*

Αποστολέας Θέμα: Ακυρωσεις μαθηματων.  (Αναγνώστηκε 9433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Scocco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Ακυρωσεις μαθηματων.
« στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:04:34 μμ »
 Πως αντιδρατε οταν σας ακυρωνουν μαθημα? Και τι γινεται οταν αυτο ειναι επαναλαμαβανομενο? Σημερα μου ακυρωσαν για δευτερη συνεχομενη εβδομαδα  μαθημα. Την πρωτη φορα το παιδι δηλωσε στους γονεις οτι του ειχα βαλει πολλα και δεν προλαβενει να προετοιμαστει καταλληλα. Βεβαια στο επομενο μαθημα ηταν εντελως αδιαβαστος. Σημερα παλι με πηρε η μητερα και μου ειπε οτι το παιδι γυρισε χαλια απο το σχολειο. Συμπτωση? Να αρχισω να προβληματιζομαι? Βεβαια οι γονεις μου φαινονται σοβαροι και ειλικρινεις ανθρωποι αλλα το παιδι δε συνεργαζεται και πολυ ισως το εχει "χτυπησει" και η εφηβεια. Ακουω εμπειριες και συμβουλες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:29 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:13:46 μμ »
Μεγάλο θέμα άνοιξες...

Όπως έχω ξαναγράψει κε άλλο topic, ζητάω από τους γονείς να με παίρνουν οι ίδιοι τηλέφωνο για τις ακυρώσεις και δε δέχομαι από μαθητή να μου ακυρώσει μάθημα.

Βέβαια εσύ μου λες ότι σε πήγε η μαμά, οπότε προφανώς έχει επίγνωση.

Τις ακυρώσεις μου πάντως προσπαθώ να τις αναπληρώνω, πάντα σε ώρες που βολεύουν ΕΜΕΝΑ, κι ας είναι 10 η ώρα το βράδυ. Εξηγώ πως για να βγάλω τόση ύλη, θέλω τόσες ώρες τη βδομάδα, κι αν χαθεί μάθημα μένει πίσω το παιδί τους (πράγμα που είναι και αλήθεια άλλωστε)

Είχα μια τέτοια περίπτωση που μου ακύρωναν μάθημα για ψύλου πήδημα και μετά είχαν την απαίτηση να χωρέσω 2 ώρες σε μάθημα μίας ώρας. Δεν τους έκανα τη χάρη φυσικά. Κανόνισα το μάθημα την ώρε που με βόλευε. Όταν είδε ο μικρός ότι δε γλιτώνει από μένα και ότι αυτός έκανε μάθημα και Κυριακές, την ώρα που οι φίλοι του ήταν έξω, έκοψε τις ακυρώσεις.

Για να μην είμαστε υπερβολικοί, άνθρωποι είμαστε, πολλές φορές μπορεί πραγματικά να τύχει κάτι, οπότε καλό είναι να υπάρχει κατανόηση. Μιλώ για περιπτώσεις που γίνεται σύστημα και με την πρόθεση να μην αναπληρωθεί η ώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2009, 03:15:29 μμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:25:18 μμ »
ωραια αυτα ,αλλα τι γινεται οταν ο γονιος νομιζει οτι θελεις να αναπληρωθει το μαθημα μονο και μονο για να μην χασουμε τα λεφτα?ειδικα κιολας αν το παιδι ειναι γυμνασιο και δεν πιεζει τοσο ο χρονος οπως για παραδειγμα στην γ λυκειου.δεν καταλαβαινουν οτι εφοσον εχουμε κλεισει τοσες ωρες πρεπει να τις δουλεψουμε.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:48:03 μμ »
Μιλάμε για πολύ πονεμένη ιστορία το συγκεκριμένο θέμα!!!!!  :( >:( Πάντως, γνωρίζω ότι κάποιοι συνάδελφοι, κυρίως στην Αθήνα, γιατί στην επαρχία είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, εφαρμόζουν τις εξής 2 τακτικές:
1. Ενημερώνουν από την αρχή τους γονείς ότι ώρα που θα ακυρώνεται με δική τους υπαιτιότητα θα πληρώνεται.
2. Κλείνουν συμφωνία με το μήνα,δηλαδή πχ 500ε, είτε γίνουν παραπάνω ώρες είτε χαθούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:29 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:59:32 μμ »
Το ότι του είχες βάλει πολλά και δεν προλάβαινε δεν είναι δικαιολογία να ακυρώσει το μάθημα,ας τα κάνατε μαζί όσα δεν πρόλαβε...είναι πολύ πιθανό να συνεχίσει έτσι ο συγκεκριμένος...οπότε να λάβεις τα μέτρα σου,πες ότι δεν θα βγει η ύλη και να συμπληρώσετε τις ώρες...γιατί όταν λέιπουν στο φροντιστήριο ζητούν να τους αφαιρέσουν το μάθημα;Εμείς ζούμε από αυτό,ειναι σοβαρό και το οικονομικό...καλά κάνουν κάποιοι κ χρεώνουν με το μήνα..ειδικά αυτά που τα πιάνει η εφηβεία είναι τα χειρότερα,νομίζουν ότι μπορούν να ακυρώνουν με τα κέφια τους και μετά λένε πχ ότι δεν τους κάνεις καλό μάθημα,επειδή δεν ανοίγουν βιβλίο ή ότι τα πιέζεις .Καλή η κατανόηση αλλά μέχρι ενός σημείου...Την επόμενη φορά που θα σε πάρει η μάνα να ακυρώσει θα ρωτήσεις πότε θα αναπληρώσετε...δεν είναι ντροπή... :)

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 04:02:24 μμ »
Κι εγώ ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι για να βγει η ύλη χρειάζονται τόσες ώρες. Όταν ακυρώνονται τα αναπληρώνουμε πάντα, κι όσο για κάτι άλλα τρελά που μου συνέβαιναν να ακυρωνουν μάθημα τη στιγμή που ήμουν έτοιμη να χτυπήσω το κουδούνι, ξεκαθαρίζω σε όλους ότι αν με ειδοποιήσουν πχ λιγότερο από 2 ώρες πριν το μάθημα, θα χρεωθούν την πρώτη ώρα, κι αν είναι 1 ώρα πριν ολόκληρο το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 04:06:06 μμ »
Εννοείται ότι δεν είναι ντροπή.  Εγώ πάντως ξεκαθαρίζω πως από τη στιγμή που ανέλαβα την ευθύνη για το χ μάθημα, τα πράγματα θα γίνουν με τον δικό μου τρόπο. Αλλιώς ας το διαβάσει μόνη της αν νομίζει ότι φτάνουν οι ώρες...

Προτιμώ να αφήσω το συγκεκριμένο ιδιαίτερο, παρά να έχω τη μάνα να μου πει πώς θα κάνω τη δουλειά μου.

Σε αντίστοιχη περίπτωση είχα χρησιμοποιήσει το επιχείρημα του Σωκράτη. " Εμπιστέυεσαι το γιατρό σε θέματα υγείας, πρέπει να εμπιστευτείς κι εμένα στο θέμα των Αρχαίων. Αν δε σου κάνω, μπορείς να με αλλάξεις, αλλά τη δουλειά μου θα την κάνω όπως ξέρω εγώ. Κι εγώ ξέρω ότι για το τάδε μάθημα θέλω τόσες ώρες"


Αποσυνδεδεμένος Scocco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 06:17:46 μμ »
Ειναι βλεπετε η πρωτη μου χρονια και σε μερικα πραματα ειμαι λιγο απονηρευτος. Βασικα στη συγκεκριμμενη περιπτωση προβληματιστηκα επειδη εγινε δυο συνεχομενες φορες. Κλινω στο να υποψιαστω το παιδι οτι ζηταει να μη κανουμε μαθημα και η μητερα του τι να κανει, συμφωνει. Φυσικα τωρα μου ειπε οτι γυρισε απο το σχολειο και εκανε εμετο και δεν ενιωθε καλα οποτε δε σηκωνε να αμφισβητησω.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 07:47:10 μμ »
Πάντως να ξέρεις ότι μεγαλύτερη πληγή από τους τέτοιου είδους μαθητές είναι οι μαμάδες τους! Δεν μπορείς να φανταστείς τι ψέματα σκαρφίζονται, για να καλύψουν τα βλαστάρια τους ή για να κερδίσουν κανένα ευρώ!!

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 08:13:42 μμ »
συμφωνω απολυτα με καρχαρια.αφηστε που μερικοι ελεγχουν το προγραμμα του σχολειου και αν δεν εχουν κατι για την αλλη μερα ακυρωνουν το μαθημα για να κερδισουν χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 08:40:46 μμ »
Και μια συμβουλή: όταν σας ακυρώνουν με μήνυμα στο κινητό ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ!! Πολλές φορές ακυρώνουν και λένε ψέματα στους γονείς ότι το ακύρωσε ο καθηγητής! Εμένα μου έτυχε αυτό και μάλιστα πριν από τις τελικές εξετάσεις και με πήρε η μαμά μαινόμενη να που πει τι σόι καθηγήτρια είμαι εγώ που ακυρώνω μαθήματα μέσα στις εξετάσεις. Βέβαια, όταν της έδειξα το μήνυμα, κατάπιε τη γλώσσα της!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 08:46:24 μμ »
αχ πονεμενη ιστορια. εκανα πριν 2-3 χρονια μαθημα σε παιδι α γυμνασιου. δεν ηταν καλος μαθητης κ το μαθημα ουσιαστικα ηταν να τον διαβασω για την επομενη μερα. ειχαμε καθε μερα μαθημα. δεν ειχε περασει ουτε μια βδομαδα που να καναμε ολες τις μερες μαθημα. μια εκδρομη, μια ηταν αρρωστος, μια δεν ειχε διαβασμα για το σχολειο κτλ. το θεμα ειναι οτι με επαιρναν παιδια να τους κανω μαθημα κ τα εδιωχνα επειδη δεν ειχα ωρες κ με τοσες ακυρωσεις που ειχα θα μπορουσα να ειχα αναλαβει τουλαχιστον 1 ακομη παιδι.
πρεπει παντως απο την αρχη να δειχνεις οτι δεν το ανεχεσαι αυτο γιατι αν σου παρει τον αερα.....αστα να πανε....

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 08:50:10 μμ »
μήπως είναι οικονομικό το ζήτημα?να της πεις οτι θα κάνεις αναπλήρωση την κυριακή ώστε ο μαθητής να καταλάβει ότι αν δεν γίνει στην ώρα του το μάθημα, θα "χωθεί" μια άλλη μέρα και απο την άλλη αν σου πουν όχι για την αναπλήρωση τότε μάλον είναι στη μέση το οικονομικό

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ακυρωσεις μαθηματων.
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:20:11 μμ »
Μια δικιά μου περίπτωση, μου ακύρωνε συστηματικά μια συγκεκριμένη μέρα που το μάθημά της ήταν ανάμεσα σε άλλα 2 και λόγω αποστάσεων δεν μπορούσα να πάω σπίτι και βολόδερνα δεξιά κι αριστερά (ή την έβγαζα στο συτοκίνητο >:() μέχρι να'ρθει η ώρα του επόμενου μαθήματος. Είδα και απόειδα και δήλωσα σε μάνα και κόρη (η μάνα υποστήριζε την κόρη) ότι αν δεν σταματούσαν οι ακυρώσεις θα της έβαζα το μάθημα Παρασκευή που είχε κι άλλα φροντιστήρια. Να δείτε για πότε συμμαζεύτηκαν! Ούτε μια ακύρωση από τότε!!!  ;)
Όσο για το να πληρώσουν το μάθημα που ακύρωσαν, καλό ακούγεται, αλλά τι γίνεται αν αρρωστήσει το παιδί; Τι φταίει; Μια γνωστή μου μόνο όταν γινόταν συστηματικά ζητούσε τα χρήματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160939
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.