*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 66912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 10:18:36 πμ »
Καλημέρα! Ηθελα να ρωτήσω για την πδσ. αν καποιος εχει εστω και 2 ωρες δεν θεωρειται ανεργος ε? εννοω δεν δικαιουται να παρει ταμειο ανεργιας.
Από όσο γνωρίζω,δε θεωρείται άνεργος,ακόμη κι αν έχει 2 ώρες την εβδομάδα.Οσο παράλογο κι αν ακούγεται...Είναι άλλος ένας τρόπος να κρύβονται οι πραγματικοί δείκτες της ανεργίας...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:59:02 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 10:25:07 πμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6118.1065

κ θα λύσεις σχετικές απορίες.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 10:29:18 πμ »
Ομολογώ ότι δε γνώριζα τίποτα από αυτά... :-[ εγώ όταν είχα πάει στον οαεδ να ρωτήσω τον καιρό που εργαζόμουν ως ωρομίσθια,μου είχαν πει ότι δε θεωρούμαι άνεργη... >:(
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 10:34:08 πμ »
Κ εγώ στο forum ενημερώθηκα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2009, 10:42:17 πμ από domenica »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:59:02 »

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:11:16 πμ »
Προσέξτε κάτι που μου είχε συμβεί. Ενώ δούλευα στο οικονομικό τμήμα κάποιου ΙΕΚ στην περιοχή της Αττικής, ήρθε μια εκπαιδεύτρια που δούλευε 2 ώρες την εβδομάδα στο ΙΕΚ, και μου ζήτησε 1 βεβαίωση για τον ΟΑΕΔ στην οποία να γράφονταν οι μέρες και οι ώρες που απασχολήθηκε στο ΙΕΚ, προκειμένου να συνεχίσει να εισπράττει ένα ποσοστό του επιδόματος ανεργίας!!!!
Όσοι λοιπόν απασχολείστε λίγες ώρες αβδομαδιαίως, ψάξτε το θέμα πολύ καλά!!!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:20:07 πμ »
Οι επιδοτούμενοι άνεργοι, δηλαδή, οι άνεργοι που λαμβάνουν επίδομα ανεργίας, μπορούν να εργαστούν σποραδικά μέχρι 12 ημερομίσθια το μήνα, χωρίς να διακόπτεται η συνολική επιδότηση ανεργίας τους και κυρίως, χωρίς να διαγράφεται η κάρτα ανεργίας τους.


Οσον αφορά το επίδομα και πρόσληψη σε ΠΔΣ/φροντιστήρια κτλ μετά από πολύ ψάξιμό και τηλ η προιστάμενη του οαεδ της περιοχής μου, επιβεβαίωσε τους κ. βούλγαρη και φιλιπόπουλο ( 2105288451 ) του οαεδ στα κεντρικά πως εφόσον υπογράφεις σύμβαση μερικής απασχόλησης και κάθε που είναι να πάρεις το επίδομα προσκομίζεις βεβαίωση εργοδότη  με το σύνολο των ωρών εργασίας και των μεικτών μηνιαίων αποδοχών ( εφόσον δεν υπερβαίνει το ύψος της αποζημίωσης του επιδόματος ) τότε σου καταβάλουν την διαφορά!


Τα παραπάνω τα βρηκα στο forum,ευτυχώς που κάποιοι συνάδελφοι είναι καλά ενημερωμένοι κ βοηθούν κ εμάς τους υπόλοιπους που προσπαθούμε να βρούμε άκρη...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:51:56 πμ »
αυτό για τα 12 ημερομίσθια που γράφτηκε παραπάνω δε το γνωρίζω...καταρχήν πως λογίζονται σε ωρομίσθιο προσωπικό τα ημερομίσθια αφού δεν εργαζόμαστε 8ωρο? πχ ένα 2ωρο μιας ημέρας πρόσθετης είναι ένα ένσημο? Το μόνο σίγουρο είναι πως λόγω πολλαπλών εργοδοτών καταγράφονται μόνο ως 25 ημερομίσθια!Την άλλη βδομάδα πάντως που είναι να πάρω το επίδομα θα ξέρω περισσότερα...

Υ.Γ. υπάρχει και το τηλ του οαεδ 2105288451...ζητήστε τον κ. Βούλγαρη ή Φιλιπόπουλο για να επιβεβαιώσουν τα παραπάνω ή αν χρειάζεστε περισσότερες λεπτομέρειες!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2016, 01:41:30 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:26:23 μμ »
Δυστυχώς η ενημέρωση μας είναι ελλιπής κ ο καθένας προσπαθεί να καταλάβει τι συμβαίνει με το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ σε περιπτώσεις μερικής απασχόλησης,την στιγμή που σε αρκετά υποκαταστήματα του ΟΑΕΔ ούτε οι "αρμόδιοι" υπάλληλοι γνωρίζουν τι ισχύει.
Οσα αναφέρω τα διάβασα στο forum σε αντίστοιχα θέματα ή τα έψαξα στο διαδίκτυο κάνοντας αναζήτηση "σποραδική εργασία" ή πιο μοντέρνα "μερική απασχόληση".

Οσο για την ΠΔΣ,ναι ισχύει πως ακόμη κ 2 ώρες πρόσθετης μας δίνουν 1 ένσημο ( η λογική μου βέβαια μου λέει πως αποκλείεται να είναι ιδιας αξίας με το ένσημο που αντιστοιχεί στο κανονικό 8ωρο ενός εργαζόμενου).
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 12:13:43 πμ »
Την άλλη βδομάδα πάντως που είναι να πάρω το επίδομα θα ξέρω περισσότερα...


Πήγα σήμερα στο παράρτημα οαεδ που είναι υπεύθυνο για τα επιδόματα με το χαρτί που σημειώνουν κάθε μήνα το ποσό καθώς και με ένα σωρό άλλα που με φόρτωσε ο λογιστής oπου φαίνονται οι μηνιαίες μεικτές αποδοχές μου καθώς και τα ημερομίσθια...εικόνα που αντίκρυσα : ένας μεσηλίκας υπάλληλος στο γκισε να εξυπηρετεί ένα ζευγάρι, 2 κοπέλες να περιμένουν να εξυπηρετηθούν ( υποθέτω απτον συγκεκριμένο μιας και θα τους είπαν πως είναι ο αρμόδιος ) και μέσα στο γκισέ 2 υπάλληλοι σε καρέκλα με πλάτη ( !?! ) προς το τζαμι να συνομιλούν με άλλες 2 όρθιες, περί ανέμων και υδάτων μεσα σε μια ανάλαφρη χαρούμενη διάθεση...μια από αυτές φιλοτιμήθηκε να έρθει στο τμήμα του γκισέ που πλησίασα και της κατέθεσα τα δικαιολογητικά λέγοντας πως ήρθα για το επίδομα..προς επιβεβαίωση των φόβων μου έδειξε την ίδια έκπληξη για το ζήτημά μου ( πως δλδ είναι να παίρνω επίδομα ανεργίας εφόσον εργάζομαι ) αν και για την ίδια υπόθεση είχα ενημερώσει πριν ένα μήνα περίπου πριν υπογράψω την σύμβαση..με τα πολλά κατέληξα με τη συνοδεία άλλης υπαλλήλου στον προιστάμενο ο οποίος αφού έδειξε να είναι γνώστης της κατάστασης και του συγκεκριμένου κανονισμού περί μερικής απασχόλησης μου ανέφερε τα εξής : για να συνεχίσω να λαμβανω μέρος του επιδόματος θα πρέπει να προσκομίζω ιδιόχειρη βεβαίωση του εργοδότη ( ή του λογιστή του.. ) στην οποία να αναγράφονται οι ημέρες απασχόλησης και οι ακαθάριστες αποδοχές μου ( τα μεικτά δλδ του διαστήματος που μεσολαβεί μεταξύ των ημερομηνιών είσπραξης του επιδόματος π.χ. από 29/9 ως 28/10 ) επιπρόσθετα θα πρέπει κατα το διάστημα αυτό, οι ημέρες απασχόλησης να μην ξεπερνάνε τις 12 ( τουτέστιν 3 ημέρες τη βδομάδα ) και οι συνολικές μου αποδοχές να μην υπερβαίνουν το ποσό του επιδόματος ώστε να μου πιστώνεται η διαφορά τους...όταν τα ζήτησα όλα αυτά γραπτως, δλδ αν υπάρχει κάποια διάταξη,εγκύκλιος που να μπορεί να ενημερώνεται ο κόσμος για όλα αυτά γιατί πολλοί συνάδελφοι ίσως δε γνωρίζουν και χάνουν τζάμπα χρήματα μου απάντησε πως είναι εσωτερίκη οδηγία προς τα στελέχη του οαεδ (!?!!??) και πως στην τελική δε χρειάζεται καθώς " θα απευθύνονται σε εμας και θα τους ενημερώνουμε εμείς " ( ναι! όπως με ενημέρωσαν και εμένα με ζήλο όοοοολοι οι προηγούμενοι πως εφόσον δουλεύω έστω και μισή ώρα δε δικαιούμαι ταμείο.. ) τέλος πάντων εκεί που έδειξε να ξεκαθαρίζει η κατάσταση και να βγάζουμε άκρη, μπαίνει απτο pc στο σύστημα να δώσει εντολή για να κατατεθεί το υπόλοιπο του επιδόματος και διαπιστώνει προς έκπληξη της ( και προς πολλαπλών εγκεφαλικών μου ) πως έχει δωθεί εντολή αναστολής του επιδόματος και της ανεργίας μου από το άλλο παράρτημα του οαεδ...μάλιστα με ρώτησε κιόλας πότε έγινε αυτό!!!! όταν κατάφερα να αρθρώσω λέξη της αποκρίθηκα πως δεν ήμουν ενήμερος και πως το μάθαινα εκείνη τη στιγμή! Επίσης την ενημέρωσα πως όταν κατέθεσα στο συγκεκριμένο τμήμα τη σύμβαση εργασίας μου, τους επισήμανα πως πρόκειται για μερική απασχόληση και ζήτησαν την κάρτα ανεργίας μου να την ακυρώσουν (!!) όταν τους παρέπεμψα στον σχετικό κανονισμό πήρα την απάντηση " καλά καλά, θα συννενοηθώ με τον προιστάμενο στο τμήμα του οαεδ για τα επιδόματα ". Τελικά ευτυχώς κατάφεραν επί τόπου μέσω του συστήματος να ακυρώσουν την αναστολή του επιδόματος και καλώς εχόντων των πραγμάτων αύριο θα έχουν πιστωθεί τα χρήματα στο λογαριασμό μου ( φίνγκερς κρόσντ )...εν κατακλείδι 15 υπάλληλοι να μην ξέρουν την τύφλα τους κι όμως να είναι κατηγορηματικοί πως δεν παίρνεις φράγκο στην προκειμένη περίπτωση λες και θα τα βάλουν απτην τσέπη τους, κάθε φορά να αναγκάζεσαι φτου κι απτην αρχή να εξηγείς τα ίδια  κι ένας ( προιστάμενος ) να μην είναι σίγουρος τι παίζει και να σκοντάφτει σε ενέργειες άλλων συναδέλφων του! περιττό να αναφέρω πως με λίγες παραλλαγές την ίδια εξέλιξη έχουν και οι υπόλοιπες συναλλαγές με δημοσίους φορείς ( ικα,εργατική εστία,ιδεκε και δε συμμαζεύεται..)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2016, 01:34:44 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 03:02:15 πμ »
για να το ξεκαθαρισω κ παλι:
εφοσον δικαιουστε να μπειτε ταμειο,δεν δημιουργει προβλημα η πδσ.
φροντειστε να βαλετε οσα μπορειτε σε ιδιες μερες γιατι ο οαεδ σου αφαιρει 1/25 του επιδοματος για καθε μερα που δουλευεις το μηνα.οποτε αν εχετε 4ωρο,προσπαθειστε εστω στα χαρτια να φαινεται ιδια μερα.
οι μερες εργασιας δεν πρεπει να υπερβαινουν τις 12 το μηνα κ τις 3 την εβδομαδα.
παιρνετε απο τον διευθυντη του σχολειου ενα χαρτι( ο οποιος απο περυσι θεωρειται ο εργοδοτης,προπερσι ηθελε χαρτι απ την δευτεροβαθμια,στην οποια πηγαινες πρωτα το χαρτι του διευθυντη-ευτυχως αλλαξε αυτο),το οποιο λεει οτι κατα τον μηνα ταδε εργαστηκατε πχ 5,12,19,26 νοεμβρη.το δινετε στον οαεδ ,ο οποιος αφαιρει 4Χ 1/25 του επιδοματος(454/25=18.16 ανα ημερα Χ4=72.64.αρα,αν εχετε βαλει τις ωρες σας 1 μερα την εβδομαδα,τοτε σε ενα μηνα χωρις διακοπες που κανατε 4 φορες μαθημα θα παρετε 454-72.64=381.36 περιπου.
τονιζω οτι μετρανε οι μερες δουλειας,οι ωρες δεν παιζουν ρολο.
επισης ,αναλογα με το ποιο μηνα μπηκατε ταμειο,ισως να μειωνεται το δωρο του πασχα η των χριστουγεννων
αυτα που σας λεω ειναι σιγουρα,μπαινω ταμειο κ πδσ εδω κ 3 χειμωνες.....


Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 03:14:13 μμ »
Παιδιά ξέρεις κανείς να μου πει με βεβαιότητα αν πάρω 2 ώρες όλη τη βδομάδα ως ωρομίσθια χάνω το ταμείο?Πήρα τηλ κ μου είπαν ότι χάνω την πληρωμή του ταμείου μόνο εκείνης της ημέρας κ θα πληρώνομαι από τη δουλειά για εκείνη τη μέρα. Θέλω να το διασταυρώσω όμως επειδή πολλές φορές μου λένε άλλα κ στο τέλος ισχύουν άλλα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:57:47 πμ »
Παιδιά ξέρεις κανείς να μου πει με βεβαιότητα αν πάρω 2 ώρες όλη τη βδομάδα ως ωρομίσθια χάνω το ταμείο?Πήρα τηλ κ μου είπαν ότι χάνω την πληρωμή του ταμείου μόνο εκείνης της ημέρας κ θα πληρώνομαι από τη δουλειά για εκείνη τη μέρα. Θέλω να το διασταυρώσω όμως επειδή πολλές φορές μου λένε άλλα κ στο τέλος ισχύουν άλλα.
Μπορείς να αξιοποιήσεις κι εσύ τη σποραδική απασχόληση, εφόσον δουλεύεις μέχρι 3 μέρες την εβδομάδα!

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τους IoannisDr κ DOG που κάνανε γνωστό κάτι που κ οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ αγνοούσαν.

Επιβεβαιώνω κ εγώ τις πληροφορίες τους ,μόνο ο προιστάμενος γνώριζε σχετικά ....(γιατί άραγε???)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2013, 06:49:29 μμ από Lasid »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:45:08 μμ »
Παιδιά ξέρεις κανείς να μου πει με βεβαιότητα αν πάρω 2 ώρες όλη τη βδομάδα ως ωρομίσθια χάνω το ταμείο?Πήρα τηλ κ μου είπαν ότι χάνω την πληρωμή του ταμείου μόνο εκείνης της ημέρας κ θα πληρώνομαι από τη δουλειά για εκείνη τη μέρα. Θέλω να το διασταυρώσω όμως επειδή πολλές φορές μου λένε άλλα κ στο τέλος ισχύουν άλλα.

Μπορείς να αξιοποιήσεις κι εσύ τη σποραδική απασχόληση, εφόσον δουλεύεις μέχρι 3 μέρες την εβδομάδα!
 
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τους IoannisDr κ DOG που κάνανε γνωστό κάτι που κ οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ αγνοούσαν.

Επιβεβαιώνω κ εγώ τις πληροφορίες τους ,μόνο ο προιστάμενος γνώριζε σχετικά ....(γιατί άραγε???)


thx!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2013, 06:48:41 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος demy8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 05:42:48 μμ »
Καλησπερα,
διαβασα σε παλιοτερα posts σχετικο θεμα αλλα δε μπορω να πω οτι καταλαβα τελικα τι ισχυει.

Απο τον ιουλιο παιρνω το επιδομα απο τον οαεδ σημερα δεχθηκα 2 ωρες σε ΙΕΚ και εχω και 4 ωρες σε φροντιστηριο ( σε 2 μερες). απο το ΙΕΚ μου ειπαν οτι μπορω να παρω το επιδομα μειωμενο, αλλα τωρα μου ζητησαν και απο το φροντιστηριο να γινει προσληψη κανονικα και αν θελω μπορουν να μου κολλανε τις 4 ωρες σε 2 μερες η και τις 4 σε 1. Εχει καποια διαφορα?
δηλαδη μετρανε οι ωρες εργασιας η τα ενσημα? και θα μπορω με τοσες ωρες να παιρνω το επιδομα?
αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα παρακαλουσα να με βοηθησει γιατι δε ξερω αν "λεει" να ρωτησω στον ΟΑΕΔ τετοια πραγματα...

ευχαριστω

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2009, 03:22:15 μμ από Lenazagor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.