*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων  (Αναγνώστηκε 81259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 04:19:17 μμ »
το πιο αντικειμενικο θα ηταν να γινουν κατα τοπους πινακες, αναλογα με τις αιτησεις ανα δευτεροβαθμια, προερχομενοι απο τον ενιαιο...τι κτηση πτυχιου κ κουραφεξαλα...εγω δεν ειμαι ενδιαφερομενος πλεον,αλλα το σωστο να λεγεται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:48 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 04:25:15 μμ »
Μιλάω προσωπικά και όχι ως σύλλογος, το δελτίο τύπου έχει βγει και εκεί φαίνεται πλήρως και το σκεφτικό του συλλόγου.
1.Υπήρχε περίπτωση όταν υπάρχουν τόσοι τρόποι πρόσληψη να μπουν κριτήρια ίσα για όλους; Νομίζω πως όχι και θυμίζω πως κάποιοι συνάλδεφοι έλεγαν ότι αν περάσει η ΠΔΣ από τους πίνακες ευνοούνται όσοι ήδη είχαν μόρια πΔΣ και ήταν βύσματα...Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι υπάρχουν κριτήρια πρόσληψησ και επιτέλεου έγινε η αρχή
2. Σημαντικό είναι το 10ωρο. Γιατί τώρα τα μόρια της προϋπηρεσίας είναι υπολογίσιμα, με έγκαιρη έναρξη μπορεί κανείς να έχει ασφάλιση και επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι
3. Το ασυμβίβαστο φεύγει μέσω της υπέυθυνης δήλωσης και δεν υπάρχει πλέον λόγος φόβου, άρνησης δουλειάς και στην πραγμάτικη μαύρης εργασίας στο φροντιστήριο.
Μη γελιόμαστε...δε γίνονται όλα από τη μια μέρα στην άλλη και σίγουρα, αν δεν αυξηθούν οι διορισμοί, αν δεν υπάρξει ενιαίο σύστημα διορισμού, θα έχουμε για πάντα προβλήματα. Νομίζω όμως ότι μετά από καιρό μπορούμε να λέμε ότι όλοι μαζί κάτι πετύχαμε και να συνεχίσουμε ελπιδοφόρα. Δώσαμε και ένα μηνυμα ότι σε όσα συμβαίνουν θα απαντάμε άμεσα. Θυμίζω ότι πριν 5 μέρες τρέμαμε για κατάργηση της ΠΔΣ...
4. Είναι άξιο μελέτης και προβληματισμού για το επόμενο διάστημα να δούμε πού το πάει η Αννούλα. Έχω ειλικρινά προβληματιστεί γιατί επέλεξε αυτόν τρόπο. Ένας λόγος μπορεί να είναι το γεγονός οτι ήθελε να δείξει ότι ξεμπερδεύει με βυσματίες κλπ και παλιούς και νέους. Μην ξεχνάμε ότι οι διευθυντές είναι ακόμα της άλλης κυβέρνηση κατά κύριο λόγο. Μήπως όμως αυτό κρύβει και σκέψεις για αλλαγή συνολικά του τρόπου διορισμού; Γιατί με αυτό που έκανε πιο γρήγορα ένας κόσμος θα μπορεί να φύγει πρωινό ωρομισθίας, αναπλήρωση και θα μπαίνει σε 24μηνο. Προτίθεται να αυξήσει τους διορισμούς...δε νομίζω...κάτι άλλο μάλλον υπάρχει

Μα γι' αυτόν ακριβώς το λόγο γίνεται συζήτηση από πολλούς εδώ για ρήτρα ΑΣΕΠ καί όχι αναγκαστικά για τους πίνακες. Όμως, μπαίνει και ένα άλλο θέμα: αν και μπορεί να θεωρεί κανείς ότι οι πίνακες έχουν άτομα με ρουσγφετολογική προυπηρεσία, είναι σαφές ότι έχουν πολλούς περισσότερους με μόρια από ΑΣΕΠ που τα παρει με τον ιδρώτα τους! Αυτοί λοιπόν χαντακώνονται επι της ουσίας, διότι θα βλέπουν να τους προσπερνάνε στους πίνακες άτομα που προσλήφθηκαν ως ωρομίσθοι με μοναδικό κριτήριο την ημερομηνία κτήσης πτυχίου. Με άλλα λόγια, τη θέση των βυσματιών θα πάρουν τώρα οι παλιοί! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

Επίσης, διάβασα την ανακοίνωση της ΠΕΑΕ και μου έκανε τρομερή εντύπωση οτί πουθενά δεν υπάρχει η λέξη ΑΣΕΠ ή η λέξη πίνακες. Δηλαδή ο σύλλογος θεωρεί ότι η πρόσληψη σε 10ωρη ωρομισθία για κάποιους με μοναδικό κριτήριο το έτος κτήσης πτυχίου, ενώ για κάποιους άλλους ισχύουν οι πίνακες είναι θεμιτο? Γιατί δε βλέπω να αναφέρει πουθενά ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και άλλα κριτήρια κλπ. Αν είναι έτσι τότε ας ζητήσει και την επιστροφή της επετηρίδας, διότι περι αυτού πρόκειται...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2009, 04:28:11 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 04:32:07 μμ »
H  ΠΕΑΕ νομίζει ότι πήραμε την Πόλη... :P
Εντάξει βάλαν ένα  κριτήριο  στην ΠΔΣ (που η αντικειμενικότητά του θέλει πολύ συζήτηση) και το κάναμε επανάσταση στην εκπαίδευση...ΕΛΕΟΣ!
 

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #325 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 04:32:23 μμ »
Μιλάω προσωπικά και όχι ως σύλλογος, το δελτίο τύπου έχει βγει και εκεί φαίνεται πλήρως και το σκεφτικό του συλλόγου.
1.Υπήρχε περίπτωση όταν υπάρχουν τόσοι τρόποι πρόσληψη να μπουν κριτήρια ίσα για όλους; Νομίζω πως όχι και θυμίζω πως κάποιοι συνάλδεφοι έλεγαν ότι αν περάσει η ΠΔΣ από τους πίνακες ευνοούνται όσοι ήδη είχαν μόρια πΔΣ και ήταν βύσματα...Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι υπάρχουν κριτήρια πρόσληψησ και επιτέλεου έγινε η αρχή
2. Σημαντικό είναι το 10ωρο. Γιατί τώρα τα μόρια της προϋπηρεσίας είναι υπολογίσιμα, με έγκαιρη έναρξη μπορεί κανείς να έχει ασφάλιση και επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι
3. Το ασυμβίβαστο φεύγει μέσω της υπέυθυνης δήλωσης και δεν υπάρχει πλέον λόγος φόβου, άρνησης δουλειάς και στην πραγμάτικη μαύρης εργασίας στο φροντιστήριο.
Μη γελιόμαστε...δε γίνονται όλα από τη μια μέρα στην άλλη και σίγουρα, αν δεν αυξηθούν οι διορισμοί, αν δεν υπάρξει ενιαίο σύστημα διορισμού, θα έχουμε για πάντα προβλήματα. Νομίζω όμως ότι μετά από καιρό μπορούμε να λέμε ότι όλοι μαζί κάτι πετύχαμε και να συνεχίσουμε ελπιδοφόρα. Δώσαμε και ένα μηνυμα ότι σε όσα συμβαίνουν θα απαντάμε άμεσα. Θυμίζω ότι πριν 5 μέρες τρέμαμε για κατάργηση της ΠΔΣ...
4. Είναι άξιο μελέτης και προβληματισμού για το επόμενο διάστημα να δούμε πού το πάει η Αννούλα. Έχω ειλικρινά προβληματιστεί γιατί επέλεξε αυτόν τρόπο. Ένας λόγος μπορεί να είναι το γεγονός οτι ήθελε να δείξει ότι ξεμπερδεύει με βυσματίες κλπ και παλιούς και νέους. Μην ξεχνάμε ότι οι διευθυντές είναι ακόμα της άλλης κυβέρνηση κατά κύριο λόγο. Μήπως όμως αυτό κρύβει και σκέψεις για αλλαγή συνολικά του τρόπου διορισμού; Γιατί με αυτό που έκανε πιο γρήγορα ένας κόσμος θα μπορεί να φύγει πρωινό ωρομισθίας, αναπλήρωση και θα μπαίνει σε 24μηνο. Προτίθεται να αυξήσει τους διορισμούς...δε νομίζω...κάτι άλλο μάλλον υπάρχει

Μα γι' αυτόν ακριβώς το λόγο γίνεται συζήτηση από πολλούς εδώ για ρήτρα ΑΣΕΠ καί όχι αναγκαστικά για τους πίνακες. Όμως, μπαίνει και ένα άλλο θέμα: αν και μπορεί να θεωρεί κανείς ότι οι πίνακες έχουν άτομα με ρουσγφετολογική προυπηρεσία, είναι σαφές ότι έχουν πολλούς περισσότερους με μόρια από ΑΣΕΠ που τα παρει με τον ιδρώτα τους! Αυτοί λοιπόν χαντακώνονται επι της ουσίας, διότι θα βλέπουν να τους προσπερνάνε στους πίνακες άτομα που προσλήφθηκαν ως ωρομίσθοι με μοναδικό κριτήριο την ημερομηνία κτήσης πτυχίου. Με άλλα λόγια, τη θέση των βυσματιών θα πάρουν τώρα οι παλιοί! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

Επίσης, διάβασα την ανακοίνωση της ΠΕΑΕ και μου έκανε τρομερή εντύπωση οτί πουθενά δεν υπάρχει η λέξη ΑΣΕΠ ή η λέξη πίνακες. Δηλαδή ο σύλλογος θεωρεί ότι η πρόσληψη σε 10ωρη ωρομισθία για κάποιους με μοναδικό κριτήριο το έτος κτήσης πτυχίου, ενώ για κάποιους άλλους ισχύουν οι πίνακες είναι θεμιτο? Γιατί δε βλέπω να αναφέρει πουθενά ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και άλλα κριτήρια κλπ. Αν είναι έτσι τότε ας ζητήσει και την επιστροφή της επετηρίδας, διότι περι αυτού πρόκειται...
Η ΠΕΑΕ ειναι κατα του ΑΣΕΠ.Υποσρτηριζει τους μαζικους διορισμους.Τωρα πως θα γινει αυτο δεν εχω καταλαβει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:48 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 04:54:25 μμ »
jak επειδή το κατέχεις το θέμα, να σε ρωτήσω, αν με καλέσουν στην ΠΔΣ εξακολουθώ να φαίνομαι στον πίνακα ωρομισθίων για το πρωινό πρόγραμμα; Και να την αφήσω αν με καλέσουν από κεί; Δεν άλλαξε κάτι ελπίζω;

Ναι, οι δύο πίνακες δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.
Κατά τα άλλα δεν έχει αλλάξει τίποτα, ,μπορείς να επιλέξεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 05:12:53 μμ »
Διαβάζοντας τα μηνύματα των συναδέλφων, νομίζω ότι μερικοί άνθρωποι ορίζουν τις έννοιες ανάλογα με το τι τους συμφέρει... εγώ ένα εχω να πω: κατα τη γνώμη μου δίκαιο κριτήριο είναι εκείνο που είναι ίσο έναντι όλων. Είναι λοιπόν προφανές ότι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου δεν είναι ένα ίσο κριτήριο έναντι όλων, διότι κάποιοι εμφανώς ευνοούνται λόγω ηλικίας. Αντίθετα, σε ότι αφορά το κριτήριο της επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, δεν υπάρχει καμία ανάλογη εύνοια κάποιος ομάδας. Άλλωστε, μην πει κανείς ότι οι νέοι είναι πιο εύκολο να διαβάσουν και να περάσουν γιατί έχουν περισσότερο ελεύθερο χρόνο διότι τα στατιστικά θα τους διαψεύσουν: απ' όσο γνωρίζω οι ηλικίες των 30+ (ηλικίες που οι περισσότεροι ξεκινάνε οικογένειες ή έχουν μικρά παιδιά) έχουν τις περισσότερες επιτυχίες στον ΑΣΕΠ.

Νομίζω ότι οι σύλλογοι (ΠΕΑΕ, ΟΛΜΕ κλπ.) θα πρέπει να τοποθετηθούν και επίσημα επι του θέματος!
+1000000

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 05:32:03 μμ »
Διαβάζοντας τα μηνύματα των συναδέλφων, νομίζω ότι μερικοί άνθρωποι ορίζουν τις έννοιες ανάλογα με το τι τους συμφέρει... εγώ ένα εχω να πω: κατα τη γνώμη μου δίκαιο κριτήριο είναι εκείνο που είναι ίσο έναντι όλων. Είναι λοιπόν προφανές ότι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου δεν είναι ένα ίσο κριτήριο έναντι όλων, διότι κάποιοι εμφανώς ευνοούνται λόγω ηλικίας. Αντίθετα, σε ότι αφορά το κριτήριο της επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, δεν υπάρχει καμία ανάλογη εύνοια κάποιος ομάδας. Άλλωστε, μην πει κανείς ότι οι νέοι είναι πιο εύκολο να διαβάσουν και να περάσουν γιατί έχουν περισσότερο ελεύθερο χρόνο διότι τα στατιστικά θα τους διαψεύσουν: απ' όσο γνωρίζω οι ηλικίες των 30+ (ηλικίες που οι περισσότεροι ξεκινάνε οικογένειες ή έχουν μικρά παιδιά) έχουν τις περισσότερες επιτυχίες στον ΑΣΕΠ.

Νομίζω ότι οι σύλλογοι (ΠΕΑΕ, ΟΛΜΕ κλπ.) θα πρέπει να τοποθετηθούν και επίσημα επι του θέματος!
+1000000

παιδιά είναι καλύτερο σε σχέση με αυτό που υπήρχε πριν. δεν είναι το καλύτερο γενικά.
επαναλαμβάνω ότι κατά πως φαίνεται σε λίγο καιρό λίγη αξία θα έχουν όλων των ιδών τα μόρια αφού όλοι σχεδόν οι μόνιμοι θα μπαίνουν με ασέπ.
ήταν βασικό δόγμα του πασόκ πριν έξι χρόνια. οι πιο μικροί ίσως δε το ξέρετε. φέτος ήταν 60% από ασέπ και σύμφωνα με τη λογική του πασόκ μετά 80% και μετά 100%. (το 100% τώρα θα ίσχυε αν το πασόκ ήταν και τα πέντε τελευταία χρόνια στη κυβέρνηση).προφανώς θα υπάρξει κάποια μεταβατική φάση για όσους είναι πολύ μπροστά στους πίνακες και θα εξακολουθήσει το υπεράριθμο για τους πολυτέκνους. αλλά και οι μόνιμοι θα αυξηθούν. δηλαδή μπορεί από ασέπ να παίρνου πάνω από2000 άτομα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 05:35:02 μμ »
Διαβάζοντας τα μηνύματα των συναδέλφων, νομίζω ότι μερικοί άνθρωποι ορίζουν τις έννοιες ανάλογα με το τι τους συμφέρει... εγώ ένα εχω να πω: κατα τη γνώμη μου δίκαιο κριτήριο είναι εκείνο που είναι ίσο έναντι όλων. Είναι λοιπόν προφανές ότι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου δεν είναι ένα ίσο κριτήριο έναντι όλων, διότι κάποιοι εμφανώς ευνοούνται λόγω ηλικίας. Αντίθετα, σε ότι αφορά το κριτήριο της επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, δεν υπάρχει καμία ανάλογη εύνοια κάποιος ομάδας. Άλλωστε, μην πει κανείς ότι οι νέοι είναι πιο εύκολο να διαβάσουν και να περάσουν γιατί έχουν περισσότερο ελεύθερο χρόνο διότι τα στατιστικά θα τους διαψεύσουν: απ' όσο γνωρίζω οι ηλικίες των 30+ (ηλικίες που οι περισσότεροι ξεκινάνε οικογένειες ή έχουν μικρά παιδιά) έχουν τις περισσότερες επιτυχίες στον ΑΣΕΠ.

Νομίζω ότι οι σύλλογοι (ΠΕΑΕ, ΟΛΜΕ κλπ.) θα πρέπει να τοποθετηθούν και επίσημα επι του θέματος!
+1000000
 


παιδιά είναι καλύτερο σε σχέση με αυτό που υπήρχε πριν. δεν είναι το καλύτερο γενικά.
επαναλαμβάνω ότι κατά πως φαίνεται σε λίγο καιρό λίγη αξία θα έχουν όλων των ιδών τα μόρια αφού όλοι σχεδόν οι μόνιμοι θα μπαίνουν με ασέπ.
ήταν βασικό δόγμα του πασόκ πριν έξι χρόνια. οι πιο μικροί ίσως δε το ξέρετε. φέτος ήταν 60% από ασέπ και σύμφωνα με τη λογική του πασόκ μετά 80% και μετά 100%. (το 100% τώρα θα ίσχυε αν το πασόκ ήταν και τα πέντε τελευταία χρόνια στη κυβέρνηση).προφανώς θα υπάρξει κάποια μεταβατική φάση για όσους είναι πολύ μπροστά στους πίνακες και θα εξακολουθήσει το υπεράριθμο για τους πολυτέκνους. αλλά και οι μόνιμοι θα αυξηθούν. δηλαδή μπορεί από ασέπ να παίρνου πάνω από2000 άτομα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #330 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 05:42:27 μμ »
Έβγαλε δελτίο τύπου και η ΠΕΑΕ μ.χ. Χάρη στους.. ηρωικούς τους αγώνες κατάφεραν την αλλαγή των κριτηρίων πρόσληψης στην ΠΔΣ!!! Να τους στήσουμε και μνημείο ηρώων..
Λίγη σοβαρότητα!!! Δεν απευθύνεστε σε 10χρονα!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #331 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 06:37:57 μμ »
παιδιά είναι καλύτερο σε σχέση με αυτό που υπήρχε πριν. δεν είναι το καλύτερο γενικά.
επαναλαμβάνω ότι κατά πως φαίνεται σε λίγο καιρό λίγη αξία θα έχουν όλων των ιδών τα μόρια αφού όλοι σχεδόν οι μόνιμοι θα μπαίνουν με ασέπ.
ήταν βασικό δόγμα του πασόκ πριν έξι χρόνια. οι πιο μικροί ίσως δε το ξέρετε. φέτος ήταν 60% από ασέπ και σύμφωνα με τη λογική του πασόκ μετά 80% και μετά 100%. (το 100% τώρα θα ίσχυε αν το πασόκ ήταν και τα πέντε τελευταία χρόνια στη κυβέρνηση).

Λοιπόν, επειδή εγώ δεν είμαι τόσο μικρή και θυμάμαι, να αποκαταστήσω λίγο την ιστορία. Όταν καταργήθηκε η επετηρίδα το 1997, ο νόμος του Αρσένη όριζε ότι από το 1998 και μέχρι το 2002 θα διορίζονταν εκπαιδευτικοί  από την επετηρίδα και από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με διάφορες ποσοστώσεις (80%-20% το 1998, 60%-40% το 1999, 40%-60% το 2000, 20%-80% το 2001 και 10%-90% το 2002). Στόχος ήταν από το 2003 και μετά να διορίζονται μόνο από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Παραδόξως, ύστερα από πιέσεις των αναπληρωτών το 2002 ο επόμενος Υπουργός Ευθυμίου έφερε νέο νόμο, σύμφωνα με τον οποίο από το 2003 και εξής θα διορίζονταν από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ σε ποσοστό 75% και ένα 25% από τους αναπληρωτές. Αργότερα, η  Γιαννάκου μετέτρεψε το ποσοστό σε 60%-40% και πάει λέγοντας.

Για να πάμε στο 100% από το διαγωνισμό, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να μειωθούν αρκετά οι αναπληρωτές και οι αποσπάσεις, ώστε να μην υπάρχει πίεση εκ μέρους των αναπληρωτών να διοριστούν μόνιμοι. Από τη στιγμή που στέλνουν χιλιάδες ανά την Ελλάδα να καλύπτουν ακόμα και πραγματικά κενά (και όχι μόνο λειτουργικά), δύσκολα θα τους πείσουν να το κάνουν μόνο για το μισθό.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #332 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 06:47:15 μμ »
παιδιά είναι καλύτερο σε σχέση με αυτό που υπήρχε πριν. δεν είναι το καλύτερο γενικά.
επαναλαμβάνω ότι κατά πως φαίνεται σε λίγο καιρό λίγη αξία θα έχουν όλων των ιδών τα μόρια αφού όλοι σχεδόν οι μόνιμοι θα μπαίνουν με ασέπ.
ήταν βασικό δόγμα του πασόκ πριν έξι χρόνια. οι πιο μικροί ίσως δε το ξέρετε. φέτος ήταν 60% από ασέπ και σύμφωνα με τη λογική του πασόκ μετά 80% και μετά 100%. (το 100% τώρα θα ίσχυε αν το πασόκ ήταν και τα πέντε τελευταία χρόνια στη κυβέρνηση).

Λοιπόν, επειδή εγώ δεν είμαι τόσο μικρή και θυμάμαι, να αποκαταστήσω λίγο την ιστορία. Όταν καταργήθηκε η επετηρίδα το 1997, ο νόμος του Αρσένη όριζε ότι από το 1998 και μέχρι το 2002 θα διορίζονταν εκπαιδευτικοί  από την επετηρίδα και από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με διάφορες ποσοστώσεις (80%-20% το 1998, 60%-40% το 1999, 40%-60% το 2000, 20%-80% το 2001 και 10%-90% το 2002). Στόχος ήταν από το 2003 και μετά να διορίζονται μόνο από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Παραδόξως, ύστερα από πιέσεις των αναπληρωτών το 2002 ο επόμενος Υπουργός Ευθυμίου έφερε νέο νόμο, σύμφωνα με τον οποίο από το 2003 και εξής θα διορίζονταν από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ σε ποσοστό 75% και ένα 25% από τους αναπληρωτές. Αργότερα, η  Γιαννάκου μετέτρεψε το ποσοστό σε 60%-40% και πάει λέγοντας.

Για να πάμε στο 100% από το διαγωνισμό, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να μειωθούν αρκετά οι αναπληρωτές και οι αποσπάσεις, ώστε να μην υπάρχει πίεση εκ μέρους των αναπληρωτών να διοριστούν μόνιμοι. Από τη στιγμή που στέλνουν χιλιάδες ανά την Ελλάδα να καλύπτουν ακόμα και πραγματικά κενά (και όχι μόνο λειτουργικά), δύσκολα θα τους πείσουν να το κάνουν μόνο για το μισθό.



απ΄ότι και εγώ έχω καταλάβει οντως οι αναπληρωτές και κυρίως οι ωρομίσθιοι θα είναι πολλοί λίγοι έως ανύπαρκτοι γιατί απλά όλες οι θέσεις θα καλύπτονται από μόνιμους. εξάλλου αυτό δεν είναι το ζητούμενο; να μη ταλαιπωρούμαστε!

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #333 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 06:59:08 μμ »
Αν δει κανείς τα κείμενα ή παρακολουθήσει την κουβέντα των συνελεύσεων θα δει ότι λέμε παντού διορισμό με μόνη προϋπόθεση του πτυχίο. Διαφωνούμε με το διαγωνισμό και τις εξετάσεις διότι δώσαμε ήδη για να πάρουμε πτυχίο που μας ορίζει, εργασικά τουλάχιστον, καθηγητές. Ο ΑΣΕΠ έγινε γιατί κόπηκαν οι διορισμοί και κάπως έπρεπε να δικαιολογηθεί η αδιοριστία. Ο διαγωνισμός λειτουργεί ως μηχανισμός απόρριψης. Εφόσον τώρα έχουμε διαγωνισμό πρέπει να παρεμβαίνουμε και σε αυτόν...γιατί κάνοντας τον καλύτερο για εμάς, κάνουμε δυσκολότερο τον στόχο τους.
Αν θέλετε, όμως, παραπέμποντας και σε μια συζήτηση με θέμα το τρόπο διορισμού, αν δε γίνουν διορισμοί μαζικοί ό,τι και να σκεφτούμε δε θα λύσει το πρόβλημα. Επίσης, δε νομίζω να τρέφει κανείς αυταπάτες για το αν ο διαγωνισμός μας κάνει καλύτερους καθηγητές. Ας έκαναν επιμορφώσεις διαρκώς στους μόνιμους, αν φρόντιζαν να είναι διαφορετικές οι συνθήκες στο σχολείο, τα προγράμματα σπουδών στις σχολές κλπ
Όσο για το αν πήραμε την Πόλη πιστεύω ότι δεν έχει κανείς τέτοιο πνεύμα, αλλά μετά από 10 χρόνια μαυρίλας κάτι έγινε...όχι από την ΠΕΑΕ, αλλά από όλους που αντέδρασαν...είτε ατομικά είτε ως συλλογικότητες

ΥΓ Αν δει κανείς το διάγραμμα που είχαμε δημοσιευσει για το μέσο όρο ηλικίας διορισμού ανά ειδικότητα θα δει ότι είναι ανοδικός και ότι σε κάποιες περιπτώσεις έφτασε την αναμονή της επετηρίδας. Η διαφορά είναι ότι τότε ήσουν σίγουρος ότι θα διοριστείς, τώρα το παίζεις σε πολλαπλές επιλογές

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #334 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:02:41 μμ »
Η διαφορά είναι όμως ότι δίνουν και ευκαιρία να διοριστείς νωρίς. Αν συνέχιζε η επετηρίδα των μαθηματικών εμένα με πήγαινε κοντά στα 50 για διορισμό. Τώρα έχω μία ελπίδα

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:07:44 μμ »

απ΄ότι και εγώ έχω καταλάβει οντως οι αναπληρωτές και κυρίως οι ωρομίσθιοι θα είναι πολλοί λίγοι έως ανύπαρκτοι γιατί απλά όλες οι θέσεις θα καλύπτονται από μόνιμους. εξάλλου αυτό δεν είναι το ζητούμενο; να μη ταλαιπωρούμαστε!

Μακάρι να το πράξουν. Αυτό είναι το ζητούμενο εδώ και χρόνια.
Προς το παρόν, οι πρώτες τους κινήσεις τους δείχνουν προχειρότητα. Αρχικά παγώνουν την ΠΔΣ για οικονομικούς λόγους, μετά λένε ότι το έκαναν για να θέσουν κριτήρια και μετά από πολλή περίσκεψη θέτουν ένα (!) μόνο κριτήριο, το πιο χρησιμοποιημένο και αμφισβητημένο, αυτό του χρόνου κτήσης πτυχίου. Σαν να πήραν αποφάσεις τελευταία στιγμή....
Εν πάση περιπτώσει, ας ελπίσουμε να μελετήσουν καλύτερα τις επόμενες κινήσεις τους και να πάνε τα πράγματα καλύτερα.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161450
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 334
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 310

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.