*

Αποστολέας Θέμα: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χώρο της εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 4104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Χαιρετώ όλους τους φίλους που γράφουν στο forum.Είναι καιρός που παρακολουθώ σιιωπηλά όσα αφορούν την εκαπίδευση, προβλήματα, λύσεις, προτάσεις, ανησυχίες...Γι'αυτο το τελευταίο γράφω κι εγώ σήμερα.Είμαι λίγο πριν τα 30 και εδώ και 5 χρόνια περίπου δουλεύω σε ιδιωτική εταιρεία πάνω στο επάγγελμα μου.Εδώ και πολύ καιρό το κλίμα πάει από το κακό στο χειρότερο.Να σημειώσω ότι ο μισθός είναι πολύ ικανοποιητικός για τα δεδομένα της επαρχίας όπου ζω. Δουλεύω από το πρωί μέχρι το απόγευμα και συχνά αναγκάζομαι να παίρνω δουλειά και για το σπίτι.Πολύ ψυχοφθόρο για μια δουλειά που δεν με ευχαριστεί πια. Σκέφτομαι για λίγο καιρό να κάνω υπομονή ώστε να μαζέψω κάποια χρήματα και μετά να προσπαθήσω στην εκπαίδευση, όπου με ενδιαφέρει.Αν δεν παραιτηθώ από τωρινή μου εργασία είναι πολύ πιθανό τα επόμενα χρόνια να πάθω νευρικό κλονισμό ή κατάθλιψη αν συνεχιστεί Ήδη έχω δουλέψει σε δημόσιο ΙΕΚ και έχω πάρει μία μικρή γεύση.Περιμένω από μέρα σε μέρα τα αποτελέσματα για τα ΣΔΕ όπου έκανα αίτηση και του ΑΣΕΠ 4Π.Για το τελευταίο δεν ελπίζω και πολλά γιατί διάβασα μόλις δύο εβδομάδες κι από αυτές ουσιαστικά μόνο 3 Σαβ/κα και τα απογεύματα που σχολούσα από τη δουλειά. Στην ειδικότητα μου θα πρέπει να αποκτήσω και παιδαγωγική κατάρτιση και δεδομένης της παρούσας κατάστασης δεν προβλέπεται να διοριστώ πριν από τα 35 μου, μετά από χρόνια ωρομισθίας...Όμως πιτεύω ότι έχω την δύναμη να το περάσω αυτό.Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή πάνω σε αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγνώμη αν σας κούρασα αλλά νιώθω ότι ξαλάφρωσα λιγάκι!

ΥΓ. Ξέρω ότι τα θέμα σας είναι ακριβώς το αντίθετο "Παραίτηση Εκπαιδευτικού" αλλά δεν ήξερα που αλλού θα μπορέσω να το ποστάρω...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2009, 11:14:50 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χόρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:20:06 πμ »
carmelita σου έφτιαξα δικό σου θέμα για να πάρεις περισσότερες και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Καλωσήρθες.

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χώρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:38:16 πμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν ήξερα πως να δημιουργήσω νέο θέμα!
Μου επιτρέπεις να διορθώσω κάτι στον τίτλο που έγινε σίγουρα λόγω κεκτημένης πληκτρολόγησης ε?
Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χόρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:46:18 πμ »
πιστεψε με ποτε δεν ειναι αργα.στο σεμιναριο ειδικης αγωγης που παρακολουθω ο μεσος ορος των ανθρωπων ειναι 40! ειδικα για σενα που απο οτι καταλαβα εισαι τεχνικης ειδικοτητας(ποιας αν επιτρεπεται?) αυτο το σεμιναριο θα σε βοηθουσε πολυ στον διορισμο σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χόρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:50:42 πμ »
carmelita καλώς όρισες! Ποιος κλάδος εκπαιδευτικών σε ενδιαφέρει;  ???Να υποθέσω των δασκάλων που έχει (ακόμα) απορρόφηση γιατι αν για παράδειγμα θέλεις να μπεις σε μια καθηγητική σχολή είναι αρκετά δύσκολο να διοριστείς και πρέπει να περάσεις απο ΑΣΕΠ και πιθανότατα ωρομισθία κτλ. Βέβαια δεν είναι πολύ εύκολο να μπεις σε μια σχολή δασκάλων(είτε με κατατακτήριες είτε με παν/νιες)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2009, 11:07:28 πμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χώρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:55:30 πμ »
Είμαι Γραφικών Τεχνών και δεν γνωρίζω αν μπορώ να παρακολουθήσω αυτά τα Σεμινάρια. Εξάλλου ο τομέας της Ειδικής Αγωγής πιστεύω ότι είναι πολύ ιδιαίτερος και ίσως δεν αρκούν 400 ώρες όπου συνήθως διαρκούν..Σκεφτόμουν για ΑΣΠΑΙΤΕ, είδα ότι αν έκανα πέρυσι αίτηση θα με επέλεγαν...

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χόρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:57:14 πμ »
Καλή σου μέρα..
Μου θύμισες τον εαυτό μου πριν 3 χρόνια..
Εγώ αποφάσισα να ακολουθήσω την εκπαίδευση και ειληκρινά δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή..
Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ είναι ότι θα πρέπει να το σκεφτείς καλά και να δεις όλες τις πλευρές..
Το οικονομικό είναι ένα σοβαρό θέμα..αλλά πιστεύω ότι λύνεται.(Με κάποια part time δουλειά τα απογεύματα).
Για εμένα θα πρέπει να σκεφτείς το κομμάτι της εκπαίδευσης και μόνο. Κατά πόσο σου αρέσει και σε γεμίζει... Θα υπάρξουν άσχημες μέρες που θα νομίζεις ότι δεν αξίζεις να είσαι στο χώρο, ότι δε μπορείς να κάνεις τίποτα.... αλλά έρχονται και μέρες που θα πάρεις τόσα συναισθήματα !!!!
Είναι των άκρων...αν αυτό σου αρέσει...Κάντο!!!!
Το καλύτερο θα είναι βέβαια πριν αφήσεις τη δουλειά σου , να πας μια βδομάδα δοκιμαστικά. Αν σου αρέσει τότε παραιτήσου από την εταιρεία.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χώρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:02:41 πμ »
Ευχαριστώ πολύ imanth για την άμεση απάντηση σου!
Πέρασες κι εσύ δηλαδή αυτή την περίοδο της αναποφασιστικότητας?
Απλά εγώ σκέφτομαι ότι ίσως είναι αργά για να κάνω μια νέα αρχή στην εκπαίδευση όσο κι αν την αγαπώ.

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χόρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:04:54 πμ »
Εγώ πάντως ήμουν 26 στα 27... και δούλευα στον ιδιωτικό τομέα με πολύ καλό μισθό..

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χώρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:06:49 πμ »
Αν επιτρέπεται τώρα μετά από 3 χρόνια σε τι κατάσταση βρίσκεσαι, έχεις διοριστεί μόνιμη?

Αποσυνδεδεμένος stris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χόρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:35:44 πμ »
Carmelita, καλημέρα κι από μένα!

Αναφέρεις ότι αγαπάς τη δουλειά του εκπαιδευτικού - υπέροχα! Ξέρεις όμως ότι μέσα στην αγάπη ενός εκπαιδευτικού υπάρχει μόνο η προσφορά; Αυτό σημαίνει ότι απατείται πολλαπλάσια δύναμη από αυτή που τώρα χρειάζεσαι στα πλαίσια της δουλειάς σου, πολλαπλάσια υπομονή με τα παιδιά, πολλαπλάσια υπομονή με τους γονείς, πολλαπλάσια επιμονή στην προσπάθειά σου να εργαστείς ευσυνείδητα, άρα και πάλι θα εργάζεσαι στο σπίτι. Κι όταν μιλάμε για βοήθεια σε παιδιά, εννοούμε και την ψυχολογική. Πρόσεξε, δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά να προσθέσω κι άλλα κριτήρια στη συγκεκριμένη επιλογή σου. Να ξέρεις, όμως, ότι, αν αγαπάς πραγματικά το λειτούργημα του εκπαιδευτικού, όλα αυτά θα τα πολεμάς. Κι υπάρχει όντως η πληρωμή, μια πληρωμή που κανένα χρηματικό ποσό δεν μπορεί να αγγίξει: το χαμόγελο της ικανοποίησης και της ευγνωμοσύνης του μαθητή. Έτσι σβήνει κάθε κούραση και με μεγαλύτερη δύναμη παλεύεις και πάλι στις ίδιες καταστάσεις.

Ταυτόχρονα, όμως, σκέψου ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και το να χάσεις αυτό το μισθό, που οι άλλοι χάνουν γιατί τους απολύουν κι όχι γιατί παραιτούνται, είναι μεγάλη απόφαση. Βέβαια, εξαρτάται από τη γενικότερη οικονομική και οικογενειακή κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι. Θα σου πρότεινα να κρατήσεις τη δουλειά μέχρι να βρεις αυτήν που ονειρεύεσαι στο χώρο της εκπαίδευσης. Θα νιώθεις πιο ήρεμη, ξέροντας ότι μπορείς να υπολογίζεις σ' αυτήν που ήδη έχεις!

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χώρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:07:47 μμ »
Ευχαριστώ stris!Από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι άξια είσαι στο χώρο της εκπαίδευσης..
Έχω μια μικρή εμπειρία από ΙΕΚ, όπου δεν είχα παρά μόνο 5 άτομα που πραγματικά τους ενδιέφερε το μάθημα, ενώ οι υπόλοποι για τους δικούς τους λόγους έκαναν ας μου επιτραπεί ή λέξη "τουρισμό". Όμως άξιζε και μόνο το ότι υπήρχαν αυτά τα ελάχιστα άτομα που έθεταν απορίες και τους ενδιέφερε κάτι παραπάνω..

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χώρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:48:24 μμ »
Εξακολουθώ να είμαι ωρομίσθια..

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Zητάω την γνώμη σας πριν μπω στον χώρο της εκπαίδευσης
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:54:18 μμ »
Εύχομαι να είναι σύντομος ο δρόμος προς τον μόνιμο διορισμό..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159419
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 157
Σύνολο: 167

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.