπα
καταργούνται με το απαραίτητο μεταβατικό στάδιο για τους ήδη υπηρετού-
ντες. Όλες οι διαδικασίες χωρίς εξαίρεση διενεργούνται από το ΑΣΕΠ.
...
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Καλημέρα, Μου φάινεται πολύ ακραίο να καταργηθεί το 24μηνο!!!! εαν γίνει κάτι τέτοιο θα γίνει χαμός!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε παιδιά


μην ακούτε τι λένε......


τους είδατε να ενδιαφέρονται για τον ΑΣΕΠ???? οι θέσεις που βγάζουν κάθε χρόνο είναι όλο και λιγότερες....ενώ βλέπετε πόσο εύκολα πέφτουν - περίπτωση ΟΑΕΔΙΤΩΝ - όταν πιέζονται......

και εγώ πίστεύω ότι μπορεί να μπει η επιτυχία στον ΑΣΕΠ ως απαραίτητη προϋπόθεση με διορισμό και για το 40%....και για να πας ωρομίσθιος- αναπληρωτής.......έτσι θα γίνει να το θυμάστε...

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδιά θα σας πω και κάτι τελευταίο.....

Αξιοκρατικές προσλήψεις έλεγε και η Νέα Δημοκρατία και ΑΣΕΠ και άλλα τέτοια .....


τελικά και τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ έβαλε στους πίνακες και η ΠΔΣ συνεχίζει να είναι αναξιοκρατική....


γι' αυτό μην ακούτε ...θα μου πείτε όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.....εγω πάντως θα σκεφτώ πολύ τι θα ψηφίσω..........όποιος μου απομακρύνει τον διορισμό έστω και με προϋπηρεσία γιατί τον ΑΣΕΠ τον έφαγα με το κουτάλι 5 φορές συμμετείχα 1 φορά επιτυχών ο σύζυγος και 4 εγώ........

είναι ήδη στη μαύρη λίστα μου που λέει και η Άντζελα...

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ούτε εγώ τα πιστεύω όλα αυτά.Δεν είμαι υπέρ του διορισμου 100% ΄μέσω ασεπ γιατί έχω συμμετάσχει σε δύο ασεπ και ποτέ δεν είμαι διοριστέα στο τσάκ παρά μόνο αναπληρώτρια.Με δύο φορές επιτυχια σε ασεπ και μάλιστα με υψηλή βαθμολογία τώρα δεν θα έπρεπε να είμαι μόνιμη?Είναι καλοστημένη απάτη.Οι αναπληρωτές κερδίζουν προυπηρεσία μέσω του πίνακα που είναι αποτέλεσμα της σειράς τους και κάθε δύο χρόνια αυτή η σειρά μας που έχει κερδιθεί μέσω ασεπ πάλι διακυβεύεται από τον ασεπ.Για ποια αξιοκρατία μιλάμε?Πρέπει να γράψουμε 100 φορές ασεπ για να αποδείξουμε τα αυταπόδεικτά?Ελεος.Η ωρομισθία είναι άλλο καπέλο...
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και κάτι τελευταίο.....

αυτός ο ΑΣΕΠ που έγινε αφορά και τις προσλήψεις της επόμενης χρονιάς 2010-2011....οπότε πιστεύω ότι δεν διακυβεύονται τα κεκτημένα αυτών που αναμένουν φέτος και του χρόνου να διοριστούν με 24μηνο.....


αν υπάρξει κάποια αλλαγή θα αφορά τον επόμενη ΑΣΕΠ και τις προσλήψεις του 2011-12 2012-2013

Αποσυνδεδεμένος mona

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όχι ρε παιδιά,δεν γίνονται αυτά!!!!!!!!Πάλι θα χάσουμε τον ύπνο μας με αυτά που λέγονται; Δηλαδή αυτοί που έχουν προυπηρεσία πάνω από 3 χρόνια,δεν θα διορίζονται παρά μόνο αν ξαναδώσουν ΑΣΕΠ;Θα γίνει χαμός αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, το ελπίζω δηλαδή μην αφήσουμε να γίνει κάτι τέτοιο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος georg9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απλά ο Γιώργος είπε όσοι έχετε προϋπηρεσία μην με ψηφίσετε σας την έχω στημένη

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ

Χωρίς καμία διάθεση να πολιτικολογήσω (μου έχει φύγει εδώ και ..πολλά χρόνια η όποια όρεξη ;D :-\ ) και επειδή μερικοί μάλλον δεν ξέρουν να διαβάζουν και στήνουν ραδιο-αρβύλες αντιγράφω από πιο πάνω:

Παράθεση
Καθιερώνουμε:
Ετήσιο πολυμορφικό διαγωνισμό εισαγωγής στο δημόσιο με συνδυασμό μο-
ρίων και γραπτών εξετάσεων. Ο Διαγωνισμός θα καλύπτει όλες τις ειδικότη-
τες και θα ισχύει για όλο το χρόνο. Οι συμβάσεις έργου με φυσικά πρόσωπα
καταργούνται με το απαραίτητο μεταβατικό στάδιο για τους ήδη υπηρετού-
ντες. Όλες οι διαδικασίες χωρίς εξαίρεση διενεργούνται από το ΑΣΕΠ....


Αυτό το "Οι συμβάσεις έργου με φυσικά πρόσωπα καταργούνται με το απαραίτητο μεταβατικό στάδιο για τους ήδη υπηρετούντες" το βλέπεις συνάδελφε georg9;
Από που προκύπτει η αρβυλιά που πετάς και δημιουργείς εντυπώσεις τρομοκρατώντας κόσμο;..

Και μη γράψεις καμια παπαριά του στυλ "σου θίξαμε το Γιωργάκη και μας τη λες;" γιατί γραμμένο τον έχω και κείνον και το πρόγραμμά του.. Απλά δε μου αρέσει να βγαίνουν αυθαίρετα συμπεράσματα προπαγανδιστικού τύπου μέσα σε εκπαιδευτικές συζητήσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 10:51:13 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ

Αυτό το "Οι συμβάσεις έργου με φυσικά πρόσωπα καταργούνται με το απαραίτητο μεταβατικό στάδιο για τους ήδη υπηρετούντες". το βλέπεις συνέδελφε georg9;

Μιλάει για τις συμβάσεις έργου (τέτοιες έχουν π.χ στους δήμους, στα ΚΕΠ) και όχι για τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου των αναπληρωτών.
Απλώς πρόκειται για άλλη μια νεφελώδη δήλωση, από την οποία μπορεί ο καθένας να συμπεράνει ό,τι θέλει ή ό,τι φοβάται.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος jpapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απλά ο Γιώργος είπε όσοι έχετε προϋπηρεσία μην με ψηφίσετε σας την έχω στημένη
Αψογη προβοκατσια...μην κουνας την ουρα σου σε πηραμε χαμπαρι.......μας επεισες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 11:09:38 πμ από jpapaki »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.