*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 66910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 04, 2014, 09:07:38 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει  σποραδική απασχόληση σε περίπτωση που κάποιος εργάζεται 2 μέρες την εβδομάδα αλλά έχει 2 εργοδότες; Εννοώ αν εργάζεται τις 2 μέρες από 2 ώρες σε διαφορετικά φροντιστήρια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:06 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 04, 2014, 11:15:29 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει  σποραδική απασχόληση σε περίπτωση που κάποιος εργάζεται 2 μέρες την εβδομάδα αλλά έχει 2 εργοδότες; Εννοώ αν εργάζεται τις 2 μέρες από 2 ώρες σε διαφορετικά φροντιστήρια...
Από ό,τι θυμάμαι δεν έχει σημασία αν έχεις δύο εργοδότες, αρκεί να μην ξεπερνάς τα 3 ένσημα ανά εβδομάδα και τα 12 ένσημα το μήνα! Φυσικά θα χρειαστεί να δηλώνουν και οι δύο εργοδότες στον ΟΑΕΔ ακριβώς ποιες μέρες του μήνα σε απασχολούν. Επιβεβαίωσε αυτό που σου λέω, ρωτώντας και στο τοπικό ΚΠΑ ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 05, 2014, 02:46:12 μμ »
Από ό,τι θυμάμαι δεν έχει σημασία αν έχεις δύο εργοδότες, αρκεί να μην ξεπερνάς τα 3 ένσημα ανά εβδομάδα και τα 12 ένσημα το μήνα! Φυσικά θα χρειαστεί να δηλώνουν και οι δύο εργοδότες στον ΟΑΕΔ ακριβώς ποιες μέρες του μήνα σε απασχολούν. Επιβεβαίωσε αυτό που σου λέω, ρωτώντας και στο τοπικό ΚΠΑ ΟΑΕΔ.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #185 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 11:17:32 πμ »
Καλημερα συναδερφοι,

Πηγα σημερα στον ΟΑΕΔ να ρωτησω σχετικα με το θεμα της σποραδικης απασχολησης που συζητουσαμε την περασμενη εβδομαδα (συνεχιση επιδοτησης ανεργιας απο ΟΑΕΔ με συμψηφισμο των ημερων απασχολησης,διακοπη της καρτας ανεργιας κλπ).
Τεσσερις υπαλληλοι αναρωτιοντουσαν τι ακριβως ισχυει σημερα. Μια εξ αυτων ανεφερε πως ελαβε εγγραφο που αναφερει πως οι εκπαιδευτικοι-ανεργοι,πλεον δεν μπορουν να ανηκουν σε καθεστως σποραδικης απασχολησης,εστω κι αν απασχολουνται μια ημερα την εβδομαδα οπως εγω.
Αυτο που συμβαινει με τους εκπαιδευτικους, η κυρια υπαλληλος το ερμηνευσε ως μερικη απασχοληση.
Σε ερωτησεις συναδερφων της για το ποια η  εννοια της σποραδικης απασχολησης, ανεφερε παραδειγμα πως σποραδικη απασχοληση θεωρειται η κατωθι :
εστω πως γινεται ενας γαμος ενα Σ/Κ και προσλαμβανεται σερβιτορος (θελει να πει πως η σποραδικη απασχοληση εχει στενα χρονικα πλαισια και μαλιστα ξεκαθαρα ΑΠΟ.... ΕΩΣ.....). Επομενως ανεφεραν πως γινεται αναστολη της επιδοτησης ανεργιας (χανεις και τα επιδοματα ανεργιας και την καρτα ανεργιας).
Τελικα μου ειπαν να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους γιατι ακομη δεν εχουν αντιμετωπισει την πιθανα νεα ερμηνεια των ανωτερω κι ετσι οπως συνηθιζεται ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ.
Αν μαθετε κατι νεοτερο αμεσα εσεις που αντιμετωπιζετε το ιδιο θεμα με εμενα, αναφερετε το εδω να κανουμε διασταυρωση των οσων λεγονται στους κατα τοπους  ΟΑΕΔ μηπως και βγαλουμε ακρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:06 »

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #186 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 11:35:57 πμ »
Στα εποχικά επαγγέλματα υπάρχει η σποραδική απασχόληση, σε όλα τ άλλα μερική. Οι καθηγητές δλδ. δε δηλώνουν σποραδική απασχόληση αλλά μερική. Πρεπει να πας εσυ ο ίδιος τα χαρτιά σου στον Οαεδ με τη σύμβαση που έχεις υπογράψει στην οποία ο λογιστής του εργοδότη σου πρέπει να γράψει τη μαγική λεξούλα "εκ περιτροπής" γιατί όπως μου είπαν εμένα δε φτάνει η απλή αναγραφή της μερικής απασχόλησης. Εννοείται ότι στη σύμβαση αναγράφεται΄το πόσες μέρες δουλεύεις, σου βγάζουν μία ημερομηνία να παρουσιαστείς κ σε κάθε ημερομηνία πληρωμής παίρνεις μαζί σου βεβαίωση εργοδότη (ενσήμων )ότι δούλεψες τις συγκεκριμένες μέρες του περασμένου μήνα κ σε περίπτωση που έχει αλλάξει κάτι στη σύμβασή σου (π.χ σου προσθετουν μία μέρα δουλειά στο φροντιστήριο ακόμα) την αλλαγή της σύμβασης. Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #187 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 11:55:11 πμ »
Στα εποχικά επαγγέλματα υπάρχει η σποραδική απασχόληση, σε όλα τ άλλα μερική. Οι καθηγητές δλδ. δε δηλώνουν σποραδική απασχόληση αλλά μερική. Πρεπει να πας εσυ ο ίδιος τα χαρτιά σου στον Οαεδ με τη σύμβαση που έχεις υπογράψει στην οποία ο λογιστής του εργοδότη σου πρέπει να γράψει τη μαγική λεξούλα "εκ περιτροπής" γιατί όπως μου είπαν εμένα δε φτάνει η απλή αναγραφή της μερικής απασχόλησης. Εννοείται ότι στη σύμβαση αναγράφεται΄το πόσες μέρες δουλεύεις, σου βγάζουν μία ημερομηνία να παρουσιαστείς κ σε κάθε ημερομηνία πληρωμής παίρνεις μαζί σου βεβαίωση εργοδότη (ενσήμων )ότι δούλεψες τις συγκεκριμένες μέρες του περασμένου μήνα κ σε περίπτωση που έχει αλλάξει κάτι στη σύμβασή σου (π.χ σου προσθετουν μία μέρα δουλειά στο φροντιστήριο ακόμα) την αλλαγή της σύμβασης. Αυτά!
Ποια "αυτα" μαργαριτα82; Διαβασες προσεκτικα τι αναφερω ; Αυτα που λες εσυ, τα αναιρει η υπαλληλος ΟΑΕΔ και σου λεει πως σταματας να παιρνεις επιδομα ανεργιας. Δεν ανεφερε σε μενα να προσκομισω χαρτια και βεβαιωσεις απο ΙΕΚ για το ποιες ημερες απασχοληθηκα τον προηγουμενο μηνα κλπ κλπ
Μου ειπε πως κοβεται και η καρτα ανεργιας και το ταμειο ανεργιας, χωρις να ειναι ομως απολυτα βεβαιη.
Εσυ αυτα που αναφερεις μπορει να ισχυαν παλιοτερα. Αληθεια ποια περιοδο αφορουν τα γραφομενα σου;
Τα σημερινα δεδομενα - οχι ξεκαθαρα ειναι η αληθεια - αναφερονται στην τοποθετηση μου σχετικα με την σημερινη μου επισκεψη στον ΟΑΕΔ και η οποια ΣΑΦΩΣ με εχει καταμπερδεψει.
ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΤΟΥ ΠΟΥΝ ;;
 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #188 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 11:59:55 πμ »
Πριν μία βδομάδα έκανα τα χαρτιά μου συνάδελφε, αυτα τα χαρτιά μου ζήτησαν ,αυτά σου λέω!

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #189 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:03:53 μμ »
Σε πρώτο μέρος χρειάζεται μόνο η απόφαση ότι έχεις δικαίωμα επιδότησης κ η σύμβαση σου με αναγραφόμενη τη μερική απασχόληση κ το εκ περιτροπής, σε δεύτερη φάση (όταν έρθει η στιγμή της πληρωμής) είναι η βεβαίωση ενσήμων-εργοδότη ,όταν πλέον έχει τρέξει ο μήνας κι έχεις δουλέψει τις μέρες αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #190 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:08:40 μμ »
Μου ειπε πως κοβεται και η καρτα ανεργιας και το ταμειο ανεργιας, χωρις να ειναι ομως απολυτα βεβαιη.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό που σου είπε, ότι κόβεται η κάρτα ανεργίας και το ταμείο ανεργίας, είναι υπερβολικό.
Ακόμα κι αν το ονομάζουν μερική απασχόληση για τα μη εποχιακά επαγγέλματα, πιστεύω ότι εφαρμόζεται...

Περίμενε να βρει και να μελετήσει η υπάλληλος τις πληροφορίες που χρειάζεται και το συζητάμε το θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2014, 12:13:04 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #191 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:17:48 μμ »
Σε πρώτο μέρος χρειάζεται μόνο η απόφαση ότι έχεις δικαίωμα επιδότησης κ η σύμβαση σου με αναγραφόμενη τη μερική απασχόληση κ το εκ περιτροπής, σε δεύτερη φάση (όταν έρθει η στιγμή της πληρωμής) είναι η βεβαίωση ενσήμων-εργοδότη ,όταν πλέον έχει τρέξει ο μήνας κι έχεις δουλέψει τις μέρες αυτές.
ΗΔΗ παιρνω το επιδομα ανεργιας και την αποφαση επιδοτησης την εχω λαβει απο αυτους τους ιδους στον ΟΑΕΔ. Επομενως, margarita82, στην ουσια μου λες πως η υπαλληλος εδω στον τοπικο ΟΑΕΔ κανει λαθος και πρεπει να προσκομισω μολις υπογραψω την συμβαση με το ΙΕΚ, το εν λογω χαρτι στον ΟΑΕΔ(αρχικα).
Στην συνεχεια και πριν πληρωθω (πριν την ημερομηνια πληρωμης του επιδοματος ανεργιας) να ξαναπαω στον ΟΑΕΔ με βεβαιωση απο ΙΕΚ που θα αναφερει ποσες και ποιες ημερες απασχοληθηκα μεχρι την ημερομηνια της πληρωμης μου απο τον ΟΑΕΔ (ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ). Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ-ΙΕΚ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΑΠΔ;ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΠ΄ΑΥΤΟΥ ;
Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #192 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:32:25 μμ »
Βεβαίωση Σποραδικής Απασχόλησης - ΟΑΕΔ από την ιστοσελίδα των λογιστών:
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=1151

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #193 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:34:44 μμ »
Δεν ξέρω αν σε συμφέρει να κάνεις ό,τι προσπαθείς να κάνεις.Εξαρτάται από το αν το ερχόμενο καλοκαίρι θα έχεις προυποθέσεις για έγκριση νέου επιδόματος. Αν το καλοκαίρι προβλέπεις ότι δε θα έχεις αρκετά ένσημα για νέο επίδομα τότε δε σε συμφέρει να κάνεις αυτό με τη σποραδική απασχόληση γιατί έτσι απλά θα χαρίσεις στο κράτος όσα λεφτά θα βγάλεις από τις λίγες ώρες του ΙΕΚ. Το επιδομά σου συνεχίζεται ολόκληρο όπως είναι αν κάνεις τώρα διακοπή και το συνεχίσεις μετά από κάποιους μήνες, ανεξάρτητα αν στους μήνες αυτούς δουλεύεις με λίγα ένσημα και λίγες αποδοχές. Αν λοιπόν δεν έχεις αρκετά ένσημα ΙΚΑ για επίδομα το καλοκαίρι, τότε απλά θα έχεις χάσει με τη σποραδική όσα λεφτά θα έχεις βγάλει από το ΙΕΚ.
Μπέρδεμα ε; Δυστυχώς έτσι είναι!

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #194 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:43:56 μμ »
Συνάδελφε, ψυχραιμία! Με οαεδ ασχολείσαι, την ψυχη θα σου βγάλουν ;D. Λοιπόν, αυτή είναι η διαδικασία, ναι. Εμένα μου ζήτησαν την απόφαση που μου είχαν δώσει εκείνοι κ τη σύμβαση κ μάλιστα επειδή ο εργοδότης μου είχε στείλει ήδη τη σύμβαση-ενημέρωση προς οαεδ ότι θα έπιανα δουλειά εκείνη τη μέρα,έγινε διορθωση κ μου προστέθηκε το εκ περιτροπής που σου είπα .Προσκόμισα εγώ η ίδια τα χαρτια, όπως έπρεπε στην εν λογω περιπτωση κ δεν έγινε η διαδικασία αυτόματα μέσω εργοδότη, (όπως γίνεται όταν πιάνεις δουλειά κανονικά). Αυτο περί ιεκ δεν το γνωρίζω αλλά λογικά απδ πρεπει να είναι ,για να δουν τον ακριβή χρόνο απασχόλησης σου

Υ.Γ Δες αν σε συμφέρει να το κάνεις μερικής, όντως

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #195 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:06:07 μμ »
Δεν ξέρω αν σε συμφέρει να κάνεις ό,τι προσπαθείς να κάνεις.Εξαρτάται από το αν το ερχόμενο καλοκαίρι θα έχεις προυποθέσεις για έγκριση νέου επιδόματος. Αν το καλοκαίρι προβλέπεις ότι δε θα έχεις αρκετά ένσημα για νέο επίδομα τότε δε σε συμφέρει να κάνεις αυτό με τη σποραδική απασχόληση γιατί έτσι απλά θα χαρίσεις στο κράτος όσα λεφτά θα βγάλεις από τις λίγες ώρες του ΙΕΚ. Το επιδομά σου συνεχίζεται ολόκληρο όπως είναι αν κάνεις τώρα διακοπή και το συνεχίσεις μετά από κάποιους μήνες, ανεξάρτητα αν στους μήνες αυτούς δουλεύεις με λίγα ένσημα και λίγες αποδοχές. Αν λοιπόν δεν έχεις αρκετά ένσημα ΙΚΑ για επίδομα το καλοκαίρι, τότε απλά θα έχεις χάσει με τη σποραδική όσα λεφτά θα έχεις βγάλει από το ΙΕΚ.
Μπέρδεμα ε; Δυστυχώς έτσι είναι!

Πραγματικα αν το αφησω στην ακρη το θεμα της μερικης-σποραδικης απσχολησης , και υπαχθω κανονικα στην απασχοληση, διακοπτοντας και επιδομα ανεργιας και καρτα ανεργιας ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ το υπολοιπο του επιδοματος μου (2 μηνες επιδοτησης υπολοιπο);;

Μπορω παρολο που δεν θα εχω προυποθεσεις νεου επιδοματος ανεργιας, να λαβω το τωρινο υπολοιπο των 2 εναπομειναντων μηνων, ΑΡΓΟΤΕΡΑ  ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΕΚ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2014, 03:54:57 μμ από newseditor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 287
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 217
Σύνολο: 226

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.