*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;  (Αναγνώστηκε 6364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 08:21:02 μμ »

Πόσο πιο απλή θα γινόταν η ζωή μας και πόσο πιο σωστές αποφάσεις θα λαμβάνονταν αν ο κάθε υπουργός είχε δουλέψει έστω μια βδομάδα στον κλάδο του οποίου την τύχη ορίζει με τις υπογραφές του...



Ναι, αλλά τότε θα ζούσαμε σε άλλη χώρα που δεν θα λεγόταν Ελλαδιστάν...
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:23 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 10:58:31 μμ »
Καλησπέρα,

Πριν λίγο με κάλεσαν από τη ΔΔΕ Λακωνίας σχετικά με την ΠΔΣ. Αφού μου ανέφεραν ποια σχολεία είναι διαθέσιμα και πόσες ώρες στο καθένα, μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά προκειμένου να συμμετάσχω να δηλώσω 10 ώρες διδασκαλίας. Δεν μπορώ να διδάξω λιγότερες από 10 ώρες!! Κοιτάξτε όμως τί σχολεία υπάρχουν διαθέσιμα :

Γεράκι 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 40Km
Γύθειο 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 45Km
Μολάοι 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 80 Km
Νεάπολη 7 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 132Km οδήγηση 2 ωρών.

Προκειμένου να συμπληρώσω 10 ώρες μάθημα, πρέπει να κάνω μάθημα ή σε όλα τα σχολεία, ή οπωσδήποτε στη Νεάπολη, και σε άλλες δύο πόλεις!! Όταν ζήτησα να κάνω 4 ώρες στις δύο πιο κοντινές πόλεις που με βολέυουν, μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ή 10 ώρες ή τίποτα. Πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να διδάξει, σε σχολεία από τη μία άκρη του Νομού ώς την άλλη αξιοπρεπώς ; Αρνήθηκα, όπως και όλοι οι προηγούμενοι συνάδελφοι.


απο οσο ξερω τελικα οι ωρες δοθηκαν σε ατομο απο αλλο νομο, γνωστο μου, και η νεαπολη 7 ωρες ειναι δυσπροσιτο κ εχει διπλα μορια!!

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 12:01:38 πμ »
Εγώ φαντάζομαι τον άλλο διάλογο που ο υπαλληλος προσπαθεί να εφαρμόσει την εγκύκλιο και να δώσει 10 ώρες Σύρο άνδρο Αμοργό Πάρο Μύκονο Σίφνο. Επειδή κανένας δε δέχεται να ταξιδεύει σε πάνω απο 4 νησιά (!), τους αποκλείει όλους όπως γίνεται στη Λακωνία και αναρρωτιέται γιατί όλοι σνομπάρουν την ΠΔΣ...

θα ήθελα κ εγώ να το δω αυτό,καταπληκτικο!!!

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 12:18:11 πμ »
Σήμερα βρέθηκα μπροστα'στη συζητηση στη Διεύθυνση:
- Λοιπον είμαι λέμε ο επόμενος, έχεις 4 ώρες σε ένα σχολείο, με παίρνεις τηλ και με ρωτάς αν τις θέλω..
- Όχι όταν γίνουν 10 οι ώρες που διαθέτω, παίρνω τον πρώτο στον πίνακα, και τον καλώ!
- Α! και εγω διαλέγω ποιές θέλω να πάρω!;
- Όχι, παίρνεις οι όλες ή τίποτα!!!!!!!!!!! Και άντε να τις βολέψω όλες στο πρόγραμμα εγώ. Είπαν από το υπουργείο ότι θα τις βολέψεις, πως δεν θα τις βολέψεις!!!!!!!!!
- Ά ! και πες ΟΚ, τις πήρα. ΜΕτά με καλούν στην Ββάθμια, και μου δίνουν 8 σε πρωινό σχολείο! ΚΑι άν έχω ήδη ωρες στην πρόσθετη μπορώ να τις αφήσω;
- Ναι μπορείς, αλλά γιατι να τις αφήσεις;
- Γιατί η ββάθμια είναι πρωινές και σίγουρες, ενώ η πρόσθετη, μπαίνουν αν μαζευτούν οι μαθητές, και μπορεί και να κοπούν καάποια στιγμή!
_Σωστό κι αυτό!
- Έτσι λοιπόν, όταν θέλω μπορώ να αφήσω όσες ώρες πρόσθετης δεν χρειάζομαι , ώστε να συμπληρώνω το 11ωρο της ββάθμιας.
- Ναι απλά μπορεί το μάθημα που θα κάνεις στην πρόσθετη να βγαίνει σε δίωρα, οπότε θα πρέπει να λάβεις αυτό υπ'οψην. Δηλαδή πρωινό 8 + πρόσθετη 2=10 σύνολο, αφού δεν πορείς να κάνεις 3 ώρες πρόσθετη για να συμπληρώσεις το 11ωρο που δικαιούσαι....

Αυτά λοιπόν ελέχθησαν. ΚΑι ο θεός βοηθός, πως θα φτιατεί τέτοιο πρόγραμμα, αν έχει και Ββάθμια με πρωινό και πρόσθετη και ολοήμερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΛΛΑΛΟΥΜ!!
Εύγε στη νεα μας υπουργό και στο σοφό σχεδιασμό της!!!!!!!!!!!!
ΑΨΟΓΑ!!!
ΚΑΙ ΣΑΝΟ!!!!(όχι και σ' ανώτερα ;) ;) ;) ;))


Ο διάλογος θυμίζει Ιονέσκο στα καλύτερά του ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:23 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 10:15:33 μμ »
Μέχρι τώρα μας κακοφαινότανε το ότι έπαιρναν πολλά άτομα με 2ωρα και 4ωρα. Τώρα μας ξεβολεύει το ότι θέλουν να μας δώσουν 10ωρο στην πδσ.
Τελικά δε μας βρίσκεις πουθενά. Το ένας μας βρωμάει,το άλλο μας ξινίζει.
Όσο για αυτούς που σνομπάρανε την πδσ,θα συνεχίσουν να τη σνομπάρουν,όχι γιατί δεν είναι καλοί καθηγητές,αλλά γιατί έχουν άλλες προτεραιότητες στη ζωή τους.
Εδώ θα είμαστε που θα τους βλέπουμε να γκρινιάζουν ότι δεν παίρνουν ώρες,ότι ο τάδε πήρε τόσα μόρια και πως και γιατί κτλ.

Αποσυνδεδεμένος nickthegreek82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:07:10 πμ »
Μέχρι τώρα μας κακοφαινότανε το ότι έπαιρναν πολλά άτομα με 2ωρα και 4ωρα. Τώρα μας ξεβολεύει το ότι θέλουν να μας δώσουν 10ωρο στην πδσ.
Τελικά δε μας βρίσκεις πουθενά. Το ένας μας βρωμάει,το άλλο μας ξινίζει.
Όσο για αυτούς που σνομπάρανε την πδσ,θα συνεχίσουν να τη σνομπάρουν,όχι γιατί δεν είναι καλοί καθηγητές,αλλά γιατί έχουν άλλες προτεραιότητες στη ζωή τους.
Εδώ θα είμαστε που θα τους βλέπουμε να γκρινιάζουν ότι δεν παίρνουν ώρες,ότι ο τάδε πήρε τόσα μόρια και πως και γιατί κτλ.

Σωστά, για κάποιους προέχει η σωματική τους ακεραιότητα, όταν τους υποχρεώνουν να κάνουν 1.000 χιλιόμετρα την εβδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:14:44 πμ »
Σε εμένα το λες αυτό?
Είναι πολλοί οι άνθρωποι που λόγω της δουλειάς τους αναγκάζονται να κάνουν χλμ και χλμ.
Οι πωλητές πχ ή οι οδηγοί λεωφορείων φορτηγών κτλ για να μη μας λείπει τίποτα,από ελαστικά και λάδια αυτοκινήτων και φάρμακα μέχρι γερμανικές σοκολάτες.
Που θα βρεθεί στο δρόμο ακόμη ένας δεν έγινε και τίποτα,για δουλειά είναι εξάλλου.
Προτιμάς να μείνεις χωρίς ώρες παρά να πάρεις καθαρό 10άρι με τα 3 μοριάκια που θα σου δώσει?


Βασικά ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και έχει τους λόγους του,κάποτε είναι σοβαροί οι λόγοι,κάποτε πάλι όχι. Βλέπω όμως, χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα ειδικά απλά βρήκα αφορμή για να σχολιάσω την κατάσταση, ότι τα θέλουμε έτοιμα. Και 10ωρα και δίπλα στο σπίτι μας για να μην αναστατωθεί το πρόγραμμά μας.
Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δε γίνεται.
Εξάλλου ακόμη και στο λεξικό η δουλειά είναι πριν την επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2009, 10:17:46 πμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:15:06 πμ »
Καλησπέρα,

Πριν λίγο με κάλεσαν από τη ΔΔΕ Λακωνίας σχετικά με την ΠΔΣ. Αφού μου ανέφεραν ποια σχολεία είναι διαθέσιμα και πόσες ώρες στο καθένα, μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά προκειμένου να συμμετάσχω να δηλώσω 10 ώρες διδασκαλίας. Δεν μπορώ να διδάξω λιγότερες από 10 ώρες!! Κοιτάξτε όμως τί σχολεία υπάρχουν διαθέσιμα :

Γεράκι 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 40Km
Γύθειο 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 45Km
Μολάοι 2 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 80 Km
Νεάπολη 7 ώρες, απόσταση από Σπάρτη 132Km οδήγηση 2 ωρών.

Προκειμένου να συμπληρώσω 10 ώρες μάθημα, πρέπει να κάνω μάθημα ή σε όλα τα σχολεία, ή οπωσδήποτε στη Νεάπολη, και σε άλλες δύο πόλεις!! Όταν ζήτησα να κάνω 4 ώρες στις δύο πιο κοντινές πόλεις που με βολέυουν, μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ή 10 ώρες ή τίποτα. Πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να διδάξει, σε σχολεία από τη μία άκρη του Νομού ώς την άλλη αξιοπρεπώς ; Αρνήθηκα, όπως και όλοι οι προηγούμενοι συνάδελφοι.
απο οσο ξερω τελικα οι ωρες δοθηκαν σε ατομο απο αλλο νομο, γνωστο μου, και η νεαπολη 7 ωρες ειναι δυσπροσιτο κ εχει διπλα μορια!!

Αν μάθεις,  ενημέρωσε μας φίλη μου μεχρι πότε θα αντέξει το άτομο αυτό να διανύει τα παραπάνω χιλιόμετρα. Έτσι από περιέργεια και μόνο  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:19:02 πμ »
Να δεις τι καλά που θα γλυκαθεί όταν στο τέλος δει τα μόρια.....να δεις τι καλά!
Ωραιότατα σε πληροφορώ. Θα εύχεται να της τα δώσουν και του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:25:09 πμ »
Σε εμένα το λες αυτό?
Είναι πολλοί οι άνθρωποι που λόγω της δουλειάς τους αναγκάζονται να κάνουν χλμ και χλμ.
Οι πωλητές πχ ή οι οδηγοί λεωφορείων φορτηγών κτλ για να μη μας λείπει τίποτα,από ελαστικά και λάδια αυτοκινήτων και φάρμακα μέχρι γερμανικές σοκολάτες.
Που θα βρεθεί στο δρόμο ακόμη ένας δεν έγινε και τίποτα,για δουλειά είναι εξάλλου.
Προτιμάς να μείνεις χωρίς ώρες παρά να πάρεις καθαρό 10άρι με τα 3 μοριάκια που θα σου δώσει?


Βασικά ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και έχει τους λόγους του,κάποτε είναι σοβαροί οι λόγοι,κάποτε πάλι όχι. Βλέπω όμως, χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα ειδικά απλά βρήκα αφορμή για να σχολιάσω την κατάσταση, ότι τα θέλουμε έτοιμα. Και 10ωρα και δίπλα στο σπίτι μας για να μην αναστατωθεί το πρόγραμμά μας.
Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δε γίνεται.
Εξάλλου ακόμη και στο λεξικό η δουλειά είναι πριν την επιτυχία.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Άλλωστε άμα έχεις λίγο ανοικτό μυαλό, συνεργάζεσαι με το κτελ, με μια φαρμακαποθήκη, με μια τράπεζα, με τα ελτα, με ενα super market, κανεις όλες τις σχετικές μεταφορές και βγαίνεις πολλαπλά κερδισμένος. Γίνετε λίγο ευρηματικοί, η Διαμαντοπούλου σας κλείνει το μάτι!

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:26:23 πμ »
δηλαδή δεν υπάρχει άλλος στον κλάδο με πτυχίο πριν το 2007?

Αποσυνδεδεμένος nickthegreek82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:28:51 πμ »
Παιδία επίσημη απάντηση από το υπουργείο : Ο κάθε εκπαιδευτικός μπορεί να αναλάβει όσες ώρες επιθυμεί, εφόσον κάνει υπεύθυνη δήλώση ότι του προτάθηκαν 10 ώρες και αρνήθηκε. Έτσι στο Νομό Λακωνίας θα αρχίσει η διαδικασία από την αρχή.

Άκου η 10 ώρες ή τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:29:12 πμ »
ασ με διορθωσουν οι συναδερφοι αν κανω λαθος γιατι δεν ειμαι του κλαδου σας, αλλα νομιζω ολοι αρνηθηκαν να πανε νεαπολη

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ. 10 ώρες υποχρεωτικά;
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 10:32:21 πμ »
μετακομιζει μονιμα στο νομο σας και εχει 10 ωρες πδσ, οι 7 σε δυσπροσιτο!και 12 που θα παρει σε ολοημερα? (και θα προτιμησει δυσπροσιτα!) αφου δεν εχει υποχρεωσεις, σε 1 χρονο θα παρει ποσα μορια!!!

Ε τότε αλλάζει το σκηνικό αν μετακομίζει στη Λακωνία! Πιο πάνω 'εγραφες ότι είναι από άλλο νομό γι αυτό και εξεπλάγειν!

Μήπως τελικά όμως βιάστηκε . . .
γιατί όπως γράφει η nickthegreek82 η διαδικασία των προσλήψεων της ΠΔΣ θα ξεκινήσει από την αρχή
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.