*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών  (Αναγνώστηκε 25649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:55:33 μμ »
Ξέρει κανείς που έχει περάσει ή δώσει για αυτό το μεταπτυχιακό αν οι επιλογές είναι βυσματικές ή όχι;
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:45:19 »

Αποσυνδεδεμένος user

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 21, 2010, 05:36:14 μμ »
Μήπως υπάρχει κανείς που να έχει κάνει το μεταπτυχιακό " διδακτική και μεθοδολογία των μαθηματικών " στο πανεπιστήμιο Αθηνών?
Αν υπάρχει θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τις ερωτήσεις μαθηματικών και παιδαγωγικών που δίνεις κατά το στάδιο της επιλογής.
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 21, 2010, 06:19:12 μμ »
Οι ερωτήσεις αφορούν κυρίως διδακτική διαδικασία. Για παράδειγμα: κάποιος μαθητής σε μια άσκηση για όρια κάνει ένα λάθος σε μια άσκηση. Σου ζητάνε να αναλύσεις πως θα αντιμετώπιζες στην τάξη το συγκεκριμένο λάθος. Τι ενέργειες θα έκανες - ερωτήσεις στους μαθητές, διαλογος μαζί τους κλπ - για την αντιμετώπιση του λάθους κλπ.

Μπορεί ακόμη να σου ζητηθεί να αναπτύξεις εν συντομία μια μικρή διδακτική ενότητα. Δηλαδή: πως θα διδάξεις πχ. αποδείξεις ταυτοτήτων στη Γ' Γυμνασίου.

Επίσης θα δοθεί ένα μαθηματικό κείμενο σε ξένη γλώσσα - αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, και ιταλικά νομίζω - και θα σας ζητηθεί να μεταφραστεί, για να εκτιμηθεί η καλή γνώση ξένης γλώσσας.

Για παιδαγωγικά, τι ακριβώς εννοείς; Πιαζε και βιγκοτσκι δεν εξετάζονται!!!!!

Να ξέρεις ότι οι γραπτή εξέταση θα γίνει Τετάρτη 2 Ιουνίου 6:00-9:00 το βράδυ.

Αν έχεις άλλες απορίες ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Αποσυνδεδεμένος user

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 21, 2010, 06:36:50 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!
Αν κατάλαβα καλά οι ερωτήσεις  είναι στυλ ασεπ? Παίξουν και θεωρίες πάνω στη διδακτική? Στην προκύρηξη αναφέρει και εξέταση σε μαθηματικά. Να υποθέσω οτι είναι σε επίπεδο λυκείου? Ρωτάω για να διαβάσω οτι προλάβω μέχρι τις 2 Ιουνίου. Να σου στείλω προσωπικό μήνυμα αν χρειαστώ κάτι? Έχω την εντύπωση οτι θα είναι όλες οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα απο την προκύρηξη. Εσύ το κάνεις τώρα ή θα δώσεις στις 2 Ιουνίου?
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:45:19 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 21, 2010, 11:09:20 μμ »
Γενικά είναι εύκολο, δύσκολο, απαιτητικό; ξέρει κανείς που να το έχει κάνει ή από γνωστούς που να το έκαναν;

επίσης, οι παρακολουθήσεις είναι υποχρεωτικές;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2010, 11:14:42 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 21, 2010, 11:15:33 μμ »
Αναφέρεστε στο διατμηματικό μεταπτυχιακό που έχει προκηρυχθεί στην διδακτική και μεθοδολογία των μαθηματικών στο καποδιστριακό;

Που λέει η προκήρυξη για γραπτές εξετάσεις προκειμένου να γίνει η επιλογή; Δεν το είδα κάπου στο 2σέλιδο pdf που κατεβασα με την προκήρυξη.

αν πρόκειται γι 'αυτό κοίταξε σχετικά στο επισυναπτόμενο αρχείο..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 21, 2010, 11:22:22 μμ »
Ok ευχαριστώ το είδα μετά, ήταν νέα ανακοίνωση και δεν την είχα δει (απέσυρα το μήνυμά μου αλλά με πρόλαβες και απάντησες. Δεν πειράζει). Ναι σε αυτό αναφερόμουν, στο διατμηματικό του Καποδιστριακού.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 21, 2010, 11:25:26 μμ »
Ok ευχαριστώ το είδα μετά, ήταν νέα ανακοίνωση και δεν την είχα δει (απέσυρα το μήνυμά μου αλλά με πρόλαβες και απάντησες. Δεν πειράζει). Ναι σε αυτό αναφερόμουν, στο διατμηματικό του Καποδιστριακού.


Εντάξει συνάδελφε  :)
Εύχομαι επιτυχία αν σε ενδιαφέρει...δε γνωρίζω λεπτομέρειες για να βοηθήσω περισσότερο..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 21, 2010, 11:31:07 μμ »
Δεν πρόλαβα να κάνω την αίτηση. Πάντως θα πρέπει να μετακομοίσω Αθήνα για να το κάνω και αυτό είναι ένα πρόβλημα. Είχα δει την προκήρυξη αρκετές μέρες πριν, και είπα άστο που να τρέχω, μετά το ξανασκέφτηκα αλλά είχε λήξει η προθεσμία. Μετά πρέπει να ζητήσω και εκπαιδευτική άδεια, αν μου την εγκρίνουν. Τέλος πάντων. βλέπω για του χρόνου τώρα!!

Γενικά εχει πολύ ζήτηση; ξέρεις; γίνονται πολλές αιτήσεις; Διάβασα ότι θέλουν το 50% να είναι απο καθηγητές μόνιμους που θα πάρουν άδεια φυσικά. Φαντάζομαι θα έχει μεγάλη ζητηση από απόφοιτους ειδικά τώρα που χωρίς πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης δεν θα μπορείς ούτε ΑΣΕΠ να δώσεις.

Καθηγητές το ζητάνε όμως;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 21, 2010, 11:37:46 μμ »
Δεν πρόλαβα να κάνω την αίτηση. Πάντως θα πρέπει να μετακομοίσω Αθήνα για να το κάνω και αυτό είναι ένα πρόβλημα. Είχα δει την προκήρυξη αρκετές μέρες πριν, και είπα άστο που να τρέχω, μετά το ξανασκέφτηκα αλλά είχε λήξει η προθεσμία. Μετά πρέπει να ζητήσω και εκπαιδευτική άδεια, αν μου την εγκρίνουν. Τέλος πάντων. βλέπω για του χρόνου τώρα!!

Γενικά εχει πολύ ζήτηση; ξέρεις; γίνονται πολλές αιτήσεις; Διάβασα ότι θέλουν το 50% να είναι απο καθηγητές μόνιμους που θα πάρουν άδεια φυσικά. Φαντάζομαι θα έχει μεγάλη ζητηση από απόφοιτους ειδικά τώρα που χωρίς πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης δεν θα μπορείς ούτε ΑΣΕΠ να δώσεις.

Καθηγητές το ζητάνε όμως;

Ζω κι εγώ εκτός Αθηνών οπότε δεν έχω ενδιαφερθεί κι ούτε είμαι σε θέση να γνωρίζω την απάντηση στις ερωτήσεις σου...Υποθέτω,όπως κι εσύ,ότι πλέον θα έχει μεγαλύτερη ζήτηση απο παλιά αν και το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον μεταπτυχιακό γενικότερα.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 22, 2010, 12:51:16 πμ »
μας βαζουν σε περιπετειες, αυτο βλεπω,...
το πιστοποιητικο μας μαρανε  τωρα.....  το φελεκι μου!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 22, 2010, 09:01:18 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!
Αν κατάλαβα καλά οι ερωτήσεις  είναι στυλ ασεπ? Παίξουν και θεωρίες πάνω στη διδακτική? Στην προκύρηξη αναφέρει και εξέταση σε μαθηματικά. Να υποθέσω οτι είναι σε επίπεδο λυκείου? Ρωτάω για να διαβάσω οτι προλάβω μέχρι τις 2 Ιουνίου. Να σου στείλω προσωπικό μήνυμα αν χρειαστώ κάτι? Έχω την εντύπωση οτι θα είναι όλες οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα απο την προκύρηξη. Εσύ το κάνεις τώρα ή θα δώσεις στις 2 Ιουνίου?
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!!!!
Οι ερωτήσεις είναι ανάπτυξης και αφορούν σε διαχείριση διδακτικών καταστάσεων όπως προανέφερα.
Δεν βάζουν ερωτήσεις πάνω σε θεωρίες μάθησης ή ψυχολογία μάθησης.
Οι διδακτικές καταστάσεις αφορούν κυρίως σε ύλη Μαθηματικών Κατεύθυνσης και Γεωμετρίας Λυκείου.
Δεν έχουν μπει τις 2 τελευταίες χρονιές ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.
Αυτή τη στιγμή είμαι σε θέση να ξέρω ότι έχουν γίνει περίπου 120 αιτήσεις. Πρώτα θα αξιολογηθούν τα γραπτά, στη συνέχεια θα καλέσουν περίπου 60 υποψήφιους σε συνέντευξη στις 15 και 16 Ιουνίου, από όπου θα καταλήξουν σε 30 περίπου άτομα και μερικούς επιλαχόντες.
Εγώ είμαι στη φάση του τελειώματος. Δίνω ένα μάθημα τον Ιούνιο και θα χρειαστώ περίπου ένα εξάμηνο ακόμη για τη Διπλωματική.
Στείλε μου προσωπικό μύνημα με mail και θα σου απαντήσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2010, 09:28:44 πμ από miltosmpi »

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 22, 2010, 09:09:14 πμ »
Γενικά είναι εύκολο, δύσκολο, απαιτητικό; ξέρει κανείς που να το έχει κάνει ή από γνωστούς που να το έκαναν;

επίσης, οι παρακολουθήσεις είναι υποχρεωτικές;

Είναι σχετικά απαιτητικό. Για κάθε μάθημα σχεδόν κάνεις από 1 - 3 εργασίες (πολλές από αυτές και με παρουσίαση) συν την τελική εξέταση που σχεδόν πάντα είναι γραπτή. Σε μερικά μαθήματα είναι και προφορική ή είναι η (μεγάλη) εργασία και η παρουσίασή της.
Οι παρακολουθήσεις είναι θεωρητικά υποχρεωτικές, αλλά δεν υπάρχει και απουσιολόγιο. Γενικά είναι αρκετά δύσκολο να περάσεις μαθήματα αν δεν τα παρακολουθείς. Μπορεί να γίνει όμως για κάποια μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 22, 2010, 09:25:17 πμ »
Δεν πρόλαβα να κάνω την αίτηση. Πάντως θα πρέπει να μετακομοίσω Αθήνα για να το κάνω και αυτό είναι ένα πρόβλημα. Είχα δει την προκήρυξη αρκετές μέρες πριν, και είπα άστο που να τρέχω, μετά το ξανασκέφτηκα αλλά είχε λήξει η προθεσμία. Μετά πρέπει να ζητήσω και εκπαιδευτική άδεια, αν μου την εγκρίνουν. Τέλος πάντων. βλέπω για του χρόνου τώρα!!

Γενικά εχει πολύ ζήτηση; ξέρεις; γίνονται πολλές αιτήσεις; Διάβασα ότι θέλουν το 50% να είναι απο καθηγητές μόνιμους που θα πάρουν άδεια φυσικά. Φαντάζομαι θα έχει μεγάλη ζητηση από απόφοιτους ειδικά τώρα που χωρίς πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης δεν θα μπορείς ούτε ΑΣΕΠ να δώσεις.

Καθηγητές το ζητάνε όμως;

Για τον αριθμό των αιτήσεων έχω απαντήσει σε προηγούμενο μήνυμα. Όσο αφορά τους διορισμένους καθηγητές, φέτος έκαναν 30 αιτήσεις περίπου (σε σχέση με τις 45 περίπου πέρσι) και η μείωση αποδόθηκε στη μείωση του μισθού των δημοσίων, αφού τα δίδακτρα ανέρχονται σε 3.000 ευρώ συνολικά.
Από τους 30 περίπου που θα εισαχθούν στο μεταπτυχιακό, οι 15 περίπου θα είναι διορισμένοι εκπαιδευτικοί και από αυτούς συνήθως 7 - 10 παίρνουν εκπαιδευτική άδεια.
Ειδικά φέτος υπάρχει αυξημένη ζήτηση από μαθηματικούς αδιόριστους, αλλά το μεταπτυχιακό αυτό ΔΕΝ δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Ωστόσο υπάρχει ήδη συνεργασία με τα άλλα τμήματα Μαθηματικών της χώρας προκειμένου να μπεί στη λίστα των μεταπτυχιακών που δίνουν την παιδαγωγική επάρκεια. Συζητιέται επίσης η παρέμβαση και με τα άλλα τμήματα του ΕΚΠΑ που κάνουν μεταπτυχιακά στη διδακτική για να μπουν στην λίστα αυτή.






 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161475
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 505
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.