*

Αποστολέας Θέμα: Συγνώμη, κάποιος να ενημερώσει τη Διαμαντοπούλου για τους πίνακες ωρομισθίων...  (Αναγνώστηκε 14703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konpap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Μάλλον όχι. Θα ισχύσουν οι παλιές αφού θα αρχίσει η ΠΔΣ από Δευτέρα. Η αίτηση που επισυνάπτεται μαζί με την εγκύκλιο συμπληρώνεται όταν αναλαμβάνεις υπηρεσία, δεν είναι αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Δεν ειναι λιγο φρουδα η εναποθεση ολων των ελπιδων των εκπαιδευτικων στον εκαστοτε επικεφαλης του υπουργειου που ελαχιστη πρακτικη σχεση εχει με το χωρο της εκπαιδευσης ; (Με εξαιρεση τον Ευθυμιου).Να μην πω οτι και ελαχιστη σχεση ενδεχομενως να εχουν και με την εργασια !!

Εδω ακομη και οι προισταμενοι και συμβουλοι αγνοουν τις πραγματικες συνθηκες στην εκπαιδευση οταν π.χ. οι ιδιοι ως διευθυντες εκπαιδευσης προιστανται σε ωρομισθιους, μη εχοντας γνωση των συνθηκων που καλουνται να αντιμετωπισουν οι τελευταιοι καθως το πιθανονοτερο ειναι να μην εχουν εργαστει υπο αυτες τις (νεωτεριστικες) συνθηκες η καταστρατηγουν το ωραριο σου δινοντας σου εντολη να δουλεψεις κυλιομενο ωραριο η να τρεχεις σε 10 σχολεια για να το καλυψεις.

Αλλα εδω ειναι το μεγαλο λαθος του Ελληνα !
Αυτο το 'καποιος' που αναφερει ευστοχα και ο τιτλος του topic.
Γιατι 'καποιος' αλλος ;
Γιατι  οχι εμεις οι ιδιοι ;
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρχικά , όσο αφορά τον τρόπο πρόσληψης στην ΠΔΣ, ένα κριτήριο είναι καλύτερο από το κανένα κριτήριο. Σίγουρα ορισμένοι ευνοούνται και άλλοι αδικούνται. Είναι όμως μια αρχή. Δεν περιμένω να γίνουν όλα τέλεια αμέσως, δεν είναι εφικτό.
Η πρόταση μου για τον τρόπο πρόσληψης οπουδήποτε στην εκπαίδευση, μόνιμοι, αναπληρώτες. ΠΔΣ κτλ, είναι ο εξής.
Οριστικό κλείσιμο των πινάκων 24μηνου και 30μηνου, όσοι είναι ήδη σε αυτούς θα απορρόφηθούν σε ελάχιστα χρόνια. Καμμιά καινούργια εγγραφή. Στον ενιαίο πίνακα θα μπορούν να εγγράφονται πλέον μόνον όσοι έχουν επιτυχία σε ΑΣΕΠ, και το μόρια τους να είναι αθροιστικά και αυτούσια.
Οι διορισμοί να γίνοντε μέσω του πίνακα επιτυχόντων του κάθε ΑΣΕΠ και του μοναδικου πλέον Ενιαίου. Το ποσοστό σε καμμία περιπτώση μικρότερο του 60% υπέρ του ΑΣΕΠ.
Αναπληρωτές, ωρομίσθιοι ,ΠΔΣ και ότι άλλο επίσης μέσω του Ενιαίου είτε κεντρικά, για αναπληρώτες, είτε σε επίπεδο περιφερειών για το υπόλοιπα.
Με χρονικό ορίζοντα μικρότερο της 10ετίας θα έχει εξομαλυνθεί πλήρως η διαδικασία προσλήψεων στην εκπαίδευση, με μόνους παραπονούμενους αυτους που δεν επιζητούν την αξιοκρατία.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Βρε παιδιά εχω την εξης απορία με αυτή την εγκύκλιο.

Έστω ότι οι δύο με παλαιότερο πτυχίο που πληρούν τις προϋποθέσεις για ΠΔΣ, πληρούν και τις προϋποθέσεις για
αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Εννοώ, ότι έχουν και παλαιό πτυχίο και έχουν και μόρια.
Τί θα κάνουν;
Θα τους καλέσουν να αναλάβουν 10 ώρες ΠΔΣ και όταν κληθούν ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές θα την παρατήσουν και θα ψάχνουν να βρουν
άλλους; Αυτή η δουλεία θα γίνεται?
Ή μήπως όσοι είναι κοντα να κληθούν για ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές δεν κάνουν συνήθως αίτηση για ΠΔΣ.
Δεν έχω καταλάβει πως θα παίξει τώρα το παιχνίδι γιατί νομίζω ότι μπαζει.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Έτσι όπως τα λες θα γίνει και θα είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στη λειτουργία της ΠΔΣ. Και να φανταστείς ότι για κάθε αλλαγή, θα χρειάζεται τροποποίηση στο πρόγραμμα που θα αναρτηθεί στο σχολείο, θα εγκριθεί από το γραφείο, θα σταλεί στη διεύθυνση, θα σταλεί στο υπουργείο κτλ.
Άσε που μπορεί ένα τμήμα να αλλάξει πολλούς καθηγητές γιατί και αυτοί που είναι κοντά να κληθούν για ωρομίσθιοι, έκανα και αυτοί αίτηση γιατί δεν είναι κανείς σίγουρος πόσες ώρες θα πάρει ωρομισθίας.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βρε παιδιά εχω την εξης απορία με αυτή την εγκύκλιο.

Έστω ότι οι δύο με παλαιότερο πτυχίο που πληρούν τις προϋποθέσεις για ΠΔΣ, πληρούν και τις προϋποθέσεις για
αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Εννοώ, ότι έχουν και παλαιό πτυχίο και έχουν και μόρια.
Τί θα κάνουν;
Θα τους καλέσουν να αναλάβουν 10 ώρες ΠΔΣ και όταν κληθούν ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές θα την παρατήσουν και θα ψάχνουν να βρουν
άλλους; Αυτή η δουλεία θα γίνεται?
Ή μήπως όσοι είναι κοντα να κληθούν για ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές δεν κάνουν συνήθως αίτηση για ΠΔΣ.
Δεν έχω καταλάβει πως θα παίξει τώρα το παιχνίδι γιατί νομίζω ότι μπαζει.

θα εφαρμοστεί η μέθοδος που υποστηρίζεις στην υπογραφή σου "Learning by doing"

Υ.Γ και μην επαναλαμβάνεις το ερώτημα σου σε 100 σημεία στο φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Βρε παιδιά όμως έτσι όπως το παρουσιάζετε είναι σαν να λέτε ότι βύσμα είχανε μόνο όσοι πήρανε πρόσφατα πτυχίο και όλοι οι παλιοί δεν είχανε καθόλου και πάλευαν μόνο αξιοκρατικά να διοριστούν!!!!

Δεν με συμφέρει ιδιαίτερα το νέο κριτήριο, δεν είχα όμως και ποτέ πολλές ώρες ΠΔΣ. Πέρσι για ένα δίωρο και 0.686 μόρια πλήρωνα δυο διόδια και έκανα πόσα χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου. Και έλεγα και ευχαριστώ που τις είχα βέβαια. Φέτος κατά πως φαίνεται η κατάσταση δεν θα έχω καμία αλλά αν είναι να μπουν ΟΛΟΙ αξιοκρατικά και να μην υπάρξει κανένα κρούσμα χαριστικών ωρών, τότε καλώς να γίνει!!

Αλλά γιατί σας είπε κανείς ότι μόνο όσοι πήρανε πτυχίο προ 10ετίας δουλεύουν και διαβάζουν παράλληλα για ΑΣΕΠ; Οι υπόλοιποι που το πήραμε τα τελευταία χρόνια έχουμε τα πάντα λυμένα και στρωμένα και καθόμαστε σπίτι μας διαβάζοντας για ΑΣΕΠ; Γιατί να δικαιούνται αποκλειστικά και μόνο λοιπόν οι μεγαλύτεροι και παλαιοτεροι να δουλέψουν στην ΠΔΣ φέτος; Οι πιθανότητες τόσα χρόνια να έπαιρναν κι εκείνοι βυσματικά ώρες είναι ακριβώς ίδιες με κάποιον που πήρε το πτυχίο του τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε.
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Η τροποποίηση της ΠΔΣ είναι το ΣΥΓΝΩΜΗ της κυβέρνησης για αυτούς που ήταν κάποια χρόνια στην επετηρίδα κ μετά τους ειπέ ''τέλος,τώρα ΑΣΕΠ''.Αυτους αποζημιώνει.και θεωρώ ότι δεν είναι άδικο.ι

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Και μετά από 10 χρόνια θα πει συγγνώμη σε εμάς του ΑΣΕΠ;;; Σε όσους δηλαδή έχουν παραμείνει εκτός των ψυχιατρικών κλινικών!!!
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βρε παιδιά όμως έτσι όπως το παρουσιάζετε είναι σαν να λέτε ότι βύσμα είχανε μόνο όσοι πήρανε πρόσφατα πτυχίο και όλοι οι παλιοί δεν είχανε καθόλου και πάλευαν μόνο αξιοκρατικά να διοριστούν!!!!

Δεν με συμφέρει ιδιαίτερα το νέο κριτήριο, δεν είχα όμως και ποτέ πολλές ώρες ΠΔΣ. Πέρσι για ένα δίωρο και 0.686 μόρια πλήρωνα δυο διόδια και έκανα πόσα χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου. Και έλεγα και ευχαριστώ που τις είχα βέβαια. Φέτος κατά πως φαίνεται η κατάσταση δεν θα έχω καμία αλλά αν είναι να μπουν ΟΛΟΙ αξιοκρατικά και να μην υπάρξει κανένα κρούσμα χαριστικών ωρών, τότε καλώς να γίνει!!

Αλλά γιατί σας είπε κανείς ότι μόνο όσοι πήρανε πτυχίο προ 10ετίας δουλεύουν και διαβάζουν παράλληλα για ΑΣΕΠ; Οι υπόλοιποι που το πήραμε τα τελευταία χρόνια έχουμε τα πάντα λυμένα και στρωμένα και καθόμαστε σπίτι μας διαβάζοντας για ΑΣΕΠ; Γιατί να δικαιούνται αποκλειστικά και μόνο λοιπόν οι μεγαλύτεροι και παλαιοτεροι να δουλέψουν στην ΠΔΣ φέτος; Οι πιθανότητες τόσα χρόνια να έπαιρναν κι εκείνοι βυσματικά ώρες είναι ακριβώς ίδιες με κάποιον που πήρε το πτυχίο του τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε.
Δεν ειχαν βυσμα μονο οσοι εχουν προσφατο πτυχιο.Καποιοι που ευνοουνταν πριν ευνοουνται και τωρα και μαλιστα χωρις να εχουν δωσει καθολου ΑΣΕΠ.Δεν θα το ελεγα αυτο αξιοκρατια.Και αν ισχυσει και του χρονου το ιδιο μετρο θα δουλεψουν ακριβως οι ιδιοι.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βρε παιδιά όμως έτσι όπως το παρουσιάζετε είναι σαν να λέτε ότι βύσμα είχανε μόνο όσοι πήρανε πρόσφατα πτυχίο και όλοι οι παλιοί δεν είχανε καθόλου και πάλευαν μόνο αξιοκρατικά να διοριστούν!!!!

Δεν με συμφέρει ιδιαίτερα το νέο κριτήριο, δεν είχα όμως και ποτέ πολλές ώρες ΠΔΣ. Πέρσι για ένα δίωρο και 0.686 μόρια πλήρωνα δυο διόδια και έκανα πόσα χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου. Και έλεγα και ευχαριστώ που τις είχα βέβαια. Φέτος κατά πως φαίνεται η κατάσταση δεν θα έχω καμία αλλά αν είναι να μπουν ΟΛΟΙ αξιοκρατικά και να μην υπάρξει κανένα κρούσμα χαριστικών ωρών, τότε καλώς να γίνει!!

Αλλά γιατί σας είπε κανείς ότι μόνο όσοι πήρανε πτυχίο προ 10ετίας δουλεύουν και διαβάζουν παράλληλα για ΑΣΕΠ; Οι υπόλοιποι που το πήραμε τα τελευταία χρόνια έχουμε τα πάντα λυμένα και στρωμένα και καθόμαστε σπίτι μας διαβάζοντας για ΑΣΕΠ; Γιατί να δικαιούνται αποκλειστικά και μόνο λοιπόν οι μεγαλύτεροι και παλαιοτεροι να δουλέψουν στην ΠΔΣ φέτος; Οι πιθανότητες τόσα χρόνια να έπαιρναν κι εκείνοι βυσματικά ώρες είναι ακριβώς ίδιες με κάποιον που πήρε το πτυχίο του τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε.
Δεν ειχαν βυσμα μονο οσοι εχουν προσφατο πτυχιο.Καποιοι που ευνοουνταν πριν ευνοουνται και τωρα και μαλιστα χωρις να εχουν δωσει καθολου ΑΣΕΠ.Δεν θα το ελεγα αυτο αξιοκρατια.Και αν ισχυσει και του χρονου το ιδιο μετρο θα δουλεψουν ακριβως οι ιδιοι.


Σκεφτείτε πως κάποιοι (μεταξύ των οποίων κι εγώ) ξενιτευόμαστε , πληρώνουμε βενζίνη και ξενοδοχεία για 11 ώρες πρωινή ωρομισθία. Κάποιοι που θα μπούνε τώρα στν πδσ στο νομό τους;; Δεν ξέρω αν είναι και πολύ δίκαιη η τροποποίηση, αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από πέρυσι!!

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Α!! Και κάτι ακόμη: κάποιοι πήγαν ήδη ωρομίσθιοι μακριά από τα σπίτια τους για 9, 8 ή κια 7 ώρες!! Είναι νομίζω αδικημένοι σε σχέση με όσους πάρουν 10 ώρες ΠΔΣ στην πόλη τους έτσι δεν είναι;;

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Μην αγχώνεστε καθόλου.θα δοθούν 800 ώρες πρόσθετη σε κάθε νομό,σε κάθε ειδικότητα και θα μπούμε όλοι...χα
I HAD A DREAM..... ;D

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
στγγνωμη για την παρεμβαση αλλα ποτε θα ληξει η συζητηση για την Πδσ?υπαρχουν μεγαλυτερες αναγκες που δεν εχουν καλυφθει , οπως η στελεχωση της πρωινης ζωνης.ακομη περιμενουμε τη γ φαση αναπληρωτων.στη δευτεροβαθμια τσακωνομαστε για ψιχουλα, αντι να διεκδικουμε ολοημερα γυμνασια και μαζικες προσληψεις.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161862
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.