*

Αποστολέας Θέμα: Bs - Πόσες ώρες?  (Αναγνώστηκε 5736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Bs - Πόσες ώρες?
« στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:36:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Η σχολική χρονιά ξεκίνησε και τα νευράκια...τσαταλάκια! Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα. Κάνω μάθημα σε παιδάκι Βs και κανονίσαμε με τη μαμά του οτι θα κανουμε 3 ώρες τη βδομάδα. Πριν λίγες μέρες όμως μου ζήτησε να τις μειώσουμε σε 2 γιατί λέει ότι είναι πολλές γι αυτήν την τάξη. Τί λέτε κι εσείς? Πόσες ώρες κάνετε σ αυτό το επίπεδο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος irene5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:12:07 μμ »
Και εγώ 3 ώρες την εβδομάδα κάνω. Δεν το συζητώ... Πες την μάνα του εντάξει να κάνετε 2 ώρες, αλλά στο τέλος αν δεν βγει η ύλη δεν αναλαμβάνεις ευθύνη και δεν σε νοιάζει. Έμεινε να σου πει κ ποιο βιβλίο θέλει να κάνετε ;D

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 07:35:32 μμ »
χα! φοβερό .. κ μένα μου έτυχε η ιδια ακριβώς περίπτωση... τελικά, πήγα με τα νερά τους (2 h) αλλά δε βγαίνει με τίποτα το μάθημα....σήμερα είπα στη μητέρα οτι με αυτό το ρυθμό δε βγαίνει η τάξη κ οτι πρέπει να κάνουμε 3h...εκείνη φυσικά επιμένει...
ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτονται....
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:26:13 μμ »
μια απο τα ιδια.η μαμα δεν θελει το καμαρι της να κανει πανω απο 2 γιατι δεν εχει χρονο.κανει μονο αγγλικα και τιποτα αλλο.πως ειναι δυνατον πεμπτη δημοτικου και να μην εχει χρονο?εν τω μεταξυ μιλαμε για αριστο μαθητη και πολυ ευστροφο παιδι.η μανα του ειναι καθηγητρια αλλης ξενογλωσσης φιλολογιας και πιστευει πως 2 αρκουν.προχθες το παιδακι κατι ανεφερε οτι δεν εχουμε προχωρησει και τοσο πολυ οταν του ειπα 'φτασαμε κιολας στο 1d? " δεν ξερω αν εχει ειπωθει κατι απο τους γονεις οτι δεν προχωραμε γρηγορα αλλα αν κανουν το λαθος να μου την πουν τους πηρε και τους σηκωσε ενα τεταρτο περιπου παραπανω κανω καθε φορα με το παιδι,δηλαδη μιση ωρα τη βδομαδα στο τζαμπα.πραγματικα δεν με νοιαζει το οικονομικο αλλα δεν μπορει εγω να κανω περισσοτερο μαθημα  απληρωτη και αυτοι να μου κανουν ολοκληρο σκηνικο για να μην δωσουν 13 αλλα 12 την ωρα.
τελοσπαντων θεωρω οτι 2 ωρες ειναι λιγες για Bs . η υλη δεν καλυπτεται.αν εχεις και αδυνατο μαθητη την εκατσες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος gioconda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:59:33 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!

Μήπως ξέρει κανείς πόσες ώρες πρέπει να κάνω την βδομάδα για επίπεδο Proficiency σε ενήλικη μαθήτρια που θέλει να δώσει το Δεκέμβρη του 2010 για το Michigan ECPE? Έχει πάρει το Lower πρίν 4 χρόνια, έκανε πριν δύο χρονια μάθημα στην ελληνοαμερικάνικη ένωση για ένα χρόνο, τα σταμάτησε λόγω δουλειάς και τώρα ενδιαφέρεται να συνεχίσει. Της πρότεινα 3 δύωρα και τις φάνηκαν πολλά..εκείνη λέι 2 δύωρα..γι'αυτο το επίπεδο πόσες ώρες κάνουμε? Λέει ότι θα κάτσει να διαβάσει καλά..γενικά πιστεύω έχει δυνατότητες αλλά θέλει δουλεία σε λεξολόγιο, γραμματική και έκθεση. Εσείς τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 09:16:35 πμ »
εγω θα συμφωνήσω στα 3 δυωρα για το συγκεκριμένο επίπεδο..το οτι η κοπέλα λέει πως θα διαβάζει εμένα προσωπικά δε μου λεει τίποτα..το συγκεκριμένο επίπεδο είναι πολυ απαιτητικό κ το γνωρίζουμε ολοι καλα..
απο τη αλλη πάλι..αν εχει καθημερινή επαφή με τη γλώσσα (readers, εφημερίδες,κλπ..κλπ..κλπ α! και φίλο-η αμερικάνο-α..  :) ) και επίσης πολυ χρόνο για να ανταπεξέρχεται στο υλικό που θα της βάζεις  για εξάσκηση...εεε κατι ισως γίνει..εξάλλου δε γνωριζουμε το background της κοπέλας....μπορεί να εχει κλίση, ταλέντο ... αυτό που λενε "το'χει, το χει"
αλήθεια.. "το χει" ?
 μπορεί να ακούγομαι απόλυτη..αλλά αυτή είναι η αποψη μου...
εγω παντως τη τελευταία φορα που ανέλαβα ενήλικα σε αυτό το επίπεδο (για cambridge ομως) τον ειχα τσεκαρει απο παντου...κ οντως ηταν πολυ δυνατός...άξιζε ο ανθρωπος..το πέρασε με τη 1η σε ενα χρόνο! ...... αν δεν εχει "τα φόντα" γενικώς η μαθήτρια σου ..με τοσες λίγες ωρες..θα μαρτυρήσεις...κ αν ζεις κ σε επαρχία ..χαλάει κ λίγο η φήμη σου..
το TOEIC το σκέφτεσαι καθόλου? οχι οτι είναι πιο εύκολο ...αλλα τουλάχιστον δεν εχει speaking κ writing
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 01:25:36 μμ »
Εμένα πάλι σε Β senior κάνω 2 45λεπτα γιατί το παιδί δεν κάθεται παραπάνω.Είναι πολύ έξυπνος αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω κ πολλά πράγματα.Το πα στη μητέρα του αλλά δεν πολυσκάει,θέλει πιο χαλαρό μάθημα με ιστορίες και τέτοια οπότε του βάζω πολλά για το σπίτι.Και πάλι όμως..Θα επιμείνω όσο προχωράει,να αυξήσουμε τις ώρες..Τουλάχιστον να κάνουμε ολόκληρη την ώρα!Για C' και D' class πόσες ώρες κάνετε?Κάνω σε μια μαθήτρια 3 ώρες στη D αλλά εχει πάρα πολλά κενα,αργούμε πολύ..

Αποσυνδεδεμένος irene5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 01:32:34 μμ »
Για Β`s εγώ κάνω 3 ώρες την εβδομάδα από 1,5 και 1,5 το ίδιο για την C`s, ενώ για την  D` κάνω 4 ώρες για να γίνεται καλή δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 01:38:56 μμ »
Γεια σε όλους! Eγώ Α, Β, C κάνω 3 ώρες. D προτιμώ το τετράωρο για να βγαίνει καλύτερα η ύλη και να κάνουμε και extra υλικό σχετικό με τις εξετάσεις, ωστόσο οι γονείς ως τώρα το θεωρούν υπερβολικό και καταλήγουμε στο τρίωρο. Όσο για ECPE, 3 δίωρα είναι θεωρώ το ιδανικό αλλά και πάλι όταν το προτείνω δε γίνεται αποδεκτό (καθαρά για οικονομικούς λόγους). Δυστυχώς μόνο όταν πλησιάζει η ώρα των εξετάσεων αντιλαμβάνονται πως ίσως έπρεπε να έχουν κάνει περισσότερες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος gioconda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 11:34:33 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ για την γνώμη σας...κι έηώ πιστεύω για Proficiency τα 3 δύωρα είναι απαραίτητα..συμφωνώ ότι ειναι θέμα χρημάτων από την πλευρά του μαθητή...αλλα τι να κάνω στην δική μου περίπτωση 10ευρώ/ώρα της πέρνω για αυτό το επίπεδο..νομίζω ότι ειναι αρκετά προσεγγίσιμο για την μαθήτρια..δεν συμφωνείτε?...αν και πιστεύω ότι ειναι πολυ λίγα για ιδιαίτερο αυτου του επιπέδου αλλά αν ζητήσω περισσότερα δεν νομίζω να δεχτεί..δουλεύει σαν πωλήτρια και τα βγάζει μόνη της τα λεφτά για να με πληρώνει..

ευχαριστώ και πάλι!!!

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 09:06:42 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ για την γνώμη σας...κι έηώ πιστεύω για Proficiency τα 3 δύωρα είναι απαραίτητα..συμφωνώ ότι ειναι θέμα χρημάτων από την πλευρά του μαθητή...αλλα τι να κάνω στην δική μου περίπτωση 10ευρώ/ώρα της πέρνω για αυτό το επίπεδο..νομίζω ότι ειναι αρκετά προσεγγίσιμο για την μαθήτρια..δεν συμφωνείτε?...αν και πιστεύω ότι ειναι πολυ λίγα για ιδιαίτερο αυτου του επιπέδου αλλά αν ζητήσω περισσότερα δεν νομίζω να δεχτεί..δουλεύει σαν πωλήτρια και τα βγάζει μόνη της τα λεφτά για να με πληρώνει..

ευχαριστώ και πάλι!!!
καλημέρα  :)
"προσεγγίσιμο" μόνο?! η καλύτερη τους είναι!
το θέμα ομως δεν είναι αυτό..το θέμα είναι πώς αξιολόγείς εσυ τη δουλειά κ το κόπο σου (οχι εσυ συγκεκριμένα, γενικα μιλάω) ,, κ τι τιμές παίζουν γενικά στη περιοχή που κινείσαι
μπράβο στο κορίτσι που βγάζει μόνη της τα λεφτά για να σε πληρώνει...αλλά κ εσυ καλή μου εχεις ενα πτυχίο στα χέρια σου που αντανακλα χρόνους προσπαθειών, γνώσεων κλπ κλπ κλπ   νομίζω οτι η αμοιβή αν δεν είναι ισάξια αυτών που προσφέρεις (πραγμα αδύνατο ουτως ή αλλως) πρέπει τουλάχιστον να είναι ικανοποιητική..
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος gioconda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 01:13:53 μμ »
Ναι Ευτυχία έχεις δίκιο...η ανταμοιβή της δουλειάς μας πρέπει τουλάχιστον να είναι ικανοποιητική και όσο γίνεται ανάλογη με τις γνώσεις και τον κόπο μας.. Η συγκεκριμένη κοπέλα με βρήκε μέσω αγγελίας που έλεγα ότι πέρνω 10ευρω/ωρα και στην αρχή μου ζήτησε να φρεσκάρουμε τα αγγλικά της ιδίως στο speaking-writing..μετά όμως μου ζήτησε προετοιμασία για proficiency..τι να κάνω εγώ τώρα..να της ανεβάσω την τιμή..? είμαι σε δίλειμμα.. ??? αρχικά της είπα για τις ώρες να τις αυξήσουμε και τσίινισε..φαντάσου να της πω και για την τιμή!! 

Αποσυνδεδεμένος gioconda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 01:31:35 μμ »
Ξέρει κανείς αν είναι υποχρεωτικό για να δώσεις για το proficiency tou Michigan να δώσεις πρώτα το Preliminary Test?

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bs - Πόσες ώρες?
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 01:56:21 μμ »
Ναι Ευτυχία έχεις δίκιο...η ανταμοιβή της δουλειάς μας πρέπει τουλάχιστον να είναι ικανοποιητική και όσο γίνεται ανάλογη με τις γνώσεις και τον κόπο μας.. Η συγκεκριμένη κοπέλα με βρήκε μέσω αγγελίας που έλεγα ότι πέρνω 10ευρω/ωρα και στην αρχή μου ζήτησε να φρεσκάρουμε τα αγγλικά της ιδίως στο speaking-writing..μετά όμως μου ζήτησε προετοιμασία για proficiency..τι να κάνω εγώ τώρα..να της ανεβάσω την τιμή..? είμαι σε δίλειμμα.. ??? αρχικά της είπα για τις ώρες να τις αυξήσουμε και τσίινισε..φαντάσου να της πω και για την τιμή!! 
να της πεις πως έχουν τα πράγματα...οτι ξεκινήσατε με άλλες προυποθέσεις (φρεσκάρισμα γλώσσας) αλλά στη πορεία εφόσον εκείνη άλλαξε τα δεδομένα (proficiency)...αλλάζει κ η τιμή....ακούγεται σκληρό αλλά είναι η..απλή..πραγματικότητα
κ δε σου μιλάω για καμιά εξωφρενική τιμή, αλλά εστω να κάνει ενα συμβιβασμό για να εισαι κ συ ικανοποιημένη..πώς θα πηγαίνεις για μαθημα..με τι διάθεση..οταν ξερεις οτι δεν ανταποκρίνεται (η τιμη) σε αυτό που προσφερεις...σκέψου το κ "μη μασας"
μπορεί να ακουστεί κυνικό ...αλλά στη τελική ας παει σε φροντιστήριο..ελεος πια...μας εχουν ταράξει..
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162195
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.