*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 66916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 06:54:00 μμ »
Οι επιδοτούμενοι άνεργοι, δηλαδή, οι άνεργοι που λαμβάνουν επίδομα ανεργίας, μπορούν να εργαστούν σποραδικά μέχρι 12 ημερομίσθια το μήνα (δηλ.μέχρι 3 την εβδομάδα), χωρίς να διακόπτεται η συνολική επιδότηση ανεργίας τους και κυρίως, χωρίς να διαγράφεται η κάρτα ανεργίας τους.


Σχετικά με το  επίδομα και πρόσληψη σε ΠΔΣ/φροντιστήρια κτλ εφόσον υπογράφεις σύμβαση μερικής απασχόλησης και κάθε που είναι να πάρεις το επίδομα προσκομίζεις βεβαίωση εργοδότη  με το σύνολο των ημερών εργασίας και των μεικτών μηνιαίων αποδοχών ( εφόσον δεν υπερβαίνει το ύψος της αποζημίωσης του επιδόματος ) κ τότε παίρνεις την διαφορά!

Στον ΟΑΕΔ τους ενδιαφέρουν οι ημέρες απασχόλησης κ όχι οι ώρες.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:01:24 μμ »
Παραθέτω κ την απάντηση για το ίδιο θέμα απο τον DOG που τα λέει ξεκάθαρα.
Τον ευχαριστώ ,όπως κ τον IoannisDr που μας κατατόπισαν σωστά για αντίστοιχα θέματα.


DOG

για να το ξεκαθαρισω κ παλι:
εφοσον δικαιουστε να μπειτε ταμειο,δεν δημιουργει προβλημα η πδσ.
φροντειστε να βαλετε οσα μπορειτε σε ιδιες μερες γιατι ο οαεδ σου αφαιρει 1/25 του επιδοματος για καθε μερα που δουλευεις το μηνα.οποτε αν εχετε 4ωρο,προσπαθειστε εστω στα χαρτια να φαινεται ιδια μερα.
οι μερες εργασιας δεν πρεπει να υπερβαινουν τις 12 το μηνα κ τις 3 την εβδομαδα.
παιρνετε απο τον διευθυντη του σχολειου ενα χαρτι( ο οποιος απο περυσι θεωρειται ο εργοδοτης,προπερσι ηθελε χαρτι απ την δευτεροβαθμια,στην οποια πηγαινες πρωτα το χαρτι του διευθυντη-ευτυχως αλλαξε αυτο),το οποιο λεει οτι κατα τον μηνα ταδε εργαστηκατε πχ 5,12,19,26 νοεμβρη.το δινετε στον οαεδ ,ο οποιος αφαιρει 4Χ 1/25 του επιδοματος(454/25=18.16 ανα ημερα Χ4=72.64.αρα,αν εχετε βαλει τις ωρες σας 1 μερα την εβδομαδα,τοτε σε ενα μηνα χωρις διακοπες που κανατε 4 φορες μαθημα θα παρετε 454-72.64=381.36 περιπου.
τονιζω οτι μετρανε οι μερες δουλειας,οι ωρες δεν παιζουν ρολο.
επισης ,αναλογα με το ποιο μηνα μπηκατε ταμειο,ισως να μειωνεται το δωρο του πασχα η των χριστουγεννων
αυτα που σας λεω ειναι σιγουρα,μπαινω ταμειο κ πδσ εδω κ 3 χειμωνες.....
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:47:19 μμ »
Καλησπερα,
διαβασα σε παλιοτερα posts σχετικο θεμα αλλα δε μπορω να πω οτι καταλαβα τελικα τι ισχυει.

Απο τον ιουλιο παιρνω το επιδομα απο τον οαεδ σημερα δεχθηκα 2 ωρες σε ΙΕΚ και εχω και 4 ωρες σε φροντιστηριο ( σε 2 μερες). απο το ΙΕΚ μου ειπαν οτι μπορω να παρω το επιδομα μειωμενο, αλλα τωρα μου ζητησαν και απο το φροντιστηριο να γινει προσληψη κανονικα και αν θελω μπορουν να μου κολλανε τις 4 ωρες σε 2 μερες η και τις 4 σε 1. Εχει καποια διαφορα?
δηλαδη μετρανε οι ωρες εργασιας η τα ενσημα? και θα μπορω με τοσες ωρες να παιρνω το επιδομα?
αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα παρακαλουσα να με βοηθησει γιατι δε ξερω αν "λεει" να ρωτησω στον ΟΑΕΔ τετοια πραγματα...

ευχαριστω




Εγώ πάλι που ρώτησα τον ΟΑΕΔ μου είπε οτι εξαρτάται μόνο από τα ΜΕΙΚΤΑ χρήματα που θα παίρνω!

Ο ΟΑΕΔ θα πληρώνει την διαφορά! Μου φάνηκε πιο λογικό από τις ώρες ή τις μέρες!
Μιλάω για τον ΟΑΕΔ του Πειραιά!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:59:19 μμ »
Δεν γνωρίζω αν απο υποκατάστημα, σε υποκατάστημα ΟΑΕΔ οι προυποθέσεις αλλάζουν ,όμως ότι αναφέρω το έζησα κ προσωπικά τον προηγούμενο μήνα.

Προσκόμισα βεβαίωση εργοδότη που ανέφερε τις ημέρες εργασίας (δεν πρέπει να ξεπερνάνε τις 3 εβδομαδιαία) κ τις μεικτές αποδοχές μέσα στο χρονικό διάστημα του μηνιαίου επιδόματος ανεργίας  κ ο ΟΑΕΔ πίστωσε στον λογαριασμό μου την διαφορά.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:12:09 μμ »
Παράθεση
παιρνετε απο τον διευθυντη του σχολειου ενα χαρτι( ο οποιος απο περυσι θεωρειται ο εργοδοτης,προπερσι ηθελε χαρτι απ την δευτεροβαθμια,στην οποια πηγαινες πρωτα το χαρτι του διευθυντη-ευτυχως αλλαξε αυτο),το οποιο λεει οτι κατα τον μηνα ταδε εργαστηκατε πχ 5,12,19,26 νοεμβρη.το δινετε στον οαεδ ,ο οποιος αφαιρει 4Χ 1/25 του επιδοματος

Παράθεση
για να συνεχίσω να λαβαίνω μέρος του επιδόματος θα πρέπει να προσκομίζω ιδιόχειρη βεβαίωση του εργοδότη ( ή του λογιστή του.. ) στην οποία να αναγράφονται οι ημέρες απασχόλησης και οι ακαθάριστες αποδοχές μου ( τα μεικτά δλδ του διαστήματος που μεσολαβεί μεταξύ των ημερομηνιών είσπραξης του επιδόματος π.χ. από 29/9 ως 28/10 )

Τελικά πρέπει να αναγράφονται στη βεβαίωση του εργοδότη οι ακαθάριστες αποδοχές?
Να σημειώσω ότι ο εργοδότης είναι φροντιστήριο, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.
olg@

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:32:03 μμ »
Νομίζω πως ναι γιατί τις συγκρίνουν με το ημερήσιο επίδομα του ΟΑΕΔ κ κάνουν την αφαίρεση όπως διάβασες παραπάνω.

Πριν λίγες ημέρες προσκόμισα στον ΟΑΕΔ το παραπάνω χαρτί κ πήρα το επίδομα ,μειωμένο κατά τις συγκεκριμένες ημέρες απασχόλησης μου.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος demy8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 01:03:57 πμ »
σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις απο οτι καταλαβα οτι και να γινει το παιρνω το επιδομα απλα μειωμενο (λογικο το βρισκω) μαλλον με συμφερει να δηλωσω 2 μερες και οχι 3.

ευχαριστω και παλι...

Αποσυνδεδεμένος N E N A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 03:10:06 μμ »
ρωτα παλι στον ΟΑΕΔ γιατι εμενα μου ειπαν πωσ πρεπει να το ψαξω με βαση το ποσο χρονο θα δουλεψεω
γιατι θα υπαρχουν επιπτωσεισ οταν σταματησω παλι τη δουλεια και θα θελω να ξαναμπω στο ταμειο.
καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.
ψαξτο τι σε συμφερει περισσοτερο .
ειναι κριμα να μη μπορεσεισ να βγεισ του χρονου ταμειο
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ, ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ....

Αποσυνδεδεμένος sou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 08:59:43 μμ »
 παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι:

είμαι γραμμένη στον ΟΑΕΔ, δεν παίρνω επιδομα ανεργία , και τωρα με καλεσαν για 4 ωρες την εβδομάδα ΠΔΣ

(2 φόρες την εβδομάδα, άρα 2 ένσημα).

Δικαιούμαι να συνεχίσω να είμαι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ, αφού ουσιαστικά θα δουλεύω μόνο για 8-10 μερες/μηνα?


Αποσυνδεδεμένος georgia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 09:24:15 μμ »
νομίζω πως ναι αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς το όριο των ωρών που έχει τεθεί... ρώτησε στον ΟΑΕΔ καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος irene5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 10:47:42 μμ »
Εμένα μου είπαν πως και 1 ένσημο να κολλήσεις παύεις να έχεις κάρτα ανεργίας. Άσε που αν το αποκρύψεις και το βρουν υπάρχει πρόστημο. Τώρα τί ακριβώς ισχύει... ???

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:41:19 πμ »
Οι επιδοτούμενοι άνεργοι, δηλαδή, οι άνεργοι που λαμβάνουν επίδομα ανεργίας, μπορούν να εργαστούν σποραδικά μέχρι 12 ημερομίσθια το μήνα, χωρίς να διακόπτεται η συνολική επιδότηση ανεργίας τους και κυρίως, χωρίς να διαγράφεται η κάρτα ανεργίας τους.


Οσον αφορά το επίδομα και πρόσληψη σε ΠΔΣ/φροντιστήρια κτλ μετά από πολύ ψάξιμό και τηλ η προιστάμενη του οαεδ της περιοχής μου, επιβεβαίωσε τους κ. βούλγαρη και φιλιπόπουλο ( 2105288451 ) του οαεδ στα κεντρικά πως εφόσον υπογράφεις σύμβαση μερικής απασχόλησης και κάθε που είναι να πάρεις το επίδομα προσκομίζεις βεβαίωση εργοδότη  με το σύνολο των ωρών εργασίας και των μεικτών μηνιαίων αποδοχών ( εφόσον δεν υπερβαίνει το ύψος της αποζημίωσης του επιδόματος ) τότε σου καταβάλουν την διαφορά!


Τα παραπάνω τα βρηκα στο forum,ευτυχώς που κάποιοι συνάδελφοι είναι καλά ενημερωμένοι κ βοηθούν κ εμάς τους υπόλοιπους που προσπαθούμε να βρούμε άκρη...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 11:14:57 πμ »
Να ρωτήσω:
εμένα που μου έγινε η πρόσληψη στην ΠΔΣ στις 27 Οκτώβρη, δεν πήγα στον ΟΑΕΔ να κόψω το επίδομα, να πάω αύριο στις 15 να πάρω την επόμενη δόση;
Που θα καταλάβουν ότι δουλεύω;;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 11:26:49 πμ »
Να ρωτήσω:
εμένα που μου έγινε η πρόσληψη στην ΠΔΣ στις 27 Οκτώβρη, δεν πήγα στον ΟΑΕΔ να κόψω το επίδομα, να πάω αύριο στις 15 να πάρω την επόμενη δόση;
Που θα καταλάβουν ότι δουλεύω;;

Θα πρέπει να κάνεις αναστολή ταμείου,έτσι ώστε αν δεν συγκεντρώσεις 125 ένσημα απο 27/10 μέχρι κ 2 μήνες πριν απο την απολυση σου,να συνεχίσεις να παίρνεις απο την προηγούμενη επιδότηση.
Ο εργοδότης σου καταθέτει την σύμβαση,οπότε ο ΟΑΕΔ ενημερώνεται.
Στο προτείνω διότι θα σου ζητάνε επιστροφή χρημάτων αν διαπιστώσουν οτι τις ημέρες για τις οποίες έπαιρνες ταμείο,εσύ εργαζόσουν κανονικά.
Εργάζεσαι πάνω απο 3 ημέρες την εβδομάδα;
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.