*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 3705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:04:16 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Με προβληματίζει κάτι και θα ήθελα τη γνώμη σας ως πιο έμπειροι που ίσως είστε. Τα κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων σε ολοήμερα και πρωινά είναι τα ίδια με αυτά της πρόσληψης των αναπληρωτών και των μεταθέσεων, δηλαδή γάμος, συνηπηρέτηση με σύζυγο και ενοπιότητα?? Αυτά τα κριτήρια δεν μου τα έχουν ζητήσει ποτέ από Πρωτοβάθμια για να με προσλάβουν ως ωρομίσθια (και έχω δουλέψει σε 4 νομούς), παρά μόνο σε έναν νομό. Ρωτάω λοιπόν αν και κατά πόσο ισχύουν για τους ωρομίσθιους γιατί για αναπληρωτές ξέρω ότι ισχύουν και λογικό μου φαίνεται. Θα περιμένω σχόλιό σας ευχαριστώ  :).
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:14 »

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 01:17:14 πμ »
anybody?? please... :(
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:09:46 πμ »
δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια για ολα , αλλα εγω οταν πήγα να δηλωσω ολοημερα συμπληρωσα μια αιτηση που ρωτουσε τις λεπτομερειες της οικογενειακης καταστασης (γαμος , παιδια, συνηπηρετηση)
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:44:15 πμ »
catwoman 2 καλημερα και σε ευχαριστω πολυ. Μου κάνεις σε παρακαλώ μια διευκρίνηση: θυμασαι αν σου ζήτησαν εντοπιότητα στο νομό σου, δηλαδή αν μένεις σε αυτον για πάνω απο 2 χρόνια και αν ψηφίζεις εκεί?? σε ρωτάω γιατί είναι σημαντικό. σευχαριστώ και πάλι.
Καλό Σαββατοκύριακο
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:14 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 01:27:23 μμ »
οχι δεν μου εχουν ζητησει ποτε κατι τετοιο
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 03:13:36 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Με προβληματίζει κάτι και θα ήθελα τη γνώμη σας ως πιο έμπειροι που ίσως είστε. Τα κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων σε ολοήμερα και πρωινά είναι τα ίδια με αυτά της πρόσληψης των αναπληρωτών και των μεταθέσεων, δηλαδή γάμος, συνηπηρέτηση με σύζυγο και ενοπιότητα?? Αυτά τα κριτήρια δεν μου τα έχουν ζητήσει ποτέ από Πρωτοβάθμια για να με προσλάβουν ως ωρομίσθια (και έχω δουλέψει σε 4 νομούς), παρά μόνο σε έναν νομό. Ρωτάω λοιπόν αν και κατά πόσο ισχύουν για τους ωρομίσθιους γιατί για αναπληρωτές ξέρω ότι ισχύουν και λογικό μου φαίνεται. Θα περιμένω σχόλιό σας ευχαριστώ  :).
Όχι. Μόνο βάσει μορίων πάει. Ρώτησα φέτος για "κοινωνικά κριτήρια" στο Υπουργείο. Εξαρτάται από τον Προιστάμενο της κάθε διεύθυνσης. Αν τύχεις σε καλό Προιστάμενο, θα μετρήσει το αν είσαι παντρεμένη και πόσα παιδιά έχεις (όχι συνηπηρέτηση). Στην Θεσσαλονίκη, τους το ανέφερα και ειρωνικά μου είπαν ότι δεν είμαι ούτε μόνιμη ούτε αναπληρώτρια και δεν είναι δυνατόν επειδή έχω παιδιά να πάρω καλύτερο κενό από κάποιον που τρέχει εδώ και χρόνια (που να'ξερε πόσο τρέχω >:(). Κι όταν τους ρώτησα γιατί συμπληρώνουμε αυτήν τη φόρμα που ρωτάει για γάμο, παιδιά κλπ είπαν για στατιστικούς λόγους. Το τελευταίο μου φάνηκε κάπως κουλό, αλλά όσον αφορά τα προηγούμενα πιστεύω ότι το Υπουργείο δεν ψεύδεται.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 03:38:59 μμ »
ε λοιπόν, σας πληροφορώ ότι στους ωρομίσθιους στο νομό μου ήμουνα στην πρώτη δεκάδα, με καλέσανε από τους πρώτους και έχασα τα σχολεία μέσα στην πόλη μου από συναδέλφους που ήταν πιο κάτω από εμενα λόγω όχι μόνο γάμου και συνηπηρέτησης (που τα βρίσκω εντελώς λογικά κριτήρια), αλλά και λόγω του 'κοινωνικού κριτηρίου' της ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑΣ. εγω λοιπόν δεν είμαι 'δικό τους παιδί' για να με βοηθήσουν και έτσι μου δώσανε ότι περίσεψε...Αν θέλετε το πιστεύετε. Και όταν τους ρώτησα μου είπανε ότι ισχύουνε τα ίδια κριτήρια που ισχύουνε και για τους αναπληρωτές και τους μόνιμους...Τι να πώ... Τέτοια αξιοκρατία...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2009, 03:42:22 μμ από adi »
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 03:41:19 μμ »
Υστερόγραφο
Με έχουνε απογοητεύσει πάρα πολύ ρε παιδιά. Δε βρίσκεις πουθενά το δίκιο σου. Τι να κάνω έχετε να προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ πολύ.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 03:46:56 μμ »
Πες μου οτι αυτό σου έτυχε στο νομό Χαλκιδικής...

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 03:50:46 μμ »
Πες μου οτι αυτό σου έτυχε στο νομό Χαλκιδικής...

Γίνεται και στο νομό Χαλκιδικής;;; Όχι δεν μου έτυχε εκεί, αλλά δεν έχω ακούσει από κανέναν νομό να το ζητάνε παρά μόνο από το νομό Αχαίας.  Ίσως μερικούς τους βολεύει πολύ αυτό το σύστημα με την εντοπιότητα αλλά σου έρχεται να τρελαθείς όταν βλέπεις άλλα παιδιά να μπαίνουν πιο μπροστά από εσένα λόγω του ότι κατάγονται από τον εκάστοτε νομό. Σου έτυχε και εσένα λοιπόν;
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 04:03:30 μμ »
Δεν είμαι της ειδικότητας σας, αλλά τα ίδια ισχύουν για όλους τους κλάδους, όσον αφορά τις προσλήψεις. Για την πρόσληψη ωρομισθίων, ισχύουν ΜΟΝΟ τα μόρια. Για την τοποθέτηση ωστόσο μπορούν να ισχύουν και άλλα κριτήρια. Παράδειγμα: Ας υποθέσουμε ότι ο νόμος Χ χρειάζεται 10 ωρομίσθιους. Θα προσληφθούν οι 10 πρώτοι ωρομίσθιοι με τα περισσότερα μόρια στον πίνακα. Αφού προσληφθούν λοιπόν, πρέπει να αποφασιστεί ποιος θα πάει σε ποιο σχολείο. Εκεί, κάποιες δευτεροβάθμιες προκρίνουν τα κοινωνικά κριτήρια (και είναι λογικό κατά τη γνώμη μου). Όμως, δεν τρώει κανείς τη θέση κανενός εξαιτίας κοινωνικών κριτηρίων.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 04:10:43 μμ »
Δεν είμαι της ειδικότητας σας, αλλά τα ίδια ισχύουν για όλους τους κλάδους, όσον αφορά τις προσλήψεις. Για την πρόσληψη ωρομισθίων, ισχύουν ΜΟΝΟ τα μόρια. Για την τοποθέτηση ωστόσο μπορούν να ισχύουν και άλλα κριτήρια. Παράδειγμα: Ας υποθέσουμε ότι ο νόμος Χ χρειάζεται 10 ωρομίσθιους. Θα προσληφθούν οι 10 πρώτοι ωρομίσθιοι με τα περισσότερα μόρια στον πίνακα. Αφού προσληφθούν λοιπόν, πρέπει να αποφασιστεί ποιος θα πάει σε ποιο σχολείο. Εκεί, κάποιες δευτεροβάθμιες προκρίνουν τα κοινωνικά κριτήρια (και είναι λογικό κατά τη γνώμη μου). Όμως, δεν τρώει κανείς τη θέση κανενός εξαιτίας κοινωνικών κριτηρίων.

Πές ότι εγώ είμαι το νούμερο 5 του πίνακα μέσα στους πρώτους 10 που κάλεσε η Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για τοποθέτηση ωρομισθίων. Γιατί να μην επιλέξω σχολεία 5η στη σειρά αφού θα έχουν επιλέξει οι 4 πρώτοι πρίν από εμένα και να επιλέξω 9η λόγω του ότι κάποιοι άλλοι κατάγονται από το νομό στον οποίο γίνεται η τοποθέτηση και έχουν φέρει μαζί τους το σχετικό χαρτί. Ξαναλέω δεν είμαι επουδενί εναντίον των κριτηρίων του γάμου και της συνηπηρέτησης οκ; Τα βρίσκω απολύτως λογικά και θα ήθελα να ισχύσουν και για μένα κάποτε. Αλλά γιατί να βοηθούνε τα δικά τους παιδιά (αυτούς που έχουν την εντοπιότητα) και οχι αυτούς που κατάγονται από άλλους νομούς. Έλεος δηλαδή.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 10:44:13 πμ »
Πες μου οτι αυτό σου έτυχε στο νομό Χαλκιδικής...
Στον νομό Χαλκιδικής, πάντως, εμένα (κι όχι μόνο) με βοήθησαν πολύ. Ισχύουν εκεί τα κριτήρια γάμου αλλά όχι εντοπιότητας (είμαι από άλλο νομό αλλά και πάλι με εξυπηρέτησαν).
Adi, έχεις δίκιο. Βέβαια σε κάποιους δεν αρέσουν ούτε τα κριτήρια γάμου, παιδιών κλπ. Όπως και να'χει, πρέπει να ισχύει για τους ωρομίσθιους ότι ισχύει για τους αναπληρωτές. Γιατί βρε παιδιά δυο μέτρα και δυο σταθμά; Με σύμβαση δεν είμαστε όλοι; Είναι άδικο. Να μην αναφερθώ για το πιστοποιητικό υγείας που μας ζητάνε! Οι μόνιμοι δεν αρρωσταίνουν δηλαδή; >:( Βγάζουν το χαρτί όταν διορίζονται και μετά...τίποτα. Εμείς κάθε χρόνο πρέπει να το βγάζουμε. Ευτυχώς, που κάποιοι νομοί δεν το ζητάνε. :P

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια πρόσληψης ωρομίσθιων
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:13:05 μμ »
Στο νομο Καστοριας φετος ειχαμε ενα θεματακι με τις τοποθετησεις ωρομισθιων..
Εγω βαση μοριων και 2 παιδιων ημουν 2η να διαλεξω,αναμεσα σε 10 κοπελες.Οταν βγηκε η λιστα με τα σχολεια,η υπευθυνη ειπε πως ο προισταμενος θα προτιμουσε οσες ηταν και περυσι εκει να ξαναπανε στα ιδια σχολεια :o
Εγω φυσικα αδιαφορησα,διαλεξα 1 δυσπροσιτο και 1 σχολειο μεσα στην Καστοριαμιας και υποτιθεται οτι αυτο το σχολειο θα μου εδινε 8ωρο.Αφου τοποθετηθηκαμε ολες και μας διωξανε στα σχολεια για αναληψη υπηρεσιας,μετα απο κανενα 2ωρο με παιρνουν απο το γραφεια να μου πουν πως εγινε λαθος,το 2ο σχολειο μου δινει 4ωρο,αρα πρεπει να παρω ακομα 1 για να συμπληρωσω 12ωρο!!
Ξαναπηγαινω στα γραφεια,τα ειχα ηδη παρει στο κρανιο,και λεω στην υπευθυνη τωρα τι γινεται;ποιο σχολειο θα παρω που ολες οι κοπελες εχουν κανει ηδη αναληψη υπηρεσιας,κανενα στα συνορα;θελω ενα ακομα μεσα στην πολη,δε φταιω να πληρωσω το δικο σας το λαθος!Οποτε ξαναβγαζει τον καταλογο με τα σχολεια,μου λεει διαλεξε ποιο θες,διαλεγω ενα και παιρνει στο κινητο την κοπελα που το ειχε παρει και απλα της λεει πως το ταδε σχολειο θα το παρει η κοπελα που ηταν πριν απο σενα,ελα διαλεξε ενα αλλο! Και πηγε τραμπα η δουλεια,μεχρι να βγει ακρη..παντως το δικιο μου δεν το εχασα,κι αν ηταν σκληρο αυτο που εκανα λυπαμαι,αλλα εχω αποφασισει να μην αφηνω να με πατανε και να με θεωρουν ασχετη..οσο κοπο κανει ο καθενας με την ωρομισθια αλλο τοσο κανω κι εγω..
Ψαξτε το δικιο σας και μη μασατε,αν νομιζετε πως σας ριχνουν απλα ΜΙΛΗΣΤΕ!!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 639

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.