*

Αποστολέας Θέμα: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.  (Αναγνώστηκε 32573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoi83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 01:29:53 πμ »
μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο ή site για την 28η Οκτωβρίου?? Και γενικά για όλες τις γιορτές??? είναι καλύτερο να βάζω ποιήματα ή σκετσάκια???
Μαρία!! το paidika.gr θα σε βοηθήσει γενικά,όχι μόνο για τις γιορτές
http://www.paidika.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=41&PHPSESSID=61cdd67ebf26c8a761b0a74eb02f5ac7
καλησπερα! προσπαθω να γινω μελος στο σαιτ παιδικα και δε μπορω να βρω την εγγραφη. μηπως μπορεις να μου πεις πως γινετε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:16 »

Αποσυνδεδεμένος runaway

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 08:59:04 μμ »
τόσο ζόρι σας έρχεται λοιπόν να κάνετε γιορτή; όλα θα τα γκρεμίσετε; μα αν ζορίζεστε, γιατί δε φεύγετε από την εκπαίδευση;
κατά δεύτερον, γιατί να μη γίνεται ανοιχτή γιορτή; κλείνουμε τις πόρτες των σχολειών μας στην κοινωνία;
3ον )αν δεν αυτοπροσφερόμαστε εμείς με τη συμμετοχή μας στις γιορτές των σχολείων, πώς θα γίνουμε παράδειγμα στα παιδιά μας για αυτοπροσφορά;
αν και είμαι σε λύκειο....φέτος και γιορτή με όργανα θα κάνω, παίζω μπουζούκι και μαζί με 5 μαθητές (κλαρίνο, 2 κιθάρες, 2 μπουζούκια(μαθητής +εγώ) και ντραμς ) θα κάνουμε γιορτή....ανοιχτή στον κόσμο....(σ.σ. δεν είμαι η μουσικός του σχολείου, αλλά ο φυσικος....αυτή δεν ήθελε να κάνει τίποτα!!!! >:( :( :()

ε νομίζω, πως την εκπαίδευση τη ρημάζουμε μέρα τη μέρα εμείς οι εκπαιδευτικοί με τη μιζέρια και την τεμπελιά μας....με τη δημοσιοϋπαλληλίστικη κακομοιριά μας....ή μήπως θέλετε και επίδομα για τις γιορτές; >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Εγώ έχω και γιορτή και παρέλαση και κατάθεση στεφάνου....
Στην υγειά μου λοιπόν...
Βασικά είναι θέμα καθαρά συνήθειας και προϊσταμένων
Αυτή η γρίπη όσο πάει μ' αρέσει περισσότερο!!! ;D ;D ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D



Μάλλον ορισμένοι δεν έχουν ιδιαίτερο χιούμορ
και χρειάζονται επεξηγήσεις για να καταλάβουν....Ή απλά αγνοούν την εγκύκλιο του υπουργείου περί κλειστών συγκεντρώσεων
Διότι ως νηπιαγωγεία δεν διαθέτουμε παρά μια τάξη το πολύ 25 τετραγωνικά και όχι μια αίθουσα εκδηλώσεων…
Έπειτα αγνοούν το ζήτημα της ηλικίας των παιδιών… όπως και τις οδηγίες από τις συμβούλους για κλειστή την πρώτη γιορτή όπως και για μικρή διάρκεια της αφού τα παιδιά καθημερινά προσαρμόζονται αλληλεπιδρώντας. Είναι τόσα πολλά αυτά που καλούνται να αφομοιώσουν που είναι ήδη υπεραρκετά.
Πως όμως κατηγορούμε κάποιον για τεμπελιά από την άγνοια μας και μόνο από αυτήν ή από τα νεύρα μας που η «άχρηστη» μουσικός δεν φρόντισε να οργανώσει μια γιορτή της προκοπής… Και το πιο σημαντικό πως φτάνουμε να συγκρίνουμε τις δυο σχολικές βαθμίδες και να τα ισοπεδώνουμε όλα…
Εν πάση περιπτώσει εμείς και την γιορτή μας κάναμε με μεγάλη επιτυχία, η κατάθεση στεφάνου ήταν κάτι το μοναδικό και η παρέλαση ήταν η καλύτερη με τις σημαιούλες μας και την μπάντα από πίσω να μας δίνει τον ρυθμό…
Και συνεχίζω να πιστεύω ότι η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου ακολουθεί την συνηθισμένη πολιτική κάθε νηπιαγωγείου, ανάλογα με την περιοχή… για παράδειγμα στις πόλεις δεν γίνεται παρέλαση ενώ στις μικρότερες κοινωνίες είναι τιμή και καμάρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2009, 09:02:52 μμ από runaway »
Κάθε Δύση μια Ανάμνηση
Κάθε Ανατολή κι Ελπίδα!

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 08:22:11 πμ »
Κι εμείς δε θα κάνουμε καμία ανοιχτή γιορτή και καμία εκδρομή.
Έχω γονείς που αντιδρούν σε αυτό, αλλά υπεύθυνη είναι η προϊσταμένη.
Για μένα καλύτερα! Ακόμα δε ξέρω πού παν τα τέσσερα.
Εφη η/ο εκαστοτε προισταμενη/ος δεν ειναι η/ο απολυτη/ος ρυθμιστρια/ης των παντων στο Νηπιαγωγειο,λογο εχει και ο συλλογος διδασκοντων, που συνεδριαζοντας θετει θεματα που σχετιζονται με τη σχολικη ζωη,παιρνει αποφασεις,τηρωντας τα αναλογα πρακτικα τα οποια επικυρωνουν τις οποιεσδηποτε αποφασεις.
Γι αυτο ενημερωσου σχετικα με τη νομοθεσια που αφορα το Νηπιαγωγειο(Π.Δ. ,υπουργικες αποφασεις κ.τ.λ.) για να μην αποφασιζουν αλλες/οι για σενα,η γνωση μας δινει δυναμη ενω η αγνοια μας κανει ανισχυρες/ους.
Τα λεω αυτα εχοντας φετος τη θεση προισταμενης(χωρις να το επιδιωξω,αντιθετως προσπαθησα να το αποφυγω αλλα χωρις επιτυχια)η οποια,κατα την αποψη μου, δεν μου δινει καποιο δικαιωμα να αγνοω συναδελφισσες/ους.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 06:26:38 μμ »
μαρω μπραβο σου που το θέτεις ετσι το θέμα καθως πολλα κοριτσια εχουν πρόβλημα με τις προισταμενες καθως ειναι πρωτοδιοριζομενες κ συναντουν προισταμενες που το εχουν δει το νηπιαγωγειο ως το χωραφι του πατερα τους. ακριβως ,υπαρχει σύλλογος διδασκοντων που συνεδριαζει κα ι  αποφασίζει για τα δρώμενα της σχολικής ζωής και οχι ενας που αποφασιζει και διαταζει. αν αφήσεις τους αλλους να αποφασίζουν για σενα εισαι αξιος της μοιρας σου
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:16 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 10:23:45 μμ »
Μόνο κορίτσια έχουν πρόβλημα; Συγγνώμη για την αφελή ερώτηση, αλλά, αλήθεια, υπάρχουν σήμερα άντρες νηπιαγωγοί; Ρωτάω από περιέργεια..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 10:44:48 μμ »
Ναι, υπάρχουν  ;D
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 11:25:52 μμ »
λιγοι αλλα υπαρχουν και ειναι και πολυ καλοι μαλιστα!!!
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 11:37:29 μμ »
 :) :) :) :-*
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:12:24 πμ »
Ειναι στο χερι μας να μην αφηνουμε καποιες,οι οποιες οταν τους δοθει η ευκαιρια να ασκησουν εξουσια γινονται ακραιες (συνηθως γυναικες ειναι εκεινα τα ατομα που παρουσιαζουν το συνδρομο απο τη στερηση ασκησης εξουσιας στον κλαδο μας)να δυσχεραινουν το διδακτικο μας εργο.
Οσον αφορα τη γιορτη,την καθε γιορτη,εχω την αποψη οτι το εργο μας στο Νηπιαγωγειο δεν εξαντλειται σε μερικες γιορτες το χρονο και σε καμια περιπτωση δεν αποτελουν την πεμπτουσια της σχολικης ζωης.Οι γιορτες,αυτες καθαυτες,δεν χτιζουν ουτε γκρεμιζουν κατι και οταν γινονται με την συναινεση ολων (παιδιων κ εκπ/τικων)ειναι ευκαιριες για να εφαρμοστει το προγραμμα αλλα και να ευχαριστηθουν οι συμμετεχουσες/οντες σε αυτες.
Αν η πρακτικη μας ειναι να τις κανουμε "τραβωντας απο τα μαλλια",για να τερψουμε τους γονεις και να φανουμε παραγωγικες/οι τοτε λυπαμαι αλλα μετατρεπονται σε κακοστημενα μπουλουκια.
Το Νηπιαγωγειο ειναι χωρος στον οποιο (επειδη δεν αναμενονται επιδοσεις σε καθαρα ακαδημαικους τομεις)μπορουν τα παιδια,αβιαστα,να μαθουν να εργαζονται,να συνεργαζονται και να συνυπαρχουν με διαφορετικες/ους αλλες/ους ακολουθωντας στοιχειωδεις κανονες της κοινωνικης ζωης .
Οσο δεν επικεντρωνομαστε σε αυτα και δεν κανουμε παρεμβασεις δεν ειναι να απορει κανεις για τα αυξανομενα φαινομενα αντιδημοκρατικων στασεων και συμπεριφορων που παρατηρουνται.


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:33:25 μμ »
Δεν μας εφταναν ολα τα αλλα, εχουμε και τη δασκαλα του ανηψιου μου να μας βαζει να τρεχουμε για στρατιωτικο καπελο αεροπορου για το σκετς της 28ης Οκτ.!!!

Εκτος τοπου και χρονου η δασκαλα! Αν ημουν εκει, στο χωριο, θα της τα περναγα ενα χερακι ελαφρως....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:26:34 μμ »
Θελει και εξειδικευμενο αεροποριας δε φτανει σκετο στρατιωτικο.Στη Χιο  φαινεται Μαρκο ακομα το φυσατε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:51:39 μμ »
Mα, απορω πως το δεχτηκαν(?) οι γονεις και που της ηρθε της δασκαλας για το της αεροποριας!!!
Του στρατου ξηρας θα το θεωρουσα πιο "λογικό".
Βαζεις τωρα σε ενα χωριο τους γονεις να ψαχνουν , δηλ.να αγορασουν,αλλά και από που?, κατι που στο φιναλε τι να το κανουν?...
Ρε, σκοπό το χω να την παρω τηλεφωνο να της πω μερικα μπας και μαθει να κανει σωστα τη δουλεια της.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:03:52 μμ »
Καλά, δεν έγινε και κάτι τραγικό. Αν δεν μπορούν οι γονείς ή αν το βρίσκουν υπερβολικό, ας βολευτούν με κάτι πιο απλό.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 09:03:01 μμ »
δασκαλίτσα μου καλή, δεν έγινε κατι τραγικό για τη δασκάλα, που μονο το μισθο της βλεπει. Για τους αλλους ομως εγινε...Καποια πραγματα οφειλουν να τα δουν στο αυτονόητο τους, στο χωρο που ζουν και κινουνται...
Ας παει να ντυθει η ιδια Βεμπο....χαχα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.